Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > Ασφαλειες και Ασφαλιστικες

Ασφαλειες και Ασφαλιστικες Εδω μπορουμε να μιλαμε να ρωταμε και να λεμε τις εμπειριες μας σχετικα με Ασφαλειες και Ασφαλιστικες .

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Ολικη καταστροφη παρκαρισμενου
  #1  
Παλιά 31-03-10, 06:37
Rory Gallagher Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 15-06-2009
Ηλικία: 43
Μηνύματα: 3
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Rory Gallagher είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ολικη καταστροφη παρκαρισμενου

Λοιπον παιδια αν εχει κανεις καμια ιδεα για το ζητημα μου ας προσφερει τα φωτα του. Λοιπον, η Ε12 sedan μου χρησιμοποιειται απο την αδερφη μου καθως μενω εξωτερικο(ασχετο). Ενα πρωι καθως πηγαινε στη δουλεια της σταματαει σε ενα φουρνο(επισης ασχετο) παρκαρισμενη σε δρομο διπλης κατευθυνσης (δεξια)νομιμα και μαλιστα και λιγο στην αυλη του καταστηματος για να μην εμποδιζει. Βγαινοντας και δευτερολεπτα πριν πατησει στο δρομο για να μπει στο αμαξι ακουει μαρσαρισμα και κοντοστεκεται εκατοστα απο το πισω μερος του αυτοκινητου. Επεσε πανω στο αμαξι ενα Atos που οδηγουσε μια ας μην τη χαρακτηρισω, με ταχυτητα γυρω στα 100 χιλιομετρα. Σημειωτεον μεσα σε μικρο δρομο της Αθηνας που και γκαζοφονιας να εισαι δεν περνας τα 50. Το τρακαρισμα ηταν πολυ δυνατο και φυσικα πεταχτηκε ολη η γειτονια εξω και απορουσαν πως χωρις να ερχεται αλλο οχημα σε ευθεια επεσε η αλλη πανς στο αυτοκινητο, ουτε καν πλαγια. Ολο τι πορτ μπαγκαζ μπηκε μεσα και απο μπροστα πεταχτηκε και χτυπησε σε μια κολωνα. Γερανος το πηγε στην Toyota και απεφανθη οτι δεν φτιαχνεται. Σημειωτεον οτι ειχε η κορολιτσα και συναισθηματικη αξια για εμενα γιατι μου την ειχε αγορασει ο μακαριτης ο πατερας μου. Η ασφαλιστικη μου(ΕΘΝΙΚΗ) εστειλε εμπειρογνωμονα που λεει οτι ειναι 100% ευθυνη της αλλης. Φυσικα φωτογραφιες και μαρτυρες υπαρχουν πολλοι. Το θεμα ειναι η ασφαλιστικη της αλλης (ΑΙΓΑΙΟΝ η καπως ετσι) θα με αποζημιωσει με λογικο ποσο σε λογικο χρονικο διαστημα ? Αυτη τη στιγμη εχει μεινει η αδερφη μου χωρις αυτοκινητο το οποιο μαλιστα χρειαζεται για λογους δουλειας. Προβλεπεται παροχη ενοικιαζομενου μεχρι να βγαλουν ακρη οι ασφαλιστικες και αν ναι απο ποια απο τις 2 πρεπει να το απαιτησουμε. Επισης τι ποσο να περιμενω να παρω για μοντελο 09/2002 με 110χιλ. χιλιομετρα πρωτο χερι. Για προληπτικους λογους η .... πηγε στο νοσοκομειο αν και δεν ειχε τιποτα μονο μια γραντζουνια στο μετωπο, αρα δεν ηταν εκει οταν ηρθαν εμπειρογνωμονες και τροχαια οποτε ακομα δεν εχει κανει δηλωση. Παλι καλα που ηρθε η τροχαια μετα απο 1-1,5 ωρα. Οποιος εχει σχετικη εμπειρια τι ενεργειες με συμβουλευει να κανω, σημειωτεον οτι μεχρι να πεσει το χρημα απο την ασφαλιστικη δεν υπαρχει σαλιο για αγορα αλλου αυτοκινητου ωστε τουλαχιστον να μπορει να κανει την δουλεια της. Ευχαριστω και συγνωμη που εγραψα ολοκληρη εκθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-03-10, 10:35
THEMIS2281 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 146
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 212
THEMIS2281 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φιλε μου παλι καλα που η αδερφη σου δεν ηταν μεσα εκεινη την ωρα....αγιο ειχε!!!
Απ'οσο γνωριζω με το που γινει φιλικη δηλωση εσυ αποζημιωνεσαι αμεσα απο την ασφαλιστικη σου(αν ειναι καλη και οχι λαμογιο) και μετα η ασφαλιστικη σου περνει τα λεφτα απο της αλλης.

