Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Μπουζι για 4Ε-FE
  #1  
Παλιά 01-04-11, 11:09
Το avatar του χρήστη AE_101
AE_101 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Ηλικία: 34
Μηνύματα: 16
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
AE_101 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μπουζι για 4Ε-FE

Σκευτομαι μετα απο 11.000 χλμ να αλλαξω μπουζι στο αυτοκίνητο το οποιο εχει ενα ουκ ολίγο ταλαιπωρημένο μοτερ (364.000χλμ+) και θα ηθελα την αποψη σας σχετικα με την επιλογη μπουζι ιριδίου και συγκεκρημενα τα denso ik20 τα οποια μου ειπαν οτι ειναι ψυχροτερα απο τα απλα.
Ο λογος για τον οποια θα ηθελα να μεταβώ σε ιριδιου ειναι πρωτον η καταναλωση και δευτερον τα πυρακια. Πιστευεται οτι αξιζει να προβω σε αυτην την αλλαγη? Ευχαριστω προκαταβολικα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-04-11, 12:01
Marios50 Offline:
banned
 
Εγγραφή: 16-02-2010
Μοντέλο: Ε 111
Μηνύματα: 272
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Marios50 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Το μοτερ σου φίλε έχει πολλά χλμ, και αν δεν εχεις κανει καμιά αλλη επισκευή όλο αυτό τον καιρό, μην περιμένεις να δεις θαύματα αλλάζοντας απλά τα μπουζί.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-04-11, 14:43
Το avatar του χρήστη AE_101
AE_101 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Ηλικία: 34
Μηνύματα: 16
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
AE_101 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Eυχαριστω για την ανταποκριση φίλε, και οπως ειπες και εσυ δεν περιμενω να γινει κανενα θαυμα, απλα θεώρησα ο,τι λογο καλυτερης καυσης ισως μειωθουν λιγο η καταναλωση εντος πολης και τα πυρακια κατα την επιτάχυνση απο σταση οταν αυτη γινεται με λιγες στροφες κυριως.
Στη μηχανη δεν εχει γινει καμια επισκευή εκτως απο ενα ψυγείο που αλλαξα προληπτικά πέρσι αλλα και ουτε σκοπευω να ριξω χρηματα οσο περπαταει ικανοποιητηκα.
Μια ακομα απορία που εχω ειναι εαν τα μπουζι ιριδιου επηρεασουν αρνητικα εναν τετοιο κινητηρα αλλα επειδη δεν εχω αρκετες γνωσεις πανω στο αντικειμενο θα ηθελα ,αν δεν σου κανει κόπο, να μου πεις την γνωμη σου.
Και πάλι thnks.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-04-11, 14:59
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 533
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Για τα πυρακια δοκιμασε αρχικα να αλλαξεις βενζινη. Εγω βαζω και στα δυο ή Shell V-Power απλα, ή ΕΚΟ 95 Plus. Στην ουσια ειναι η ιδια ακριβως βενζινη (διασταυρωμενο). Επισης, καλο ειναι αν αλλαξεις μπουζακια και βαλεις καλυτερα, να σκεφτεις να βαλεις και λιγο καλυτερα καλωδια. Τα ΤΟΥΟΤΑ ειναι περιεργα στα ρευματα τους, κι οτι κανεις για να μικρυνεις την αντισταση -ή ακομα και να φτιαξεις την ποιοτητα των ρευματων με γειωσεις- μονο καλο θα του κανεις.
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-04-11, 15:14
Το avatar του χρήστη AE_101
AE_101 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Ηλικία: 34
Μηνύματα: 16
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
AE_101 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Eυχαριστω για τις πληροφοριες JL αλλα επειδη δεν εχω ιδεα για το ποσο περιπου στοιχιζει να αλλαχτουν καλωδια και να φτιαχτουν καλυτερες γειωσεις ή να προστεθουν επιπλεον μηπως μπορεις να με κατατωπισεις λιγακι παραπανω? Εαν ειναι ευκολο να γινουν γειωσεις και αλλαγες στα καλωδια ισως μπορεσω να αγκαρεψω εναν φιλο ο οποιος εχει κανει στο δικο του (peugeot 106), αλλα μαλλον θα χρειαστω ενα σχεδιαγραμμα για να εχω καποιο μπουσουλα επειδη οπως ειπα ειμαι ασχετος με "μηχανολογικοηλεκτρικα" θεματα.
Οσο για την αλλαγη μονο των μπουζι το αποκλειουμε ε?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-04-11, 15:16
Το avatar του χρήστη Vasilakos69
Vasilakos69 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 28-08-2007
Περιοχή: Athens
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 310
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 235
Vasilakos69 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Το σίγουρο είναι ότι αν αλλάξεις μπουζί σίγουρα πρέπει να αλλάξεις και τα καλώδια μετά!Νομίζω τα καλώδια δεν πρέπει να είναι πολύ ακριβά...ας απαντήσει κάποιος που ξέρει σίγουρα να μην λέω αερολογίες!
Πάντως μόνο με τα μπουζί τεραααάστια διαφορά δεν νομίζω πως θα δεις!Ναι μεν θα έχεις καλύτερο μπαμ πιστεύω αλλά μέχρι εκεί!
__________________
My Garage!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-04-11, 15:36
Το avatar του χρήστη AE_101
AE_101 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Ηλικία: 34
Μηνύματα: 16
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
AE_101 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Vasilakos69 σε ευχαριστω και σενα για το ενδιαφερον σου αλλα πιστεψε με, δεν με αποσχολει καθολου η αυξηση των επιδοσεων. Οι λογοι για τους οποιους σκευτομαι να αλλαξω τα μπουζι με ιριδιου ειναι τελειως διαφορετικοι, και το μονο για το οποιο εχω ενδιασμους στο να κανω την μεταβαση ειναι ο,τι φοβαμαι μην τειθεται θεμα αξιοπιστιας με ενα βαθμο ψυχροτητας λιγοτερο σε ενα μοτερ με τοσα χλμ.

