Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 22-04-09, 19:12
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 474
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
για πες και μια τιμη να ξερουμε.εγγυηση για το μοτερ δινει?στειλε κ σε μενα καμια πληροφορια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-04-09, 20:01
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Γενικά απ' όσο ξέρω ντάξει δεν σου δίνουν και γραπτή, αλλά αν τύχει κάτι αυτοί φταίνε και μετά φτιάχνουν αν βγάλει κάτι. Τώρα αν πάει κανείς και πειράξει κάτι που δεν πρέπει πχ να ανεβάσει πίεση χωρίς να συμβουλευτεί τον μηχανικό και το σπάσει, ε τότε δεν φταίει ο μηχανικός! σου λέω περισσότερα με PM για ευνόητους λόγους.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-04-09, 16:01
Το avatar του χρήστη ...Ste...
...Ste... Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Μοντέλο: Corolla EE101 Turbo
Περιοχή: Near you!
Ηλικία: 33 male
Μηνύματα: 28
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 188
...Ste... είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
στειλε μου και εμενα καμια τιμη!
__________________
Όταν καλοκαιριάζει η "τσαγέρα" μου αδειαζει...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-04-09, 19:19
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Γιατι δεν ρωτάς εκεί που είπα ή κάποιον άλλον που κάνει μετατροπές όπως Barbaris, HRD, Toyomad, Aντωνόπουλος κτλ. Πάντως γενικά πάει κανά 1600αρι μοτερ με τοποθέτηση αν έχεις δικό σου σασμαν αλλιώς πάει παραπάνω. Δεν βάζουν μαζί και εξάτμιση και το i/c μαμά από πάνω. Τώρα για να βάλεις άλλο μπροστά με σωληνώσεις κτλ μάλλον +300-400 ευρώ ανάλογα κτλ. Οι τιμές παίζουν πολύ ανάλογα το συνεργείο, τι θα σου βάλει πάνω, τι θα σου αλλάξει κτλ. Πάρε τηλ κάποιον και ρώτα οι τιμές που είπα είναι ενδεικτικές. Στην corolla θέλει παραπάνω μετατροπές από το να μπει σε starlet.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-10-09, 18:33
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 474
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
παιδια απο ηλεκτρολογικα ξερετε τι θελει για να γινει η μετατροπη?αν ειναι gt το μοτερ,ο εγκεφαλος μπαινει χωρις μετατροπη?γενικα τι αλλο θελει?ημιαξονια βαζεις απο το 4εφε?για πειτε καμια λεπτομερια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-10-09, 20:15
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Jason νομίζω μερικά από αυτά στα έχω ξαναπεί, anyway, ο εγκέφαλος ΔΕΝ κάνει! δεν έχει καμία σχέση!!!! έχει άλλη χαρτογράφηση! δεν σημαίνει ότι επειδή ταιριάζουν οι φύσες κάνει ο εγκέφαλος! κάποιον ξέρω και τον έβαλε και τον έκαψε. Κανονικά μαζί με το μοτερ αν δεν ειναι κανένα πετσοκομμένο πρέπει να πάρεις ολόκληρη την πλεξούδα και τον εγκέφαλο. Και η πλεξούδα έχει διαφορές προσοχή, θέλει μετατροπή πρέπει να "παντρευτεί" της corollas με του 4E-FTE. Με λίγα λόγια το μοτερ σου το παλιό (το 4Ε-FE) θα μείνει χωρίς πλεξούδα. Τώρα θα πω συνολικά από αυτά που έκανα και εγώ τι κάνει και τι όχι για να ξέρετε (όσοι δεν ξέρουν).

1) Ο μαμα καταλύτης του GT μοτερ δεν μπαίνει, βρίσκει στην γέφυρα που έχει η corolla, πρέπει να μπει άλλος από κάτω και χειροποίητο downpipe για την έξοδο της τουρμπίνας στην εξάτμιση.
2) Οι βάσεις δεν κάνουν του 4E-FTE λογικό αφού είναι από starlet, βάζουμε της corolla.
3) To σασμαν κάνει μια χαρά, αλλά έχει μεγαλύτερο δίσκο-πλατό, αν δεν έχουμε GT σασμαν μπορούμε να βάλουμε το μαμα αλλά είναι κοντό, καλύτερο είναι του GT.
4) To μαμα στροφόμετρο θέλει ηλεκτρολογική πατέντα να παίξει, εμένα δεν έπαιξε, προσοχή για να μην καταλήξετε με εξωτερικό σαν εμένα.
5) Τα ημιαξόνια κάνουν τα μαμίσια μια χαρά. Του GT δεν κάνουν αφού είναι για Starlet!!!!
6) Ο κομπρεσορας του A/C δεν ταιριάζει η βάση στο 4E-FTE μοτερ, βάζουμε άλλο από starlet ep91 αλλιώς από starlet GT/glanza, αν βάλετε από τα γιαπωνέζικα αυτά θέλει ηλεκτρολογική πατέντα που έκανα πρόσφατα αλλιώς ΔΕΝ παίζει! προσοχή εδώ!
7) Τα μοτερ αυτά εχουν intercooler απο πάνω, επειδή δεν έχουμε εμεις αεραγωγό στο καπο, δεν μπορεί να μπει πάνω! ή βάζουμε αεραγωγο, αλλά καλύτερη λύση είναι να μπει μπροστά! εγώ έβαλα το μαμα μπροστά, αλλά μπορούμε να βάλουμε άλλα μεγαλύτερα και ποιό όμορφα, μην το παρακάνουμε γιατί με την μαμά πίεση και τουρμπίνα το lag είναι μεγαλύτερο από το μαμα και αργεί να ανοίγει!
8) Η αντλία του υδραυλικού αν δεν βάλουμε του 4E-FTE και αφήσουμε του 4E-FE επειδή τώρα υπάρχει τουρμπίνα δεν έχει χωρο για τον ρεγουλαδόρο και δεν μπορούμε να τεντωσουμε τον ιμάντα δυναμό! εγώ για να το λύσω αυτό έκανα πατέντα, αλλους που ρώτησα είχαν βάλει αντλία υδραυλικού από το 4E-FTE.
9) Η ντίζα γκαζιού μου είχε πέσει μακρυά και δεν τέντωνε καλά με αποτέλεσμα να πατάω γκάζι τέρμα και η πεταλούδα να ανοίγει η μισή! για αυτό έκανα πατέντα στο διχαλο που κρατάει την ντίζα στην πολλαπλή εισαγωγή πάνω.
10) Τέλος εννοείτε ότι φτιάχνουμε άλλη εξάτμιση και βάζουμε άλλο τελικό καζανάκι. Θέλει 50-60mm διάμετρο εξάτμισης για την μαμίσια τουρμπίνα, εγώ έχω 55mm.

