Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > Μοτερ. > 4AGE 20v Levin

4AGE 20v Levin 1600 20V TWIN GAM VTi Silvertop & Blacktop

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Στο Δυναμομετρο 20v Με Το Ασημι
  #1  
Παλιά 26-06-04, 13:43
Το avatar του χρήστη Χρηστος
Χρηστος Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 13-06-2004
Μοντέλο: carina e 20v st
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 1.396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 382
Χρηστος είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Στο Δυναμομετρο 20v Με Το Ασημι

Τελικα ρε guys υστερα απο δυναμομετρηση το συγκεκριμενο μοτορι εδειξε 150hp στις 7320 και 16κg ροπης και στο τροχο 133hp.Στην αρχη νομιζα οτι εφταιγε το δυναμομετρο γιατι το ειχα μετρησει ξανα πριν βαλω τελικο καζανακι(HKS),σωληνα 60mm και καταλυτη americat και ειχε δειξει παλι 150hp, 16,2kg και 128hp στον τροχο.αλλα σημερα ειδα σε ενα site(fensport) το ιδιο μοτερ στα 150hp.Τι ακριβως παιζεται ρε παιδια γιατι οι ιαπωνες το δινουν 160hp?μηπως το δικο μου μοτερ εχει χασει καμια 10αρια αλογακια λογω παλαιοτητας?
__________________
Ατμοσφαιρα και τα μυαλα στους κοφτες!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-06-04, 14:09
mechanicaf Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 29-05-2004
Ηλικία: 48
Μηνύματα: 452
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 288
mechanicaf είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Χρηστο το μοτερ σου δεν εχει κανενα προβλημα.Εχω ξαναπει και σε αλλο μελος οτι τα 160 αλογα για αυτο το μοτερ ειναι ενα πολυ αισιοδοξο νουμερο.Το εχω δει και με 145.Θα ελεγα μαλιστα οτι το μοτερ σου αποδιδει ιδιαιτερα καλα αφου βλεπω ροπη γυρω στα 16 κιλα.Η ενσταση μου αφορα τη διαμετρο της σωληνας.60χιλ. ειναι μεγαλη.Οταν αλλαξα και εγω σωληνα πηγαινα για 60αρα αλλα σε οποιον εξατμισα το ελεγα ηταν ανενδοτος και εβαλα στον Παπαδοπουλο 55αρα απο καταλυτη και πισω.Γι'αυτο μαλλον απο 16.2 επεσε σε 16.Βαλε μπουζι και μπουζοκαλωδια και θα ζωντανεψει και αλλο.
Απάντηση με παράθεση
Re: Στο Δυναμομετρο 20v Με Το Ασημι
  #3  
Παλιά 26-06-04, 14:52
Το avatar του χρήστη Χρηστος
Χρηστος Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 13-06-2004
Μοντέλο: carina e 20v st
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 1.396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 382
Χρηστος είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στο Δυναμομετρο 20v Με Το Ασημι

Ευχαριστω ρε mechanicaf για τις πληροφοριες, μπουζι εχω βαλει ηδη HKS IRIDIUM με 0,8 διακενο οσο για μπουζοκαλωδια δεν βρισκω(ειμαι επαρχια Βολο) ,εχω βρει μια ακρη απο κυπρο ενα ντηλερ της toda και μαλλον θα μου βρει,εσυ ξερεις καποιον που να εχει και ποσο?
__________________
Ατμοσφαιρα και τα μυαλα στους κοφτες!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Re: Στο Δυναμομετρο 20v Με Το Ασημι
  #4  
Παλιά 26-06-04, 15:06
Το avatar του χρήστη kosttrd
kosttrd Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 07-05-2004
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 437
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 287
kosttrd είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στο Δυναμομετρο 20v Με Το Ασημι

