Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > Μοτερ. > 4AGE 20v Levin

4AGE 20v Levin 1600 20V TWIN GAM VTi Silvertop & Blacktop

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-04-16, 12:35
Το avatar του χρήστη mixalhs_23
mixalhs_23 Offline:
 
Εγγραφή: 24-09-2009
Περιοχή: KAVALA
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 261
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 204
mixalhs_23 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
προσοχη επισης τα γιαπωνεζικα δεν κανουν ειναι αλλιωτικα απο τα δικα μας και λενε και μεχρι 180χλμ και δεν ξερω αν εχεις ηλεκτρικο σημα ή ντιζα στο κοντερ σου.
Προσοχη τι θα παρεις θελει πολυ ψαξιμο.
Καλημέρα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Είχα διαβάσει για το θέμα που είχες. Προσωπικά σε όσους ηλεκτεολογους το πήγα και τους έλεγα στο περίπου αυτό με τους σήμα και ότι το δικό μου ήταν με πολλαπλασιαστες και αυτό διανομέα δεν μπόρεσαν να βγάλουν άκρη. Όσο για το γιαπωνέζικο δεν έχω θέμα με τα XΜ ας είναι 180. Θα ρωτήσω φυσικά αν είναι με ντιζα πιστεύω θα δουλέψει αφού είναι το δικό του από levin. Ίσως θα μπορούσα να πάρω μόνο το στροφόμετρο από το δικό του με 9αρες και να το βάλω στο δικό μου που είναι και με 220 κοντερ και Ντιζα. Ορίστε και μια φωτογραφία.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  804063_197_full.jpg
Εμφανίσεις:  13
Μέγεθος:  60,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-04-16, 12:56
Το avatar του χρήστη dimitrise111
dimitrise111 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Μοντέλο: E11 WRC REPLICA
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ευοσμος
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 992
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 324
dimitrise111 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μιχαλη κι αν το παρεις και δεν δουλεψει;γιατι δεν πας σε σιγουρες λυσεις;
__________________
japcars❤️
Corolla WRC❤️
Corolla E11❤️
http://www.corollaclub.com/forums/vb...o=view&id=5505
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-04-16, 13:14
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Μιχάλη ο Δημήτρης έχει δίκιο! ξέρεις πόσα χρόνια εφαγα να ψαχνω γιατι δεν δουλευει???? κανεις δεν ηξερε! ειχα κανει καποτε και εγω ενα θεμα αμα το ψαξω τωρα να δουμε ημερομηνια ποτε βρηκα λυση πρεπει να ειναι 2 ισως και 3 χρονια μετα!!!! και εγω ρωτησα ηλεκτρολογους και δεν εβγαζα ακρη! ενας ηξερε μονο δεν λεω εδω ποιος και επειδη το ειχα φτιαξει σε αλλον και ειχε κανει βλακειες δεν με βοηθησε τελικα ειπε αμα θελω να του βρω πλεξουδα να μου τα φτιαξει ολα απο την αρχη, ειπε ομως οτι θελει μια μετατροπη ενα ηλεκτρονικο κυκλωμα χωρις ομως να πει περισσοτερα. Μου ειπε ομως οτι αμα καταφερω να βρω την πλακετα στροφομετρου απο μοντελο που εχει διανομεα τοτε θα παιζει. Δλδ για μενα απο 4A-FE 1600, οπου και αν πηγα μου λεγανε οτι ειναι απο 1600 και ηταν απο 1300!!!! το καταλαβαινα γιατι στην 1600 αυτη εχει ηλεκτρικο σημα στο κοντερ δεν ειναι δλδ με ντιζα!
