Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > Ασφαλειες και Ασφαλιστικες

Ασφαλειες και Ασφαλιστικες Εδω μπορουμε να μιλαμε να ρωταμε και να λεμε τις εμπειριες μας σχετικα με Ασφαλειες και Ασφαλιστικες .

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις
  #21  
Παλιά 20-02-06, 15:27
Το avatar του χρήστη Stathis
Stathis Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 43
Μηνύματα: 292
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 270
Stathis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις

αν παμε με πιανακες το αμαξι εχει αξια ονομαστικη σημερα 21500.


Εγω το ασφαλιζω για 20.000


Αν με χτυπησουν και μου καταστρεψουν το οχημα. τι ποσο παιρνω? Πατανε στο ποσο που το ασφαλισα για μεικτη και παιρνω 20.000 ή παιρνω τα 21500?


οταν το ειχα προτοπαρει το αμαξι ηταν 5 μηνων. Αγια ονομαστικη απο πινακες 24,000Ε Δηλαδη αν με τρακερναν την επομενη μερα και καταστρεφοτανε.... θα εβγαζα και 4 χιλιαρικα?


Ασχετο: πηγα απο την υδρογειο σημερα να αφησω τα τιμολογια (διπλα στο σπιτι μου ειναι) και εκει ρωτησα για τον ορο που ειχα αναφερει παραπανω. Μου ειπαν οτι δεν εχει ξανασυμβει κατι τετοιο... και μετα απο μια μινι συσκεψη μου απαντησαν οτι οντος ειναι μεσα στον ορο "Υ.Ζ. απο αποπειρα κλοπης" και ασφαλιζουν μεχρι το ποσο που αναγραφετε. (500Ε εμενα) . Αυτο το εχουν ποιο πολλυ για τις σπασμενες κλειδαριες μου ειπαν.
__________________
Wining Is Way Of Life
Απάντηση με παράθεση
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις
  #22  
Παλιά 20-02-06, 16:08
GEORGIOS_XYNOS Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Μηνύματα: 1.986
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 4 φορές σε 4 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 442
GEORGIOS_XYNOS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις

οσο το ασφαλισες, 20000 Ε
αλλα εαν εχεις μια ζημια της ταξης των 10000 Ε και το εχεις ασφαλισει για 20000 και κανει 21500 τοτε θα παρεις :
10000* (20000/21500) = 9.302,32 Ε
διοτι ειναι υπασφαλισμενο..

Μινι συσκεψη ε???
Ζητα καινουργιο δερμααααααααα!!!!!!

Ακου τον Gennosuke Arihyoshi , κατι ξερει!!!
Απάντηση με παράθεση
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις
  #23  
Παλιά 20-02-06, 16:57
Το avatar του χρήστη Jims192
Jims192 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 21-03-2005
Μοντέλο: E12 TS
Περιοχή: Ξεσσαλονίκη...
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 882
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 321
Jims192 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις

Ωραίος και αναλυτικός ο Χynos.νομίζω πως το πρώτο "Συνεργαζόμενο κατάστημα" σαν Boρράς πρέπει να είναι του Xynou η ασφαλιστική.Να μας κανει μια μινι εκπτωση της ταξεως του 60%για silvercard και μια 80% για gold...πιστευω είναι καλό ποσοστό!
__________________
Corolla TS 1.8 3d 2002-2007
Yaris 1.3 5d 2002-
B.M.W. E30 2.0 2d 2008-(drift project)
Απάντηση με παράθεση
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις
  #24  
Παλιά 20-02-06, 23:33
Το avatar του χρήστη alimonos
alimonos Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Μοντέλο: TRUENO ΑΕ86
Περιοχή: ΗΠΕΙΡΟΣ
Μηνύματα: 1.845
Ευχαρίστησε: 2
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 421
alimonos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GEORGIOS_XYNOS";p="37101

