Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > www.LpgPower.gr

www.LpgPower.gr Τα παντα γυρω απο το Υγραεριο και οχι μονο.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-09-12, 20:43
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex-g Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αλα τι σχέση έχουν ολα αυτα ? ιδικα για την κρύα εκκίνηση
αυτο εχει να κανει με τις βαλβιδες οσον αφορα το θεμα της λιπανσης, μερικοι αν δειτε και στο φορουμ που ειπα πριν πιστευουν οτι εχει να κανει με τα μετεπειτα προβληματα των βαλβιδων εξαγωγης μαζι με τις ανεβασμενες θερμοκρασιες. Πιστευω παντως πως ειναι βλακεια να βαζεις υγραεριο για οικονομια και μετα να του αλλαζεις τα πετρελαια στα γκαζια και να εχεις μεγαλυτερη καταναλωση (εννοω lt/100xlm) γιατι η τιμη ειναι ποιο φτηνη φυσικά σαν καύσιμο. Αν πηγαινουμε κανονικα μη πω οικονομικά και δεν το σκίζουμε δε νομιζω να υπάρχει προβλημα υπερθέρμανσης.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-09-12, 20:45
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 200
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Στα υγρου ψεκασμου συστηματα παντος οι θερμοκρασιες μεχρι τις 5000 στροφες περιπου αν θυμαμαι καλα οι θερμοκρασιες καυσαεριων ειναι κατα πολυ χαμηλοτερες με τις αντιστοιχες της βενζινης καπου 80c.απο 5000 και μεχρι κοφτη υπαρχουν ιδιες θερμοκρασιες αεριου-βενζινης.ολα αυτα μετρημενα με οργανο.
Στα αεριου ψεκασμου ας απαντησουν οι κατοχοι τους γιατι δεν γνωριζω.
Πολυ σημαντικο ειναι σωστη ρυθμιση αεριου και ελεγχο στα διακενα βαλβιδων να εχουν σωστα κενα.οπωτε λεει ο κατασκευαστης.στα ZZ μοτερ ειναι καθε 80 η 90 χιλιαδες χλμ αν θυμαμαι καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-09-12, 22:51
giannis gt Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 28-07-2010
Περιοχή: βολος
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 3.285
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 499
giannis gt θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από preatorian Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα υγρου ψεκασμου συστηματα παντος οι θερμοκρασιες μεχρι τις 5000 στροφες περιπου αν θυμαμαι καλα οι θερμοκρασιες καυσαεριων ειναι κατα πολυ χαμηλοτερες με τις αντιστοιχες της βενζινης καπου 80c.απο 5000 και μεχρι κοφτη υπαρχουν ιδιες θερμοκρασιες αεριου-βενζινης.ολα αυτα μετρημενα με οργανο.
Στα αεριου ψεκασμου ας απαντησουν οι κατοχοι τους γιατι δεν γνωριζω.
Πολυ σημαντικο ειναι σωστη ρυθμιση αεριου και ελεγχο στα διακενα βαλβιδων να εχουν σωστα κενα.οπωτε λεει ο κατασκευαστης.στα ZZ μοτερ ειναι καθε 80 η 90 χιλιαδες χλμ αν θυμαμαι καλα.
Δεν εχω λογο να αμφισβητησω αυτα που γραφεις ,αφου τα εχεις μετρησει και με οργανο οπως λες ,προφανως EGT ,αλλα ξερω χωρις να εχω εγω υγραεριο οτι τα καυσαερια βγαινουν απο 100 εως και 200 βαθμους πιο ζεστα!!!
Τωρα αν παιζει ρολο το υγρο και το αεριο που λες δεν ξερω ,αν ηταν για ΝΙΤΡΑ υγρου και ξηρου τυπου θα ηξερα !!!

Τωρα βεβαια ειναι και θεμα ρυθμισης ,αλλα επειδη τα υγραεριο ειναι πολλα οκτανια ειναι λογικο να ειναι πιο θερμικη η καυση του!!!
__________________
ΤΩΡΑ 338+ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ!!!


http://youtu.be/Hi3ipm5wMYs

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα που ηρθε και ο Γιαννης και περασαμε τα 300 αλογα σημερα.