Εγω παντως που φοραω το ασημι,-και εχω δρομο,να δουλεψει ψηλα- παω μαζι με τα v-tec-στις χαμηλες στροφες,ειναι απαραδεκτο,απο τις 4000 και κατω,ακομα και το 1.3 που ειχα πριν ηταν πιο σβελτο.Δεν το εχω δυναμομετρησει,αλλα πιστευω οτι εφόσον παω μαζι με τα honda,καπου εκει θα ειμαι.Απ΄οσο μου εχουν πει μελη που ξερουν καλα τα 20V,υπαρχουν δυο εκδοσεις απο αυτα-silvertop-.Η διαφορα τους αναφερεται στον κωδικο απο τα μπουζοκαλωδια.Aυτο διοτι το ασημι εβγαινε και πio πριν απο το blacktop,αλλα και παραλληλα με αυτο.....................
__________________
Japanese Power http://www.corollaclub.com/forums/cu...atar4562_1.gif
Απάντηση με παράθεση
Re: Στο Δυναμομετρο 20v Με Το Ασημι
  #5  
Παλιά 26-06-04, 16:46
Το avatar του χρήστη kosttrd
kosttrd Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 07-05-2004
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 437
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 287
kosttrd είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στο Δυναμομετρο 20v Με Το Ασημι

Να και καποιο σχετικο,σχολιο με τις 2 γενιες κινητηρων silvertop:it all depends on the year of the silvertop, 91/92 not so good, 93 94 sweet, my car at the moment holds a blacktop no problem with small mods, if your after stock power the black top is the way to go, if you want to get the power rolling a silvertop is better with the slightly heavyer internals, also the silvertop has a closed combustion chamber over the blacktop
the blacktop has a slightly bigger intake cam, silvertop is blanced but blacktop things go even ligher

as for the 91-92 silvertop they are very very badly matched on the inlet onto thehead its let them down badly they have a box like cut out, the later silvertop an blacktop have a teardrop this layout flows alot better and also matches the head better, easly proved in my car, any early moded silvertop I can pull atleast 2car legnths on them by the end of 2nd gear

and the torque toyota has rated the engines the same :/ blacktop has a slightly higher redline, in any race my car's best shift point is at 8000rpm with small mods.

with your BZG since its a 1999 model it is very possable you have an advantage over 95/96 blacktops just like the silvertops, the 6speed is good for track racing holding your revs high, but in a 1/4 its not so flash, also its ratioed to max out at 206km while the 5speed 239km
__________________
Japanese Power http://www.corollaclub.com/forums/cu...atar4562_1.gif
Απάντηση με παράθεση
Re: Στο Δυναμομετρο 20v Με Το Ασημι
  #6  
Παλιά 26-06-04, 16:55
Το avatar του χρήστη kosttrd
kosttrd Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 07-05-2004
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 437
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 287
kosttrd είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στο Δυναμομετρο 20v Με Το Ασημι

.......και ενα αλλο συμπληρωματικο.................................... .in a way your right and another your wrong... what can I say... you guys have been deprived of the 4age/4agze series leaving you stumped on facts!!!

GZE
there is 3gen's of gze engine the last one was in the late 2years of the AE92(89-91) along with the AE101(91-95) (didnt go into AE111 since 20v making near the same power and N/A been cheaper to insure)

4age
they go back to the days of "bluetop" and "redtop" I think you guys recived some powerdowed versions, then the 20valve Silvertop 91-95
in the years of 93-95 they recived some xtra tunring and better porting making them faster than the 91 and 92's, then on modle change to the AE111 (95-99) same here in 97-99 they recived some xtras along with some safty xtras.