Το πιο σωστο ειναι να ελεγξεις κανα site οπως "Χρυση ευκαιρια" "AutoΤριτη" κ.λ.π και να δεις που κυμαινονται οι τιμες. Χοντρικα τον πρωτο χρονο παιφτει 20% και μετα για καθε χρονο 5%. Δεν εχει σημασια ποσο το αγορασες μεταχειρισμενο το αυτοκινητο αλλα περισσοτερο ποσο πουλιουνται αντιστοιχα τετοια οχηματα. Εαν δλδ το βρηκες ευκαιρια τι σημαινει οτι θα το βαλεις πιο φθηνα απο οτι αξιζει πραγματικα? ή αν το χρυσοπληρωσες επειδη γουταρες να παρεις π.χ. το κουβαδακι του αλλιμονου (ΑΕ86) κανα 6000 € θα το ασφαλισεις παραπανω απο την πραγματικη του αξια που ειναι .... 1000 €?
έτσι έεεεεεεεεεεεεεεεεε ?????????????????
__________________
AE86 FANATIC
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-03-06, 10:30
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 754
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ενέργειες σε περίπτωση ατυχήματος

Όλοι κάποια στιγμή θα εμπλακούμε σε κάποιο ατύχημα, εάν δεν έχουμε ήδη εμπλακεί. Είναι πολύ σημαντικό να ξέρουμε πως πρέπει να αντιδράσουμε για να προλάβουμε κάποιες καταστάσεις.
Αν η κατάσταση είναι σοβαρή με τραυματισμούς ή και απώλειας ανθρώπινης ζωής τότε βρισκόμαστε απέναντι από τη δυσκολότερη ίσως στιγμή της ζωής μας.
Αν οι ζημιές είναι μόνο υλικές τότε δεν χάλασε και ο κόσμος.
Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ σημαντικό να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε την ψυχραιμία μας για να περάσουμε το ισχυρό σοκ των πρώτων λεπτών.
Στη συνέχεια πρέπει να κάνουμε μία σειρά από διαδικασίες προκειμένου να διασφαλίσουμε τη θέση μας και το βαθμό εμπλοκής μας στο ατύχημα αλλά και να προστατεύσουμε τα δικαιώματά μας ή να αναλάβουμε με συνέπεια τις ευθύνες απέναντι στον συνάνθρωπό μας.
Έτσι λοιπόν διασφαλίζουμε την παροχή ιατρικής φροντίδας σε τραυματίες αν υπάρχουν δίνοντας τις πρώτες βοήθειες αν γνωρίζουμε και καλώντας αμέσως το ΕΚΑΒ.
Φροντίζουμε ώστε το όχημά μας να μην εμποδίζει την κυκλοφορία.
Ανάβουμε τα προειδοποιητικά φώτα και τοποθετούμε το τρίγωνο ασφαλείας 15 μέτρα πριν από τη στροφή εάν βρισκόμαστε σε πόλη και 50 μέτρα εάν είμαστε σε αυτοκινητόδρομο πριν το ατύχημα.
Εάν υπάρχουν σοβαροί τραυματισμοί δεν μετακινούμε τα οχήματα από τη θέση τους πριν έρθει η Τροχαία.
Δεν διαπληκτιζόμαστε με τους άλλους οδηγούς ούτε είμαστε απολογητικοί και πάνω από όλα δεν αποδεχόμαστε την ευθύνη.
Συνεργαζόμαστε στην ανταλλαγή των στοιχείων.
Δεν δεχόμαστε να πληρώσουμε για οτιδήποτε μας ζητηθεί πριν συνεννοηθούμε με την ασφαλιστική μας εταιρεία.
Καταγράφουμε ονόματα και τηλέφωνα από όλους τους αυτόπτες μάρτυρες, τα στοιχεία των οδηγών και των συνεπιβατών στα άλλα οχήματα.