Ολα αυτα βεβαια με την προυποθεση οτι θα γινει φιλικη δηλωση και δεν θα τρεχεις δικαστηρια με την πιλοτο του F16/atos γιατι εκει 8α φας καμια 3 ετια στην ξεφτυλα για να παρεις τα λεφτα σου....

Τωρα η αποζημιωση ψιλοπαιζεται.....αν ειναι 1.4 υπολογιζε γυρο στα 6-7 χιλιαρικα,αν ειναι 1.6 γυρο στα 7-9.....αν ειναι TS....ποσο δινεις το μοτερ?
Καλα ξεμπερδεματα man!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-03-10, 14:53
PeterIoannou Offline:
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Μοντέλο: Avensis ZZT223
Περιοχή: Ambelogardens
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 1.633
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 408
PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος
Unhappy

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από THEMIS2281 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου παλι καλα που η αδερφη σου δεν ηταν μεσα εκεινη την ωρα....αγιο ειχε!!!
Απ'οσο γνωριζω με το που γινει φιλικη δηλωση εσυ αποζημιωνεσαι αμεσα απο την ασφαλιστικη σου(αν ειναι καλη και οχι λαμογιο) και μετα η ασφαλιστικη σου περνει τα λεφτα απο της αλλης.

Ολα αυτα βεβαια με την προυποθεση οτι θα γινει φιλικη δηλωση και δεν θα τρεχεις δικαστηρια με την πιλοτο του F16/atos γιατι εκει 8α φας καμια 3 ετια στην ξεφτυλα για να παρεις τα λεφτα σου....

