Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Οδηγός τουρμπίσματος και όχι μόνο..4ΖΖ,3ΖΖ,1ΖΖ
  #1  
Παλιά 21-05-11, 14:17
Το avatar του χρήστη pilotos7
pilotos7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-10-2008
Μοντέλο: Corolla E-11 f/l G6
Μηνύματα: 1.784
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 370
pilotos7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Οδηγός τουρμπίσματος και όχι μόνο..4ΖΖ,3ΖΖ,1ΖΖ

Μετά από αρκετές ώρες ψαξίματος και αρκετές δοκιμές(με κάποια σπασμένα μοτέρ..ευτυχώς όχι δικά μου) νομίζω πως μπορώ να σας παρουσιάσω έναν οδηγό για τούρμπισμα σε κινητήρες 4ΖΖ,3ΖΖ και 1ΖΖ και γενικά κάποιες πληροφορίες για τα μοτέρ αυτά.Ότι αναφερθεί από εδώ και μετά είναι πάντα με βάση την απόλυτη ασφάλεια του μοτέρ.Φυσικά μεγάλο ρόλο στην αξιοπιστία(ίσως και τον μεγαλύτερο) παίζει το πρόγραμμα.

Λίγα λόγια για το μπλοκ


Το μπλοκ εξωτερικά είναι από αλουμίνιο για μείωση βάρους και είναι τύπου ‘’open deck’’. http://www.monkeywrenchracing.com/im...SHORTBLOCK.png
Οι κύλινδροι είναι από μαντέμι και όχι από αλουμίνιο..Στον κύλινδρο μπορεί να γίνει ρεκτιφιέ χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να μειώσουμε στο ελάχιστο την αντοχή του από ότι ήταν αρχικά και να μπει πιστόνι ΜΟΝΟ 0.5mm μεγαλύτερο(Από 79mm πάμε σε 79.5mm)ώστε να εξασφαλίσουμε ότι ο κύλινδρος στο εσωτερικό του είναι στρογγυλός και όχι οβάλ.Αυτό γίνεται για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα καίει λάδια.Για μεγαλύτερο πιστόνι 82mm ή 82.5mm χειαζόμαστε χιτώνια.(Ακόμα και με χιτώνια το 82.5mm είναι το μέγιστο που μπορούμε να βάλουμε).
Γενικά το μπλοκ μπορεί να αντέξει πιέσεις μέχρι και 1.4-1.5 bar.(ίσως και 1.6 αλλά δεν ξέρω πόσο θα αντέξει..δεν το έχω δοκιμάσει)Αν τοποθετήσουμε χιτώνια η μέγιστη πίεση που μπορούμε να δουλέψουμε είναι 2-2.2 bar(μέχρι 2.5 bar με ασφάλεια λέει η εταιρία..αλλά είπαμε θέλουμε την απόλυτη αξιοπιστία!)

Ας σφυρηλατήσουμε και όχι μόνο..


Αν κάποιος αποφασίσει να κάνει σφυρήλατο το μοτέρ του καλό είναι να το κάνει και 1.8cc αφού θα ανοιχτεί..

Να ξεκινήσουμε με τα εργοστασιακά πιστόνια.


Γενικά καλό είναι να μην τα δουλεύουμε πάνω από 0.6- 0.7bar.Το καλύτερο είναι μέχρι 0.5 βαριά 0.6bar..αξιοπιστία μην ξεχνιόμαστε!Αυτό ισχύει και για το 3ΖΖ,4ΖΖ,1ΖΖ.Στο 0.5 το μοτέρ θα είναι αξιόπιστο και το πιο πιθανό είναι να μην πάθει και ποτέ τίποτα με σύμμαχο ένα καλό πρόγραμμα.Αυτά με την εργοστασιακή συμπίεση..Σε υπερκυβισμένα το πολύ 10,5 συμπίεση για να ισχύουν τα παραπάνω.

Σφυρήλατα πιστόνια


Με τα σφυρήλατα πιστόνια αν δεν σηκώσουμε πίεση παραπάνω από ότι αντέχει το μπλοκ μας και με σωστό πρόγραμμα δεν θα έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα.

