Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
turbo kit G6
  #1  
Παλιά 27-03-10, 20:41
Το avatar του χρήστη DAMNQQ
DAMNQQ Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 25-11-2009
Μοντέλο: G6 Corolla 98'
Περιοχή: Iaponia
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
DAMNQQ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
turbo kit G6

θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις ποσο θα μπορουσε να παει ενα μικρο τουρπμισμα στο 1.3 G6... Να δουλευει χαλαρα και χαμηλες πιεσεις ( 0,4-0,5)...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-03-10, 20:51
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Πριν ανοίξουμε νέα θέματα ψάχνουμε λίγο να δούμε αν υπάρχει κάτι παρόμοιο έστω! δες εδώ http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=19206
όμως επειδή έχεις το 4E-FE μοτερ στο λέω από τώρα ότι δεν αξίζει ΚΑΝ να ασχοληθείς! ποιό αξιόπιστο και φτηνότερα μάλλον είναι να βάλεις μοτερ από starlet GT/glanza δλδ το γνωστό και καλό 4E-FTE. Κάποτε και εγώ στο starlet ep82 που είχε το 2E-E σκέφτηκα να το κάνω turbo χωρίς αλλαγή κινητήρα, όμως δεν σύμφερε με τπτ και έβαλα το 4E-FTE και εγώ ήθελα και δήλωμα που εσύ το γλιτώνεις αφού είναι ήδη ο τύπος του μοτερ ο 4Ε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-03-10, 20:54
Το avatar του χρήστη DAMNQQ
DAMNQQ Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 25-11-2009
Μοντέλο: G6 Corolla 98'
Περιοχή: Iaponia
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
DAMNQQ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ο φανης μου ειχε πει πως οποιο κορολλα δω με το 4Ε-FTE δεν παει πανω απο 5χιλιαδες χιλιομετρα... αν βαλω το 5Ε-FE και τετραπεταλουδισω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-03-10, 20:58
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Τι λες ρε συ? ο Φάνης είπε τέτοιο πράγμα είσαι σίγουρος? εμένα το μοτερ είναι του 1994 (από Starlet GT ep82) έχει πάνω από 145000χλμ και δεν έχει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ πρόβλημα! το είχα στο starlet GT και μετακόμισε στην corolla και είναι στην ίδια άψογη κατάσταση. Τα ίδια θα σου πουν και άλλοι που έχουν 4Ε-FTE. Αυτά που λες δεν συμφέρουν ΟΥΤΕ με σφαίρες! το μοτερ που λες είναι από PASSEO και το μονο που κάνουν είναι να αφήνουν τον κορμό αυτον επειδή είναι 1500cc και αλλάζουν ΟΛΑ τα άλλα και βάζουν του 4E-FTE και το κάνουν turbo. Και θέλει και δήλωμα. Αν θες τετραπετάλουδο βάλε το μοτερ 4A-GE levin 20V και καθάρισες που είναι όμως 1600cc και δηλώνεται. Εγω σου προτείνω με κλειστά τα μάτια 4Ε-FTE που αν βρεις ενα καλό μοτεράκι και δεν το πειράζεις και εσύ είναι τέρας αξιοπιστίας και υπάρχουν άφθονα και φτηνά ανταλλακτικά.

Υ.Γ Ξέχασα να πω ότι η δικιά μου έχει κάνει 19000χλμ με το 4E-FTE πάνω χωρίς προβλήματα σχετικά με τον κινητήρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 27-03-10 στις 21:41.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-03-10, 21:04
Το avatar του χρήστη DAMNQQ
DAMNQQ Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 25-11-2009
Μοντέλο: G6 Corolla 98'
Περιοχή: Iaponia
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
DAMNQQ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
μου το ειχε πει οταν κοβαμε την πιττα στο ολυμπικο... και να σου πω ποσο λες να μπορουσα να βρω το μοτερ?? επισης κολλαει λες το 6αρι σασμαν του G6?? πρεπει να αλλαχτει εγκεφαλος και πλεξουδα επισης?? επειδη στο 5E-FE κολλαει και το σασμαν και μονο κατι φισακια αλλαζεις στην ιδια υπαρχουσα μπλεξουδα και ειναι ετοιμο... ποσο λες να μου παει πανω κατω μοτερ και ολα τα συναφη και φυσικα τα εργατικα... πανω κατω λεμε...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-03-10, 21:09
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
το μοτερ του passeo μοιάζει με αυτό που έχεις αλλά και με το 4E-FTE ότι και να βάλεις θες και πλεξούδα και εγκέφαλο ΠΑΝΤΑ! δεν τα γλιτώνεις αυτα, σασμαν μπορείς να αφήσεις αυτό που έχεις, αλλά στο turbo τραβάει καλύτερα το σασμαν του starlet GT επειδή έχει ποιο μακριές σχέσεις, δλδ απ'όσο ξέρω το σασμαν του GT η 5η του είναι ποιο μακριά από τη 6η την δικιά σου, έτσι λένε όσοι έχουν δοκιμάσει. Γιαυτό και αποφεύγουν την χρήση του G6 σασμαν, όχι όμως ότι δεν πάει ή δεν μπορεί να μπει έτσι? το μοτερ απο το passeo δεν ξέρω πως σου έχει κολλήσει αλλά ξεχνα το, λέει μόνο αν παντρέψεις το 4E-FTE με το 5E-FE και θα σου μείνουν και ένα κάρο πράγματα.
Δες και αυτό : http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=17831

