Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > Ασφαλειες και Ασφαλιστικες

Ασφαλειες και Ασφαλιστικες Εδω μπορουμε να μιλαμε να ρωταμε και να λεμε τις εμπειριες μας σχετικα με Ασφαλειες και Ασφαλιστικες .

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις
  #1  
Παλιά 18-02-06, 18:41
GEORGIOS_XYNOS Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Μηνύματα: 1.986
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 4 φορές σε 4 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 442
GEORGIOS_XYNOS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις

Δημιουργησα αυτο μερος οπου μπορειτε να με ρωτατε οτιδηποτε εχει σχεση με τις Ασφαλιστικες καλυψεις, τις Ασφαλειες, το τι πρεπει να κανετε σε περιπτωση ατυχηματος, τι ειναι ο Φιλικος Διακανονισμος, τι ειναι ο Ατυπος Φιλικος Διακανονισμος, τι σημαινει να εχω καλυψη Μικτης ή (Ζ.Ι.Α), καλυψη μερικης κλοπης, καλυψη ολικης κλοπης, Θραυση Κρυσταλλων, Bonus Malus, απαλλαγη, τι εννοουμε οταν λεμε οτι ενα αυτοκινητο ειναι υπερασφαλισμενο, υπασφαλισμενο, κ.α. που θα θυμιθω στην πορεια.

Οτι θα γραψω εδω μεσα θα ειναι απλα προς ενημερωση σας, και δεν θα μπορεσω - ουτε θα προσπαθησω να σας εξηγησω - απαντησω γιατι μια Ασφαλιστικη εταιρια σας εκοψε ή οχι λεφτα απο μια ζημια, γιατι δεν σας πληρωσε, ουτε θα απολογηθω για τον τροπο που λειτουργουν. Πιστευω απλα οτι κανενας ασφαλιστης σας δεν σας εχει ενημερωσει τι ασφαλεια εχετε και τι σας καλυπτει οποτε θελω να σας ενημερωσω εγω για να ειστε προετοιμασμενοι εαν γινει οποιαδηποτε στραβη.

Επειδη σε μια μερα δεν θα μπορεσω να αναπτυξω ολα τα παραπανω θεματα, παρακαλω να εχετε υπομονη και ολα με τη σειρα τους θα καλυφθουν.
Απάντηση με παράθεση
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις
  #2  
Παλιά 18-02-06, 19:10
GEORGIOS_XYNOS Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Μηνύματα: 1.986
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 4 φορές σε 4 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 442
GEORGIOS_XYNOS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις

Η Βασικη Καλυψη που πρεπει να εχει ενα επιβατικό οχημα , βαση Νομου, ειναι για Υλικες ζημιες εναντι Τριτων εως 100.000,00 € και Σωματικες Βλαβες εναντι Τριτων εως 500.000,00 €. Αυτη η καλυψη ειναι υποχρεωτικη και υπαρχει σε ολα τα Ασφαλιστηρια Συμβολαια για να ειναι εγκυρα.
Περαν της Βασικης Καλυψης οι Ασφαλιστικες Εταιριες προσφερουν πακετα Καλυψεων ψιλοδιαφορετικα μεταξυ των, που να μπορουν να ειναι οσο το δυνατον πιο ελκυστικα στον υποψηφιο αγοραστη.
Μια απο αυτες τις Καλυψεις ειναι και η Ολικη Κλοπη. Σε αυτην την περιπτωση το οχημα γενικα ασφαλιζεται στην εμπορικη του αξια. Εαν κλεψει καποιος το οχημα, πρεπει ο ιδιοκτητης να ενημερωσει την Ασφαλεια για την κλοπη του οχηματος και την Αστυνομια και εαν μετα απο παροδο 3 μηνων δεν εχει βρεθει, προσκομιζει την βεβαιωση της Αστυνομιας οτι δεν βρεθηκε, και απαιτει την αποζημιωση του οχηματος του στην αξια που ειχε αυτο την ημερα της κλοπης. Τι σημαινει αυτο:
Εαν ασφαλισω ενα οχημα π.χ. Τον Ιανουαριο για 10000 € και η εμπορικη του αξια ειναι οντως 10000 €, και κλαπει το οχημα τον Ιουνιο, δλδ μετα απο 6 μηνες, τοτε τον Σεπτεμβριο ο ιδιοκτητης του οχηματος θα αποζημιωθει την αξια που ειχε το οχημα ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ και οχι τον Ιανουαριο. εαν εχει πεσει πες 3% η αξια του τοτε θα παρει 10000 - 3%. Εαν καποιος ασφαλισει το παραπανω οχημα για 15000 και κλαπει τον Ιουνιο, τοτε οταν ειναι να αποζημιωθει Η ασφαλιστικη εταιρια θα ενημερωσει τον ιδιοκτητη οτι το οχημα ηταν υπερασφαλισμενο και οτι θα αποζημιωθει στην εμπορικη αξια που ειχε το οχημα και οχι στην ασφαλισμενη. Εαν στο παραπανω παραδειγμα το ασφαλισει για 8000 € τοτε θεωρειται υπασφαλισμενο. θα αποζημιωθει στην αξια που το ασφαλισε εφοσον ειναι μικροτερη της εμπορικης.
Εαν το αμαξι βρεθει εντος των τριων μηνων τοτε δεν αποζημιωνεται. Εαν υπαρχουν ζημιες στο οχημα δεν καλυπτονται απο την ΟΛΙΚΗ ΚΛΟΠΗ αλλα απο αλλες καλυψεις, π.χ. την ΜΕΡΙΚΗ ΚΛΟΠΗ.

"Ολικη κλοπη υπαρχει ομως και στην περιπτωση που το οχημα βρεθει μεσα στο χρονικο διαστημα των 3 μηνων αλλα εχουν αφαιρεθει απο αυτο ή σχεδον ολοσχερως καταστραφει τεμαχια ή εξαρτηματα που ηταν στερεα συνδεδεμενα στο σωμα του και απαραιτητα για την κινηση και λειτουργια του, η αξια τωνοποιων, μαζι με την εργασια τοποθετησης τους, πρασσεγγιζουν ή υπερβαινουν, κατα τις περιστασεις, την ασφαλιστικη αξια του ολου αυτοκινητου, χωρις να υπολογιζεται σε αυτη η οποιαδηποτε μειωση της αγοραστικης του αξιας."
Απάντηση με παράθεση
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις
  #3  
Παλιά 18-02-06, 21:08
Το avatar του χρήστη MARMEL
MARMEL Offline:
Αdministrator

 
Εγγραφή: 15-02-2004
Μοντέλο: YARIS 1000 99
Περιοχή: πειραιας
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 9.907
Ευχαρίστησε: 10
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 6 φορές σε 6 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1237
MARMEL είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις

πολυ καλη σκεψη ξυνε. χρειαζοταν. προχωρα......
__________________
AEK
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-06, 23:18
Το avatar του χρήστη Geo!
Geo! Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Μοντέλο: EE90 Sedan (4A-FE)
Μηνύματα: 1.383
Ευχαρίστησε: 4
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 376
Geo! είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Να ρωτήσω εγώ κάτι..? Στο παραπάνω παράδειγμα, σε ποια περίπτωση ο ιδιοκτήτης θα αποζημιωθεί ολόκληρο το ποσό των 15.000, αφού θα έχει υπερασφαλίσει το όχημα? Αν δεν έχει πέσει καθόλου η τιμή του?
__________________


Απάντηση με παράθεση
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις
  #5  
Παλιά 19-02-06, 02:23
GEORGIOS_XYNOS Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Μηνύματα: 1.986
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 4 φορές σε 4 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 442
GEORGIOS_XYNOS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις

