Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

ΦΟΡΟΥΜ Οτιδήποτε έχει σχέση με το φόρουμ μας, όπως νέα, αναβαθμίσεις και τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχει κάποιος.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-09-16, 02:02
Το avatar του χρήστη butlerakos
butlerakos Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μοντέλο: Corolla 1.4 G6
Περιοχή: Άγιος Δημήτριος
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 153
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 211
butlerakos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VOLIOTHS Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω για τις πληροφορίες !!!! το corolla ειναι το 1400cc G6 ,απλα ρωτησα γιατι με 10-15 αλογα προσωπικα θα ημουνα ευχαριστημενος.δεν θελω να μπω σε τουρμπισματα η αλλαγη μοτερ,το μοτερακι μου δεν καιει σταγονα λαδι οποτε δεν θελω να το πειραξω ,απλα ελεγα να του δωσω κατι να γινει λιγο πιο νευρικο.αν βγαλω το μεσαιο θα ακουγεται πολυ;
Λοιπον, επειδη εχουμε το ιδιο μοντελο αστο οπως ειναι... κι εγω μονο ενα φιλτρο K&N εχω στο φιλτροκουτι...ειναι η καλυτερη βελτιωση που μπορεις να κανεις.. με τελικο που ειχα πηγαινε χειροτερα..."ακουστικα" ομως πηγαινε καλυτερα... οποτε αστο οπως ειναι,απλα θυμησου να καθαριζεις το φιλτρο που και που και να του βαζεις και το λαδακι του...
__________________
Corolla rules...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-09-16, 08:35
LISSAS Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μοντέλο: 111 vv-T-i
Περιοχή: Λεκανοπέδιο
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 818
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 293
LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από butlerakos Εμφάνιση μηνυμάτων
... κι εγω μονο ενα φιλτρο K&N εχω στο φιλτροκουτι...ειναι η καλυτερη βελτιωση που μπορεις να κανεις..
Συμφωνώ απόλυτα! Η πιο ενδεδειγμένη και οικονομική λύση για την περίπτωσή σου, είναι το φίλτρο Κ&Ν (ή άλλο). Μάλιστα, η ECU θα μπορεί να διορθώσει αυτή την μικρή αύξηση ποσότητας/ροής αέρα. Προσοχή όμως...ΟΧΙ φιλτροχοάνη!!! Επίσης, μπορείς να προσαρμόσεις μια εύκαμτη σωλήνα, να στέλνει ψυχρό αέρα από μπροστά, πρός το φιλτροκούτι σου.

Και επειδή το ξαναέθιξες το θέμα με την εξάτμιση...απλά, ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΣ, για τα 10-15 μόνο "αλογάκια", που ψάχνεις. Η ΤΟΥΟΤΑ σπατάλησε άπειρες εργατώρες μελέτης/σχεδίασης και πειραμματισμών, για να καταλήξει στο καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα παραγόμενης ιπποδύναμης/ροπής σε όλο(!!!!) το φάσμα στροφών, με το λιγότερο θόρυβο. Εκτός αν θέλεις...:
- Να χάσεις συμπίεση (το ωφέλιμο backpressure που αναφέρθηκε πριν, από τον Νικηφόρο) και να έχεις αντίθετα αποτελέσματα από τα επιθυμητά.
- Να σκέφτεσαι να πας ένα ταξίδι, και το χειρότερο...να το σκέφτεται και η παρέα σου!!
- Να λένε..."Να, άλλος ένας γερο-κάγκουρας, με το μπρίκι του", επειδή θα ακούνε θόρυβο αλλά θα βλέπουν ένα αυτοκίνητο, που "κράζει" ότι είναι ψοφίμι!! Εγώ προσωπικά, θα πέθαινα από ντροπή, αν το έλεγαν για μένα. Και επειδή έχουμε την ίδια σχεδόν ηλικία.... άστο...δεν θέλεις να το ζήσεις!!