6speed Vs 5speed
The 6speed is best in track use since the closer ratios are good for corners but on a 1/4 mile strip or top speed the 5speed is much quicker, the 6speed tops out at 205kmph while the 5speed pushes onto 237kmph

if I was looking at buying anything again it would have to be a 1993 up AE101 or AE111 and if you think the gze would whip a silvertop 20v semi true at slow speeds but higher up 20v will pull onit, and in my case a stock gze dosnt stand to much of a chance aganst my 20v, and car wise the AE101 has a nicer interior over the AE111

learn people learn!! we have thise cars all over the place here!
you deprived Barstards!
__________________
Japanese Power http://www.corollaclub.com/forums/cu...atar4562_1.gif
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-06-04, 17:31
mechanicaf Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 29-05-2004
Ηλικία: 48
Μηνύματα: 452
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 288
mechanicaf είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μπουζοκαλωδια εχει ο Μαλιωρας της ΤRD.Απο εδω στο site το βρηκα οτι εχει.Εγω εχω βαλει της splitfire καλα και καποια μικροδιαροη που ειχαν ηταν απο κακη συνδεση.Δεν πιστευω να εχεις καταργησει το μεσαιο καζανακι;αν γραφουν serial number θα στον στειλω.
Απάντηση με παράθεση
Re: Στο Δυναμομετρο 20v Με Το Ασημι
  #8  
Παλιά 26-06-04, 19:14
Το avatar του χρήστη Χρηστος
Χρηστος Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 13-06-2004
Μοντέλο: carina e 20v st
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 1.396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 382
Χρηστος είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στο Δυναμομετρο 20v Με Το Ασημι

Ουπς το εχω καταργησει shoothim,εχασα αλογακια και ροπη?
__________________
Ατμοσφαιρα και τα μυαλα στους κοφτες!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Re: Στο Δυναμομετρο 20v Με Το Ασημι
  #9  
Παλιά 27-06-04, 10:01
Το avatar του χρήστη kosttrd
kosttrd Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 07-05-2004
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 437
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 287
kosttrd είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στο Δυναμομετρο 20v Με Το Ασημι

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος";p="5503
Ευχαριστω ρε mechanicaf για τις πληροφοριες, μπουζι εχω βαλει ηδη HKS IRIDIUM με 0,8 διακενο οσο για μπουζοκαλωδια δεν βρισκω(ειμαι επαρχια Βολο) ,εχω βρει μια ακρη απο κυπρο ενα ντηλερ της toda και μαλλον θα μου βρει,εσυ ξερεις καποιον που να εχει και ποσο?
Το διακενο σου,ειναι σχετικα μικρο,καλο θα ειναι να ριξεις μια ματια,στο κεφαλαιο μπουζι,μπουζοκαλωδια.Εκει θα βρεις πληροφοριες σχετικα με το διακενο αλλα και τους τυπους μπουζι για 20V............
__________________
Japanese Power http://www.corollaclub.com/forums/cu...atar4562_1.gif
Απάντηση με παράθεση
Re: Στο Δυναμομετρο 20v Με Το Ασημι
  #10  
Παλιά 27-06-04, 12:09
Το avatar του χρήστη Χρηστος
Χρηστος Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 13-06-2004
Μοντέλο: carina e 20v st
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 1.396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 382
Χρηστος είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Στο Δυναμομετρο 20v Με Το Ασημι

Τhanks kosttrd,θα το κοιταξω zzz zzz zzz
__________________
Ατμοσφαιρα και τα μυαλα στους κοφτες!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > Μοτερ. > 4AGE 20v Levin

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
στο δυναμομετρο nikos carina ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 6 10-04-20 20:50
Δυναμομετρο;;; panagiotisfx Θελω βοηθεια 1 13-07-10 19:46
το manual του μαυροκαπακου ειναι το ιδιο με το ασημι? tasos 4age 2v 4AGE 20v Levin 0 12-04-10 17:54
20v levin ασημι σε ΕΕ90 Pantelis TOYOTA COROLLA E*90 44 05-05-06 16:29
Corolla 1.4 Ασημι !!! Να Περασω ?? :-)) reddevils.gr ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ 6 27-12-04 12:01



Page generated in 0,20269895 seconds (80,97% PHP - 19,03% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:01.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)