Γιωργο θα απαντουσα και στο θεμα αυτο, κατοπιν, στην Μικτη Ασφαλιση αλλα δεν πειραζει ας γραψω 2 λογια και τωρα. Το θεμα της υπασφαλισης το ανεφερα διοτι οταν ασφαλιζετε το οχημα σας για πρωτη φορα οταν το αγοραζετε καινουργιο, το ασφαλιζετε στην αξια που το αγορασετε. Περναει ενας χρονος, πατε να παρετε το νεο συμβολαιο και διακρινετε την ιδια αξια του οχηματος σας στο συμβολαιο. Δεν βαριεσαι λενε μερικοι, αν μου το κλεψουν εγω αυτα τα χρηματα θα παρω. Λαθος, στους ορους ολων των συμβολαιων αναφερεται ρητα οτι υπευθυνος να αναπροσαρμοζει τηνν αξια του οχηματος του ειναι ο ιδιοκτητης του οχηματος. Αυτον τον ορο τον βαζουν οι Ασφαλιστικες εταιριες διοτι αδυνατουν σε ολες τις ανανεωσεις των συμβολαιων να αναπροσαρμοζουν το ασφαλιζομενο κεφαλαιο (ή απλα την αξια του οχηματος). Εαν δεν το αλλαξει καποιος ή αυτος που ειναι ο υπευθυνος :ο Ασφαλιστης σας, τοτε εαν δεν γινει κατι δυσαρεστο για εσας οπως κλοπη, απλα θα εχετε χαρισει λιγα χρηματα παραπανω στην Ασφαλιστικη σας εταιρια και στον Ασφαλιστη σας (προμηθεια παιρνει δεν πουλαει σπορια, οσο περισοοτερα δινετε τοσο περισσοτερα παιρνει). Την αξια , η Ασφαλιστικη εταιρια θα την ελεγξει οταν γινει το κακο και τοτε ολοι θα ειναι δυσαρεστοι για ολους. Για να εχετε μια ιδεα πανω κατω πως κυμαινονται οι αξιες των οχηματων στην Ελληνικη αγορα ΧΟΝΤΡΙΚΑ ας παρουμε ενα παραδειγμα. Εχουμε ενα Corolla 1.4L του 2000 που ασφαλιζεται ως καινουργιο για 13.000 €. Το 2001 η τιμη πεφτει (1ος χρονος 20%) στα 10.400 €, το 2002 η τιμη πεφτει (2ος χρονος 5%) στα 9.900 € το 2003 η τιμη πεφτει (3ος χρονος) στα 9.400 € το 2004 η τιμη πεφτει (4ος χρονος) στα 8900 €, το 2005 στα 8450 € και το 2006 στα 8.000 €. Χοντρικα δλδ απο το 2000 εως το 2006 η τιμη μειωθηκε ανα καθε χρονο για τον 1ο χρονο κατα 20% και για τους επομενους κατα 5% εκαστως φτανοντας η τιμη απο 13000 στα 8000. Εαν τωρα ανοιξετε ενα AutoΤριτη η τιμη που σας δινει για ενα τετοιο αμαξι ειναι κοντα σε αυτη τη χοντρικη προσσεγγιση που καναμε. Εαν τωρα ειστε μεσα στην αγορα του αυτοκινητου και γνωριζετε τις αξιες ακομα καλυτερα και για εσας το να ασφαλισετε το οχημα σας στην ακριβεστερη αξια.
Τωρα εαν ασφαλιζατε τοσα χρονια το οχημα σας για 13000 € και περιμενετε σε καμμια στραβη που θα γινει να παρετε ολη την ασφαλισμενη αξια τοτε.... το μονο που σιγουρα μπορειτα να ζητησετε πισω ειναι τη διαφορα των ασφαλιστρων που τοσα χρονια πληρωνατε τζαμπα. Αλλα εγω δεν θα εδινα τα λεφτα μου σε καποιον αγνωστο για να τα παρω μετα απο καποια χρονια πισω ατοκα, εσεις? ΕΛΕΓΧΕΤΕ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ Ή ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ!! Μη ξεχνατε οτι το οχημα ειναι κομματι της περιουσιας σας που καλως ή κακως το παρκαρετε - αφηνετε στον δρομο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-02-06, 02:31
GEORGIOS_XYNOS Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Μηνύματα: 1.986
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 4 φορές σε 4 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 442
GEORGIOS_XYNOS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος";p="36938
σε ποια περίπτωση ο ιδιοκτήτης θα αποζημιωθεί ολόκληρο το ποσό των 15.000, αφού θα έχει υπερασφαλίσει το όχημα?
ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος";p="36938
Αν δεν έχει πέσει καθόλου η τιμή του?
ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΟ ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ!!
Με το που παρεις τα κλειδια απο τον εμπορο και πριν μπεις μεσα στο αυτοκινητο ήδη εχει πεσει η αξια του, πλεον ειναι μεταχειρισμενο..
Απάντηση με παράθεση
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις
  #7  
Παλιά 19-02-06, 03:03
GEORGIOS_XYNOS Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Μηνύματα: 1.986
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 4 φορές σε 4 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 442
GEORGIOS_XYNOS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις

ΜΕΡΙΚΗ ΚΛΟΠΗ
Συνηθως η Ολικη Κλοπη που προανεφερα συνοδευεται στο ασφαλιστηριο Συμβολαιο ενος αυτοκινητου και απο την Μερικη Κλοπη. Αφορα την κλοπη τμηματων ή εξαρτηματων του ασφαλισμενου οχηματος. Συνηθως στους ορους του Συμβολαιου γραφει οτι αυτα τα εξαρτηματα πρεπει να ειναι στερεωμενα στο σωμα του και ειναι απαραιτητα για την κινηση και τη λειτουργια του μεχρι του υψους του ασφαλιστικου ποσου που εχει ασφαλιστει το οχημα. Βεβαια αναλογα με την ασφαλιστικη εταιρια μπορει να υπαρχουν και διαφορετικοι οροι αλλα πρεπει να προσεχουμε πολυ καθαρα τι γραφουν. Αλλες εταιριες στην Μερικη κλοπη εχουν και το ραδιοκασετοφωνο και αλλες οχι. Αλλες αποζημιωνουν το κασετοφωνο εως ενος ορισμενου ποσου, που αυτο μπορει να διαφερει εαν ειναι ασφαλεια κλοπης ή ασφαλεια Μικτης. Π.χ. αναφερει οτι υπαρχει καλυψη κλοπης κασετοφωνου εως 300 €. πολοι θεωρουν οτι εαν εξαφανιστει το κασετοφωνο τους θα παρουν 300 €. ΕΩΣ ΓΡΑΦΕΙ, ΕΩΣ. Αλλα ερχεται ο ασφαλιστης σου και σου λεει, "μη μασας εισαι καλλυμενος θα ερθεις και θα παρεις 300 €". για πιο κασετοφωνο? της sakamuka ougioto? Προσεχετε τι ακουτε.
Προσεχετε ακομα οτι πολλες εταιριες για να καλυψουν την κλοπη κασετοφωνου , θελουν βεβαιωση καταγγελιας σας στην Αστυνομια, και οπωσδηποτε υπαρξη ιχνων παραβιασης. Δεν αποζημιωνουν ανοιχτες πορτες ή ανοιχτα παραθυρα.
Λογω ομως και της ζητησης καλυψης και των ζημιων που προκαλουν οι κλεφτες κατα την προσπαθεια της διαρρηξης του οχηματος, μερικες ασφαλιστικες εταιριες προσθεσαν και μια ακομα καλυψη: τις Ζημιες κατα την Διαρρηξη. Αποζημιωνουν συνηθως μεχρι ενος ορισμενου ποσου τις ζημιες που θα προκαλεσει ο κλεφτης στο αυτοκινητο οταν θα προσπαθησει να το κλεψει. Ποιες μπορει να ειναι αυτες?
Παραδειγματα: μυλος πορτας κατεστραμμενος, τελαρο πορτας στραβο απο λοστο, σπασιματα στην κετρικη κονσολα του οχηματος,στις πορτες κ.α. Εαν δεν υπαρχει αυτη η καλυψη δεν μπορει καποιος να αποζημιωθει αυτα που καταστρεφηκαν αλλα μονο αυτα που εχουν κανει φτερα..... Στην Περιπτωση του ΣταΘη και της πετρας που χρησιμοποιησαν και εγδαρε το δερμα του καθισματος, μονο απο αυτη την καλυψη θα αποζημιωνοταν. Ουτε απο την Ολικη Κλοπη, ουτε απο την Μερικη Κλοπη, ουτε απο την Μικτη.Εαν εχει καλυψη απο κακοβουλες ενργειες μπορει, θα πρεπει ομως να διαβασω τις καλυψεις του Συμβολαιου του.
Απάντηση με παράθεση
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις
  #8  
Παλιά 19-02-06, 08:35
pavleouras Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 08-07-2005
Μηνύματα: 56
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 235
pavleouras είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις

Πολύ καλό θέμα. Να σε ρωτήσω κάτι που το έχω πάντα απορία. Ας υποθέσουμε ότι έχουμε κάνει μετατροπή στο αμάξι είτε αυτή αφορά μηχανικά είτε στο αμάξωμα. Θα ήθελα να χωρίσω τις μετατροπές σε δύο κατηγορίες. Σε αυτές που η ίδια η ΤΟΥΟΤΑ εφαρμόζει και σε αυτές που κάνουν εξωτερικά συνεργία. Στην πρώτη κατηγορία να βάλουμε τα Body Kit της ΤΟΥΟΤΑ, compressor αν υπήρχε και γενικά όλα αυτά που μια αντιπρωσωπία μπορεί να βάλει. Στη δευτερη κατηγορία να βάλουμε τα θηριώδη body kit που βάζουν από την καρακίτσος developments, τα τουρμπο, κλπ.

Ερώτηση : αν έχω κάνει τέτοια στο αμάξι μου και κάποιος με χτυπήσει η ασφαλιστική του με αποζημιώνει για τίποτε από αυτά ή μου φέρνει το αμάξι στην εργοστασιακή του κατάσταση. Αν ισχύει το δεύτερο τότε έχω μία άλλη ερώτηση.

Ας υποθέσουμε ότι έχω ένα starlet και στην άδεια κυκλοφορίας γράφει ότι έχω τον κινητήρα 4Ε επάνω. Εγώ λοιπόν βγάζω τον 4E-FE που φοράει και του βάζω τον 4E-FTE. Φαινομενικά δεν υπάρχει τίποτα παράτυπο. Αν με τρακάρουν και ο κινητήρας καταστραφεί, ποιον κινητήρα θα μου βάλουν?

Επίσης, αν έχω βάλει δικό μου τούρμπο και κατά το τρακάρισμα μου σπάσει μόνο ένα μέρος της μετατροπής τί γίνεται? Δηλαδή αν μου σπάσει το ιντερκούλερ ενώ όλα τα άλλα είναι οκ δεν παίρνω δραχμή?
Απάντηση με παράθεση
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις
  #9  
Παλιά 19-02-06, 11:47
GEORGIOS_XYNOS Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Μηνύματα: 1.986
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 4 φορές σε 4 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 442
GEORGIOS_XYNOS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavleouras";p="36951
Πολύ καλό θέμα. Να σε ρωτήσω κάτι που το έχω πάντα απορία. Ας υποθέσουμε ότι έχουμε κάνει μετατροπή στο αμάξι είτε αυτή αφορά μηχανικά είτε στο αμάξωμα. Θα ήθελα να χωρίσω τις μετατροπές σε δύο κατηγορίες. Σε αυτές που η ίδια η ΤΟΥΟΤΑ εφαρμόζει και σε αυτές που κάνουν εξωτερικά συνεργία. Στην πρώτη κατηγορία να βάλουμε τα Body Kit της ΤΟΥΟΤΑ, compressor αν υπήρχε και γενικά όλα αυτά που μια αντιπρωσωπία μπορεί να βάλει. Στη δευτερη κατηγορία να βάλουμε τα θηριώδη body kit που βάζουν από την καρακίτσος developments, τα τουρμπο, κλπ.