Aν γίνεται κάποιος admin ας τα συγχωνεύσει τα topic.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-03-10, 21:15
Το avatar του χρήστη DAMNQQ
DAMNQQ Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 25-11-2009
Μοντέλο: G6 Corolla 98'
Περιοχή: Iaponia
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
DAMNQQ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
τιμουλες?? δεν μου ειπες?? και κατι ασχετο... για πες μου την γνωμη σου... κπ60 και ριχνο το 4e-fe που εχω... οχι για τρελα πραματα απλα εσενα προσωπικα θα σου αρεσε να δεις κατι τετιο?? φαντασου και το κπ60 χαμηλωμενο με τα φιμε του και την ζαντα του την αστερισια...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-03-10, 22:15
Το avatar του χρήστη harbov
harbov Offline:
 
Εγγραφή: 11-01-2009
Μοντέλο: Corolla G6 '99
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 738
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 260
harbov είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Tι να κανεις το πιο μακρυ σασμαν αφου το μοτερ εχει κοφτη στα 200? Μια χαρα ειναι του g6 αντεχει και ειναι και πιο κοντο πιο νευρικο αν δεν εισαι κανιβαλλος δεν θελεις αλλο σασμαν.

Απο τιμες για το 43-fte απο 800 εως 900 περιπου και εργασια περιπου 300-500. Αλλα να υπολογιζεις οτι θα χρειαστεις και εξατμιση και ισως επισκευη μοτερ μπορει να χρειαστει ισως και μερικα περιφερειακα... Περισσοτερα μπορουν να πουν παιδια που το εχουν βαλει εγω χοντρικα σου τα λεω αυτα.
__________________

