Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Καρτερ για 2η φορα
  #1  
Παλιά 14-07-10, 17:47
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καρτερ για 2η φορα

Σε 111 facelift 1.6 vvt-i liftback στις 100000 χλμ ετρεχε ποταμι το λαδι απ το καρτερ...Το παω αντιπροσωπεια, μου το στεγανοποιουν( με φλατζοκολλα διοτι απο μαμα δεν εχει φλατζα)...Τωρα εχω 120000 και παλι τα ιδια...Θα κατεβασω το καρτερ και θα το στεγανοποιησω μονος μου...Βαρεθηκα μ αυτο το αμαξι βρε παιδια ολο ζημιες...Μια το ενα μια το αλλο...Δε χορταινει λεφτα...Απο καινουργιο που το εχω παρει παρουσιαζει συνεχως προβληματα σε ολους τους τομεις...Αμαααααααν πια...Που ειναι οι παλιες καλες κορολλες σαν τις 90αρες και τις 101 που δε παθαιναν τιποτα??? Γιατι ρε πουστη μου??? Το μισο αμαξι εχω αλλαξει...Καθε τριμηνο και ζημια απο παντου και απο ξεκαρφωτα...Απο διακοπτακια,ρελεδακια,κορνες,ακρομπαρα,θερμοστατες ,στραβες δισκοπλακες, αμορτισερ πορτμπαγκαζ, αισθητηρες λ, διακοπτη μηχανης, τσιμουχα στροφαλου, τρομπα τιμονιου και το χειροτερο που επαθα αλλα δεν το φτιαχνω, ρουλεμαν σαζμαν...Καιει και λαδι...Και αρκετα αλλα που δε θυμαμαι αυτη τη στιγμη...Απελπισια αυτο το αμαξι...Δε ξερω τι θα κανω ειλικρινα...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-07-10, 20:03
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
απ' όσο γνωρίζω κανονικά έχει φλάτζα στο κάρτερ! όσα έχω δει ΠΑΝΤΑ έχουν! πως είναι δυνατόν να μην έχει???? με σκέτη φλατζόκολλα δεν νομίζω να γίνει δουλειά! είσαι σιγουρος πως είναι αυτό το πρόβλημα και όχι κανένα σπάσιμο ή ράγισμα? τι να πω καντεμιά σε έχει βαρέσει ? επίσης καλο θα ήταν να ανέβαζες και τίποτα φωτος! επίσης μερικές φορες χάνουμε λάδια από το κενό αναμεσα στον στροφαλοφόρο και κάρτερ! και εμένα εκεί δακρύζει αλλά ποτέ δεν εχω δει λάδια κάτω στον δρόμο εκεί που παρκάρω και δεν το ψάχνω. Πάντως έχω ακουσει για φλάντζα στροφάλου και δεν την έχω δει ποτέ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 14-07-10 στις 20:32.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-10, 22:28
Το avatar του χρήστη philippos
philippos Offline:

Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Μοντέλο: corolla 1.8 vvti f/l
Περιοχή: kavala
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 325
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 256
philippos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
δεν ξερω φιλε μαλλον εισαι ατυχος για τις βλαβες σου εμενα εχει 205000 κμ και δεν εχει πάθει τιποτα .εκτος του οτι τσιμπουσε λαδακι το μοτερ περιπου 1 κιλ/7500 κμ και λεω τσιμπουσε γιατι πριν 5000 κμ αλλαξα μοτερ και εβαλα υπερκειβισμενο και τωρα ολα ωραια.τωρα για το καρτερ δεν λεει να χανει ετσι δες μηπως ειναι ραγισμενο η στραβο μετα απο καποιο χτυπημα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-07-10, 22:32
Το avatar του χρήστη panagiotisfx
panagiotisfx Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 31-07-2007
Μοντέλο: Ε12 pro f/l
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 1.038
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 308
panagiotisfx είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ρε φιλε μηπως στο εχουν ματιασει;Ουτε το Rover που ειχα παλια δεν ειχε βγαλει τοσες ζημιες...
ΥΓ.Philippos οι περισσοτεροι υπερκυβισμενοι Βορειο Ελλαδα εχετε μαζευτει;Ε ρε ετσι και κανετε πως κατεβαινετε Αθηνα τι εχει να γινει...Θα βουλιαξει η Βουτα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-07-10, 10:47
Το avatar του χρήστη akis308
akis308 Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Μοντέλο: ΑΕ 92
Περιοχή: Hράκλειο-Κρήτη
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 2.379
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 12 φορές σε 12 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 462
akis308 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φλάτζα σωστα και δεν έχει, αφού κανένα Toyota δεν εχει...
Τώρα ή το διαχωριστικό δεν ισιώθηκε σωστά πριν μπει ή τα λάδια έρχονται από κάπου αλλού και απλά σταματάνε στην πατούρα του κάρτερ. Τσέκαρε το δευτερο, μήπως η φλάτζα της αντλίας λαδιού έχει παραδώσει πνέυμα ας πούμε...
Μην κατεβάζεις άδικα κάρτερ πάντως. Καθάρισε καλά το μοτέρ μέχρι και το καπάκι, και τσέκαρε το μετα από 50-100 χλμ από που τρέχει...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-07-10, 11:21
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
σωστά δεν έχει φλάτζα! κοίταξα στο toyota EPC!!! συμφωνώ και εγώ με τον Akh.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-07-10, 12:14
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αφου βρε Νικηφορε σας το ειπα απ την αρχη εγω πρωτος οτι δεν εχει φλατζα...Αμα λεω κατι ειναι σιγουρο, αλλιως δε το λεω καθολου...

Φιλε Ακη καρτερ ειναι...Το καθαρισα χτες γυαλι, πηγα μεχρι το Πειραια 20 χλμ αποσταση, και επεσε και παλι η πρωτη σταγονα...Να σε ρωτησω βρε Ακη γιατι με σκαλωσες...Τι εννοεις διαχωριστικο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sotoskap : 15-07-10 στις 14:46. Αιτία: Συγχώνευση posts
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-07-10, 11:03
Το avatar του χρήστη antonios7
antonios7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-11-2006
Μοντέλο: Corolla 1.3 G6
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 1.065
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 319
antonios7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από keichi Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 111 facelift 1.6 vvt-i liftback στις 100000 χλμ ετρεχε ποταμι το λαδι απ το καρτερ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από keichi Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο διακοπτακια,ρελεδακια,κορνες,ακρομπαρα,
καλά τι παρουσίασαν αυτά. Εγώ με 2 111 pro f/l και πολλά περισσότερα χλμ δεν είχα πρόβλημα ποτέ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από keichi Εμφάνιση μηνυμάτων
θερμοστατες,στραβες δισκοπλακες, αμορτισερ πορτμπαγκαζ, αισθητηρες λ, διακοπτη μηχανης, τσιμουχα στροφαλου, τρομπα τιμονιου και το χειροτερο που επαθα αλλα δεν το φτιαχνω, ρουλεμαν σαζμαν...
Θερμοστάτης μια φορά μου κόλλησε στα 180+χιλιάδες χιλιόμετρα.
Στραβές δισκόπλακες κάποια στιγμή θα συμβεί δεν το αποφεύγεις αλλά με λίγη προσοχή μπορείς να βγάλεις πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα. Εγώ έχω αλλάξει δισκόπλακες στις 160-165.000 νομίζω.
Αμορτισέρ μπαγκάζ έχουν φάει τα ψωμιά τους σε μένα που έχω 200.000χλμ αλλά δεν είναι ακόμα για πέταμα. Μπορώ να τα ανεχτώ.
Αισθητήρα λ δεν έχω.
Διακόπτης μηχανής ποτέ.
Τσιμούχα στροφάλου έχει χτυπήσει και το δικό μου. Την έφτιαξα.
Τρόμπα τιμονιού ποτέ όπως και ρουλεμάν σασμάν ποτέ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από keichi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καιει και λαδι...Και αρκετα αλλα που δε θυμαμαι αυτη τη στιγμη...Απελπισια αυτο το αμαξι...Δε ξερω τι θα κανω ειλικρινα...
τα 111 pro f/l ΔΕΝ καίνε λάδι.

