Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Απαραδεκτη αντιμετωπιση αντιπροσωπου σε ανταλαγη
  #1  
Παλιά 26-08-11, 01:25
Το avatar του χρήστη monkey
monkey Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-10-2006
Μοντέλο: corolla ts 2002
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 46
Μηνύματα: 59
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 220
monkey είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Angry Απαραδεκτη αντιμετωπιση αντιπροσωπου σε ανταλαγη

απο τα πρωτα βηματα μου ως οδηγος ειχα μονο ΤΟΥΟΤΑ και πιστευα οτι μονο ΤΟΥΟΤΑ θα οδηγω παντοτινα. Απο το ΑΕ101 96' πηγα σε corolla ts 02'και οταν επρεπε να παρω οικογενειακο πηρα και ενα rav 4 06' . τα δυο τελευταια αγοραστηκαν καινουρια απο τον ιδιο αντιπροσωπο ενω και στα τρια το σερβις γινοταν παλι στον ιδιο αντιπροσωπο.
τον τελευταιο καιρο ζαχαρωνα να παρω ενα avensis wagon λευκο. το TS δεν το δινω με τιποτα αρα η μπαλα πεφτει στο rav . παω στα 'κοληταρια' μου στον αντιπροσωπο τα βρισκουμε και οταν μου λεει 'προκαταβολη ?' λεω το rav. και τι μου λεει το ατομο ' αααα φιλαρακι εδω τα χαλαμε το rav ειναι διλιτρο και δεν το περνω ' . εμεινα αφωνος . του δινω το κινητο μου να με παρει τηλεφωνο ο γαμπρος του ιδιου του αντιπρωσοπου που ο ιδιος μου πουλησε και τα δυο αμαξια που εχω , διοτι φανταστηκα οτι ο πωλητης μπορει να ακολουθει εντολες ενω με το αφεντικο που μου πουλησε δυο καλα αμαξια θα τα βρω. ουτε μπηκε στον κοπο να με παρει το 'κοληταρι' !
στελνω mail στην ΤΟΥΟΤΑ ΕΛΛΑΣ και τους γραφω σε γενικες γραμες τι εγινε και οτι ειναι ανηκουστο τα εξουσιοδοτημενα τους να μην ανταλασουν καν το ιδιο τους το προιον με προσχημα οτι το αμαξι ειναι διλιτρο.
δεν απαντουν . μετα απο 12 μερες ξαναστελνω mail και τους αναφερω οτι αν δεν λαβω απαντηση θα στειλω τα mail σε ολο τον ειδικο τυπο . την επομενη απαντουν οτι με περιμενει σε αλλο εξουσιοδοτημενο πωλητης να μου δωσει προσφορα για να γινει η πωληση.
αν και τελειως ψυχραμενος και αποφασισμενος να κρατησω το αμαξι πηγα σημερα μονο και μονο για να δω τι θα μου πει και αυτος ο πωλητης. να μην τα πολυλογω μου λεει, χωρις να δει το αμαξι, οτι το rav το περνει για 9000.
οταν τον ρωτησα οτι αν του φενεται λογικο το αμαξι να εχει απαξιωση απο 34000 στα 9000 μου απαντησε 'και πολα ειναι ρε φιλε εδω θα το εχω να το βλεπω ' . και μιλαμε για rav '06 δηλαδη αν ηταν ΚΙΑ τι θα μου λεγανε ?
και λεω εγω τωρα , αν το ζητημα ειναι φορολογικο λογω κυβισμου γιατι δεν σταματαν την εισαγωγη αυτοκινητων ανω 2000 κυβ.? ειναι λογικο να μην κανουν ανταλαγη το ιδιο τους το προιον? το γνωριζουν αυτο οι μελοντικοι πελατες των rav και land cruiser ? γιατι οι τωρινοι με αυτη την συμπεριφορα δεν νομιζω να παρουν ξανα ΤΟΥΟΤΑ .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-11, 01:56
Το avatar του χρήστη andreas_e12
andreas_e12 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 21-06-2010
Μοντέλο: Corolla e12
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 301
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 200
