Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > Μοτερ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
block 4zz-fe σε 1zz-fe
  #1  
Παλιά 09-06-10, 09:53
spiros1712 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 13-04-2010
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 27
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 174
spiros1712 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Exclamation block 4zz-fe σε 1zz-fe

επειγοοοοοοοοοοννν...εχω ενα μοτερ 1zz-fe του οπιου το block ειναι διαλυμενο και θελω να βαλω block απο 4zz-fe υπαρχει καμια διαφορα στο block??και δεν εννοω μονο στα χιλιοστα τον κιλινδρων αλλα στην οποιαδιποτε διαφορα αν υπαρχει???τα block ειναι ιδια η εχουν καποιες διαφορες???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-10, 10:32
Το avatar του χρήστη Ζήσης
Ζήσης Offline:
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 1.227
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 329
Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα
Καλημέρα φίλε μου.....! Το μπλόκ 1ΖΖ κ 3ΖΖ κ 4ΖΖ είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια με την όποια διαφορά στον αριθμό που έχει ο κορμός επάνω! Τί ακριβώς πρόβλημα έχεις?
__________________
http://www.auto24.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ζήσης : 09-06-10 στις 11:16. Αιτία: Κατι ξέχασα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-06-10, 10:35
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Σιγουρα υπάρχει διαφορά στον χτυπημενο κωδικό.

Κατά τα άλλα δεν μπορω να σου απαντησω με 100% σιγουριά. Το μονο που μπορω να σου πω ειναι πως πολλοί απο εδω εχουν βαλει σε μπλοκ απο 4zz ολα τα εντοσθια απο 1zz... και δουλευουν μια χαρα.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-10, 21:30
spiros1712 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 13-04-2010
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 27
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 174
spiros1712 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ζήσης Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα φίλε μου.....! Το μπλόκ 1ΖΖ κ 3ΖΖ κ 4ΖΖ είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια με την όποια διαφορά στον αριθμό που έχει ο κορμός επάνω! Τί ακριβώς πρόβλημα έχεις?
εχω εναν 1zz-fe που κεει λαδια ειναι του 1999 και ειχαν αρκετα προβληματα τοτε με της 2 τρυπες για το λαδι στα πιστονια κλπ.θελω να του κανω επισκευη και να βαλω τα καινουργια πιστονια της toyota με της 8 τρυπες και τον διαφορετικο σχεδιασμο αλλα η τιμη καινουργιου block ειναι απαγορευτικη και σκεφτομαι για μεταχειρισμενο απο 4zz-fe που τα βρισκω πολυ φθηνα.οσο για ρεκτιφιε κτλ δεν θελω να το ρισκαρω.θελω να ξερω ακριβος αν εχουν και την παραμικρη διαφορα γιατι δεν θα υπερκυβισο ενα 4zz αλλα θα βαλω το block του 4zz και θα βαλω ολα τα πραγματα απο 1zz
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-10, 22:59
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Καταρχην να ξεκαθαρισω πως υπερκυβισμος δεν σημαινει ρεκτιφιε. Δεν κανεις ρεκτιφιε σε καμια περιπτωση. Ο κυβισμος αλλαζει μονο λογο της διαδρομης του εμβολου. Λεγεται απλα υπερκυβισμος επειδη πας απο τα 1400cc στα 1800cc και αυτο λογω αυξημενης διαδρομης εμβολου και οχι λογω ρεκτιφιε. Η διάμετρος των κυλίνδρων ειναι ακριβως η ίδια.

Και εγω στο μπλοκ μου απο 4zz εχω βαλει τα εντοσθια απο 1zz (στροφαλο, μπιελλες, ελατηρια και τα καινουρια εμβολα με τις πολλες τρυπες) και μπηκαν κουτί χωρις το παραμικρό πρόβλημα.

Αν τωρα εσυ εχεις και πολλαπλες, πεταλουδες, εγκεφαλους, μπεκ, χταπόδια κτλπ κτλπ απο το 1zz σου, πιστευω θα κουμπώσουν επανω μια χαρα. (Και εγω εχω βαλει επανω πολλαπλη-πεταλουδα απο 1zz). Βασικα δλδ δεν βλεπω που θα εχεις προβλημα. Και εγω αν βαλω ολα τα περιφεριακα απο 1zz στο μπλοκ μου θα εχω ενα πληρες 1zzfe. Απλα θα χρησιμοποιω τον όρο "υπερκυβισμο" επειδη κάποτε ημουν 1400cc...