θα μπορούσες να το δώσεις το αμάξι αν σου έβγαλε τόσα προβλήματα. Ακόμα και τώρα μπορείς να βρεις κάτι πιο αξιόπιστο. Άλλωστε οι τιμές είναι στον πάτο...

Αν επίσης δεν κέρδισες τίποτα από την εγγύηση τόσα χρόνια και θες να κρατήσεις το αμάξι, καλό θα ήταν να ΜΗΝ το πας σε αντιπροσωπείες για οτιδήποτε παρουσιάζει...
Απάντηση με παράθεση
Aπαντηση
  #9  
Παλιά 17-07-10, 12:33
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Aπαντηση

Στην εγγυηση μου αλλαξαν μονο τον διακοπτη μηχανης...Τα υπολοιπα δε τα προλαβα στην εγγυηση και μερικα απο αυτα τα θεωρησαν φυσικη φθορα και δε μου τα αλλαξαν...Το αμαξι δε θελω να το αλλαξω γιατι ρε φιλε το αγαπαω παει πολυ ωραια στο δρομο σαν αυτοκινητο, και το εχω συνηθησει τοσα χρονια, το παω με τις πορτες και με κλειστα ματια...Μ αρεσει πολυ η συμπεριφορα του...Τρομερα προβλεψιμο αμαξι που σε εμπνεει για πολυ παιχνιδι...Αυτο που σκεφτομαι πολυ σοβαρα ομως ειναι στο κοντινο μελλον να του αλλαξω ολο το μουτρο μπροστα (ολα τα μηχανικα μερη) και να βαλω 20βαλβιδο απο Ιαπωνια το οποιο πιστευω οτι θα ειναι σκυλι χωρις προβληματα...Ετσι πιστευω τουλαχιστον...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-07-10, 11:36
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Αν τα προβλήματα σου αφορούν κυρίως το μοτερ και τα περιφερειακά του τότε ναι μπορεί να γλιτώσεις αλλά θα πρέπει να βρεις μοτερ σε πολύ καλή κατάσταση! για να μην έχεις εκει προβλήματα! εγώ στο δικό μου 4E-FTE είναι του 1994 και το έχω από το 2003 και δεν είχα προβλήματα σημαντικά ποτέ, μόνο φυσιολογικές φθορές και αυτά τα αλλάζω μόνος μου όλα. Πρέπει να έχει τώρα κοντά στις 120000-130000χλμ συνολικά. Απλά να ξέρεις ότι μετά θα σου αυξηθεί πολυ η κατανάλωση καυσίμου. Αν αγαπάς το αμάξι σου και θέλεις πολύ δύναμη αλλά και πόρωση:P νομίζω το 20V moter από levin είναι όλα τα λεφτά! για περισσότερα δες εκεί μου λενε για το συγκεκριμένο μοτερ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φλατζοκολλα στο καρτερ DeathDealer SUPPORT 1 28-10-10 01:13
Χωρητικοτητα καρτερ 4EFE EE101 keichi TOYOTA COROLLA E*101 3 17-12-09 19:28
Αλλη μια φορα μια μικρη βοηθεια miller TOYOTA COROLLA E 12 10 02-03-08 14:58
Μαγνητικη Ταπα Καρτερ Λαδιου. toyota mania SUPPORT 42 11-01-08 15:12



Page generated in 0,16617107 seconds (82,96% PHP - 17,04% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:44.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)