andreas_e12 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φίλε monkey κατά τη γνώμη μου έχεις δίκιο!Και εμένα η οικογένειά μου είναι πελάτης της ΤΟΥΟΤΑ από το 1978 και συγκεκριμένα μόνο μιας αντιπροσωπείας, στην οποία γίνονται και όλα τα σέρβις εκεί!Προσωπικά δεν είχαμε ποτέ, μέχρι στιγμής, τέτοια συμπεριφορά!Βέβαια, η αλήθεια είναι πως όταν μιλάμε με το αφεντικό της αντιπροσωπείας υπάρχει υπερπλήρης κατανόηση και ίσως διαφορετική αντιμετώπιση από κάποιον υπάλληλο που δουλεύει εκεί δυστυχώς.Προσωπικά το θεωρώ ανόητη τη στάση της αντιπροσωπείας μιας και αυτό που διαφημίζουν όταν θέλουν να πωλήσουν ένα αυτοκίνητο είναι η υψηλή αξία μεταπώλησής του.
Άποψή μου είναι πως θα έπρεπε να δεχτούν την ανταλλαγή αφού θα μπορούσαν να σε "κρατήσουν" σαν πελάτη από τα σέρβις.Από την άλλη πλευρά όμως πιστεύω πως θα μπορούσε να δικαιολογηθεί η στάση της αντιπροσωπείας αν ερχόταν κάποιος με Land Cruiser τριών ή τεσσάρων χιλιάδων κυβικών για να πάρει ένα Avensis, πόσο περισσότερο στις μέρες μας.Αν θα μπορούσα να δώσω μια φιλική συμβουλή θα ήταν να μη το ξεφτιλίσεις το RAV για 9000 ευρώ.
ΥΓ: Συγγνώμη για την έκταση του ποστ και καλή επιλογή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-11, 20:09
Το avatar του χρήστη monkey
monkey Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-10-2006
Μοντέλο: corolla ts 2002
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 46
Μηνύματα: 59
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 220
monkey είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
και βεβαια δεν το δινω το αμαξι σε αυτα τα λεφτα. αλλα η συμπεριφορα τους μου απομυθοποιησε το toyotaδικο κολημα που ειχα ως τωρα. τωρα το σκευτομαι διαφορετικα . γιατι να παρω avensis και οχι το νεο vw passat 1.8 των 160 ιππων ? στο φιναλε ανωτερο του avensis ειναι παντου απλως το toyotaδικο μιαλο μου ως τωρα φοραγε παροπιδες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-08-11, 20:13
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 533
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Καλη λυση θα ηταν και το Accord (σαν αντιπροταση στο VW), αλλα εκει παιζουν δυστυχως οι οποιες επιβαρυνσεις για τα διλιτρα, και το βασικοτερο ολων οτι εμπλεκεται ο Σαρακακης. Κατι τετοια βλεπω ωρες ωρες και ξενερωνω με τις αντιπροσωπειες.
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-11, 16:22
Το avatar του χρήστη nikos_adamo
nikos_adamo Offline:
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μοντέλο: E11 G6 3ZZ-FE
Περιοχή: Ίλιον
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 154
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 199
nikos_adamo είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φιλε μου οτι αμαξι και να ειχες το ιδιο θα σου λεγανε.. Το ιδιο επαθε κ φιλος που πηγε να δωσει το μαζδα τζιπακι του (2000cc) στην Mazda κ η απαντηση ηταν ακριβως με αυτην που ελαβες εσυ... Τι να το κανω ειναι 2000cc. Αρα δν ειναι θεμα Toyota, αλλα προβλημα του σημερινου 'οικονομικου προβληματος'.. Δυστηχως τα μεγαλα κυβικα 'πεθαναν'
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-11, 16:54
Το avatar του χρήστη Dr.Saimon
Dr.Saimon Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Nea Iwnia!
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 271
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 234
Dr.Saimon είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
vw passat 2,0 tfsi αυτόματο ΚΑΡΑ ΦΟΥΛ στα extra 44,000 ευρω τιμολογιο η ιδια η vw μου δινει 13,000.......

