Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Προβλημα Με Το Διαφορικο
  #1  
Παλιά 16-03-05, 17:55
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
Προβλημα Με Το Διαφορικο

Ποσοι απο εμας εχουμε το ιδιο προβλημα?
Και ποια ειναι η αντιμετωπιση της αντιπρωσοπιας??

Θελω εδω να γραψετε το προβλημα που αντιμετωπισατε ,αν σας χρεωσανε , και την ολη διαδικασια αλλαγης γιατι εχουμε αρκετα μελη με το ιδιο προβλημα και θα θελαμε να ξερετε πως θα το αντιμετοπισετε οταν θα πατε στην αντιπρωσοπεια.
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
Re: Προβλημα Με Το Διαφορικο
  #2  
Παλιά 17-03-05, 01:25
Το avatar του χρήστη billlllll
billlllll Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-12-2003
Μοντέλο: Corolla E12 Sol 1.4 '02
Περιοχή: Ιωάννινα
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 2.036
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 455
billlllll έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Re: Προβλημα Με Το Διαφορικο

Eμένα γύρω στις 50.000κμ αν θυμάμαι καλά ξαφνικά όπως έβγαινα από την πυλωτή της πολυκατοικίας μου ακούστηκε ένα δυνατό 'κράκ' κάτω μπροστά από το αυτοκίνητο...
Αφού κοίταξα αν πάτησα κάτι βγαίνω έξω και ακούω και άλλο ένα κρακ....
Μετά ακούγονταν ένα τακ τακ συνεχόμενο ανάλογο με την ταχύτητα που πήγαινε το αυτοκίνητο.. το έκανε μόνο όταν δεν πάταγα γκάζι ή πάταγα λιγότερο από όσο χρειάζονταν για να διατηρήσω την ταχύτητά μου... Τελοσπάντων πάμε στην αντιπροσωπεία τώρα...
το πάω εκεί και αρχίζει το ψάξιμο... (την φούσκα του ενός ημιαξονίου την κράταγε tie-wrap αντί για μεταλλικό σφιγγτήρα, από προηγούμενη εργασία στο αυτοκίνητό μου από την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία...) Πάει η πρώτη μέρα στο συνεργείο....
Αφού δεν βρήκαν κάτι εκεί λένε θα πρέπει να κατεβεί σαζμάν-διαφορικό και να το ανοίξουν να δουν τι παίζει... Αφού το ανοίγουν (το είδα και γω) στο διαφορικό είχε σπάσει κάποιο δοντάκι από γρανάζι και αυτό έκανε τη ζημιά... Γενικά και άλλα γρανάζια φαίνονταν πολύ ταλαιπωρημένα.. Επίσης στο σαζμάν ήταν αρκετά γρανάζια γρατσουνισμένα αυτά τα παραδέχομαι πως είναι από ψιλοκαρφωτές και κούρεμα μερικές φορές σε αλλαγές, αλλά δεν ήταν τπτ το σοβαρό αυτό...

Με την εγγύηση τι παίζει ρωτάω..?

Μου απαντάει εκεί ο τύπος πόσο το έχεις? 2 χρόνια και κάτι ψιλά... Ε δε θα έχεις πρόβλημα μου λέει φαντάζομαι...
Ανταλλακτικά? ρωτάμε στα ανταλλακτικά και μου λένε 2 βδομάδες αν θυμάμαι καλά μέχρι να έρθουν από Βέλγιο ... τρώω το πρώτο σοκ
Αυτά έγιναν την τρίτη το μεσημέρι... τι να κάνω τι να κάνω περιμένω...
Την πέμπτη το μεσημέρι με πέρνει κάποιος τηλ στο κινητό και δεν απαντάω γιατί δε μπορούσα... Πέρνω πίσω μετά από 20 λεπτά και μου λένε έτοιμο το αυτοκίνητο ελάτε να το πάρετε αλλά σας αλλάξαμε και δίσκο που θα τον πληρώσετε!
Εκεί τρώω το δεύτερο ... μου άλλαξαν δίσκο τον οποίο είχα δει πως είχε ακόμα ψωμί (δεν μου άλλαξαν και πλατώ όμως το οποίο τώρα έχει κάποιο πρόβλημα και κλοτσάει όταν είναι φορτωμένο το αυτοκίνητο) χωρίς πρώτα να με ενημερώσουν...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-08, 16:21
OxygeN Offline:
banned
 