Καλούμε την Τροχαία και ζητούμε αντίγραφο του δελτίου συμβάντος, το ονοματεπώνυμο των αστυνομικών και το αστυνομικό τμήμα στο οποίο ανήκουν, για ενδεχόμενες ερωτήσεις και στοιχεία που ίσως προκύψουν αργότερα.
Ελέγχουμε το δελτίο συμβάντος ( πριν το παραλάβουμε) εάν έχει συμπληρωθεί σωστά.
Εάν πιεζόμαστε να δώσουμε υπεύθυνη δήλωση (χωρίς να είναι υποχρεωτικό) την δίνουμε, βεβαιώνοντας μόνο ότι η σύγκρουση έγινε μεταξύ των συγκεκριμένων εμπλακέντων οχημάτων χωρίς να αναγράφουμε ευθύνη. Παράλληλα ζητάμε υπεύθυνη δήλωση και από τους οδηγούς των άλλων οχημάτων.
Ενημερώνουμε τηλεφωνικά και αμέσως την ασφαλιστική μας εταιρεία. Έχουμε υπόψη ότι η δήλωση ζημίας δεν δεσμεύει την ασφαλιστική εταιρεία να προβεί σε αποζημίωση.
Σε περίπτωση τραυματισμού εξουσιοδοτούμε την ασφαλιστική μας εταιρεία ώστε να μπορεί να λάβει έγγραφα ή πληροφορίες από νοσοκομεία, ιατρούς ή άλλους φορείς. Δεχόμαστε κάθε ιατρική εξέταση που πιθανότατα θα μας ζητηθεί να κάνουμε ( με έξοδα της ασφαλιστικής και σε ιατρό της δικής της επιλογής).
Ενημερώνουμε την ασφαλιστική μας εταιρεία για κάθε απαίτηση ή εξώδικο που πιθανώς λάβουμε από εμπλεκόμενους στη σύγκρουση.
Ενημερώνουμε επίσης την ασφαλιστική μας εταιρεία εάν μετά το συμβάν διαπιστωθεί ότι έχει κλαπεί τμήμα του εξοπλισμού του οχήματος μας ή και το ίδιο το όχημά μας.
Συνεργαζόμαστε με την ασφαλιστικής μας εταιρεία στις έρευνες της ,στον διακανονισμό ή την υπεράσπισή της ( και την δικιά μας) σε περίπτωση υποβολής αγωγής.
Εάν συγκρουστούμε με όχημα που φέρει ξένες πινακίδες κυκλοφορίας, ζητάμε από τον οδηγό του οχήματος την πράσινη κάρτα και κρατάμε το σχετικό απόκομμα ( ειδικό κουπόνι) που υπάρχει σε αυτήν. Είναι η βασική απόδειξη για το ατύχημα. Εάν δεν το κάνουμε θα ταλαιπωρηθούμε πάρα πολύ.
Εάν συγκρουστούμε με όχημα που φέρει ελληνικές πινακίδες κυκλοφορίας και είναι ανασφάλιστο ή έχει κλαπεί ή μας τράκαρε με πρόθεση ή η ασφαλιστική του εταιρεία έχει πτωχεύσει, τότε θα πρέπει να απευθυνθούμε στο Επικουρικό Κεφάλαιο.
Εάν ο οδηγός του άλλου οχήματος φαίνεται ότι είναι μεθυσμένος, επιμένουμε ώστε η ΤΟΤΑ να προχωρήσει σε αλκοτέστ και εάν αποδειχτεί ότι πραγματικά είναι μεθυσμένος η εταιρεία του άλλου αυτοκινήτου έχει την υποχρέωση να μας αποζημιώσει.
Εάν εμπλακούμε σε ατύχημα που οφείλεται σε ασυντήρητο δρόμο (λακκούβες, κλπ.) καλούμε αμέσως την αστυνομία ώστε να καταγράψει το συμβάν. Την ευθύνη συντήρησης των εθνικών οδών έχει το Δημόσιο, των επαρχιακών οδών η Νομαρχία και των δημοτικών οδών ο αντίστοιχος Δήμος ή Κοινότητα.