υ.γ....το αμαξι εχει 19,000 χλμ.

καλητερα να το καψω στην κηφησιας!
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-08-11, 17:48
Το avatar του χρήστη Speed_
Speed_ Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Μηνύματα: 348
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 223
Speed_ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σε μία αγορά που τα μεγάλου κυβισμού αυτοκίνητα δεν κινούνται καθόλου, μην περιμένετε να σας στρώσουν και κόκκινο χαλί, ακόμα και οι καλύτεροι πελάτες να είσαστε.

Παίρνω για λίγο το μέρος του διαβόλου, γιατί το βλέπετε μόνο από την μία πλευρά το θέμα.

Όταν έχουν πτώση στις πωλήσεις της τάξης του 40-60%, είναι θέμα να αγοράσουν ένα μεταχειρισμένο πολλών κυβικών και μεγάλης αξίας.

Σου το ζήτησαν €9,000 για να μπορέσουν να βάλουν και ένα κέρδος €2.000.
Και δίκιο είχαν όταν σου είπαν θα κάθεται και θα το κοιτάνε.
Είναι δύσκολες εποχές και τα πράγματα θα δυσκολέψουν και άλλο. Σε μία ανταλλαγή αυτοκινήτου, ο ιδιοκτήτης είναι χαμένος και όχι κερδισμένος.
Εδώ τα σπίτια που δεν χάνουν ποτέ αξία, πέφτουν και αυτά.

Πούλησε το σε ιδιώτη αν θέλεις να κερδίσεις περισσότερα, αν και όπως έγραψα είναι δύσκολοι καιροί.

Καλή τύχη σου εύχομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-08-11, 17:55
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
δυστυχως ειναι ολα θεμα αγορας και ζητησης ...μπαινουν στο autotriti και στο car.gr ,βλεπουν τις τιμες που παιζουν για καθε αμαξι και σου προσφερουν μια τιμη γυρω στα 3000-5000 κατω απο τον μεσο ορο της τιμης που πουλιεται το αμαξι ως μεταχειρισμενο,φυσικα και η τιμη επηρεαζεται ακομα πιο κατω και απο το ποσο ευκολα "φευγει" το αυτοκινητο,γιατι το να εχει ενα αμαξι να καθεται στην εκθεση για καιρο,ειναι κοστος για τον εμπορο....οποτε οσο κι αν δεν μας αρεσει κανεις μαντρας ή αντιπροσωπος δεν θα μας δωσει τιμη της προκοπης σε αμαξια πολλων κυβικων/πολυτελειας/τζιπ / καμπριο που δεν αγοραζονται πλεον.
Αφηστε δε που εχουν παθει μεγαλη ζημια οι αντιπροσωπιες γιατι και αμαξια δεν πουλανε αλλα και ο κοσμος ξυπνησε και δεν παει για σερβις να τον αρμεξουν ...οποτε δεν ειναι ευκολο να κανουν σκοντο


Στην αντιπροσωπεια που πηγαινα ,προ κρισης, απασχολουσε γυρω στα 15+ ατομα μηχανικους/φανοποιους 2 αρχιμηχανικους 2 ρεσεψιονιστ κοπελιες και 4 πωλητες.......και δυσκολευοσουν να κλεισεις ραντεβου για την επομενη μερα...
Πλεον εχουν μεινει 3 μηχανικοι ,2-3 φανοποιοι 1 αρχιμηχανικος ,καμια ρεσεψιονιστ και 2 πωλητες οπου ο ενας εκτελει χρεη ρεσεψιονιστ μαζι με τον αρχιμηχανικο στο συνεργειο πλεον....
και φυσικα πας και κανουν κωλοτουμπες ακομα και αν πας με μια τσαντα ιμιτασιον ανταλλακτικα απο ιαπωνικη και τους πεις να τα τοποθετησουν,καμια μουρμουρα πλεον ,λενε κι ευχαριστω....γιατι ειναι αδειοι ....

