Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

ΦΟΡΟΥΜ Οτιδήποτε έχει σχέση με το φόρουμ μας, όπως νέα, αναβαθμίσεις και τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχει κάποιος.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Set Δίσκος - πλατώ ρουλεμάν & Βολαν για ZZE 112 (1,6λτ VVTI μοντ 2001)
  #1  
Παλιά 26-10-14, 10:38
Corollakiasblue Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 15-01-2012
Μηνύματα: 9
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Corollakiasblue είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Set Δίσκος - πλατώ ρουλεμάν & Βολαν για ZZE 112 (1,6λτ VVTI μοντ 2001)

Αγαπητοί φίλοι,

έχω μια corolla ZZE 112 (1,6 lt VVTI mod 2001) με 240.000 xlm. Αλλαξα πρώτη φορά δίσκο - πλατώ στα 35.000 χλμ (εγγύηση...) και ξανα άλλαξα στα 135.000 χλμ και τοποθέτησα aftermaket χωρίς φερμουιτ (δεν ξέρω τι τύπο μου έβαλε ο μηχανικός μου τότε, αλλά πάντως έφερε ελατήρια αντί φερμουιτ). Το βολάν ήθελε τορνίρισμα ,αλλά ο μηχανικός το ''ξέχασε'' να το κάνει και το φόρεσε όπως ήταν! Παρόλα αυτά (οδηγώντας πάντα συνετά) συνεχίζω να έχω τον ίδιο δίσκω πλατώ ρουλεμάν βολάν στα 240.000 χλμ χρησιμοποιώντας βαλβολίνες LE από τα 60.000 χλμ (όταν έγινε σερβις στο κιβώτιο λόγω σφυρίγματος στα 60.000 χλμ στην εγγύηση) , με αλλαγή τους στα 210.000 χλμ (δηλ μετά από 160.000χλμ !) και πάλι με LE . Το κιιβώτιο είναι αθόρυβο στις αλλαγές και στην πορεία, με την κλασσική ευαισθησία στην όπισθεν που χρειάζεται να μπεί αργά, για να μην κάνει θόρυβο. παρότι δεν βλέπω αλλαγή στην κατανάλωση ή εμφανές πατινάρισμα , ωστόσο όταν έχω ήδη επιλέξει την όπισθεν, ακούω ένα μεταλλικό συρριστικό ήχο όταν πατάω το γκάζι για να κινηθώ όπισθεν που εξαφανίζεται μετά από 1/2 δευτερόλεπτο, ενώ η κίνηση συνεχίζεται. Αυτό δεν συμβαίνει όλες τις φορές με την όπισθεν. Κανένα παρόμοιο ηχητικό πρόβλημα με την 1η ή άλλες ταχύτητες, εκτός του γεγονότος ότι αισθάνομαι να γυρίζει ο δίσκος στην 1η στην εκκίνηση με αίσθηση σύμπλεξης - αποσύμπλεξης από το βολάν (όπως περίπου την 1η ημέρα που έιχα αλλάξει το δίσκο πλατώ ρουλεμάν με το ίδιο πλατώ , πριν χρόνια), γεγονός που μου χτυπά το καμπανάκι για αλλαγές δίσκου πλατω ρουλεμαν (και βολάν ?). Θα ήθελα τις προτάσεις σας . Οδηγώ ομαλά και χωρίς εξάρσεις και θέλω κάτι με διάρκεια ζωής. Τι μου προτείνετε ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Avensis μοντ. 2001 arme72 CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4 2 04-03-14 09:29
Δίσκος Συμπλέκτη Auris 1600 AleXandros_9 TOYOTA AURIS 9 04-04-10 14:37
Αλλαγη δίσκου σε carina xrhstos1989 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 4 07-01-08 00:12
Μετάδοση: Δίσκος Πλατώ, Ρουλεμάν, Κιβώτιο κλπ DjBac SUPPORT 18 07-05-07 19:28
Δίσκος - Πλατό Σε 4efte speedc TOYOTA COROLLA 111(G6) 6 01-09-05 08:45



Page generated in 0,09798694 seconds (71,67% PHP - 28,33% MySQL) with 24 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:51.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)