Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
4age 16v vs 20v
  #1  
Παλιά 22-09-17, 22:48
NicKE70
 
Μηνύματα: n/a
4age 16v vs 20v

Κάποια στιγμή θα αποφασίσω να πάω από το 4κ που έχει τώρα το καμάρι μου σε 4age ή σε SR20. Στην περίπτωση του 4age όμως υπάρχουν αυτές οι 2 επιλογές.

Κάποιοι μου λένε πήγαινε σε 20v μαυροκάπακο, ψάχνοντας στο internet όμως επειδή το σκεπτικό μου είναι να πάω σε turbo setup και επειδή το ασημοκάπακο έχει μικρότερη συμπίεση είναι προτιμότερο του μαυροκάπακου και σε αυτό συμφωνώ και εγώ. Όμως ένας μηχανικός που ειδικεύεται σε Toyota μόνο και κάνει βελτιώσεις γνωστό όνομα στον χώρο του μηχανοκίνητου αρκετά χρόνια με παρότρυνε να πάω σε 16v (και λογικά 3ης γενιάς). Κάποιοι θα μου πουν αυτό είναι δικιά σου επιλογή αλλά θα ήθελα να μάθω πριν κάποια στιγμή προχωρήσω σε κάποια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-09-17, 20:52
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 201
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Γιατί δεν πας σε 4Α-GZE 1600 τελευταιας γενιάς με κομπρεσορα?έχει πολύ δυνατό κορμό.
Όπως είναι κλειστό το μοτέρ πετάς τον κομπρεσορα και ρίχνεις τούρμπο απάνω και σκοτωνει.χωρίς να πειράξεις τίποτα περναει τα 300 άλογα safe.με αλλαγή σε σφυριλατα φτάνει τα 600+ άλογα.
Τα 4AGE είναι καλά μοτέρ αλλά για τουρμπισμα θα ρίξεις πολλά για μπιελοπιστονα κτλ γιατί μαμά είναι ήδη πολύ πουσαρισμενα και δεν θα αργήσει να σου κάνει μπαμ.
Πήγαινε μια βόλτα στον Σωτήρη stroked up και θα σου φτιάξει μοτέρ κεντημα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη preatorian : 23-09-17 στις 21:23.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-09-17, 22:52
NicKE70
 
Μηνύματα: n/a
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από preatorian Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν πας σε 4Α-GZE 1600 τελευταιας γενιάς με κομπρεσορα?έχει πολύ δυνατό κορμό.
Όπως είναι κλειστό το μοτέρ πετάς τον κομπρεσορα και ρίχνεις τούρμπο απάνω και σκοτωνει.χωρίς να πειράξεις τίποτα περναει τα 300 άλογα safe.με αλλαγή σε σφυριλατα φτάνει τα 600+ άλογα.
Τα 4AGE είναι καλά μοτέρ αλλά για τουρμπισμα θα ρίξεις πολλά για μπιελοπιστονα κτλ γιατί μαμά είναι ήδη πολύ πουσαρισμενα και δεν θα αργήσει να σου κάνει μπαμ.
Πήγαινε μια βόλτα στον Σωτήρη stroked up και θα σου φτιάξει μοτέρ κεντημα
Έχεις ενα πόιντ και από το λίγο που έψαξα ίδιες τιμές περίπου έχει με το μαυροκάπακο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-17, 11:13
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 201
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Άκου με και δεν θα χάσεις.Ασε το μαυροκαπακο.
Περνά από τον stroked up αναλαμβάνει όλο το project
Εκεί θα δεις και το starlet που έχει με GZE κάπου στα 650 άλογα όπως και το τετρακίνητο σταρλετ με τον 3s-gte με 450 άλογα.
Θα φτιάξεις πύραυλο.
Αν θες κρατά μας ενήμερους.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-17, 11:43
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημερα, παντως ξαδερφακι μου που ειχε 4ΕFTE και το ειχε παει οσο πηγαινε, το ξηλωσε και εχει παρει 4AGE 16V δλδ το ατμοσφαιρικο και θα το τουρμπισει, και ποιο φτηνα κανει και αντοχες πολλες εχει.
Δεν εχω παραπανω πληροφοριες για αυτα τα μοτερ και δεν ξερω. Θα το δω αμα το τελειωσει καποια στιγμη...
Σιγουρα και το 4AGZE κανει, το εχει κανει παρα πολυς κοσμος βγαζοντας φυσικα τον κομπρεσορα, εχω δει και απο κοντα και σκοτωνουν απλα!
και εγω πιστευω οτι ποιο καλο ειναι το 4AGZE απο το σκετο αλλα δεν ξερω γιατι μερικοι προτιμουν το σκετο, ειναι ποιο φτηνο στην αρχικη αγορα αλλα μετα δεν θελει εσωτερικα πειραγματα?
Με το 20V το τετραπεταλουδατο δλδ ξεχνας το τουρμπισμα και εννοειτε και εγω προσωπικα ΠΟΤΕ δεν θα το προτιμουσα αυτο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 26-09-17 στις 11:49.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βολαν απο 4age 20v tolisvvtl-i Αξεσουάρ και Ανταλλακτικά 0 22-09-22 13:38
20v 4AGE σε ΚΕ. endurasKE-30 TOYOTA COROLLA KE30 13 27-12-11 03:02
4age 16v msd KOSTAS_KE35 SUPPORT 0 30-03-10 21:39
4age εξατμιση KOSTAS_KE35 SUPPORT 2 03-02-09 10:02
4age 16v konkon 4AGE 20v Levin 10 13-03-08 17:22



Page generated in 0,12789893 seconds (79,21% PHP - 20,79% MySQL) with 28 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:50.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)