Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-09-19, 16:04
Το avatar του χρήστη martin-46
martin-46 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 31-08-2010
Μοντέλο: E12 1.4 vvti
Περιοχή: Βέροια
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 44
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 171
martin-46 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LISSAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Γράφει... "Ε12 1.4 vvti". Άρα έναν για κάθε κύλινδρο/μπουζί.
Ναι έχει κάθε κυλινδρος το δικό του πολλαπλασιαστη. Είχα αλλάξει τον 3ο αν θυμάμαι καλά! Να βάλω πάλι ιριδιου ή απλά μπουζι;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-09-19, 06:49
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημέρα, σε αυτή την περιπτωση πρεπει να γινει ελεγχος αν φερουν τα μπουζι ρευμα και ελεγχος των πολλαπλασιαστων, κατι τρεχει σιγουρα.
Δεν είναι απαραιτητο ότι φταινε τα ιδια τα μπουζι, αλλα δικο τους ελεγχος πρωτα εννοείτε και αν είναι παλια και αλλαγη τους.
Τωρα ποια θα ελεγα ότι λεει το manual αν είναι stock το μοτερ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από martin-46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι έχει κάθε κυλινδρος το δικό του πολλαπλασιαστη. Είχα αλλάξει τον 3ο αν θυμάμαι καλά! Να βάλω πάλι ιριδιου ή απλά μπουζι;
τοτε που αλλαξες 3ο γιατι τι σου εκανε θυμασαι ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 25-09-19 στις 06:49. Αιτία: ενωμα ποστς σε ενα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-09-19, 12:55
Το avatar του χρήστη martin-46
martin-46 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 31-08-2010
Μοντέλο: E12 1.4 vvti
Περιοχή: Βέροια
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 44
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 171
martin-46 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα, σε αυτή την περιπτωση πρεπει να γινει ελεγχος αν φερουν τα μπουζι ρευμα και ελεγχος των πολλαπλασιαστων, κατι τρεχει σιγουρα.
Δεν είναι απαραιτητο ότι φταινε τα ιδια τα μπουζι, αλλα δικο τους ελεγχος πρωτα εννοείτε και αν είναι παλια και αλλαγη τους.
Τωρα ποια θα ελεγα ότι λεει το manual αν είναι stock το μοτερ.



τοτε που αλλαξες 3ο γιατι τι σου εκανε θυμασαι ?
Καμία σχεση με οτι κάνει τωρα τοτε ρεταριζε και δεν ανεβαζε πανω απο 2000-2500χιλ στροφες και ειχε αναψει και το λαμπακι μηχανης! μεχρι τωρα λαμπακι δεν μου εχει αναψει με αυτο το προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-09-19, 10:33
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημέρα, ναι οντως καμια σχεση άλλο πρόβλημα.
Τι να πω δεν ξερω, παντως και εμενα στην ανηφορα κανει κατι κουλο.
Όπως και σε σενα αν δεν εχω από πριν φορα και πχ μπω σε ανηφορα με 2αρα πχ από λιγες στροφες και πατησω γκαζι απότομα τοτε μπουκωνει και δεν παει αργει.
Δεν το κανει όμως πουθενα αλλου αυτό ΜΟΝΟ σε ανηφορα.
Και επειδή εχω Wideband της ΑΕΜ παρατηρησα ότι δειχνει ΤΕΡΜΑ φτωχο μιγμα, όταν αφήσω το γκαζι και το πατησω ομαλα ομαλα τοτε δεν το κανει.
Μαλιστα την ιδια στιγμη κοιταω το οργανο και βλεπω οσο αφηνω το γκαζι το μιγμα γινεται ποιο πλουσιο.
Αρκετα κουφο πρόβλημα, δεν εδινα τοσο σημασια πριν αλλα όταν το ειπες και εσυ ειπα να το διπλοτσεκαρω και τελικα οντως το κανει και εμενα.

Τωρα δεν ξερω ποτε εγινε είναι καιρο, αλλα εχω κανει το μισο μοτερ ανακατασκευή, άλλη κεφαλη, φλαντζα, βαλβιδες εξαγωγης, τσιμουχακια, ρυθμισεις κτλ και παλι το κανει!!! και εννοείτε με αλλαγη φιλτρων, λαδια κτλ κτλ.
και εχει καθαριστεί και πεταλουδα απεξω εχει δλδ βγει από πανω, και μπεκ σε μαστορα με λειζερ και ογκομετρηση, και λάστιχα τους εχω αλλαξει, και μπουζι και μπουζοκαλωδια και πολλα αλλα.

Εχω ξεμεινει από ιδεες και δεν καταλαβαίνω πως γινεται ΜΟΝΟ σε ανηφορα πως είναι δυνατον να γινεται φτωχο το μιγμα?
Και το εχω δει και με βενζινη γεματο και με shell vpower εδώ και χρονια δεν βαζω άλλες.