Ερώτηση : αν έχω κάνει τέτοια στο αμάξι μου και κάποιος με χτυπήσει η ασφαλιστική του με αποζημιώνει για τίποτε από αυτά ή μου φέρνει το αμάξι στην εργοστασιακή του κατάσταση.
Σε περιπτωση ατυχηματος η Ασφαλιστικη Εταιρια που καλειται να σε αποζημιωσει, υπωχρεουται να πληρωση την αποκατασταση των ζημιων του οχηματος στην ακριβως προ της συγκρουσης κατασταση. Εαν εσυ εχεις βαλει μια σιδερωστρα π.χ. στο οπισθιο καπο του οχηματος σου που δεν ειναι μαμα και την αγορασες χ € και ζημιωθηκε - εσπασε απο το ατυχημα πρεπει να σου την αντικαταστησουν με μια ιδια. Εαν ενας προφυλακτηρας σου ειναι πες πολυεστερικος φτιαχτος και φαινεται καθαρα απο τα υπολειματα που εχει αφησει μετα τη συγκρουση τοτε θα πρεπει να απαιτησεις την αποκατασταση του στην προ του ατυχηματος κατασταση. Βεβαια να προσεχεις οτι εισαι υποχρεωμενος απο τον νομο να κανεις το καθε τι δυνατον να επαναφερεις το οχημα σου στην προ του ατυχηματος κατασταση ελεγχωντας παντα της επισκευης να ειναι οσο το δυνατον μικροτερη. Τι εννοω με αυτο: αναφερει οτι αποκαταστεις τις ζημιες σαν να ειναι να πληρωσεις εσυ τελικα το ποσο. Δεν βλεπουμε εναν προφυλακτηρα που εχουμε και κανει 100 € καινουργιος στην αντιπροσωπεια και εμεις παμε και βαζουμε εναν μεταχειρισμενο ή ακομα και καινουργιο που κανει 150 €. Τωρα θα μου πεις :"που να ξερω εγω τις τιμες που υπαρχουν εξω και ποσο ακριβως κανει το καθενα", η απαντηση σε αυτο ειναι οτι οταν πας σε δικο σου συνεργειο σημανει οτι τους εχεις εμπιστοσυνη......

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavleouras";p="36951
Ας υποθέσουμε ότι έχω ένα starlet και στην άδεια κυκλοφορίας γράφει ότι έχω τον κινητήρα 4Ε επάνω. Εγώ λοιπόν βγάζω τον 4E-FE που φοράει και του βάζω τον 4E-FTE. Φαινομενικά δεν υπάρχει τίποτα παράτυπο. Αν με τρακάρουν και ο κινητήρας καταστραφεί, ποιον κινητήρα θα μου βάλουν?
Κανονικα αυτον που ακριβως ειχες. Αλλα εαν δεν ειναι ο διος αριθμος με αυτον που αναγραφει η αδεια μπορει να εμφανιστουν προβληματα (ιδιως εαν φταις για το ατυχημα). Εδω μερικοι να προσεχετε παρακαλω, διοτι τα νερα ειναι θολα και επικινδυνα.
Εαν εσυ παρεις εγκριση απο το Μηχανολογικο και αναγραφει στην αδεια κυκλοφοριας σου οτι φορας τον ταδε κινητηρα τοτε δεν μασας πουθενα. Εαν τωρα δεν τον εχεις δηλωσει τον κινητηρα για τους χ λογους και γινει ενα ατυχημα στο οποιο δεν φταις και πρεπει να αποζημιωθεις και αναλαβει την ευθυνη και την αποζημιωση σου η αλλη Ασφαλιστικη εταιρια, τοτε εαν μπορεις να αποδειξεις οτι φορουσες τον ταδε κινητηρα π.χ. απο τον αριθμο του κινητηρα τοτε ειναι υποχρεωμενοι να σε πληρωσουν. Μπορουν να ψαξουν και να σου κανουν μανουρα για το εαν μπορεις να τον δηλωσεις ή οχι και γατι δεν τον δηλωσες αλλα παντα υπαρχουν σε μερικα απο αυτα τα θεματα δικαιολογιες. Ο νομος σου δινει περιθωριο νομιζω 20 μερες (δεν ειμαι σιγουρος) να βαλεις εναν κινητηρα και να τον "τεσταρεις " πριν τον δηλωσεις. οποτε εαν εσυ προσκομισεις χαρτι ή καποιο δικαιολογητικο οτι η τοποθετηση του εγινε το πολυ πριν πες 10 μερες , ενταξει στο Μηχανολογικο πηγαινες (εαν μπορουσες να τον δηλωσεις).
Εαν οχι (δλδ δεν μπορεις να τον δηλωσεις) τοτε τα πραγματα μπλεκουν.
Εαν φταις για ενα ατυχημα και ελεγξουν το καπο σου και δουν οτι ο κινητηρας που φορας δεν ειναι ο αναγραφομενος στην αδεια κυκλοφοριας σου και ελεγξουν απο το Μηχανολογικο οτι δεν μπορει κανονικα να δηλωθει στο αυτοκινητο σου, τοτε η Ασφαλιστικη εταιρια να επικαλεστει οτι αυτο το οχημα κυκλοφορει παρατυπα στους ελληνικους δρομους και συνεπως εφοσον δεν την ενημερωσες για τις αλλαγες που εχεις κανει για να παρεις απο αυτην εγκριση (σιγα μη σου εδινε) δεν σε καλυπτει ασφαλιστικα! Αυτο ομως συμβαινει μονο σε πολυ μεγαλες ζημιες, συνηθως με Σωματικες βλαβες, οπου ελεγχουν και τον ανεμο που επνεε κατα τη διαρκεια του ατυχηματος. Τωρα εαν εσυ εισαι δηλωμενος 1100cc και δει κανεις αρμοδιος στις φωτογραφειες του ατυχηματος ενα intercooler ΝΑ μεγαλο απο μπροστα τι θα πει:" ρε να και ενα γρηγορο 1100cc."