Εγγραφή: 20-02-2004
Μοντέλο: E12 2003 ProFaceLift
Περιοχή: Στο καθισμα με ζωνη,ΠΑΝΤΑ!
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 621
Ευχαρίστησε: 2
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
OxygeN θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Συμπτώματα :
Μια βδομάδα τώρα μετά από ένα άνοιγμα κάτι κοπάναγε στο σύστημα της μετάδοσης μονό όταν πάταγα το γκάζι ίσα ίσα!
Μέχρι που ένα πρωινό κατά το ξεπαρκαρισμα άκουσα κατι να σπάει και το
χτύπημα να ακούγεται πιο έντονα και με βίαια σκορτσαρισματα!

Λύση :
Το αυτοκίνητο μου βρίσκεται στην αντιπροσωπία και αύριο θα λυθεί σασμάν διαφορικό προς επιδιόρθωση στα πλαίσια της εγγύησης ευτυχώς μου έδωσαν ένα Υaris αντικατάστασης..
καθότι βλέπω να μένω εκτός από Χριστούγεννα πρωτοχρονιά και φώτα χωρίς corollla..

Αιτία:
Το πρόβλημα μου είπαν ότι εντοπίζεται σε όλα τα corolla έως 7/2003..
αν λοιπόν από την μέρα που το πήρατε ακούτε κάτι να μετατοπίζεται κατά την ΟΜΑΛΗ εκκίνηση προς ή πίσω..αυτό ήταν ένας τζόγος που έχει κάποιο κομμάτι του διαφορικού που στα 100.000χλμ θα το βγάλει OFF..

Το διαφορικό δεν θα αλλάζεται αλλά αντικαθιστούν προβληματικά μέρη..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OxygeN : 02-01-08 στις 20:42.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-08, 17:24
Το avatar του χρήστη Roy-D
Roy-D Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 24-10-2005
Μοντέλο: RoyalΕ11 f/l
Περιοχή: Στον Κοσμο Μου
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 3.536
Ευχαρίστησε: 2
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 579
Roy-D είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
το ιδιο προβλημα και μενα με του oxygen και με συμπτωματα του billll περαστηκε σταπλαισια της εγγυησης μετα απο ψαξιμο και αναμονη λογω 17αρας αλλα επειδη η tte βγαζει 17αρα για το Ε12 μεχρι 215 λαστιχο δεν ειχα προβλημα εν τελει με την εγγυηση.ολα εγιναν free.δισκο πλατω τους πηγα δικο μου.
Εκανα και την πρωτη επισκευη σασμαν μαζι με το διαφορικο αλλα κατι δεν εγινε σωστα αφου για να βγει η οπισθεν επρεπε να βαλω πρωτα 1η.Δεν δημιουργουσε προβλημα στις σχεσεις αλλα ηταν σπαστικο.Εγινε και η δευτερη εργασια για την επιδιορθωση του προβληματος και παλι free!Για μιση μερα το χαρηκα το αμαξι μετα απο εναν μηνα κοντα που το ειχα συνεργειο!!!