Πρώτες βοήθειες στον τόπο του ατυχήματος

1) Καλούμε άμεσα ασθενοφόρο
2) Αποφεύγουμε τις άσκοπες κινήσεις και μετακινήσεις του τραυματία
3) Σκεπάζουμε τον τραυματία με μια κουβέρτα και αποφεύγουμε τις εντριβές και τις μαλάξεις ιδίως στα μέρη που πονά
4) Αποκαθιστούμε την αναπνοή (φιλί της ζωής)
5) Σταματάμε την αιμορραγία με πίεση ( επίδεση)
6) Αφαιρούμε τα ρούχα
7) Τοποθετούμε τον τραυματία υπτίως με το κεφάλι στα πλάγια για να αποφύγουμε την εισρόφηση από τυχόν εμετό.
8) Δεν χορηγούμε υγρά από το στόμα
9) Δεν διπλώνουμε τον τραυματία προκειμένου να τον μεταφέρουμε με δικό μας μέσο
10) Αν είναι απαραίτητη η μετακίνησή του, τοποθετούμε τον τραυματία με ήπιες κινήσεις (πχ δια κυλίσεως ) πάνω σε κουβέρτα.



Άντληση πληροφοριών από άρθρο στο Auto Safe
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις
  #26  
Παλιά 13-03-06, 10:42
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diafanh-psyxh";p="38900
Όλοι κάποια στιγμή θα εμπλακούμε σε κάποιο ατύχημα, εάν δεν έχουμε ήδη εμπλακεί. Είναι πολύ σημαντικό να ξέρουμε πως πρέπει να αντιδράσουμε για να προλάβουμε κάποιες καταστάσεις.
Αν η κατάσταση είναι σοβαρή με τραυματισμούς ή και απώλειας ανθρώπινης ζωής τότε βρισκόμαστε απέναντι από τη δυσκολότερη ίσως στιγμή της ζωής μας.
Αν οι ζημιές είναι μόνο υλικές τότε δεν χάλασε και ο κόσμος.
Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ σημαντικό να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε την ψυχραιμία μας για να περάσουμε το ισχυρό σοκ των πρώτων λεπτών.
Στη συνέχεια πρέπει να κάνουμε μία σειρά από διαδικασίες προκειμένου να διασφαλίσουμε τη θέση μας και το βαθμό εμπλοκής μας στο ατύχημα αλλά και να προστατεύσουμε τα δικαιώματά μας ή να αναλάβουμε με συνέπεια τις ευθύνες απέναντι στον συνάνθρωπό μας.
Έτσι λοιπόν διασφαλίζουμε την παροχή ιατρικής φροντίδας σε τραυματίες αν υπάρχουν δίνοντας τις πρώτες βοήθειες αν γνωρίζουμε και καλώντας αμέσως το ΕΚΑΒ.
Φροντίζουμε ώστε το όχημά μας να μην εμποδίζει την κυκλοφορία.
Ανάβουμε τα προειδοποιητικά φώτα και τοποθετούμε το τρίγωνο ασφαλείας 15 μέτρα πριν από τη στροφή εάν βρισκόμαστε σε πόλη και 50 μέτρα εάν είμαστε σε αυτοκινητόδρομο πριν το ατύχημα.
Εάν υπάρχουν σοβαροί τραυματισμοί δεν μετακινούμε τα οχήματα από τη θέση τους πριν έρθει η Τροχαία.
Δεν διαπληκτιζόμαστε με τους άλλους οδηγούς ούτε είμαστε απολογητικοί και πάνω από όλα δεν αποδεχόμαστε την ευθύνη.
Συνεργαζόμαστε στην ανταλλαγή των στοιχείων.
Δεν δεχόμαστε να πληρώσουμε για οτιδήποτε μας ζητηθεί πριν συνεννοηθούμε με την ασφαλιστική μας εταιρεία.