Τωρα η αποζημιωση ψιλοπαιζεται.....αν ειναι 1.4 υπολογιζε γυρο στα 6-7 χιλιαρικα,αν ειναι 1.6 γυρο στα 7-9.....αν ειναι TS....ποσο δινεις το μοτερ?
Καλα ξεμπερδεματα man!
Φιλική δήλωση γίνεται για ποσό ζημίας μέχρι 3 ή 6.000 (δεν θυμάμαι ακριβώς). Από εκεί και πάνω, λειτουργεί η παραδοσιακή, σιχαμένη, ψυχοφθόρα, απαράδεκτη διαδικασία: Παρ' ότι δεν φταις, χάνεις χρήματα από την τσέπη σου και υφίστασαι σκατ0ταλαιπωρία του κερατά, και χάνεις κάτι που πρόσεχες και σε εξυπηρετούσε.
Όσο για την αποζημίωση που θα πάρεις, τα ποσά είναι γελοία, σε σχέση με την πραγματική αξία του αυτοκινήτου σου. Και για να γίνω σαφής, οι ιθύνοντες νόες των ασφαλιστικών, έχουν βρει το κολπάκι με το Auto Τρίτη, και επιλέγουν τη χαμηλότερη δημοσιευμένη τιμή, από το χειρότερο χρέπι που έχει την ηλικία του δικού σου αυτοκινήτου.
Για να σου δώσω να καταλάβεις, ενώ η τιμή που πουλούσαν οι ιδιώτες την παλιά TS μου (όταν με τράκαρε ένα κwλόπαιδο) ήταν στις 15.000, η ασφαλιστική μου έδωσε 10.000 και το αυτοκίνητο, μετά από προσφυγή μου στην ΕΠΕΙΑ και πάροδο ενός τετραμήνου -διότι έκαναν τους κινέζους-.
Για ενοικίαση αυτοκινήτου, μην τρέφεις φρούδες ελπίδες.
Αν πας δικαστικώς, θα πάρεις κάποια χρήματα παραπάνω από την αξία του αυτοκινήτου, αλλά με τα έξοδα δικηγόρου κλπ, θα βγεις πάλι χαμένος, ενώ θα έχεις μείνει και μερικά χρόνια χωρίς αυτοκίνητο. Μην ξεχνάς, ότι κάθε ασφαλιστική εταιρεία έχει αρκετούς δικηγόρους τους οποίους πληρώνει και πρέπει με κάποιο τρόπο να βγάζουν τους μισθούς τους.
Άσε που δεν ξέρεις αν σε ένα ή δύο χρόνια θα υπάρχει η ασφαλιστική εταιρεία αυτού που σε τράκαρε...
Τέτοιο μπ0υρδέλ0 είναι το κράτος μας, που τους αφήνει ασύδοτους και ζητάει από εμάς συνεχώς να πληρώνουμε τις βλακείες των άλλων...
Καλό κουράγιο και καλά ξεμπερδέματα.
Πάνος.
ΥΓ: @ THEMIS-> Η Corolla sedan δεν είχε φορέσει το μοτέρ της TS -απ'όσο γνωρίζω-.
__________________
Fast cars do not kill.
Slow drivers, do!!!
Saneatsu Abukara
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-03-10, 15:31
Το avatar του χρήστη JL_e10
JL_e10 Offline:
 
Εγγραφή: 13-08-2006
Μοντέλο: 2001 Avensis T22
Περιοχή: Newcity of Nikaia
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 3.148
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 532
JL_e10 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Δεν παει αναλογα με το ποσο εχεις ασφαλισει το αμαξι στην εκαστοτε ασφαλιστικη?
__________________
Αφεντικο, θα θελα να μου κανεις μια αυξηση. Οχι για μενα, αλλα για τη φουκαριαρα την τσεπη μου!!!!
http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=14305
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-03-10, 15:47
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Οχι! Απατεωνες!

Οταν καλυπτεις το αμαξι πχ για ολικη κλοπη, στο βαζουν 15.000 ευρω βαση κατι καταλογων που εχουν οι ασφαλιστικες εταιρίες και στο κοστολογουν αναλογα.

Οταν ομως στο κλεψουν, αποζημιωνεσαι βαση της πραγματικης αξιας αγορας! Δλδ μπορει να πληρωνεις ασφαλιστρα για 15.000 ευρω, και αν στο κλεψουν να σου δωσουν πχ 7.000 ευρω!

Αν τους πεις να αλλαξεις το συμβολαιο σου και να σου βαλουν ολικη κλοπη για 7.000 ευρω σου λενε πως ΔΕΝ γινεται γιατι βαση των καταλογων που εχουν, το συγκεκριμενο αμαξι κοστολογειται για 15.000 ευρω...

Με λιγα λογια, σου παιρνουν ασφαλιστρα για 15.000 ευρω, αλλα θα σε αποζημιωσουν με 7.000 ευρω και δεν μπορεις να αλλαξεις την αξια οσο θελεις εσυ...

Master απατεωνες...