Η ολη εργασια εγινε στην toyota Πασπαλιαρης και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με τους μαστορες εκει και την εξυπηρετηση.Δεν ειμαι ευχαριστημενος μονο που δεν μου διναν αντικαταστασης επειδη μπορουσα να το επιστρεψω μια εβδομαδα μετα την αναμενομενη επισκευη του αυτοκινητου.Το αμαξι εν τελει ηταν περιπου 2 εβδομαδες ετοιμο μετα την αναμενομενη ημερα ολοκληρωσης της επισκευης!!!!!Κατα τα αλλα ολα τελεια!
__________________
Corolla...ποιο απίστευτο πεθαίνεις...!
http://www.corollaclub.com/forums/vb...o=view&id=5477
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-08, 18:40
Το avatar του χρήστη dRiveR7
dRiveR7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μοντέλο: 207 RC
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 1.862
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 402
dRiveR7 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OxygeN Εμφάνιση μηνυμάτων
...αν λοιπόν από την μέρα που το πήρατε ακούτε κάτι να μετατοπίζεται κατά την ΟΜΑΛΗ εκκίνηση προς ή πίσω..αυτό ήταν ένας τζόγος που έχει κάποιο κομμάτι του διαφορικού που στα 100.000χλμ θα το βγάλει OFF..

Το διαφορικό δεν θα αλλάζεται αλλά αντικαθιστούν προβληματικά μέρη..
Κάποια στιγμή παλιότερα είχε συζητηθεί ένα πρόβλημα που ακούγεται όταν ξεκινάμε ομαλά...ακούγετια ένα τακ όχι δυνατό πολύ...τότε είχαμε πει κάτι για το air condition αν θυμάμαι καλά...Το τακ αυτό το κάνει το aircondition οταν ανάβει, αλλά κατά την εκκίνηση του αυτοκινήτου ένα τακ που ακούγεται (όχι πάντα) υπάρχει περίπτωση να είναι σχετικό με τη συγκεκριμένη βλάβη του σασμάν...?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-08, 19:25
OxygeN Offline:
banned
 
Εγγραφή: 20-02-2004
Μοντέλο: E12 2003 ProFaceLift
Περιοχή: Στο καθισμα με ζωνη,ΠΑΝΤΑ!
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 621
Ευχαρίστησε: 2
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
OxygeN θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dRiveR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποια στιγμή παλιότερα είχε συζητηθεί ένα πρόβλημα που ακούγεται όταν ξεκινάμε ομαλά...ακούγετια ένα τακ όχι δυνατό πολύ...τότε είχαμε πει κάτι για το air condition αν θυμάμαι καλά...Το τακ αυτό το κάνει το aircondition οταν ανάβει, αλλά κατά την εκκίνηση του αυτοκινήτου ένα τακ που ακούγεται (όχι πάντα) υπάρχει περίπτωση να είναι σχετικό με τη συγκεκριμένη βλάβη του σασμάν...?
Μέχρι και για βάση μηχανής λέγαμε..
όπως το περιγράφεις αυτό καταλαβαινω είσαι έως 7/2003?..χλμ?
τώρα καταλαβαινω ποσό σημαντικό ειναι τα 6χρονια εγγύησης!
και έχω ακόμα μέχρι 1/2009..!!
Αλλιώς μου υπολόγιζε 1500ευρω..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-08, 20:07
Το avatar του χρήστη nuntius
nuntius Offline:
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: Next station...tsempolia
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 869
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 293
nuntius είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παιδιά, εγώ όταν βγαίνω από το γκαράζ, μόλις κατεβάσω χειρόφρενο και αφήσω συμπλέκτη και το αμάξι ξεκινήσει, ακούω ένα τακ σαν κάτι να μπαίνει στη θέση του. Μόνο στις εκκινήσεις το ακούω. Να ανησυχώ;
__________________
Εγώ πότε θα γίνω 18άρηςςςςςς;;;;

Ουπςςςς... έγινααα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-01-08, 20:32
Το avatar του χρήστη dRiveR7
dRiveR7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μοντέλο: 207 RC
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 1.862
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 402
dRiveR7 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Μισό λεπτάκι Κώστα...η ημερομηνία που αναφέρεις είναι έως 07-2003 ή 07-2006? Γιατί σε κάποια από τα δύο ποστ σου ξέφυγε...Μιλάμε για ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας, έτσι?
Διευκρινισέ το μας αυτό με την ημερομηνία σε παρακαλώ...