Τεσπα, ο μονος που μαλλον μπορει να ξεκαθαρίσει 100% την ερωτηση σου είναι ο sotoskap που δουλευε σε TOYOTA στα ανταλλακτικα. Αν θελεις στειλε του ενα ΠΜ (εκτος και αν δει το θεμα και απαντησει πρωτος εδω).
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-10, 23:21
spiros1712 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 13-04-2010
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 27
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 174
spiros1712 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην να ξεκαθαρισω πως υπερκυβισμος δεν σημαινει ρεκτιφιε. Δεν κανεις ρεκτιφιε σε καμια περιπτωση. Ο κυβισμος αλλαζει μονο λογο της διαδρομης του εμβολου. Λεγεται απλα υπερκυβισμος επειδη πας απο τα 1400cc στα 1800cc και αυτο λογω αυξημενης διαδρομης εμβολου και οχι λογω ρεκτιφιε. Η διάμετρος των κυλίνδρων ειναι ακριβως η ίδια.

Και εγω στο μπλοκ μου απο 4zz εχω βαλει τα εντοσθια απο 1zz (στροφαλο, μπιελλες, ελατηρια και τα καινουρια εμβολα με τις πολλες τρυπες) και μπηκαν κουτί χωρις το παραμικρό πρόβλημα.

Αν τωρα εσυ εχεις και πολλαπλες, πεταλουδες, εγκεφαλους, μπεκ, χταπόδια κτλπ κτλπ απο το 1zz σου, πιστευω θα κουμπώσουν επανω μια χαρα. (Και εγω εχω βαλει επανω πολλαπλη-πεταλουδα απο 1zz). Βασικα δλδ δεν βλεπω που θα εχεις προβλημα. Και εγω αν βαλω ολα τα περιφεριακα απο 1zz στο μπλοκ μου θα εχω ενα πληρες 1zzfe. Απλα θα χρησιμοποιω τον όρο "υπερκυβισμο" επειδη κάποτε ημουν 1400cc...

Τεσπα, ο μονος που μαλλον μπορει να ξεκαθαρίσει 100% την ερωτηση σου είναι ο sotoskap που δουλευε σε TOYOTA στα ανταλλακτικα. Αν θελεις στειλε του ενα ΠΜ (εκτος και αν δει το θεμα και απαντησει πρωτος εδω).
ναι φιλε μου δεν ειπα οτι θα κανεις ρεκτιφιε σε ενα 4zz για να το υπερκυβισις.αν και καποια κυβικα τα περνει αν το κανεις λεμε τωρα. το ρεκτιφιε το ανεφερα σε περιπτωση εννοειτε πως δεν θα παρω αλλο block και για να καθαρισω το δικο μου θα το εκανα ρεκτιφιε με πιστονια oversize αλλα ειναι ρισκο αυτο ειπα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-10, 23:51
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Οκ, λαθος καταλαβα τοτε, σορυ.

Κανε μια ερωτηση στον sotoscap και ρωτησε τον αν οι κωδικοι για τα μπλοκ του 1zz, 3zz και 4zz ειναι ιδιοι. Μονο ετσι θα σιγουρευτεις.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-06-10, 08:21
Το avatar του χρήστη tserkene
tserkene Offline:
 
Εγγραφή: 13-03-2006
Μοντέλο: corolla ts
Περιοχή: Βέροια
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 524
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 273
tserkene είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εσωτερικά είναι ιδία. Εξωτερικά πρέπει να έχει μια μικρή διάφορα στην μίζα. Αλλά μπαίνει.
__________________


visit us on tserkezos.gr visit us on car.gr visit us on facebook


visit my garage

Αν έχεις βαρεθεί να κοιμάσαι τις Κυριακές, τότε μπορείς και εσύ να έρθεις μαζί μας… ΣΧΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > Μοτερ.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ken Block hits back: Gymkhana 4 GEORGE N. Videos 8 27-08-11 13:43
Ψαλίδια silent block Snoo TOYOTA COROLLA E 12 15 27-08-11 01:18



Page generated in 0,16005301 seconds (81,63% PHP - 18,37% MySQL) with 39 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:50.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)