Η καρτα καυσαερίων εχει βγει αψογη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 26-09-19 στις 10:39.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-09-19, 16:34
Το avatar του χρήστη martin-46
martin-46 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 31-08-2010
Μοντέλο: E12 1.4 vvti
Περιοχή: Βέροια
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 44
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 171
martin-46 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, ναι οντως καμια σχεση άλλο πρόβλημα.
Τι να πω δεν ξερω, παντως και εμενα στην ανηφορα κανει κατι κουλο.
Όπως και σε σενα αν δεν εχω από πριν φορα και πχ μπω σε ανηφορα με 2αρα πχ από λιγες στροφες και πατησω γκαζι απότομα τοτε μπουκωνει και δεν παει αργει.
Δεν το κανει όμως πουθενα αλλου αυτό ΜΟΝΟ σε ανηφορα.
Και επειδή εχω Wideband της ΑΕΜ παρατηρησα ότι δειχνει ΤΕΡΜΑ φτωχο μιγμα, όταν αφήσω το γκαζι και το πατησω ομαλα ομαλα τοτε δεν το κανει.
Μαλιστα την ιδια στιγμη κοιταω το οργανο και βλεπω οσο αφηνω το γκαζι το μιγμα γινεται ποιο πλουσιο.
Αρκετα κουφο πρόβλημα, δεν εδινα τοσο σημασια πριν αλλα όταν το ειπες και εσυ ειπα να το διπλοτσεκαρω και τελικα οντως το κανει και εμενα.

Τωρα δεν ξερω ποτε εγινε είναι καιρο, αλλα εχω κανει το μισο μοτερ ανακατασκευή, άλλη κεφαλη, φλαντζα, βαλβιδες εξαγωγης, τσιμουχακια, ρυθμισεις κτλ και παλι το κανει!!! και εννοείτε με αλλαγη φιλτρων, λαδια κτλ κτλ.
και εχει καθαριστεί και πεταλουδα απεξω εχει δλδ βγει από πανω, και μπεκ σε μαστορα με λειζερ και ογκομετρηση, και λάστιχα τους εχω αλλαξει, και μπουζι και μπουζοκαλωδια και πολλα αλλα.

Εχω ξεμεινει από ιδεες και δεν καταλαβαίνω πως γινεται ΜΟΝΟ σε ανηφορα πως είναι δυνατον να γινεται φτωχο το μιγμα?
Και το εχω δει και με βενζινη γεματο και με shell vpower εδώ και χρονια δεν βαζω άλλες.