Εμένα δεν ακούγεται πάντα αυτό και ακούγεται μόνο στην αρχική εκκίνηση μετά από ακινησία μίας νύχτας +...Δεν ακούγεται δηλαδή στις εκκινήσεις σε φανάρι! Μόνο όταν ξεκινάω μετά από λύσιμο χειροφρένου! Εγώ είμαι τέλη 11-03! Έχω λίγα χιλιόμετρα ακόμα...60000! Απλά φαντάζομαι πως στα 100000 θα είμαι εκτός εγγύησης...

Nuntius...ακριβώςγια αυτό που περιγράφεις κ εσύ μιλάω...μόνο όταν λύνουμε το χειρόφρενο και ξεκινάμε ένα μικρό τακ...δεν του έχω δώσει κ ιδιαίτερη σημασία, αλλά νομίζω πως σε μένα ακούγεται από πίσω...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-01-08, 20:53
OxygeN Offline:
banned
 
Εγγραφή: 20-02-2004
Μοντέλο: E12 2003 ProFaceLift
Περιοχή: Στο καθισμα με ζωνη,ΠΑΝΤΑ!
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 621
Ευχαρίστησε: 2
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
OxygeN θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dRiveR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μισό λεπτάκι Κώστα...η ημερομηνία που αναφέρεις είναι έως 07-2003 ή 07-2006? Γιατί σε κάποια από τα δύο ποστ σου ξέφυγε...Μιλάμε για ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας, έτσι?
Διευκρινισέ το μας αυτό με την ημερομηνία σε παρακαλώ...

Εμένα δεν ακούγεται πάντα αυτό και ακούγεται μόνο στην αρχική εκκίνηση μετά από ακινησία μίας νύχτας +...Δεν ακούγεται δηλαδή στις εκκινήσεις σε φανάρι! Μόνο όταν ξεκινάω μετά από λύσιμο χειροφρένου! Εγώ είμαι τέλη 11-03! Έχω λίγα χιλιόμετρα ακόμα...60000! Απλά φαντάζομαι πως στα 100000 θα είμαι εκτός εγγύησης...

Nuntius...ακριβώςγια αυτό που περιγράφεις κ εσύ μιλάω...μόνο όταν λύνουμε το χειρόφρενο και ξεκινάμε ένα μικρό τακ...δεν του έχω δώσει κ ιδιαίτερη σημασία, αλλά νομίζω πως σε μένα ακούγεται από πίσω...
Μου ξέφυγε καλά που το είδες!
Το διόρθωσα 7/2003!
Ημερομηνία κατασκευής στην γραμμή παραγωγής..όχι ημερομηνία αδείας!
Οταν εμφανίστηκε το πρόβλημα ενίσχυσαν εκεί που "πόναγε" για να μην υπάρχουν προβλήματα..οτι μου είπαν λέω!

έχεις ακόμα 18μηνες αφενός,
αφετέρου εξαρτάτε και την χρήση..

αν φυσικά ακούγετε από πίσω κάτι άλλο φταίει..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-01-08, 21:18
Το avatar του χρήστη dRiveR7
dRiveR7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μοντέλο: 207 RC
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 1.862
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 402
dRiveR7 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Και την ημερομηνία κατασκευής πως μπορούμε να την μάθουμε? Εγώ είχα παραγγείλει αρχές Ιουνίου αν θυμάμαι καλά και ήρθε 28-11-03. Πως θα μάθω πότε κατασκευάστηκε?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διαφορικο μπλοκε agrinio 4AGE 20v Levin 27 05-02-12 21:36
Διαφορικο LSD AE86 KOUKI captainl SUPPORT 6 21-01-11 19:59
ΜΠΛΟΚΕ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ astamat54 SUPPORT 10 02-10-07 03:13
Διαφορικο χωρις Γραναζια? MARMEL SUPPORT 2 30-03-05 01:37



Page generated in 0,18263698 seconds (81,17% PHP - 18,83% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:40.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)