Περιττο να πω πως το punto σε ΤΡΟΜΑΖΕΙ οταν ανοιγει.

Ελπίζω να μη σου λέρωσα το κάθισμα Γιάννη...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-09-12, 19:50
Το avatar του χρήστη iempan
iempan Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 27-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη,Ελλαδα
Μηνύματα: 321
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 192
iempan είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Latest update,ολα οσα εγραψα παραπανω ισχυουν και με το παραπανω σημερα πηγα ρωτησα πιστοιποιημενο εγκαταστατη αεριου και μου τα επιβαιβεωσε ολα το αεριο εκτος απο την αναμφισβητητα μεγαλη οικονομια που κανει στα καυσιμα προκαλει και μεγαλες ζημιες στον κινητηρα του αυτοκινητου σου σε βαθος χρονου,για να μην παραξηγηθω το βαθος χρονου ειναι περιπου 80,90.000 χλμ που στην καλυτερη και πιο λαιτ περιπτωση μπορει να χρειαστει ελεγχο η αντικατασταση βαλβιδων εξαγωγης η και ακομα αντικατασταση κινητηρα..Δεν ξερω για εσας αλλα εγω το κορολλακι μου να δεν πεφτουν οι πορτες κατω οπως του λακη του γλυκουλη δεν εχω σκοπο να το αλλαξω τι να την κανω την οικονομια αν ειναι να ρημαξω το αμαξακι μου,ας λειπει το αεριο...Με θρασος ο τυπος αυτος μου ειπε πως με τα λεφτα που θα εξοικονομησω απο την χρηση αεριου δεν θα με ενδιαφεερει οποιοα βλαβη παθει το μοτερ και θα ειμαι σε θεση να δωσω και 500 και 600 ευρω που θα ακνει ενα μεταχειρισμενο μοτερ χωρις καθολου να ξερει τα οικονομικα μου και αν πραγματικα θα μπορουσα να κανω κατι τετοιο η αν θα πετουσα το αψυχο κουφαρι της κορολιτσας μου μη μπορωντας να την αναστησω,αυτα τα λιγα συγνωμη για το μεγαλο ποστ.
ΥΓ.Αληθεια αραγε και με τα "νιτρα"θα ισχυει το ιδιο?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-09-12, 20:42
Το avatar του χρήστη nvrkp streetracing
nvrkp streetracing Offline:
 