Καταγράφουμε ονόματα και τηλέφωνα από όλους τους αυτόπτες μάρτυρες, τα στοιχεία των οδηγών και των συνεπιβατών στα άλλα οχήματα.
Καλούμε την Τροχαία και ζητούμε αντίγραφο του δελτίου συμβάντος, το ονοματεπώνυμο των αστυνομικών και το αστυνομικό τμήμα στο οποίο ανήκουν, για ενδεχόμενες ερωτήσεις και στοιχεία που ίσως προκύψουν αργότερα.
Ελέγχουμε το δελτίο συμβάντος ( πριν το παραλάβουμε) εάν έχει συμπληρωθεί σωστά.
Εάν πιεζόμαστε να δώσουμε υπεύθυνη δήλωση (χωρίς να είναι υποχρεωτικό) την δίνουμε, βεβαιώνοντας μόνο ότι η σύγκρουση έγινε μεταξύ των συγκεκριμένων εμπλακέντων οχημάτων χωρίς να αναγράφουμε ευθύνη. Παράλληλα ζητάμε υπεύθυνη δήλωση και από τους οδηγούς των άλλων οχημάτων.
Ενημερώνουμε τηλεφωνικά και αμέσως την ασφαλιστική μας εταιρεία. Έχουμε υπόψη ότι η δήλωση ζημίας δεν δεσμεύει την ασφαλιστική εταιρεία να προβεί σε αποζημίωση.
Σε περίπτωση τραυματισμού εξουσιοδοτούμε την ασφαλιστική μας εταιρεία ώστε να μπορεί να λάβει έγγραφα ή πληροφορίες από νοσοκομεία, ιατρούς ή άλλους φορείς. Δεχόμαστε κάθε ιατρική εξέταση που πιθανότατα θα μας ζητηθεί να κάνουμε ( με έξοδα της ασφαλιστικής και σε ιατρό της δικής της επιλογής).
Ενημερώνουμε την ασφαλιστική μας εταιρεία για κάθε απαίτηση ή εξώδικο που πιθανώς λάβουμε από εμπλεκόμενους στη σύγκρουση.
Ενημερώνουμε επίσης την ασφαλιστική μας εταιρεία εάν μετά το συμβάν διαπιστωθεί ότι έχει κλαπεί τμήμα του εξοπλισμού του οχήματος μας ή και το ίδιο το όχημά μας.
Συνεργαζόμαστε με την ασφαλιστικής μας εταιρεία στις έρευνες της ,στον διακανονισμό ή την υπεράσπισή της ( και την δικιά μας) σε περίπτωση υποβολής αγωγής.
Εάν συγκρουστούμε με όχημα που φέρει ξένες πινακίδες κυκλοφορίας, ζητάμε από τον οδηγό του οχήματος την πράσινη κάρτα και κρατάμε το σχετικό απόκομμα ( ειδικό κουπόνι) που υπάρχει σε αυτήν. Είναι η βασική απόδειξη για το ατύχημα. Εάν δεν το κάνουμε θα ταλαιπωρηθούμε πάρα πολύ.
Εάν συγκρουστούμε με όχημα που φέρει ελληνικές πινακίδες κυκλοφορίας και είναι ανασφάλιστο ή έχει κλαπεί ή μας τράκαρε με πρόθεση ή η ασφαλιστική του εταιρεία έχει πτωχεύσει, τότε θα πρέπει να απευθυνθούμε στο Επικουρικό Κεφάλαιο.
Εάν ο οδηγός του άλλου οχήματος φαίνεται ότι είναι μεθυσμένος, επιμένουμε ώστε η ΤΟΤΑ να προχωρήσει σε αλκοτέστ και εάν αποδειχτεί ότι πραγματικά είναι μεθυσμένος η εταιρεία του άλλου αυτοκινήτου έχει την υποχρέωση να μας αποζημιώσει.
Εάν εμπλακούμε σε ατύχημα που οφείλεται σε ασυντήρητο δρόμο (λακκούβες, κλπ.) καλούμε αμέσως την αστυνομία ώστε να καταγράψει το συμβάν. Την ευθύνη συντήρησης των εθνικών οδών έχει το Δημόσιο, των επαρχιακών οδών η Νομαρχία και των δημοτικών οδών ο αντίστοιχος Δήμος ή Κοινότητα.