Υ.Γ: Αν τελικα με πεισεται να τα βαλω και μετα πεταξει καμια μπιελα εξω τρυπώντας το καρτερ θα σας κανω μήνυση :P :P :P
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-04-11, 15:37
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 533
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Κοιτα, για την αλλαγη των μπουζι δεν το αποκλειεις αν εχουν ερθει τα χιλιομετρα τους για να τα πεταξεις. Στο θεμα των γειωσεων και των καλωδιων, τα καλωδια της TRD που φοραω κι εγω κοστιζουν γυρω στα 150 ευρω, ενω στο θεμα με τις γειωσεις μπορω να σε βοηθησω εγω, στελνοντας σου φωτο απο το δικο μου engine bay. Δεν ειναι τιποτα δυσκολο για να το κανεις μονος σου, κι εγω μονο τα υλικα πηρα.
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-04-11, 15:53
Το avatar του χρήστη AE_101
AE_101 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Ηλικία: 34
Μηνύματα: 16
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
AE_101 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JL_e10 Εμφάνιση μηνυμάτων
...τα καλωδια της TRD που φοραω κι εγω κοστιζουν γυρω στα 150 ευρω...
Ερχεται το εγκεφαλικό...το νιωθω. Δυστυχως φιλε δεν εχω την δυνατοτητα να δωσω τοσα χρηματα, ποσο μαλλον να τα ριξω σε ενα αυτ/νιτο με αμφίβολο μελλον. Οσο για τις γειωσεις, κατα πασα πιθανοτητα θα μου βγει τζαμπα, επομενως εαν δεν σου κανει κοπο να μου στειλεις μερικες fotos θα σου ημουν ευγνώμων.
Τα μπουζι θα τα βαλω μαλλον και ας ελπισω οτι δεν θα εχω κανενα prob.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-04-11, 16:03
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 533
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Μετα χαρας, απλα ισως χρειαστει να περιμενεις. Ο πατερας μου λειπει στη Λακωνια τωρα, και θα μπορω να σου δωσω τις φωτο απο Δευτερα. Εκτος αν εχω σωσει καμια φωτο απο πιο παλια στο pc μου, οποτε θα σου στειλω pm.
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπουζι TRD για 16v TOLIS EE80 4AGZE 16V 5 12-05-09 09:16
Μπουζι ιριδιου 2579 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 7 16-01-09 20:50
μπουζι karekas TOYOTA COROLLA 111(G6) 3 19-08-08 21:09
λαδια στα μπουζι? Antonis SUPPORT 20 05-08-08 08:06



Page generated in 0,22684598 seconds (84,55% PHP - 15,45% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:15.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)