Νομίζω ότι τα κάλυψα όλα, αν κανείς έχει άλλες απορίες μπορεί να με ρωτήσει εδώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 03-10-09 στις 22:06.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-10-09, 15:33
Το avatar του χρήστη ΜΑΝΩΛΗΣ 19
ΜΑΝΩΛΗΣ 19 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 10-01-2009
Μοντέλο: ΑΕ101
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 33
Μηνύματα: 416
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 228
ΜΑΝΩΛΗΣ 19 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φίλε μου όλα αυτά είναι για μετατροπή σε ε11....μν γίνει κάποια παρεξήγηση με ε10...έτσι δεν είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-10-09, 17:45
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Αυτά που είπα είναι να μπει starlet GT/glanza moter σε Ε11, η E11 έχει το 4Ε-FE μοτερ, εσύ ποιο έχεις? τα γενικά πράγματα ισχύουν τα ίδια, ότι αφορά το μοτερ αν έχεις άλλο, μπορεί να μην ισχύουν, πχ το θέμα με το κομπρέσορα, το στροφόμετρο και την αντλία υδραυλικού, και το θέμα με την ντίζα γκαζιού, για τα άλλα ισχύουν τα ίδια. Καλύτερα να ρωτήσεις τον wastegate που έχει αυτό το μοτερ πάνω σε 101.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-12-09, 20:07
Το avatar του χρήστη xaralampos
xaralampos Offline:
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μοντέλο: TOYTOA COROLLA AE101
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 35
Μηνύματα: 91
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 186
xaralampos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
τι μεγεθος περιπου intercooler να βαλω στην corolla μου?εξατμιση θα κανω 50αρα.και ποσο παν αυτα με κολαρα μαζη?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-12-09, 20:12
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Δεν μας είπες τι corolla είναι, αν και αυτό δεν έχει σχέση τώρα. Εγώ έχω το μαμίσιο από starlet gt τοποθετημένο μπροστά και για να γλιτώσω κόστος αλλά και γιατί με μαμά πίεση και μαμά turbina δεν είναι απαιραίτητο μεγαλύτερο γιατί θα αυξήσει το turbo lag. Eμένα είναι καλύτερα από πριν αφού έχω καλύτερη ψύξη και δεν αυξήθηκε καθόλου το lag. Διαστάσεις δεν ξέρω να σου πω αλλά αν δεν σκοπεύεις να το κάνεις πάνω πχ από 200 άλογα, βάλε ένα νέο μικρούλικο από αυτά τα μακρόστενα, όχι σαν μερικούς που πάνε και βάζουν λες και έχουν Evo 9 και μετά από το lag δεν πάνε βήμα. Προσοχή λοιπόν στην επιλογή μεγέθους intercooler! δεν πάει όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο! το μέγεθος πάει ανάλογα με τα άλογα! (πίεση τουρμπίνας, μέγεθος κτλ), για εξάτμιση εγώ έχω 55αρα αλλά με μαμά turbina. Αν έχεις μαμά κάνε 55αρα άντε 60αρα όχι παραπάνω και όχι λιγότερο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φιλτρο βενζινης σε 4EFE keichi TOYOTA COROLLA E*101 23 10-08-11 21:29
4EFE ecu animalcopy SUPPORT 66 07-02-10 12:43
Απο 2Ε σε 4EFE animalcopy SUPPORT 26 16-12-09 19:51
βολαν 4efe tassos332 SUPPORT 1 03-02-09 13:39
Σασμαν απο G6 σε 101 με 4efe JL_e10 TOYOTA COROLLA E*101 5 26-07-07 10:06



Page generated in 0,17086697 seconds (82,78% PHP - 17,22% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:29.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)