Πρώτες βοήθειες στον τόπο του ατυχήματος

1) Καλούμε άμεσα ασθενοφόρο
2) Αποφεύγουμε τις άσκοπες κινήσεις και μετακινήσεις του τραυματία
3) Σκεπάζουμε τον τραυματία με μια κουβέρτα και αποφεύγουμε τις εντριβές και τις μαλάξεις ιδίως στα μέρη που πονά
4) Αποκαθιστούμε την αναπνοή (φιλί της ζωής)
5) Σταματάμε την αιμορραγία με πίεση ( επίδεση)
6) Αφαιρούμε τα ρούχα
7) Τοποθετούμε τον τραυματία υπτίως με το κεφάλι στα πλάγια για να αποφύγουμε την εισρόφηση από τυχόν εμετό.
8) Δεν χορηγούμε υγρά από το στόμα
9) Δεν διπλώνουμε τον τραυματία προκειμένου να τον μεταφέρουμε με δικό μας μέσο
10) Αν είναι απαραίτητη η μετακίνησή του, τοποθετούμε τον τραυματία με ήπιες κινήσεις (πχ δια κυλίσεως ) πάνω σε κουβέρτα.



Άντληση πληροφοριών από άρθρο στο Auto Safe
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spyros_45";p="38904
Συμφωνώ απόλυτα με ότι λες φίλε μου μόνο που θέλω να κάνω μια διόρθωση. Το πρώτο πράγμα που κάνουμε είτε υπάρχουν είτε δεν υπάρχουν τραυματίες είναι να καλέσουμε την τροχαία. Εκείνοι αφου τους περιγράψουμε καλούν το ασθενοφόρο(είναι υποχρεωσή τους). Ιδιαίτερη προσοχή θέλει η έκθεση της τροχαίας. Απλά θα σας πω οτι εγώ σε ένα τρακάρισμα που δεν έφταιγα, η τροχαία έγραψε στην εκθεσή της "το όχημα τάδε είχε στον δρόμο του πινακίδα που απαγόρευε την στροφή αριστερά", ενώ στην πραγματικότητα απαγόρευε την στροφή δεξιά. Όπως καταλαβαίνετε άλλαζε όλο το νόημα και έτρεχα και δεν έφτανα γιατί είχα να κάνω και με ένα τζογκλάνι στο άλλο αυτοκίνητο που με τράκαρε. Τελικά μετα απο πολυ κράξιμο και τρέξιμο δικαιώθηκα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diafanh-psyxh";p="38905
αν διαβάσεις ξανά όλο το άρθρο θα δεις ότι δεν έχω βάλει τις ενέργεις αριθμημένες φίλε μου.το άρθρο έχει μοναδικό σκοπό να βοηθήσει κάποιον που δεν ξέρει.διαβαζοντάς το θα καταλάβεις πως 3 τηλεφωνήματα πρέπει να κάνεις.Στο ΕΚΑΒ, στην Τροχαία και στην Ασφαλιστική σου.
αν υπάρχει ιδικά τραμαυτισμός πρέπει να καλέσεις πρώτα το ΕΚΑΒ γιατί η Τροχαία πάντα αργεί να έρθει.στο μοναδικό τροχαίο που έχω εμπλακεί και δεν υπήρξε τραυματισμός τηλεφώνησα στην τροχαία γιατί ο πακιστανός οδηγός που με εμβόλισε στην κυριολεξία δεν είχε όυτε ασφάλεια (είχε λήξη 2 χρόνια),ούτε δίπλωμα.ε πέρασε μιάμιση ώρα και δεν είχε έρθει κανένα περιπολικό και είμασταν και στο κέντρο της αθήνας.αν υπάρχει τραυματισμός δηλαδή μου λες ότι θα περιμένεις να καλέσει η Τροχαία το ασθενοφόρο?μπορεί πλέον να μην χρειάζεται να έρθει αν έχει παραδώσει πνεύμα ο συνάνθρωπός μας.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spyros_45";p="38906
Αν θυμάσαι τις εξετάσεις στο δίπλωμα οδήγησης, αυτό ακριβώς έγραφε. Τωρα τι κάνει η τροχαία στην πραγματικότητα ξέρω πολυ καλά. Έχω τρακάρει απο το 96' που οδηγώ 7 φορές. Τη 1 έφταιγα εγώ. Να φανταστείς μια φορά ένας ήρθε πάνω μου με όπισθεν και μου έλεγε οτι έφταιγα εγώ. Βρήκα την ψυχική δύναμη και την ηρεμία που απαιτούσε η στιγμή και τον ρώτησα γιατί? Μου είπε το εκπληκτικό ότι αυτός ήταν τρακαρισμένος πίσω ενώ εγώ μπροστά. Και όμως υπάρχουν στο δρόμο τέτοιοι κόπανοι και έχουν και περικεφαλαία.
[quote="spyros_45";p="38907"]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spyros_45";p="38906
Έχω τρακάρει απο το 96' που οδηγώ 7 φορές.