μετα βρηκα εναν αλλον ηλεκτρολογο που πουλαγε ετοιμο καντραν, το πηρα και παλι δεν επαιζε! το πηγα πισω του λεω μαστορα δεν παιζει και μου εδωσε ενα καντραν απο starlet gt, λεει αφου πιανουν τα χερια σου αλλαξε την πλακετα μπορει να εχει καει. Τελικα ειδα πως το εκανε και εφτιαξα και ενα δευτερο, το λευκο το πουλησα. Με λιγα λογια ειχε ο ηλεκτρολογος μου βραχυκυκλωσει καπου το σημα και δεν επαιζε! τραβηξα καλωδιο απο απεξω! το βρηκα γιατι ενωσα απευθειας εκει την πλακετα και γειωση και ρευμα απο την μπαταρια!!! το σημα που παει στο στροφομετρο ειναι γειωση αλλα οπως εμαθα ειναι κατι σαν παλμικο (φαινεται μονο σε παλμογραφο) αν γειωθει με μια γειωση κοινη τοτε χανεται και το στροφομετρο δεν παιζει ετσι κι αλλιως, αυτο πρεπει να ειχε γινει στο δικο μου μετα.
Ξεχασα να πω πως εμενα ο μηχανικος-ηλεκτρολογος που μου εκανε την μετατροπη μου ειπε εξαρχης οτι το στροφομετρο ΔΕΝ θα δουλευει, μου ειπε τον λογο και ειπε οτι γινεται ηλεκτρονικη μετατροπη που δεν ξερει να την κανει πρεπει να ξερεις και απο ηλεκτρονικα, αλλα και δεν ειναι 100% αξιοπιστο μετα, ή να παρω απο την 1600 με το 4AFE αλλα ειναι δυσκολο να το βρεις και αυτος δεν ειχε. Γιαυτο ειχα βολευτει για πολυ καιρο με ενα εξωτερικο.
Και κατι αλλο, το καντραν που θες απο 1600 4AFE AE111 δλδ (αν υποθεσω οτι τελικα εισαι με διανομεα) δεν ειναι οπως εσενα η επενδυση πρεπει να βγαλεις βελονα να την αλλαξεις δλδ, γιατι το καντραν ειναι με ηλεκτρικο σημα και δεν μπορεις να το βαλεις ολοκληρο εκτος αν βρεις το κατω μερος που παει στο σασμαν και περασεις το καλωδιο να το κανεις δλδ με ηλεκτρικο σημα αντι με ντιζα, παντως εδω Αθηνα που εφαγα τον τοπο να το ψαχνω μου εδιναν της 1300αρας 4EFE EE111 οτι ειναι της 1600!!! και αλλοι ειχαν μονο απο Γιαπωνεζικα που δεν κανουν καν κιολας γιατι ειναι αλλιωτικα εκεινα τα levin κτλ δεν ειναι corolla το ταμπλο τους χωρια οτι ειναι δεξιοτιμονα και εχουν αλλα σουλουπια τα καντραν!!!! ετσι δεν βρεθηκε αλλη λυση εκτος απο την εγχειριση-μεταμοσχευση.
Αμα δεις και εδω http://www.car.gr/parts/?ca=193&make...&sort=modified οι περισσοτεροι δεν λενε απο τι ειναι και δεν δειχνουν αν ειναι με ντιζα ή ηλεκτρικο σημα.
πχ αυτο εδω που δεν λεει http://www.car.gr/parts/view/1871965/ ειναι με ντιζα αρα ειναι απο 4EFE 1300 και συνεπως δεν θα σου παιζει.