(Επειδή δεν με ξέρεις... και επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται... το παραπάνω σχόλιό μου το έγραψα με κάθε κάλη και χιουμοριστική διάθεση και με καμία πρόθεση για να σε θίξω. Απλά, έχω ένα θέμα/κόλλημα με το θόρυβο εξάτμισης. Ίσως λόγω ηλικίας(42) ....χαχαχα!!).
__________________
ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΔΑΙΜΩΝ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LISSAS : 08-09-16 στις 10:25.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-09-16, 06:43
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημερα, εγω που ειμαι ποιο μικρος λιγο εχει αρχισει να με ενοχλει η εξατμιση! παει γερασαμε.....
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
βεβαια τον ηχο της τουρμπινας-σκαστρας δεν τον αλλαζω με τιποτα....
αλλα αυτο με την βαβουρα σε ταξιδια με σταθερες ταχυτητες ειναι ΕΛΕΟΣ!!!
και αν εχεις παρεα ενοχλει τους παντες!
ας εισαι και παντρεμενος (εγω δεν ειμαι) τρως και τσοκαρα στο κεφαλι για την φασαρια....:Pppppp
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-09-16, 08:17
LISSAS Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μοντέλο: 111 vv-T-i
Περιοχή: Λεκανοπέδιο
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 818
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 293
LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
...βεβαια τον ηχο της τουρμπινας-σκαστρας δεν τον αλλαζω με τιποτα....
Aυτό εννοείται!!! Για τους ίδιους λόγους, δεν έβαλα "external". Πολύ φασαρία!! Και ας χάνω σε ιπποδύναμη...
__________________
ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΔΑΙΜΩΝ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LISSAS : 09-09-16 στις 08:38.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-09-16, 10:32
Το avatar του χρήστη Corolla1332
Corolla1332 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 24-10-2015
Μοντέλο: E111 99 1332
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 8
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Corolla1332 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλημέρα.!!!!!εγώ πάλι έχω την εντύπωση ότι αν βάλει τελικό μόνο και αυτό όχι με μικρή μπούκα για θόρυβο,το αμάξι θα έχει λίγο νεύρο παραπάνω από ότι πριν.εχω το 1300 το απλό και του έβαλα τελικό και νομίζω ότι έχει λίγο νεύρο παραπάνω.θορυβο κάνει ακριβώς αυτό που ήθελα δηλαδή μπάσο και δεν με ενοχλεί.ασε που είναι πιο ωραίος ο κώλος του από ότι με το εργοστάσιο τελικό.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-09-16, 14:16
Το avatar του χρήστη dimitrise111
dimitrise111 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Μοντέλο: E11 WRC REPLICA
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ευοσμος
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 993
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 325
dimitrise111 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Με το τελικο οπως ειπες,νομιζεις οτι εχει παραπανω νευρο...........στην ομορφια συμφωνω απολυτα οτι ειναι καλυτερο.....οσο για τον ηχο αν περασει ο καιρος θα δεις που θα σου φυγει η τρελα,θα σε κουραζει........
