Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > UPDATES

UPDATES ΔΙΑΦΟΡΑ UPDATES

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Μετατροπη απλου 3θυρου 5χυτου corolla E11 1.3lt 1998 σε γνησιο G6
  #1  
Παλιά 23-03-17, 20:40
babis g6 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 18-03-2017
Μηνύματα: 13
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
babis g6 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μετατροπη απλου 3θυρου 5χυτου corolla E11 1.3lt 1998 σε γνησιο G6

Γεια χαρα σε ολη την παρεα!

Πριν λιγους μηνες φιλος βγηκε απο τον δρομο κ τρακαρε την corolla του ασχημα!

Αποτελεσμα ασυμφορη επισκευη...

Λατρης του g6 απο παλια,οταν εψαχνα για αυτοκινητο πριν καμια 10ετια δεν εβρισκα g6 στρογγυλοφαναρο πουθενα κ μου'μεινε αποθυμενο.

Γνωριζοντας την αγαπη μου για το συγκεκριμενο αυτοκινητο,μου το παραχωρισε κ αμεσως μπηκα στην...μπριζα!

Μου καρφωθηκε μια τρελη ιδεα,αν βρω το καταλληλο τροπετο κ στην σωστη τιμη,να το μετατρεψω σε γνησιο g6

Σταθηκα πολυ τυχερος μια κ βρεθηκε το καταλληλο τροπετο απο corolla g6 E11 1999 με ABS,ηλεκτρικα παραθυρα,κεντρικο κλειδωμα κ μπρος-πισω δισκοφρενα (μονο του 1999 ειχε πισω δισκοφρενα)

Το προτζεκτ ειναι αρκετα φιλοδοξο μιας κ το αυτοκινητο που εχω ΔΕΝ εχει ABS,ουτε ηλ.παραθυρα,ουτε πισω δισκοφρενα,εχει μπεζ σαλονι κ πλαστηκα,εχει μονο αεροσακο οδηγου οποτε καταλαβαινετε οτι θα χρειαστει να γδυθει ολοκληρο το αυτοκινητο κ να περαστουν απο την αρχη σωληνωσεις φρενων,τα ακρα με τα δισκοφρενα κ το abs,το 6αρι σασμαν με τις ντιζες του,ημιαξονια για abs,ολοκληρο το σαλονι τα πλαστηκα,ταμπλο με 2 αεροσακους πλεον αντι ενος που ειχε το δικο μου,χειροφρενο μαυρο με ντιζες,αντιστρεπτικη χοντριτερη του g6 κλπ.

Επισης θελει κ φαναρτζοδουλεια

Σκοπος αυτου του ποστ ειναι να δειτε την δουλεια που γινετε βημα-βημα κ να μοιραστω μαζι σας τον..."γολγοθα" μου

Το τροπετο που βρηκα μου ηρθε σε κουτες σε παρα πολυ καλη τιμη ενω εχω ξεκινησει διαδικασια πωλησης οσων πραγματων δεν χρειαζομαι απο την corolla μου (σαλονι,πλαστηκα,σασμαν,ακρα,ημιαξονια,ταμπλο κλπ)

Επισης εχω στην κατοχη μου ζαντες,μασπιε,εμπρος φρυδακι κ προβολεις,κοκκινες ζωνες,ολα γνησια απο corolla g6r μιας κ θελω να εχει λουκ G6R οταν θα τελειωσει με το καλο το αυτοκιμητο...

Φωτο με το πως ξεκινησαμε κ που εχουμε φτασει



[/url]


[/url]


[/url]


[/url]


[/url]


[/url]


[/url]


[/url]





Το αυτοκινητο χρειαζοταν εκτος απο καλυμπραρισμα

-Μετωπη
-Γεφυρα
-Τραβερσα
-Φτερο οδηγου
-Καπο
-Ψυγεια νερου-a/c


K παλι σταθηκα τυχερος γιατι βρεθηκε σε ανακυκλωση τρακαρισμενο πισω corolla με ολη την μουρη γνησια!!!

Κ επειδη ηταν γνωστος μου,πηρα κομπλε φτερο,μετωπη,καπο,ψυγεια,φαναρια σε εξευτελιστικη τιμη ενω ειχα προφυλακτηρα κομπλε απο G6R (ευγενικη..."χορηγια" κολλητου μου) κ αγορασα επισης σε πολυ καλη τιμη ζαντες κ ζωνες απο G6R κ προχωρησα στην επισκευη.