I am not normally a religious man, but if you are up there, save me Superman

One day i want to become B.E.A.M.S.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-03-10, 22:26
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Επειδή το έχω δουλέψει το μοτερ και με κοντό σασμαν στα ταξίδια υποφέρει δεν έχει να κάνει το θέμα με την τελική αλλά με πόσα χλμ βγάζει η κάθε ταχύτητα! αφού έχει το σασμαν μπορεί να το βάλει, εγώ στην θέση του θα το πούλαγα και θα έβαζα του GT παντως. Και ίσως και να μην έχει τις ίδιες αντοχές δεν είναι όμως αυτό 100% σίγουρο. Θα πω και μερικά πράγματα όσον αφορά την δικιά μου μετατροπή για να τα ξέρεις.
1) Πρέπει να βάλεις εξάτμιση άλλη και καζανάκι καθώς και καταλύτη γιατί ο μαμα του 4E-FTE βρίσκει στην γέφυρα στην corolla και είναι αδύνατον να μπει! οπότε γίνεται χειροποίητο downpipe και καταλύτης από κάτω!
2) Η αντλία υδραυλικού πρέπει να μπει του 4E-FTE, εμένα μου άφησαν την μαμά και δεν είχε ρεγουλαδορο και όταν αλλαξα ιμάντα δεν μπορούσα να τον σφίξω! τελικα έκανα πατέντα με ντίζα. Συνήθως οι μηχανικοί βάζουν του 4Ε-FTE αλλά εγώ δεν είχα υδραυλικό πριν και έλειπε.
3) Εμένα έπεσε μακριά η ντίζα του γκαζιού και δεν άνοιγε σωστά η πεταλούδα, επίσης έκανα πατέντα βάζοντας σε άλλη θέση το δίχαλο που ρυθμίζεις το μήκος της ντίζας. Αν θες κάτι από αυτά αργότερα έχω φωτος.
4) Με την ECU 4E-FTE ξεχνάς το immobilizer δεν είχε αυτό το μοτερ και δεν θα έχεις μετά, βάζεις καλό συναγερμό για ασφαλεια αν δεν έχεις.
5) Μπορεί να μην σου δουλεύει το στροφόμετρο, επειδή το 4E-FE έχει 2 πολλαπλασιαστές επάνω στον διανόμεα και το 4E-FTE έχει εξωτερικό πολλαπλασιαστή έχει παλμική τάση αντί ψηφιακή του άλλου κάτι τέτοιο, απαιτείτε πλακέτα μετατροπής μερικοί την βάζουν και δεν σου το λένε οπότε μπορεί να παίζει, εμένα δεν είχε δεν άφησε και καλώδια και έβαλα τελικά άλλο εξωτερικό στροφόμετρο.
6) Ο κομπρέσορας του A/C ΔΕΝ κάνει στο 4Ε-FTE, αν τον βάλουν μπορεί να μπει με χειροποίητη βάση για να κάτσει στο μοτερ που δεν το κάνουν, το συνηθες είναι να μπει άλλος, αν είναι από το ep91 έχει καλώς αν είναι όμως του 4E-FTE όπως έγινε σε εμενα επειδή έχουν clima θελει ειδική ηλεκτρική συνδεσμολογία που ελάχιστοι ξέρουν,εμένα δεν δούλευε και βρήκα ηλεκτρολόγο να ξέρει να μου πει πως και τώρα το γνωρίζω και εγω. Προσοχή εδώ λοιπόν.
7) Εμένα εχει πρόβλημα η φύσα διάγνωσης, μάλλον ο ηλεκτρολόγος το έκανε και δεν τυχαίνει σε άλλους αυτό.
8) Το μοτερ που θα σου μείνει (4E-FE) θα έχει πετσοκομένη ή και καθόλου πλεξούδα γιατί πρέπει να παντρευτεί με του 4E-FTE.
9) Bάσεις κινητήρα και ημιαξόνια μένουν αυτά που έχεις.
10) θες και φιλτοχοάνη ή μανιτάρι για φίλτρο αέρα.
11) Στο μοτερ που θα μπει επάνω συνήθως βάζουμε νέα μπουζί, λάδια, βαλβολίνες, ιμάντες και μερικές φορές και αντλια νερού για καλό-κακό. Ισως και βάσεις αν είναι οι δικες σου λίγο βαρεμένες.
12) Να υπολογίσεις ότι θες καλύτερη ανάρτηση και φρένα τουλάχιστον να βάλεις πισω δισκόφρενα αν δεν έχεις για να στρίβεις και να φρενάρεις καλύτερα με τα παραπανω άλογα.
13) σκάστρα μπορείς να αφησεις την μαμά και να την κάνεις με πατέντα ανοιχτού τύπου αν δεν θες να δώσεις άλλα λεφτά.
14) Για το intercooler πρέπει να κάνεις ή αεραγωγό στο καπό (που δεν λέει) ή να βάλεις σωληνώσεις να κατέβει μπροστά, εγώ έχω βάλει το μαμα μπροστά και δεν έκοψε τπτ, αν βάλεις άλλο μην το παρακάνεις γιατί θα έχεις turbo lag και δεν ανοίγει καλά η turbina δλδ θα αργεί να ανοίξει. Μερικοί με μαμα turbina και πίεση πάνε και βάζουν για 300hp και μετά σέρνονται όσο δεν πάει!

Νομίζω τα είπα ολα, αν ξέχασα κάτι θα συμπληρώσω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 27-03-10 στις 22:45.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-03-10, 23:04
Το avatar του χρήστη wastegate
wastegate Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 19-03-2004
Μοντέλο: ΕΕ101turbo..
Περιοχή: ΓΙΑΝΝΕΝΑ αλλα εμεις οι βλαχ... οπ'λαχ!!!
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 5.923
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 838
wastegate είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τον τρομαξες ρε Νικιφορε τον ανθρωπο..
Τα ποιο πολλα ειναι πτεσματα απο αυτα και λεινονται αμεσως ειδικα αν καποιος μηχανικος το εχει ξανακανει σου λεει μια τιμη λιγο παραπανω και κανει και ολα αυτα...
__________________
Τοπικιστής είναι αυτός που λέει ότι η πόλη του είναι ομορφότερη από τα Γιάννενα....

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
1.3 turbo η 1.6 20v?? oikonomou giannis ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 1 28-10-09 14:21
G6 TURBO MARCOS TOYOTA COROLLA 111(G6) 27 11-05-08 19:34
Turbo Help Rl SUPPORT 123 14-10-06 23:13
G6 turbo. nikos_trd TOYOTA COROLLA 111(G6) 11 13-04-06 21:13



Page generated in 0,17599297 seconds (83,77% PHP - 16,23% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:48.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)