Απο την συγκεκριμενη αντιπροσωπεια αγορασαμε το corolla μου και ενα avensis 2002 1.6vvti full extra πηραν απο εμας συνολικα 25000++ευρω + σερβις κτλ αρκετα λεφτα... οταν πηγε ο πατερας μου να ρωτησει για το νεο avensis πριν καποιο καιρο ,το παλιο avensis μας το επαιρναν 3-3500 ευρω...το ιδιο και στις μαντρες....αμαξι σε αριστη κατασταση χωρις καποια ιδιατερη φθορα................τι να πεις ,φυσικα και δεν το εχουμε δωσει ...δεν αξιζει


.....καλυτερα να προσπαθησεις να το πουλησεις μονος σου το RAV4 σε ιδιωτη , αν εχεις υπομονη να περιμενεις και δεν καιγεσαι ,θα πετυχεις καλυτερη τιμη λογικα....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiWrGoS@XXX : 27-08-11 στις 18:04.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-08-11, 01:18
Το avatar του χρήστη monkey
monkey Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-10-2006
Μοντέλο: corolla ts 2002
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 46
Μηνύματα: 59
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 220
monkey είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ρε παιδια δεν χαλαστηκα τοσο με τον πωλητη που με εστειλε η ΤΟΥΟΤΑ, στο φιναλε αυτος μια τιμη ειπε , με τον 'φιλαρακο' μου τα εχω που πηγα πρωτα και τοσα χρονια του τα σκαω , θα μπορουσε να πει και αυτος την τιμη του οχι να μην παιρνει καν αυτο που μου πουλησε.
και αν δεν μπορει για διαφορους λογους, και εδω εχει ευθηνη και η ΤΟΥΟΤΑ ΕΛΛΑΣ , θα μπορουσαν οι αντιπρωσοποι να αναφερουν την αδυναμια τους στο να κανουν τετοιες ανταλαγες και η ΤΟΥΟΤΑ ΕΛΛΑΣ να εβρισκε τον τροπο να πραγμοτοποιουνται. θα μπορουσε καλιστα να επιδοτει το ποσο ανταλαγης ωστε να μην επιβαρυνεται ο αντιπροσωπος και να περνουν τα λεφτα οταν πωλειται το αμαξι και με κερδος !
δικο τους προιον ειναι ειναι αδιανοητο να μην το ανταλασουν , μιλαμε για την ΤΟΥΟΤΑ Νο1 σε πωλησεις , μην τρελαθουμε κιολας !
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-08-11, 22:37
vaggosss1 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-09-2007
Περιοχή: Καρδιτσα
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 455
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 248
vaggosss1 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
φιλε monkey τα ιδια γινονται σε ολες τις αντιπροσοπειες. ο γνοστος σου
που σου πουλησε 2 αμαξια, ισως σε διαφορετικη εποχη να σου μιλουσε αλλιως,
και πολυ πιθανων να επερνε το αμαξι σε καλη τιμη. πριν χρονια ειχε γινει χαμος με τα suv
και τα μεγαλου κιβισμου αυτοκινητα που τα αγοραζανε ολοι.
τοτε βλεπεις ηταν αλλα τελη, 1,10 η βενζινη και τα σχετικα.
δυστυχως αν το πουλησεις το rav4 θα το σκοτοσεις, αν βρεθει αγοραστης.
ετσι γινεται σημερα σε τετοια αυτοκινητα. αυτα απο μενα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κουτσουλιες Η Κοτσυλιες Και Αντιμετωπιση Τους MARMEL ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 46 18-06-09 16:03
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ KIRKONET Γεγονότα 22 05-05-09 23:57
Απαραδεκτη συμπεριφορα των αρμοδίων της πιστας των Μεγαρων jhon_starlet ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 3 22-04-07 23:17



Page generated in 0,16971207 seconds (82,83% PHP - 17,17% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:24.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)