Η καρτα καυσαερίων εχει βγει αψογη.
Εντάξει με δευτέρα και εμένα το έκανε αλλά λογικό το βρίσκω 1.4 είναι δεν έχει τη δύναμη που θα είχε το 1.8 ή και το 1.6 ακόμα!! Απλά άρχισε να με προβληματιζει όταν το έκανε με πρώτη , για αρχή θα του αλλάξω τα μπουζι μάλλον ιριδιου θα έχει γιατί όταν το είχα πάει για σέρβις στην Toyota τους είπα για ιριδιου και πήγε κάνα 50-60€ νομίζω. Μετά λέω να βγάλω αν είναι εύκολο να καθαρίσω πάλι με σπρέι την πεταλούδα αν δεν βγαίνει εύκολα θα το πάω σε συνεργείο, για μπεκ το αφήνω τελευταίο αν δε γίνει κάτι με τα προηγούμενα. Θα δείξει πως θα πάει.
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές πάντως!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-09-19, 20:11
Το avatar του χρήστη martin-46
martin-46 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 31-08-2010
Μοντέλο: E12 1.4 vvti
Περιοχή: Βέροια
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 44
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 171
martin-46 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα σήμερα άλλαξα μπουζι, έβγαλα τη πεταλούδα μόνο εγω έλειπα από μέσα! Επλυνα το φίλτρο αέρα μιας και τα έλυσα όλα έβαλα καθαριστικό για το ιντζεξιον, βενζίνη vpower και τελικά έχει μια μικρή διαφορά σε σχέση με πρώτα στην ευθεία αρπαζει πιο εύκολα αν και ψιλο μπουκωνει αλλά όχι όπως πρώτα στην ανηφόρα όμως δεν έχει και μεγάλη διαφορά ανεβαίνει λίγο πιο άνετα αλλά και πάλι δε είναι αυτό που περίμενα! Αύριο λέω να βγάλω την αντλία βενζίνης και να δω το φίλτρο αν είναι βουλωμενο καθαρίζει με κάποιο τρόπο ή να κοιτάξω για μτχ,καινούριο δε νομίζω να συμφέρει.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-09-19, 10:24
Το avatar του χρήστη martin-46
martin-46 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 31-08-2010
Μοντέλο: E12 1.4 vvti
Περιοχή: Βέροια
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 44
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 171
martin-46 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Έβγαλα την αντλία βενζίνης αλλά δεν βλέπω να έχει φίλτρο δεν έπρεπε να έχει εξωτερικά κάποια σιτα;
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0170.JPG
Εμφανίσεις:  37
Μέγεθος:  1,67 MBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0170.JPG
Εμφανίσεις:  37
Μέγεθος:  1,67 MB
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-10-19, 12:19
shristod Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 30
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 203
shristod έχει φοβερή αύρα shristod έχει φοβερή αύρα
MAF έχεις αλλάξει? Μήπως δεν δίνει σωστές μετρήσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-10-19, 16:11
Το avatar του χρήστη martin-46
martin-46 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 31-08-2010
Μοντέλο: E12 1.4 vvti
Περιοχή: Βέροια
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 44
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 171
martin-46 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από shristod Εμφάνιση μηνυμάτων
MAF έχεις αλλάξει? Μήπως δεν δίνει σωστές μετρήσεις?
Δεν άλλαξα το καθάρισα με σπρέι για επαφές. Αν είχε πρόβλημα δεν θα αναβε λαμπάκι; Θα βγάλω την αντλία πάλι να την ανοίξω αν έχει φίλτρο μήπως έχει βουλωσει και δε τραβάει καλά, περίμενα κάποιος να έχει ανοίξει την αντλία αλλά δε βλέπω καμία απάντηση οπότε θα το προσπαθήσω και ο Θεός βοηθός, θα κοιτάξω και για καμιά μτχ μην γίνει καμία πατάτα και διαλυθεί!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-10-19, 06:32
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από martin-46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σήμερα άλλαξα μπουζι, έβγαλα τη πεταλούδα μόνο εγω έλειπα από μέσα! Επλυνα το φίλτρο αέρα μιας και τα έλυσα όλα έβαλα καθαριστικό για το ιντζεξιον, βενζίνη vpower και τελικά έχει μια μικρή διαφορά σε σχέση με πρώτα στην ευθεία αρπαζει πιο εύκολα αν και ψιλο μπουκωνει αλλά όχι όπως πρώτα στην ανηφόρα όμως δεν έχει και μεγάλη διαφορά ανεβαίνει λίγο πιο άνετα αλλά και πάλι δε είναι αυτό που περίμενα! Αύριο λέω να βγάλω την αντλία βενζίνης και να δω το φίλτρο αν είναι βουλωμενο καθαρίζει με κάποιο τρόπο ή να κοιτάξω για μτχ,καινούριο δε νομίζω να συμφέρει.
Καλημέρα, αυτό με την ανηφορα όμως μονο το κανει και εμενα (πχ όταν την ανεβαινω με 2αρα και παω να δωσω γκαζι) εδώ και πολύ καιρο σε Ε11 με 4EFTE, όπως ειχα γραψει εχω κανει παρα πολλες αλλαγες αλλα δεν εχω βρει γιατι γινεται, παντως μου δειχνει τερμα φτωχο μιγμα το wideband όταν το κανει, πρεπει να πατησω ομαλα ομαλα και αργα το γκαζι να ισιωσει το μιγμα και μετα τραβάει σωστα. Αλλα σε ευθειες δεν εχει θεμα. Και σε ανηφορες το κανει όταν είναι μια μικρη αποσταση και με 2αρα όταν μπω παω να την τρεξω, αν είναι ομαλη πχ σε βουνα τοτε δεν εχει θεμα. Παράδειγμα στην Πεντελη-Διονυσο που παω συχνα ή από φραγμα λιμνης Μαραθωνα δεν το κανει πουθενα. Σε 2 συγκεκριμένες ανηφορες μονο το κανει σε Περιστερι η μια και Γαλατσι η άλλη, τι στο καλο πρόβλημα εχουν? :P
Στην Ε12 δεν υπαρχει εξωτερικο φιλτρο βενζίνης (βαρελακι) όπως στην Ε11?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Toyota corolla 1,3 4EFE κινητήρας GIANNHS PAP-MEGARA Θελω βοηθεια 6 01-11-17 18:16
Κάποιες στιγμές δεν πέρνει μπρος ο κινητήρας abozas ΦΟΡΟΥΜ 15 12-01-10 10:56
Κινητήρας 2zz-Ge madvinegar Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 0 07-05-08 15:54
Ο κινητήρας ζητά λάδι... THEMIS TOYOTA COROLLA 111(G6) 102 08-11-07 16:51
Κινητήρας John G OFF TOPIC 5 12-02-07 20:03



Page generated in 0,17726707 seconds (83,64% PHP - 16,36% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:37.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)