Ετυχε στον λογιστη μας και του τα εξηγουσε ο γαμπρος του που ειναι ασφαλιστης αυτοκινητων...
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-03-10, 15:52
THEMIS2281 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 146
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 212
THEMIS2281 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Full λαμογια.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-03-10, 22:07
vaggosss1 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-09-2007
Περιοχή: Καρδιτσα
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 455
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 248
vaggosss1 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
θα σε καλυπσουν οι ασφαλειες, εφοσον εχουν γινει δηλοσεις ολη η χαρτικη
διαδικασια, που λεει οτι φτεει αυτος που χτυπησε την αδερφη σου...
η τροχεα λογικα θα ειδε τι ακριβος εγινε και τετοια, και ελπιζο
να μην το πεζουν κινεζοι...το ποσα λεφτα θα παρεις, ειναι ποσο σε καλυπτει
η ασφαλεια σε περιπτοση τρακαρισματος, γυρο στα 6000-7000 ευρο
νομιζο ειναι...αν ειναι καλες οι ασφαλειες και καλος αυτος που τη χτυπησε
απο πισο θα βρεις ευκολα ακρη και θα παρεις λεφτα...αν ειναι το αντιθετο
θα χαλασεις 2000-3000 ευρο στα δικαστιρια, για να παρεις 7000 ευρο
μετα απο 3-4 χρονια...κατι τετοιο νομιζο πεζει, αλα μπορει να κανο
και λαθος...ελπιζο να βοηθησα....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-03-10, 22:09
Rory Gallagher Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 15-06-2009
Ηλικία: 43
Μηνύματα: 3
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Rory Gallagher είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μιλησα με τον ασφαλιστη μου, μια γνωστη μας δικηγορο και ατομα που ασχολουνται με το αντικειμενο και πιθανοτατα για φιλικη δηλβση και λοιπα το πολυ πολυ να μου δωσουν κανενα 5000 που ειναι γελοια λεφτα καθως δεν περνεις με τιποτα κατι αντιστοιχο. Αυτο που σκεφτηκα ειναι αφου δεν εχει ερθει ακομα επισημα πραγματογνωμονας για να συνταξει λεπτομερη εκθεση, μηπως να κανω καμια λαμογια με τα χιλιομετρα που εχει κανει το αμαξι μπας και καταφερω τουλαχιστον να παρω κανενα 6000 με 6500 που ειναι στην ξεφτιλα η πραγματικη αξια ? Το θεμα ειναι ποσο ευκολο ειναι αυτο και αν θα μου το κανουν στην toyota που βρισκεται τωρα το αμαξι. Εχει κανεις καμια ιδεα ? Το γελοιο της υποθεσης ειναι οτι σαν αξια φαινεται στο ασφαλιστηριο σαν 9000 αλλα αυτο μονο οταν ειναι να πληρωσεις. Για να παρεις αλλαζει το πραγμα. Ευχαριστω πολυ τα παιδια για την βοηθεια τους.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-03-10, 22:21
vaggosss1 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-09-2007
Περιοχή: Καρδιτσα
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 455
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 248
vaggosss1 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
δε γνοριζω κατι παραπανο να σου πο, αλα αν θες τη γνομη μου
μη πειρακσεις τα χιλιομετρα, και πσακσε καπια αλη λιση...
αλιος παρε τα 5000 και πουλα το αμακσι για ανταλακτικα, σε μαντρα
η σε φιλους....ετσι πιστευο ειναι καλιτερα....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-04-10, 00:40
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 754
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
από όσο έχω ακούσει όταν ένα αυτοκίνητο βγαίνει ολική και σε αποζημιώνει η ασφάλεια το αυτοκίνητο το πέρνει η ασφάλεια και το κάνει ότι θέλει.δεν νομίζω να μπορείς να κράτησεις και το αυτοκίνητο και να πάρεις και τα λεφτά.ισχύει αυτό ή κρατάς και το αυτοκίνητο?
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > Ασφαλειες και Ασφαλιστικες

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ολικη Βαφη Glakoymissss SUPPORT 11 28-11-09 08:48
Ολικη Βαφη OxygeN SUPPORT 43 26-07-07 13:39
Καλη Σχολικη Χρονια wastegate OFF TOPIC 1 22-09-04 15:44



Page generated in 0,20926189 seconds (81,82% PHP - 18,18% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:26.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)