Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 05-09-13, 11:37
johnpap1970 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 19-06-2010
Ηλικία: 54
Μηνύματα: 2
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
johnpap1970 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
αν πατας το Auto ή του λες να φυσαει δυνατα και στην αρχη φυσαει δυνατα και μετα πεφτει η ενταση ειναι αυτο που ειπα 100%
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 07-05-18, 23:49
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σχετικά με το πρόβλημα του a/c που παγώνει και μπλοκάρει τον αέρα, έχω μια ερώτηση προς οδηγούς Ε12 και περισσότερο TS.

Δεν καταλαβαίνω ποτέ να συμπλέκεται και να αποσυμπλέκεται ο συμπιεστής του a/c στο TS, ενώ π.χ. σε ένα swift που οδηγώ περιστασιακά ακούγεται καθε λιγο ένα κλακ και καταλαβαίνω να κόβει ο κινητήρας ή να αλλάζει στροφές κλπ. Σκέφτομαι μήπως έχει χαλάσει κάποιος διακόπτης κι είναι συνέχεια ον.

Αντιλαμβάνεστε να ανοιγοκλείνει το a/c στα Corolla σας ?
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 08-05-18, 06:31
neoklis Offline:
 
Εγγραφή: 10-06-2009
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 2.447
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 426
neoklis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CTS03 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με το πρόβλημα του a/c που παγώνει και μπλοκάρει τον αέρα, έχω μια ερώτηση προς οδηγούς Ε12 και περισσότερο TS.

Δεν καταλαβαίνω ποτέ να συμπλέκεται και να αποσυμπλέκεται ο συμπιεστής του a/c στο TS, ενώ π.χ. σε ένα swift που οδηγώ περιστασιακά ακούγεται καθε λιγο ένα κλακ και καταλαβαίνω να κόβει ο κινητήρας ή να αλλάζει στροφές κλπ. Σκέφτομαι μήπως έχει χαλάσει κάποιος διακόπτης κι είναι συνέχεια ον.

Αντιλαμβάνεστε να ανοιγοκλείνει το a/c στα Corolla σας ?
Πάντα κατά την άποψη μου
Αν είσαι εξω από το αυτοκίνητο ακους κλικ κλακ αν είσαι μέσα και σταματημένος παλι ακους αν είσαι σε πορεία
Θες η ηχομόνωση
Θες ο θόρυβος από το μοτέρ δεν καλο ακους
Παντος σε yaris 1.0 που εχω τα καταλαβαίνεις όλα και κόψιμο στο μοτέρ και κλικ κλακ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neoklis : 08-05-18 στις 06:38.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 08-05-18, 20:35
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CTS03 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με το πρόβλημα του a/c που παγώνει και μπλοκάρει τον αέρα, έχω μια ερώτηση προς οδηγούς Ε12 και περισσότερο TS.

Δεν καταλαβαίνω ποτέ να συμπλέκεται και να αποσυμπλέκεται ο συμπιεστής του a/c στο TS, ενώ π.χ. σε ένα swift που οδηγώ περιστασιακά ακούγεται καθε λιγο ένα κλακ και καταλαβαίνω να κόβει ο κινητήρας ή να αλλάζει στροφές κλπ. Σκέφτομαι μήπως έχει χαλάσει κάποιος διακόπτης κι είναι συνέχεια ον.

Αντιλαμβάνεστε να ανοιγοκλείνει το a/c στα Corolla σας ?
καλησπέρα, εγω παντως και στην Ε11 και σε Starlet ep82 ναι παντα το ακουγα και απο μεσα και απο απεξω. Καθως και σε πολλα αλλα αμαξια που εχω οδηγησει.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 08-05-18, 23:10
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
ακους κλικ κλακ αν είσαι μέσα και σταματημένος παλι ακους
Σήμερα έκανα κάποιες δοκιμές αφήνοντας μερικά min το a/c να δουλεύει στο ρελαντί αλλά δεν άκουσα τίποτα. Όταν ανοιγόκλεινα με το χέρι το a/c ακουγόταν ξεκάθαρα και όταν έβγαινε OFF πετάγονταν και οι στροφές πάνω από 1.000, που σίγουρα δεν είδα όσο δούλευε μόνο του.

Αν "σφίξουν οι ζέστες" θα είναι πιο εύκολο να σιγουρευτώ (μεσολάβησε κι ο χειμώνας), αλλά έχω την εντύπωση ότι έχω ξεχάσει τα κλικ κλακ στο TS.

Αν συμβαίνει αυτό, υπάρχει καμιά ιδέα τι θέλει αντικατάσταση?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 09-05-18, 16:22
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
κανονικα στo ρελαντι δεν ακους τιποτα , μονο αν εχει πολυ ζεστη εχεις ανοιχτο το ac και σταματησεις , θα ακουσεις με ανοιχτο το καπω τις στροφες να ανεβοκατεβαινον και ενα ελαφρυ κλικ οταν οπλιζει ..