Μιχαλη το μοτερ σου εχει διανομεα σαν αυτο που εβαλα στην φωτο πριν? αν εχεις μια δικια σου φωτο ριχτην!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 11-04-16 στις 13:37.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-04-16, 13:58
Το avatar του χρήστη mixalhs_23
mixalhs_23 Offline:
 
Εγγραφή: 24-09-2009
Περιοχή: KAVALA
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 261
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 204
mixalhs_23 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τελικά δεν έχει όποτε άκυρο η Κύπρος.
Ο χαμός και εγω 1 χρόνο ταλαιπωρούμε.
Ναι ίδιο μοτέρ με αυτό της φωτογραφίας.
Το πρόβλημα είναι ότι στο προηγούμενο αμάξι που ήταν το μοτέρ μου (corolla g6)αυτός που το είχε δούλευε το στροφόμετρο του κανονικά άρα είχε την πατέντα. Όταν πήρα το Κατραν του και το έβαλα σε μένα δεν δούλευε. Δεν ξέρω αν πεχτηκε κατι που έβαλε αυτός Gt4 και έπαθε κατι το στροφόμετρο του όποτε δεν δούλεψε και σε μένα.

Αυτό είναι το Κατραν μου το καλώδιο από πίσω (γέφυρα) είναι πατέντα για το τσεκ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image.jpg
Εμφανίσεις:  12
Μέγεθος:  308,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-04-16, 15:15
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Το μοτερ σου λες ηταν σε corolla G6 ποια ηταν ομως? μηπως ηταν στρογγυλοφαναρη?
αυτο με το καλωδιο δεν το ξερω γιατι το εχει κανει δεν το γνωριζω.
Πατεντα για το τσεκ κανουμε με καλωδιωση απο την ECU με ενα διακοπτακι on off οπως ξερω.
Δοκιμασες και το δικο του στροφομετρο και παλι δεν δουλευει? κακο αυτο μαλλον εχει προβλημα κατι στην συνδεσμολογια.
Οπως ειπα το ειχα παθει και εγω αυτο, ειχε βραχυκυκλωσει κατι ο ηλεκτρολογος στην μετατροπη και χαθηκε το σημα στροφομετρου στην φυσα.
Αν και εβαλα την σωστη πλακετα στροφομετρου δλδ για μοτερ με διανομεα δεν δουλευε. Η λυση ηταν να τραβηχτει καλωδιο απο μπροστα (πολλαπλασιαστη-ηλεκτρονικη) μεχρι την φυσα.
Το καλωδιο το ειχα απο πριν γιατι ειχα βαλει εξωτερικο στροφομετρο. Απλα βρηκα το σημα που παει στην φυσα την εκοψα και το εβαλα εκει.
Για να ημουνα σιγουρος ομως συνδεσα ΜΟΝΟ την πλακετα στροφομετρου με γειωση και ρευμα απο μπαταρια και το σημα της ηλεκτρονικης και δουλευε.
Eχεις τωρα καποιο καντραν ή πλακετα στροφομετρου που να ειναι απο μοτερ με διανομεα? ας ειναι και απο αλλο αμαξι δεν μας πειραζει.
Βρηκα αυτο http://www.toyotanation.com/forum/13...near-coil.html
http://i14.photobucket.com/albums/a3...Untitled-3.png
πρεπει να εχεις κατι σαν αυτο που ειναι ο igniter http://www.japparts.com.au/wp-conten...34-220x150.jpg απο αυτο εχω παρει σημα στο δικο μου για το στροφομετρο και συμφωνα με τις οδηγιες που εχουν μαζι εξωτερικα στροφομετρα εκει τα συνδεεις.
Αν θες αγοραζεις ενα φτηνο εξωτερικο και βλεπεις τι γινεται, αλλιως αν εχεις ενα απο αμαξι με μοτερ που εχει διανομεα παλι μπορεις να δοκιμαζεις.
Αν εχει γινει βλακεια οπως εγινε σε εμενα απο την μετατροπη και το σημα χαθηκε καπου οτι και να βαλεις και το σωστο να ειναι δεν θα σου παιζει!
Ξεχασα να τονισω οτι με beeper πολυμετρου στο δικο μου το καλωδιο του igniter επικοινωνουσε με το καλωδιο του ιδιου χρωματος στο καντραν στην φυσα για το σημα του στροφομετρου αλλα ΔΕΝ δουλευε!!! οταν ΕΚΟΨΑ το καλωδιο στην φυσα και ενωσα αυτο που ΕΓΩ ειχα τραβηξει μπροστα τοτε και μονο τοτε δουλεψε! γιαυτο προτεινω πρωτα δοκιμη απο μπροστα να μην χανεις χρονο και χρημα!
λεπτομερειες με φωτος εδω : http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=21554

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 11-04-16 στις 15:55.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-04-16, 16:54
Το avatar του χρήστη mixalhs_23
mixalhs_23 Offline:
 