Υπερβολική ταχύτητα γραφής.....3 ήθελα να γράψω.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GEORGIOS_XYNOS";p="38934
Διαφανη ψυχη, καλα τα γραφεις, αλλα ηδη εχω ανοιξει τοπικ σχετικα με αυτο του ειδους τα θεματα (Ασφαλιστικες καλυψεις). Κανε τον κοπο σε παρακαλω να τα βαλεις μαζι αυτα που εγραψες με αυτα που εγραψα , ωστε καποιος να μπορει να βρει ολες τις πληροφοριες με την μια, χωρις να ψαχνει.
Ευχαριστω
Γωγος.
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-07-06, 16:48
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 754
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.θα ήθελα τα φώτα σας και κυρίως του φίλου GEORGIOΥ_XYNOΥ που από ότι έχω δει γνωρίζει αρκετά (αν όχι σχεδόν όλα)
ο κολητός μου έχει ένα ρενό 19 και γυρίζοντας από Μονεμβασιά τράκαρε κοντά στο σπίτι του και συγκεκριμένα στην Πατησίων.εκινήτο επί της πατησίων και είδε το φανάρι πορτοκαλί,πάτησε γκάζι και πέρασε(δεν λέω βλάκεία του αλλά όλοι το κάνουμε ).όμως στον κάθετο δρόμο κατέβαινε με μηχανή μεγάλου κυβισμού ένας τυπάς και με το που άναψε για αυτόν πράσινο άνοιξε το γκάζι και πέρασε.το αποτέλεσμα είναι να πέσει πάνω στις πόρτες από την αριστερή πλευρά στο αυτοκίνητο του φίλου μου,ο οποίος για να τον αποφύγει το έκανε όλο δεξια και το κάρφωσε σε ένα δέντρο.ο τυπάς είναι αστυνομικός (ειδικός φρουρός για την ακρίβεια),επειδή χτύπησε στο χέρι και στο κεφάλι(ευτηχώς όχι σοβαρά αν και δεν φορούσε κράνος),ήρθε το ΤΟΤΑ και οι αστυνομικοί με το χαίρετε είπαν στο φίλο μου ότι πέρασε με κόκκινο.στην κατάθεση ο φίλος μου είπε για πορτοκαλί και ο αστυνομικός επέμενε για κόκκινο και του είπε για να μην τρέχει σε δικαστήρια όπου και εκεί θα υπερισχύσει η παραβίαση του κόκκινου σηματοδότη καθότι όπως είπε είναι συνάδελφος το παιδί.
Ρωτάω λοιπόν εγώ τώρα σε τέτοια περίπτωση τι κάνουμε???και επειδή έχω ακούσει και άλλες περιπτώσεις που ο ένας οδηγός ήταν αστυνομικός και βγήκε ''λάδι'' αν όντως δεν φταίμε εμείς και εμπλακούμε σε ατύχημα με αστυνομικό όργανο τι κάνουμε ???? το καταπίνουμε και κάνουμε εμείς δήλωση παρόλο που δεν φταίμε?
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-07-06, 17:24
Το avatar του χρήστη akis308
akis308 Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Μοντέλο: ΑΕ 92
Περιοχή: Hράκλειο-Κρήτη
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 2.379
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 12 φορές σε 12 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 462
akis308 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Να κάνω μία διόρθωση...
Οι ειδικοί φρουροί δεν είναι αστυνομικοί...
Ούτε κλήση δεν έχουν το δικαίωμα να δώσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-07-06, 19:03
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 754
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ναι αλλά τον είπε συνάδελφο.τώρα αν είναι ή όχι αστυνομικοί τη δεδομένη περίπτωση δεν μας απασχολεί τόσο όσο να ενημερωθούμε για το παραπάνω ερώτημα.