αν ακουγεται βαρυ το κλικ θελει φρεον

μιλαω παντα για Ε12
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 04-08-18, 14:30
donstefano Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Βυρωνας-Αθηνα
Μηνύματα: 74
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 112
donstefano είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εμενα μου κανει το εξης.Μετα απο 3-4 ωρες συνεχης λειτουργιας(μονο σε ταξιδι εθνικη αυτο το πραγμα το αντιμετωπιζω γιατι μεσα στην πολη 3-4 δεν το χω παει σερι ποτε) ασχετα αμα το εχεις ανακυκλωση η εξωτερικο αερα και ανεξαρτητως σκαλας(1,2,3 η 4) δε βγαζει πολυ αερα.Κοινως πεφτει η αποδοση του και ζεσταινεσαι.


Το κανε και περυσι και προπερσι το καλοκαιρι και φετος μονο στην εθνικη.Απο φρεον ειμαι ενταξει και φιλτρο καμπινας.


Αν κανεις καμια μικρη σταση κανενα 10 λεπτο η το κλεισεις και το ανοιξεις αργοτερα βγαζει αερα κανονικα.


Βεβαια εφοσον ειναι το αμαξι καθ'οδον αμα το κλεισεις το ac για κανενα πενταλεπτο και μετα δινει κανονικα αλλα συντομα ξαναπεφτει ο αερας

Στον σκετο αερα δεν το κανει απο οσο εχω παρατηρησει.

Τι στο καλο παιζει?Ζεστενεται τιποτα και κοβει τον αερα?
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 05-08-18, 07:04
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Στην 111 facelift που εχω, δεν εχω βαλει φρεο ποτε 18 χρονια. Μονο το φιλτρο αλλαζω καθε χρονο και βαζω και το καθαριστικο ac της toyota. Φρεο δεν εχω βαλει ποτε γιατι δεν αναγραφεται πουθενα στο βιβλιο κατασκευαστη. Δουλευει μια χαρα δεν εχω παραπονο. Εφοσον δουλευει μια χαρα χρειαζεται να του αλλαξω το φρεο?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 07-08-18, 14:05
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από donstefano Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα μου κανει το εξης.Μετα απο 3-4 ωρες συνεχης λειτουργιας(μονο σε ταξιδι εθνικη αυτο το πραγμα το αντιμετωπιζω γιατι μεσα στην πολη 3-4 δεν το χω παει σερι ποτε) ασχετα αμα το εχεις ανακυκλωση η εξωτερικο αερα και ανεξαρτητως σκαλας(1,2,3 η 4) δε βγαζει πολυ αερα.Κοινως πεφτει η αποδοση του και ζεσταινεσαι.


Το κανε και περυσι και προπερσι το καλοκαιρι και φετος μονο στην εθνικη.Απο φρεον ειμαι ενταξει και φιλτρο καμπινας.


Αν κανεις καμια μικρη σταση κανενα 10 λεπτο η το κλεισεις και το ανοιξεις αργοτερα βγαζει αερα κανονικα.


Βεβαια εφοσον ειναι το αμαξι καθ'οδον αμα το κλεισεις το ac για κανενα πενταλεπτο και μετα δινει κανονικα αλλα συντομα ξαναπεφτει ο αερας

Στον σκετο αερα δεν το κανει απο οσο εχω παρατηρησει.

Τι στο καλο παιζει?Ζεστενεται τιποτα και κοβει τον αερα?
Αυτά τα συμπτωματα έχω για χρόνια, αλλά χειροτέρευσε και τωρα συμβαίνει σε λιγότερο από ώρα. Κλείνω το a/c και βάζω τέρμα τον ανεμιστήρα κι αρχίζει να αυξάνει τον αέρα που γίνεται συνεχώς ψυχρότερος. Μετά αρχίζει να ζεσταίνεται, ανοίγω το a/c και δουλεύει ...
Εφέτος διαπίστωσα ότι στην ανακύκλωση αέρα κρατάει τη λειτουργία (για αυτούς τους χρόνους).
Η εξήγηση μου είναι ότι μαζεύει πάγο στην "εβαπορέτα" και μπλοκάρει τη ροή του αέρα.
Δεν ξέρω αν κάτι δεν λειτουργεί στο συμπιεστή (πίεση, βαλβίδα) ή έχει κάτσει βρωμιά και φράζει εύκολα. Ο Φάνης έχει γράψει για κάποιο που καθάρισε κι είχε μυρμηγκια! Δεν έχω προχωρήσει σε ξήλωμα αλλά μοιάζει η μόνη λύση.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 21-08-19, 18:02
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Έχω αναφέρει το πρόβλημα "παγώματος" που έκοβε τον αέρα. Τελικά όπως φαίνεται η αιτία ήταν η έλλειψη 100-150 gr ψυκτικού υγρού. Μετά από έλεγχο και πλήρωση του a/c, εκτός αντιπροσωπείας, έψυχε καλύτερα και δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα σε διαδρομές 250 km.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;



Page generated in 0,16871309 seconds (82,76% PHP - 17,24% MySQL) with 41 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:34.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)