__________________
japcars❤️
Corolla WRC❤️
Corolla E11❤️
http://www.corollaclub.com/forums/vb...o=view&id=5505
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-09-16, 19:25
Το avatar του χρήστη tselosaggelos
tselosaggelos Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-02-2012
Μοντέλο: toyota corolla g6
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 55
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 155
tselosaggelos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
επειδη σκεφτομουνα κ εγω για κανα τελικο στο ιδιο αμαξι αλλα μου τη σπαει κ η φασαρια ελεγα μηπως ταιριαζε το τελικο απο corolla 1800 t-sport που εχει κ ωραια μεγαλητερη αποληξη
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-09-16, 21:25
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
Το μονο που ίσως αξιζει να κανεις ειναι να βαλεις μεταλλικο καταλυτη 200αρη και όλα τα υπολοιπα αστα μαμα... Νευρο θα κερδισεις εγγυημενα ( οχι πολυ αλλα θα κερδισεις μόνο και μόνο από το γεγονός οτι ο δικός σου μετα απο τοσα χλμ ειναι "στουμπομένος" χωρις να υπολογίζω την ετσι κι αλλίως μεγαλυτερη ροοικοτητα του μεταλλικου ). Προβλημα με καυσαερια/θόρυβο δεν θά εχεις κανενα , δεν θα τραβάς την προσοχη και το αμαξι θα "ανασαίνει" ελαφρώς καλύτερα...φυσικά για +10-15 άλογα που ψαχνεις ούτε λόγος ...κι αν δε σου περισσεύουν τα φραγκα , μην πειράξεις τίποτα...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-09-16, 18:54
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα, με το τελικο μπορει να εχει μια μικρη ομως διαφορα αναλογα το ποσο κοβει το τελικο τα καυσαερια, και αυτο γιατι μερικες φορες οι κατασκευαστες προκειμενου να τα κανουν αθορυβα εντελως ή οσο γινεται εστω θυσιαζουν και κατι απο την δυναμη....ετσι κι αλλιως φτηνο ειναι σχετικα αμα δεν σε ενοχλει η βαβουρα το κανεις. Το ειχα κανει καποτε στο ατμοσφαιρικο αρχικα σταρλετ που ειχα νομιζω μια μικρη διαφορα την ειχα δει, εκτος αν ηταν ιδεα μου απο την βαβουρα οτι παει καλυτερα κιολας! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Σχετικα με τον καταλυτη δεν ειναι καλη ιδεα σε μαμα μοτερ να μπει κατι ελευθερο αν εννοειτε αυτο γιατι μετα μπορει να μην πηγαινει και καλα το επαθε ο αδερφος μου σε suzuki swift 1000ari αλλα και να μην βγαζει καθολου ευκολα καρτα καυσαεριων και αυτο γιατι δεν φτανει ευκολα σε θερμοκρασια λειτουργιας και δεν κατακραταει οσα καυσαερια πρεπει. Ετσι θελει πολυυυυυ ζεσταμα. Κατι που παθα και εγω επειδη εβαλα ελευθερο μεταλλικο και ειναι κανονικα για 1800cc οχι 1300!
ομως σε δοκιμη που ειχα κανει χωρις καταλυτη και με αυτον εκτος απο την διαφορα σε φασαρια που κοβει παρα πολυ δεν ειδα καμια διαφορα στις επιδοσεις. Ισα που νομιζω καλυτερα πηγαινε με αυτον.
Η εξατμιση ειχε μονο ενα τελικο ελευθερας και downpipe ελευθερο και 55mm διαμετρο η σωληνα.
Οποτε προσοχη με την επιλογη καταλυτη.
Επισης ενας στουμπωμενος απο τα χρονια κοβει πολυ δυναμη....
τεσταρισμενο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-09-16, 21:39
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα, με το τελικο μπορει να εχει μια μικρη ομως διαφορα αναλογα το ποσο κοβει το τελικο τα καυσαερια, και αυτο γιατι μερικες φορες οι κατασκευαστες προκειμενου να τα κανουν αθορυβα εντελως ή οσο γινεται εστω θυσιαζουν και κατι απο την δυναμη....ετσι κι αλλιως φτηνο ειναι σχετικα αμα δεν σε ενοχλει η βαβουρα το κανεις. Το ειχα κανει καποτε στο ατμοσφαιρικο αρχικα σταρλετ που ειχα νομιζω μια μικρη διαφορα την ειχα δει, εκτος αν ηταν ιδεα μου απο την βαβουρα οτι παει καλυτερα κιολας! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Σχετικα με τον καταλυτη δεν ειναι καλη ιδεα σε μαμα μοτερ να μπει κατι ελευθερο αν εννοειτε αυτο γιατι μετα μπορει να μην πηγαινει και καλα το επαθε ο αδερφος μου σε suzuki swift 1000ari αλλα και να μην βγαζει καθολου ευκολα καρτα καυσαεριων και αυτο γιατι δεν φτανει ευκολα σε θερμοκρασια λειτουργιας και δεν κατακραταει οσα καυσαερια πρεπει. Ετσι θελει πολυυυυυ ζεσταμα. Κατι που παθα και εγω επειδη εβαλα ελευθερο μεταλλικο και ειναι κανονικα για 1800cc οχι 1300!