Εργοστασιακές μπιέλες


Οι εργοστασιακές μπιέλες λένε ότι μπορούν να δουλέψουν μέχρι και 1 bar.Δεν το έχω δοκιμάσει δεν ξέρω αν ισχύει αλλά αφού δεν έχουμε την υποδομή(πιστόνια) για να δουλέψουμε τόση πίεση μένουμε ότι στο 0.5bar δεν παθαίνουν τίποτα.Σημαντικό είναι και η ροπή που θα βγάλει το μοτέρ μας.Με μαμά μπιέλες καλό είναι να μην ξεπεράσουμε τα 30 κιλά ροπής.


Σφυρήλατες μπιέλες


Περίπου ότι ισχύει και για τα σφυρήλατα πιστόνια.Δεν θα έχουμε κάποιο πρόβλημα αν τοποθετηθούν σωστά,έχουμε σωστό πρόγραμμα και σφιχτούν με την κατάλληλη ροπή.


Εργοστασιακός στρόφαλος


Ο εργοστασιακός στρόφαλος αντέχει…!Ειδικά από 1ΖΖ…Μέχρι 500 άλογα!!


Βίδες καβαλέτων στροφάλου


Οι εργοστασιακές βίδες των καβαλέτων στροφάλου αντέχουν μέχρι 270 άλογα και μέχρι 35 κιλά ροπής σίγουρα.(Μπορεί και παραπάνω αλλά δεν το έχω δοκιμάσει για να είμαι σίγουρος).Αν κάποιος κάνει σφυρήλατο το μοτέρ του υπάρχουν βελτιωτικές της ARP με κόστος περίπου 80 ευρώ.(Είναι αστείο κάποιος να φτιάξει το μοτέρ του και να μην δώσει αυτά τα λίγα παραπάνω..)


Βίδες κεφαλής


Οι εργοστασιακές βίδες κεφαλής λένε ότι αντέχουν μέχρι και 1.3bar .Δεν το έχω δοκιμάσει μέχρι εκεί.Μέχρι 0.9-1bar και μέχρι 260 άλογα και 30 κιλά ροπής αντέχουν σίγουρα.Υπάρχουν βελτιωτικές της ARP με κόστος περίπου 170 ευρώ.


Μέταλλα στροφάλου,μπιελών,θρος


Τα αλλάζουμε όταν και αν κάνουμε το μοτέρ μας σφυρήλατο.Μέχρι τότε δεν ασχολούμαστε.Υπάρχουν βελτιωτικά της ACL.


Κεφαλή


Εδώ ο καθένας κάνει ότι θέλει.Μπορεί να κρατήσει από το 4ΖΖ,από το 3ΖΖ ή να βάλει από 1ΖΖ.Όλες όπως είναι από το εργοστάσιο μπορούν να στροφάρουν μέχρι 7.200 στροφές(εγώ έχω κόφτη 7.000 στροφές…)Από εκεί και μετά μπορούμε να κάνουμε ροική,να αλλάξουμε ελατήρια βαλβίδων,βαλβίδες,retainers,εκκεντροφόρους…ότι θέλει και ότι έχει ανάγκη να κάνει ο καθένας..


Εισαγωγή


Η πλαστική εισαγωγή είναι χυτή και όχι κομμάτια κολλημένα μαζί..Γενικά το εξωτερικό περίβλημα της εισαγωγής είναι αρκετά σκληρό!Στο εσωτερικό υπάρχει μια πλάκα πλαστική σαν διάφραγμα.Αυτό είναι αρκετά ευαίσθητο και πολλές φορές σπάει και κάνει θόρυβο.Η εισαγωγή αυτή μπορεί να ανοιχτεί και να αφαιρεθεί αυτό το διάφραγμα.Με το διάφραγμα αντέχει σίγουρα μέχρι 1.2-1.3 bar.Αν αφαιρέσουμε το διάφραγμα μπορούμε να σηκώσουμε μέχρι και 1.6 bar.(Δεν ξέρω για παραπάνω πίεση..)
Υπάρχει και μια αλουμινένια εισαγωγή από το Αμερικάνικο Celica,Corolla αλλά δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύει σωστά και αν έχει καλύτερη ροικότητα από την πλαστική.
Άλλη λύση είναι να φτιάξουμε αλουμινένια σε μηχανουργείο αλλά δεν ξέρω αν θα είναι καλή και σίγουρα θα κοστίσει πάνω από 300 ευρώ.Αλουμινένια εισαγωγή σίγουρα δεν είναι ένα κυλινδάκι με τέσσερα χωνιά που φτιάχνουν οι περισσότεροι..