Εγγραφή: 24-09-2009
Περιοχή: KAVALA
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 261
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 204
mixalhs_23 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ήταν ίδιο Corolla με το δικό μου με μοτέρ 4zz ίδια χρονολογία όλα ίδια. είναι του μηχανικού μου. Η συνδεσμολογια έγινε ακριβώς όπως ήταν στο δικό του και στο δικό μου αμάξι στην ουσία βγάλαμε βάλαμε. Και τό στροφόμετρο του είχε αυτή την πατέντα (καλώδιο γέφυρα) από πίσω και την κάναμε και σε μένα. Το περίεργος τώρα είναι ότι δεν δουλεύει το στροφόμετρο του ούτε στο δικό μου αμάξι αλλά ούτε και στο δικό του αμάξι με το Gt4 μοτέρ. εκτός και αν έγινε κάτι στην μετατροπή του Gt4 που χάλασε το στροφόμετρο του. Ίσως Π.Χ η πατέντα που είχε για το levin να βραχυκυκλωσε όταν έβαλε το Gt4 και πλέον να μην δουλεύει καθόλου. Μάλλον όπως με βλέπω θα τραβήξω καλώδιο κατευθείαν από μπροστά στο στροφόμετρο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-04-16, 22:39
Το avatar του χρήστη dimitrise111
dimitrise111 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Μοντέλο: E11 WRC REPLICA
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ευοσμος
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 992
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 324
dimitrise111 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παρεπιμπτοντως σε εμενα δεν ηταν νεκρο απλανστο ρελαντι το στροφομετρο επαιζε απο τι 1600-3500 στροφες......μολις αλλαχτηκε ο διανομεας οπως ειπε ο Νικηφορος ηρθε στα κανονικα του....
__________________
japcars❤️
Corolla WRC❤️
Corolla E11❤️
http://www.corollaclub.com/forums/vb...o=view&id=5505
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-04-16, 06:39
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs_23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήταν ίδιο Corolla με το δικό μου με μοτέρ 4zz ίδια χρονολογία όλα ίδια. είναι του μηχανικού μου. Η συνδεσμολογια έγινε ακριβώς όπως ήταν στο δικό του και στο δικό μου αμάξι στην ουσία βγάλαμε βάλαμε. Και τό στροφόμετρο του είχε αυτή την πατέντα (καλώδιο γέφυρα) από πίσω και την κάναμε και σε μένα. Το περίεργος τώρα είναι ότι δεν δουλεύει το στροφόμετρο του ούτε στο δικό μου αμάξι αλλά ούτε και στο δικό του αμάξι με το Gt4 μοτέρ. εκτός και αν έγινε κάτι στην μετατροπή του Gt4 που χάλασε το στροφόμετρο του. Ίσως Π.Χ η πατέντα που είχε για το levin να βραχυκυκλωσε όταν έβαλε το Gt4 και πλέον να μην δουλεύει καθόλου. Μάλλον όπως με βλέπω θα τραβήξω καλώδιο κατευθείαν από μπροστά στο στροφόμετρο.
καλημερα! αυτο για να δουλεψει πρεπει να εχεις και το σωστο στροφομετρο υποψην δλδ απο αμαξι με μοτερ που εχει διανομεα, για να μην πεδευεσαι τσαμπα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrise111 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρεπιμπτοντως σε εμενα δεν ηταν νεκρο απλανστο ρελαντι το στροφομετρο επαιζε απο τι 1600-3500 στροφες......μολις αλλαχτηκε ο διανομεας οπως ειπε ο Νικηφορος ηρθε στα κανονικα του....
αυτο δεν γνωριζω πως γινεται, μηπως το ειχαν συνδεσει και δεν εδειχνε απλα σωστα? εμενα δεν το ειχε συνδεσει το καλωδιο σηματος.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-04-16, 23:10
Το avatar του χρήστη dimitrise111
dimitrise111 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Μοντέλο: E11 WRC REPLICA
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ευοσμος
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 992
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 324
dimitrise111 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Νικηφορε με το παλιο εδειχνε οτι να ναι μολις εγινε η αλλαγη ολα κομπλε
__________________
japcars❤️
Corolla WRC❤️
Corolla E11❤️
http://www.corollaclub.com/forums/vb...o=view&id=5505
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-04-16, 06:43
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrise111 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικηφορε με το παλιο εδειχνε οτι να ναι μολις εγινε η αλλαγη ολα κομπλε
καλημερα, ποια αλλαγη εγινε? τι αλλαξες μετα? το στροφομετρο? το καντραν?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > Μοτερ. > 4AGE 20v Levin

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στροφόμετρο με οικονομόμετρο led βοήθεια? supermanboy TOYOTA COROLLA E*101 54 04-06-12 23:17
Corolla EE111 turbo (4E-FTE) και στροφόμετρο NikiforosGT TOYOTA COROLLA 111(G6) 117 28-01-12 20:26
Στροφόμετρο Starlet GT σε Corolla EE111 4E-FTE how to NikiforosGT Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 0 22-05-11 19:31
Αλλαγή πλαστικού που καλύπτει κοντερ στροφόμετρο giorgosvet TOYOTA COROLLA E 12 11 02-12-10 13:27



Page generated in 0,18843699 seconds (84,18% PHP - 15,82% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:35.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)