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavleouras";p="36951
Επίσης, αν έχω βάλει δικό μου τούρμπο και κατά το τρακάρισμα μου σπάσει μόνο ένα μέρος της μετατροπής τί γίνεται? Δηλαδή αν μου σπάσει το ιντερκούλερ ενώ όλα τα άλλα είναι οκ δεν παίρνω δραχμή?
πληρωνεσαι οτιδηποτε εχει ζημιωθει, ειτε αυτο λεγεται intercooler ειτε βιδα, ειτε φτερωτη κ.ο.κ.

Συμβουλη: οτι και να κανετε στο αμαξακι σας, π.χ. κατι πυροβολημενοι εδω μεσα που αναπαλαιωνουν σακαρακες τυπου ΚΕ30 που αξιζουν στην αγορα οσο μια απλη καινουργια φωτογραφικη μηχανη, 300 € δλδ, καλο ειναι να βγαζετε και καμμια φωτογραφια τι δουλειες εχετε κανει στο αμαξακι σας, τι εχετε βαλει, και εαν παρετε και καμμια πινακιδα ΦΙΛΠΑ καλα θατανε, διοτι ακουγεται λιγακι περιεργο στα δικαστηρια να εμφανιζεστε και να λετε: "Κυριε δικαστα μου το ΚΕ30 αξιζε προ του ατυχηματος 4000 €" Διοτι ειναι σιγουρο οτι θα πατε στα δικαστηρια.
Απάντηση με παράθεση
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις
  #10  
Παλιά 19-02-06, 14:19
pavleouras Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 08-07-2005
Μηνύματα: 56
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 235
pavleouras είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου και κυρίως για τον κόπο που έκανες να γράψεις όλα αυτά. Ήσουν πολύ κατατοπιστικός!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > Ασφαλειες και Ασφαλιστικες

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ασφαλειες ι.χ ari Ασφαλειες και Ασφαλιστικες 244 13-06-16 14:02
Ασφαλειες και Ασφαλιστικες . Fanis Ασφαλειες και Ασφαλιστικες 20 01-11-09 09:57
Προσοχη - Εκλεισε Ασφαλιστικη Εταιρια LOUKAS Ασφαλειες και Ασφαλιστικες 8 01-11-06 10:20



Page generated in 0,17022204 seconds (83,14% PHP - 16,86% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:41.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)