Κυβισμός


Με 79mm πιστόνι ο κυβισμός είναι 1798cc (Χρησιμοποιούμε την εργοστασιακή φλάντζα)
Με 79.5mm πιστόνι ο κυβισμός είναι 1815cc περίπου (Χρησιμοποιούμε την εργοστασιακή φλάντζα)
Με 82mm πιστόνι ο κυβισμός είναι 1931cc περίπου (Χρησιμοποιούμε βελτιωτική φλάντζα 82-82.5mm)
Με 82.5mm πιστόνι ο κυβισμός είναι 1950cc περίπου (Χρησιμοποιούμε βελτιωτική φλάντζα 82-82.5mm)

*Γενικά να ξέρεται ότι σε σφυρήλατες καταστάσεις καλό είναι να αλλαχτεί το γρανάζι της τρόμπας του λαδιού.Υπάρχει βελτιωτικό της CircuitWorx.
Και τέλος το μοτέρ αυτό σφυρήλατο μέχρι 490 άλογα στρόφαλο δεν έχει κανένα πρόβλημα.Από εκεί και πάνω εμφανίζεται κάποιες φορές ένα προβληματάκι στα μέταλλα των μπιελών..ACL σου λέει μετά…

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pilotos7 : 24-08-13 στις 18:09.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-05-11, 20:16
LISSAS Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μοντέλο: 111 vv-T-i
Περιοχή: Λεκανοπέδιο
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 818
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 293
LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Πολλή καλή η προσέγγιση - ανάλυση στο θέμα. Να επισημάνω μόνο ότι, για την "σχετική" (λόγω μοντίφας) εξασφάλιση αξιοπιστίας, οι αναφερόμενες στο κείμενο πίεσεις, καλό θα είναι να παράγονται από normal τουρμπίνες (πχ 25άρες-28άρες και όχι αεριοστροβίλους!!!)
__________________
ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΔΑΙΜΩΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-05-11, 20:51
davarisx Offline:
banned
 
Εγγραφή: 11-03-2008
Περιοχή: Μεσογεια
Μηνύματα: 577
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
davarisx θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
και αλλη μια διευκρίνιση αυτες οι κεφαλες δεν ειναι για πολλα πολλα.ροικη ρώτησα σε 2 ρεκτιφιε και οι δυο μου ειπανε μην κανω το λαθος γιατι οι κεφαλες αυτες ειναι ευαισθητες.ο ενας ηταν ο Κωνστας στο κορωπί που θεώρητε απο τους πολυ καλους.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-05-11, 22:51
Το avatar του χρήστη pilotos7
pilotos7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-10-2008
Μοντέλο: Corolla E-11 f/l G6
Μηνύματα: 1.784
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 370
pilotos7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σε αυτό που λέει ο LISSAS για την τουρμπινα συμφωνώ.Αν και σε σφυρίλατο μοτερ μπορουμε να παιξουμε και με μεγαλυτερες..Οτι αλλο γνωριζεις μπορεις να το συμπληρωσεις...
Χρηστο εγω στην κεφαλη μου εχω κανει ροικη και δεν εχω καποιο προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο πλήρης οδηγός της ελληνικής οδήγησης mpesikos OFF TOPIC 1 07-02-11 02:30
Οδηγός 7AGE (στα Αγγλικά) madvinegar Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 0 10-03-09 16:28
Οδηγός για αλλαγή τακάκια σε Ε12 madvinegar Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 0 10-03-09 16:12
Ε-Bay Οδηγός Αγοράς Προϊόντων madvinegar Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 0 05-10-07 16:18
οδηγός αγοράς και σχόλια για το Ε12!?! labros_k TOYOTA COROLLA E 12 14 01-12-06 21:58



Page generated in 0,16472292 seconds (83,21% PHP - 16,79% MySQL) with 30 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:04.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)