επίσης έχω άλλη μία ερώτηση.στον φίλο μου του είπαν ότι θα του έρθει κλήση μετά από 6-7 μήνες για δικαστήριο για το κόκκινο.γνωρίζει κανείς τι παίζει στη προκειμένη περίπτωση?
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις
  #30  
Παλιά 31-07-06, 19:14
GEORGIOS_XYNOS Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Μηνύματα: 1.986
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 4 φορές σε 4 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 442
GEORGIOS_XYNOS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις

οπως μου τα περιεγραψες φταιει καθαρα ο δικος σου φιλος, μη ξεχναμε οτι το φαναρι του δικου οσυ προηγειται του δικυκλιστη. Οπως και να εχει μονο που λεει οτι περασε με πορτοκαλι φτανει, και με τραυματισμο του αλλου, ακομα και αν ειναι ελαφρυς....
Απλα να παει να κανει δηλωση το πως εγινε το συμβαν και να πει να φτιαξει μονος του το αμαξι του, τυχη δεν εχει καμμια.
Παντα την γνωμη μου γραφω, αν θελει να παει δικαστικως, αποφαση του ειναι, δεν νομιζω παντως να υπαρξει Ασφαλιστικη που θα τον πληρωσει με τετοιες συνθηκες ατυχηματος.
Ξερεις οι Ασφαλιστικες ακομα και αν δεν φταιει 100% ο δικος τους πελατης, ιδιως οταν υπαρχει τραυματισμος, προσπαθουν να κλεισουν την ζημια εξωδικως για να μην πληρωνουν αεριτζιδικα λεφτα στο τελος!!!

Ελπιζω να σε καλυψα, τωρα το σε αυτες τις περιπτωσεις τι κανουμε?
Αν φταιμε το παραδεχομαστε, ΔΕΝ γκαζωνουμε με το πορτοκαλι, και γενικα (ασχετως με το παραπανω ατυχημα) ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΥΚΛΙΣΤΕΣ!!!!
Ακομα και αν τρεχουν, και αν κανουν λαλακιες, και αν χωνονται σφηνα, και αν πηγαινουν αργα, και αν αν αν αν , δεν ειναι γατες και δεν εχουν 7 ζωες!!! Μην τους πιεζουμε και μην ειμαστε εμεις οι υπαιτιοι των ατυχηματων τους, ας φταινε οι ιδιοι για τα κατορθωματα τους, μην τους ωθουμε σε αυτα. ενα λαθακι μας δεν θα στοιχησει την ζωη μας αλλα μπορει να στοιχησει ενα λαθακι την ζωη ενος οδηγου μοτοσυκλετας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > Ασφαλειες και Ασφαλιστικες

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ασφαλειες ι.χ ari Ασφαλειες και Ασφαλιστικες 244 13-06-16 14:02
Ασφαλειες και Ασφαλιστικες . Fanis Ασφαλειες και Ασφαλιστικες 20 01-11-09 09:57
Προσοχη - Εκλεισε Ασφαλιστικη Εταιρια LOUKAS Ασφαλειες και Ασφαλιστικες 8 01-11-06 10:20



Page generated in 0,17862391 seconds (83,29% PHP - 16,71% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:43.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)