Εγγραφή: 02-05-2009
Μοντέλο: E12 1.4 pro f/l
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 671
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 252
nvrkp streetracing είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iempan Εμφάνιση μηνυμάτων
...Με θρασος ο τυπος αυτος μου ειπε πως με τα λεφτα που θα εξοικονομησω απο την χρηση αεριου δεν θα με ενδιαφεερει οποιοα βλαβη παθει το μοτερ και θα ειμαι σε θεση να δωσω και 500 και 600 ευρω που θα ακνει ενα μεταχειρισμένο μοτέρ...
αυτό είναι πραγματικότητα όμως...
κανε ένα λογαριασμό να δεις με τα χρήματα που θα εξοικονομήσεις στα 80-90 χιλιάδες χιλιόμετρα ποσά μοτέρ αγοράζεις!
φυσικά δεν είναι αυτή η λογική που θα κάνει κάποιον να βάλει υγραέριο αλλά είναι ένα παράδειγμά ότι ακόμα και στην εσχάτη περίπτωση δεν θα βγει χαμένος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-09-12, 20:51
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 200
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Προβληματα προκαλουνται και απο κακη συντηρηση που κανουμε εμεις οι ιδιοι.
Σου λεει ο κατασκευαστης καθε 80.000 χλμ ελεγχο στα διακενα βαλβιδων,να μου πεις ποσοι το ξερουν?λιγοι.
στα ΖΖ μοτερ ειναι εισαγωγης 25+-5 και εξαγωγης 30+-5 αν θυμαμαι καλα.
Και στα Honda ειναι οτι χειροτερο γιαυτο καινε ευκολα βαλβιδες επειδη εχουνε παρα πολυ μικρα διακενα νομιζω καπου 15 οπωτε αν βγουν εκτος οριων ειδικα οι βαλβιδες εξαγωγης καθυστερουνε τα κλεισουνε περναει φλογα και της καιει.
Γενικα το υγραεριο ειναι πολυ καλο καυσιμο αλλα πολυ παραξενο στην λειτουργια
του.Πρεπει ο ΜΑΦ να καθαριζεται που και που και οχι καθε 100.000χλμ γιατι δεν γινεται σωστη καυση.
Να εχει γινει σωστη ρυθμιση στο υγραεριο και παντα λιγο ποιο πλουσιο μειγμα για να μην υπαρχει προβλημα θερμοκρασιας.
Λυσεις που δινουν καποιοι να ψεκαζεται και βενζινη η να βαλεις και λαδιερα εγω προσωπικα τις θεωρω γελοιες.
Γενικα σε κινητηρες τελευταιας τεχνολογιας ειναι καλο να μπαινει υγρος ψεκασμος.
Πετυχα ΤΑΧΙ avensis πριν λιγο καιρο σε βενζιναδικο και πιασαμε συζητηση γιατι ειχε υγραεριο και αυτος.Αυτος φορουσε υγρο ψεκασμο της Icom και ειχε γραψει κατι παραπανω απο 200.000 χλμ και ο ανθρωπος μου ειπε δεν ξαναπατησε στον μαστορα του απο τοτε που το εβαλε πλην της αλλαγης στα φιλτρο αεριου στην εισαγωγη.
Και εγω με Vialle υγρου ψεκασμου(ιδιο με της Icom)δεν ειχα ποτε το παραμικρο προβλημα.
Το κακο ειναι οτι μονο οι 2 αυτες εταιριες εχουνε υγρο ψεκασμο και στον πιανουνε κανονικα στις τιμες με 2000+ ευρω.
μακαρι να βγαλουν και οι αλλες εταιριες (αν και δυσκολο το βλεπω γιατι μαλλον πρεπει να το εχουνε πατενταρει οι 2 τους)να πεσουν οι τιμες τους και οι ζημιες που προκαλουνται απο κακο προγραμματισμο στα αεριου.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-09-12, 21:02
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
δεν ξερω για σενα αλλα ακομα και σε 80000-90000χλμ να χαλαει το μοτερ, εμενα πχ που ειναι πολυ παλιοτερο του 1994 αυτη την στιγμη παιρνω αλλο με 600 ευρω ισως και λιγοτερα! μαλιστα επειδη ειναι ολα ετοιμα πανω με το 4EFTE ειναι δλδ plug n play με ενα φιλαρακι μου το πεταμε πανω και δεν θελω και μαστορες! οποτε τα λεφτα του μεχρι τοτε θα τα εχει βγαλει και στο διπλασιο απο τα χρηματα που θα γλιτωνω απο τις βενζινες! ασε που μεχρι να χαλασει και να κανω τοσες χιλιαδες χλμ που δεν κανω ουτε 10000 τον χρονο μπορει να εχω πουλησει το αμαξι μεχρι τοτε! τωρα αναλογα πως το βλεπει ο καθενας. Φυσικα οι αλλες ζημιες οπως οι βαλβιδες ειναι επισκευασιμες, οποτε και να τυχει μετα απο τοσες χιλιαδες χλμ παλι τα χρηματα που θα δωσεις για την επισκευη τα εχεις γλιτωσει Χ4 ή Χ5 φορες!