ομως σε δοκιμη που ειχα κανει χωρις καταλυτη και με αυτον εκτος απο την διαφορα σε φασαρια που κοβει παρα πολυ δεν ειδα καμια διαφορα στις επιδοσεις. Ισα που νομιζω καλυτερα πηγαινε με αυτον.
Η εξατμιση ειχε μονο ενα τελικο ελευθερας και downpipe ελευθερο και 55mm διαμετρο η σωληνα.
Οποτε προσοχη με την επιλογη καταλυτη.
Επισης ενας στουμπωμενος απο τα χρονια κοβει πολυ δυναμη....
τεσταρισμενο!!!
Eγω Νικηφόρε ξέρω να σου πώ οτι εκανα κοντρες με opel corsa b 1400 16v σκαρτα 1000 κιλα 5πορτο με φιλτροχοάνη και ελευθερη εξατμιση (To δυναμομετρησαμε στον MAIKON το 2012 στα 102 άλογα( 90hp stock) και καλη ροπη και το δικό μου στα 105,5hp με ελεύθερη εξάτμιση καταλύτη [97hp stock] ) .Οσο ήμουν τελειως stock με ενα φίλτρο KN στον παπα πατήσαμε αμετρητες φορες μονοκάβαλοι απο στάση και ρεμπρίζ και πάντα μου ανοιγέ απο την αρχή απο 1 εως 2 κενα μέχρι τα 160-180 ( αναλόγως την κόντρα στάση /1ες/2ες)λόγω παραπλησιων αλογων και σημάντικής διαφορας βάρους υπέρ του . Βαζόντας 45σωληνα και 2 πιο ελεύθερα τελικα , ουτε τελείως ελευθερα , ουτε κλειστά ,επαναλάβαμε τις δοκιμές μας άλλες τόσες φορές από διαφορα χλμ και ταχυτητες και είδαμε οτι η διαφορα πλέον ηταν στην χειρότερη 1 κενο και στην καλύτερη ήμουν στον πισω προφυλακτηρα του .Προσθετοντας τον ελεύθερο καταλύτη και μόνο πλέον πηγαίναμε χέρι - πόδι ,μισο μπροστά εγώ /ή αυτος ανάλογα τις συνθήκες .Οταν επαιρνε δευτερο άτομο και μειωνόταν η διαφορά βαρους του άνοιγα 1 κενο απο δευτερες και ακόμα περισσοτερο απο 1ες..και πήγαινα περιπου τα ίδια με golf gti mk2 8v 112hp με 16αρες μέχρι τα 150 που άνοιγε σιγα σιγα ( με 14αρες το ιδιο golf με εκανε φετες λόγω κυβικων , θεοκοντου σαζμαν , βαρους , χωρις να χαντακωνεται απο τις 16αρες )

Η ουσία είναι οτι κάτι κερδίζεις σε απόλυτα μέγεθη...το θέμα ειναι αν αξιζει τον κόπο να μπείς στην διαδικασια για τοσο μικρά οφελη ....τοτε που ήμουν πιτσιρίκος τρελαμενος και χωρις πολλά λεφτα για πεταμα , μου φαινοταν φοβερη ιδέα..Τωρα αν γυρνουσα πισω δεν θα το πείραζα... κι αν αλλαζα κάτι , θα ήταν είτε να υπερκυβισω , είτε να παρω κάτι πιο δυνατο και εργοστασιακο ( π.χ corolla tsport ) Είναι πως το βλέπει ο καθένας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiWrGoS@XXX : 11-09-16 στις 21:46.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αναβαθμιση φρενων χρηστος Θελω βοηθεια 11 12-06-15 13:11
Αναβαθμιση στην e12 panos sardanapalos TOYOTA COROLLA E 12 20 27-01-14 23:12
Θελω Αναβαθμιση NIKOS.99 TOYOTA COROLLA 111(G6) 3 15-07-07 23:26



Page generated in 0,18254805 seconds (84,34% PHP - 15,66% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:14.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)