[/url]


[/url]


[/url]


[/url]


[/url]


[/url]


[/url]


[/url]


[/url]


[/url]




Βρηκα κ μεταχειρο εναν κοτσαδορο,αγορασα κ εναν γνησιο μεταχειρο προφυλακτηρα γιατι αυτος που ειχα ηταν ιμιτασιον κ πριν λιγες μερες τελειωσα κ με την τοποθετηση του κοτσαδορου.



[/url]


[/url]


Τα ακρα με τις δαγκανες κ τους δισκους απο το τροπετο,ηταν αθλια βαμμενα,οποτε τα περασα αμμοβολη κ τα εβαψα ενα ωραιο μαυρο γυαλιστερο χρωμα



[/url]


[/url]


[/url]




Εκτος του φαναρτζη ολη η υπολοιπη δουλεια εχει γινει (κ θα γινει) απο μενα κ ενα πολυ καλο μου φιλο.

Μαζι θα βαψουμε κ τον χωρο του κινητηρα ενω το υπολοιπο αμαξι θα παει για βαψημο σε επαγγελματια.


Πριν λιγες μερες αφαιρεσα ολη την καλωδιωση,εβγαλα τον κινητηρα κ καθαρισα τον χωρο του κινητηρα,το μοτερ κ το σασμαν.

Επισης αγορασα κ μια θολομπαρα που δεν ειχε το τροπετο κ πλεον ειναι να λυθουν κρεμαγιερα κ κατι ψιλα ακομα για να ξεκινησω προεργασια για το βαψημο του χωρου του κινητηρα.



[/url]


[/url]


[/url]


[/url]


[/url]


[/url]


[/url]


[/url]




Εχουμε πολυ δρομο μπροστα μας...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-17, 23:15
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
μπραβο! χαρας στο κουραγιο σου πολυ ωραιες αλλαγες αντε με το καλο να τελειωσει να το χαιρεσε σε G6 πλεον!
πολυ δουλεια αλλα στο τελος το αποτελεσμα θα σε αποζημειωσει και με το παραπανω!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-03-17, 09:18
Το avatar του χρήστη Γιαννης20v
Γιαννης20v Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Μοντέλο: ΑΕ101si 20vt
Περιοχή: ΚΟΛΩΝΙΑ
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 996
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 309
Γιαννης20v είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ωραιοςςςςςςς!!μπραβο φιλε!καλη συνεχεια κ καλο κουραγιο!!απο μια αποψη σε ζηλευω...
__________________
οπως λεει κ ο φιλος MITSOS .....
387 και 37 κιλά ροπής στα 1600 είναι υπέροχα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-17, 09:41
Το avatar του χρήστη iempan
iempan Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 27-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη,Ελλαδα
Μηνύματα: 321
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 192
iempan είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Συγχαρητηρια και απο μενα για την αποφαση πρωτα απο ολα και μετα για την υπομονη επιμονη και το μερακι που φαινεται οτι εχεις για το αμαξι,με το καλο να το δουμε και ετοιμο...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-04-17, 08:41
babis g6 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 18-03-2017
Μηνύματα: 13
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
babis g6 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλημερα!

Αφιχθη κατι ωραιο,σπανιο κ σε κατασταση καινουριου για το προτζεκτ...



[/url]



[/url]
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-04-17, 21:18
Το avatar του χρήστη dimitrise111
dimitrise111 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Μοντέλο: E11 WRC REPLICA
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ευοσμος
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 992
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 324
dimitrise111 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Χαρας το κουραγιο σου φιλε μου..........Μπραβο και σου ευχομαι επειδη βλεπω οτι πραγματικα αγαπας αυτο το μοντελο,να το κρατησεις και να το χαρουν και τα παιδια και τα εγγονια σου αργοτερα............και παλι μπραβο......
__________________
japcars❤️
Corolla WRC❤️
Corolla E11❤️
http://www.corollaclub.com/forums/vb...o=view&id=5505
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-04-17, 00:26
babis g6 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 18-03-2017
Μηνύματα: 13
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
babis g6 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrise111 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαρας το κουραγιο σου φιλε μου..........Μπραβο και σου ευχομαι επειδη βλεπω οτι πραγματικα αγαπας αυτο το μοντελο,να το κρατησεις και να το χαρουν και τα παιδια και τα εγγονια σου αργοτερα............και παλι μπραβο......


Σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια!

Το συγκεκριμενο μοντελο ειναι κατι σαν αποθημενο μου,το 2006 που εψαχνα για G6-G6R ηταν πραγματικα δυσευρετο...κ κατεληξα σε punto hgt 1.8 το facelift.

Το g6 οπως κ να'χει ειναι το κατι αλλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-04-17, 23:32
babis g6 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 18-03-2017
Μηνύματα: 13
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
babis g6 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Kαλησπερα.

Μπηκαν κ τα ακρα απο το g6 με καινουρια ρουλεμαν,μπαλακια κ σερβις στις δαγκανες.


[/url]


[/url]


[/url]


[/url]


[/url]


[/url]



Γνωριζει καποιος αν μπορουν να επισκευαστουν τα καπακια απο τις γνησιες ζαντες του G6R;

Δειτε στην φωτο πιο κατω σε τι κατασταση ειναι τα καπακια μου.

Να προσθεσω οτι μιλησα με 2 πολυ μεγαλα κ γνωστα μαγαζια που ασχολουνται με επισκευη κ βαφη ζαντων στην Αθηνα κ μου ειπαν οτι η μονη λυση ειναι να βαφουν καποιο αλλο χρωμα οπως το μαυρο π.χ. που εχει η συγκεκριμενη ζαντα.

Νικελ παντως δεν μπορει να γινει-συμφωνα παντα με τα 2 μαγαζια αυτα.

Επισης τα καπακια αυτα ΔΕΝ υπαρχουν καινουρια.

Αν καποιος εχει τετοια καπακια σε καλη κατασταση ενδιαφερομαι για την αγορα τους.


[/url]


Αν παλι καποιος ξερει πως μπορω να τα επαναφερω στην αρχικη τους κατασταση ας μπει στον κοπο να μ'ενημερωσει.

Επειδη λοιπον εχω σκοπο να επαναφερω τις ζαντες στην αρχικη τους κατασταση σε κατασταση καινουριου,καλο θα ειναι να γινουν τα καπακια νικελ οπως ηταν κ στην αρχικη τους κατασταση.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-04-17, 19:25
Το avatar του χρήστη tselosaggelos
tselosaggelos Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-02-2012
Μοντέλο: toyota corolla g6
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 55
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 154
tselosaggelos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
τα καπακια πλαστικα ειναι ετσι ? για ρωτα κ κανα καλο φανοποιο καποιος τροπος θα υπαρχει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-04-17, 00:35
babis g6 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 18-03-2017
Μηνύματα: 13
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
babis g6 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
βρηκα χρονο σημερα κ περασα το 6αρι σασμαν κ αλλαξα την πισω αντιστρεπτικη με αυτη του g6.

Οσοι τυχον ενδιαφερομενοι δεν γνωριζετε,η διαφορα ειναι περι τα 4mm παχυτερη αυτη του g6

Κ επειδη ηταν σε καλυτερη κατασταση ολος ο πισω αξονας του τροπετου που εχω,πηρε ποδι ο δικος μου

Ταλαιπωρηθηκα λιγο μιας κ δεν εχω αναβατοριο κ παλευω κατω απο το αυτοκινητο ξαπλωτος κ μονος,αλλα αξιζε τον κοπο.

Ελπιζω να ανταμοιφθω απο το τελικο αποτελεσμα οταν κ εφοσον ολοκληρωθει το αυτοκινητο,μεχρι τοτε επομονη




[/url]



[/url]



[/url]
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > UPDATES

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κάθισμα 3θυρου Corolla Αχιλλεας ΦΟΡΟΥΜ 10 07-06-17 21:26
Toyota Corolla WRC 1998 naevy PHOTOS 0 10-07-12 16:10
Ke70 Διαφορικο Μπλοκε, Μπαινει Μονο Το Γκρουπακι Στου Αε86 ( SavvasKE35 TOYOTA COROLLA KE 70 29 03-07-11 14:58
Μετατροπη corolla e12 με 3sgte SERBU TOYOTA COROLLA E 12 13 23-04-09 16:10
COROLLA 1998 arme72 Ειμαι νεος 10 05-07-08 10:26



Page generated in 0,20684195 seconds (84,93% PHP - 15,07% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:29.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)