Μπορει κανεις να μου πει ή να μου δειξει με τι οργανο μετρατε την θερμοκρασια καυσαεριων στην αποληξη της εξατμισης? δεν αναφερομαι σε πυρομετρο επανω σε πολλαπλη! θελω στην εξοδο στο καζανακι!

preatorian +1000! εχεις απολυτο δικιο!
Επειδη εχω μιλησει με ταξιτζηδες με υγραεριο μου ειπαν οτι λες! καμια ζημια!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-09-12, 22:51
giannis gt Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 28-07-2010
Περιοχή: βολος
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 3.285
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 499
giannis gt θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iempan Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ.Αληθεια αραγε και με τα "νιτρα"θα ισχυει το ιδιο?
Με τα ΝΙΤΡΑ φυσικα και δεν υπαρχει καμια αξιοπιστια!!!!
Παιρνεις ρισκο και μαλιστα χωρις να γνωριζεις τις ανοχες του καθε μοτερ!!!
Πηρα και εγω το ρισκο εριξα +30 μετα +40 και οταν εριξα +60 μετα απο 3-4 μπουκαλες και Σερρες πηρα το ενα εμβολο στο χερι,συγκεκριμενα το λουκι του πιστονιου!!!
Τωρα ξερω ΠΟΤΕ σε 1600 Renault πανω απο +40 ΝΙΤΡΑ ,ισως και 50 !!!!
Και δεν μιλαμε για λιωσιμο λογω θερμοκρασιων-κακης ρυθμισης-φτωχου μειγματος αλλα για ΑΝΤΟΧΗ στην καταπονηση της πιεσης!!!!
__________________
ΤΩΡΑ 338+ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ!!!


http://youtu.be/Hi3ipm5wMYs

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα που ηρθε και ο Γιαννης και περασαμε τα 300 αλογα σημερα.

Περιττο να πω πως το punto σε ΤΡΟΜΑΖΕΙ οταν ανοιγει.

Ελπίζω να μη σου λέρωσα το κάθισμα Γιάννη...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-09-12, 06:48
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Σχετικά με τις θερμοκρασίες να πω πως εγω αν και ακομα δεν εχω βαλει υγραεριο θελω να μετρησω τις θερμοκρασιες! για στερεα σωματα εχω οργανο στην δουλεια θα δω αν μπορω να το δανειστώ. Βεβαια λενε πως μειονται οι θερμοκρασιες αλλα ειναι θεωρητικο αυτο και καλα λογω αυξησης οκτανιων και καλυτερης καυσης! ομως στην πραξη γινεται το αναποδο. Τωρα για τις βαλβιδες ειναι θεμα μεταλλων πιστευω δλδ στα τουρμπο αμαξια μπορει να αντεχουν περισσοτερο χωρις να χαλασουν, σε αλλα αμαξια μπορει να ειναι και μαπε να τις καψουν! ποιος ξερει...
η καλυτερη καυση μπορει να μειωσει τις θερμοκρασιες ως ενα βαθμο πιστευω μετα οσο αυξανονται τα οκτανια εχουμε υπερθερμανσεις και εδω ειναι επικυνδυνα τα πραγματα για τις βαλβιδες εξαγωγης που μπορει να την "ακουσουν".
http://www.bmwfans.gr/forum/archive/...p/t-11193.html ριχτε μια ματια δεν αφορα μονο αυτα τα αμαξια! μιλανε για διαφορες ζημιες με υγραεριο!
αλλα και ραγισμενα καπακια??? το ψευδοκαπανο λενε? μαπα θα ειναι τα αμαξια τους! εμ αμα δεν ειναι TOYOTA!!!!
http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?t=1357&p=21200 ΟΜG!!!

Το ποστ το διορθωσα διοτι οσον αφορουσε αυτο που ειχα γραψει ηταν λογω καλοκαιριου και δεν ισχυει τελικα!!! για οσους τα διαβασαν....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 16-09-12 στις 14:37.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > www.LpgPower.gr

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θερμοκρασια καλοριφερ DeathDealer SUPPORT 45 21-11-12 09:30
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΛΑΔΙΟΥ pcline SUPPORT 12 14-08-11 10:13
λειτουργια vvti MARMEL SUPPORT 0 23-10-09 19:48
Φυσικο Αεριο MARMEL OFF TOPIC 8 15-10-06 18:00
Θερμοκρασια Λαδιου tsaftsouf20V SUPPORT 23 11-04-06 09:25



Page generated in 0,17655611 seconds (83,44% PHP - 16,56% MySQL) with 40 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:34.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)