Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

TOYOTA COROLLA E*101 1992>1996

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-02-16, 21:11
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Για να μην "πεφτω" κατω απο το αυτ/το μονο για να μετρησω τον λ και μονο για τον 4e-fe εως το 1994 υπαρχει ο εξης τροπος.
Στο φις διαγνωσης συνδεω στην επαφη VF1 το + (θετικος ακροδεκτης) του πολυμετρου και στην επαφη Ε1 το - (αρνητικος ακροδεκτης) του πολυμετρου.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-02-16, 21:23
Το avatar του χρήστη andreasseva
andreasseva Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 29-09-2015
Μηνύματα: 31
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 108
andreasseva είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ωραια φιλε μου μεσα στην βδομαδα θα τα τσεκαρω ολα αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-02-16, 21:55
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
[quote=andreasseva;478627]ωραια φιλε μου μεσα στην βδομαδα θα τα τσεκαρω ολα αυτα[/quote
Δυο πραγματα μονο τσεκαρε. Στις ποσες μοιρες ειναι το avans του κινητηρα σου και κανε μια αναλυση καυσαεριων.
Για τον ελεγχο του avans πρεπει να βραχυκυκλωσουν τις επαφες Ε1 και ΤΕ1 στο φις διαγνωσης. Στο αναφερω γιατι αρκετες φορες -πριν παρω πιστολι χρονισμου και ετρεχα στα συνεργεια - προσπαθουσαν να μου το ρυθμισουν χωρις την παραπανω κινηση.
Αν ανοιξεις το καπω στην δεξια γωνια εμπρος εχει αυτοκολλητο με σχημα για το τι πρεπει να κανεις. (εκει γραφει avans 8 εως 12 μοιρες).
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-02-16, 13:58
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα! φιλε Costa πολυ ωραια και σωστα αυτα που γραφεις και ευχαριστουμε για τις τεχνικες πληροφοριες, καλα κανεις και απαντας εδω γιατι μπορει και αλλοι να θελουν να μαθαινουν.
Η αληθεια ειναι εγω οτι εχω 4EFTE βεβαια αλλα μερικα απο αυτα που ειπες θα ηθελα να τα τσεκαρω οπως πχ το avans, εγω επειδη ειχα αλλαξει ενα oring λαστιχακι τον εβγαλα και τον εβαλα με το ματι σημαδευοντας τα σημεια που ηταν οι βιδες, δεν εχω πιστολακι και δεν πηγα σε φιλο μηχανικο να το δουμε.
Σε ιδιο μοτερ μιας φιλης το ειχαν βαλει τερμα κατω βιδωμενο και βαραγε τρελα πειρακια, το αμαξι εκαιγε πολυ χωρις να πηγαινει καλα. Οταν το εφτιαξα με το ματι παλι και με το αυτι, της ειπα ομως να παει και σε μηχανικο με πηρε τηλ και μου λεει επαθα πλακα πως πηγαινει τωρα.
Ειναι πολυ σημαντικο το σωστο Avans. Τα πειρακια μπορει να εχουν πλακα οπως ακουγονται αλλα δεν ειναι καθολου καλο για το μοτερ και την τσεπη μας!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 09-02-16, 23:55
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
""Σε ιδιο μοτερ μιας φιλης το ειχαν βαλει τερμα κατω βιδωμενο και βαραγε τρελα πειρακια, το αμαξι εκαιγε πολυ χωρις να πηγαινει καλα.""


Στον 4e-fe αν ο ιμαντας χρονισμου μπει ακριβως οι βιδες που σφιγγουν τον διανομεα ειναι στη μεση του "κενου" που μπορει να παιξει ο διανομεας για να ρυθμισεις το avans. Ο 4e-fe ηταν η βαση για να φτιαξουν τον 4e-fte που εχεις οποτε τον ξερεις και μπορεις να καταλαβεις αυτα που γραφω. Τα σημαδια χρονισμου στην οδοντωτη τροχαλια στροφαλου, ειναι μια χαρακια στην τροχαλια, κι ενα βουναλακι στον κορμο. Στην τροχαλια εκκεντροφορου ομως σε καποιο σημειο εχει τρυπα (και γραφει 4e) και αντιστοιχα ενα σημαδακι στο κεφαλαρι. Το σημαδακι ειναι πολυ μικρο σε σχεση με την τρυπα. Οταν ευθυγραμισεις τα σημαδια περασεις τον ιμαντα και χαλαρωσεις την βιδα που κραταει το ρουλεμαν/τεντοτηρα για να πιεσει/τεντωσει τον ιμαντα μετατοπιζεται ελαφρα η τροχαλια στροφαλου. Οταν προσπαθησεις να ευθυγραμισεις την παραπανω τροχαλια το σημαδακι στην τροχαλια εκκεντροφορου εχει μετατοπιστει στην ακρη του κυκλου. Δεν υπαρχει προβλημα γιατι ειναι εντος οριων. Οταν ομως ρυθμισεις τον διανομεα για να εχεις 10 μοιρες παρατηρεις οτι εχει φυγει λιγο απο το κεντρο του (στον διανομεα αναφερομαι). Αν για να εχεις 10 μοιρες εχεις φερει τον διανομεα στο τερμα του ειτε απο την μια ειτε απο την αλλη πλευρα τοτε εχεις πηδηξει δοντι. ( Mε ενα μονο δοντι λαθος δεν χτυπανε οι βαλβιδες στα εμβολα ο κινητηρας ομως εχει τα συμπτωματα του αυτ/του της φιλης σου)
Παντος μετα την εξαγωγη και επανατοποθετηση που εκανες στον διανομεα σου καλο θα ηταν -αν δεν το εκανες ηδη- να ελεγξεις με πιστολι τον χρονισμο. Φανταζομαι εχεις δει με ποσο λιγη μετακινηση του διανομεα ποσο φευγει το avans.
nikiforos GT μηπως γνωριζεις αν τα ημιαξονια του fte εχουν το ιδιο παχος με του 4e ??
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 10-02-16, 06:35
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα, δυστυχως δεν γνωριζω για τα ημιαξονια, αλλα δεδομενου οτι ειναι το αμαξωμα αλλες διαστασεις εχουν αλλο μηκος αν σκεφτεσαι να εχεις απο εκεινο σιγουρα δεν κανουν, και στο δικο μου ειναι τα μαμα δεν μπορουν να μπουν απο 4EFTE! το starlet ep91-ep82 εχουν αλλες διαστασεις. Για το παχος θα σε γελασω δεν ξερω, αλλα σε κατι αλλα αμαξια πχ levin κτλ ειναι σιγουρα ποιο χοντρα απο τις 101-111.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-08-16, 12:19
StathisAfou Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 29-01-2015
Μοντέλο: Corolla ΕE101L
Περιοχή: Δράμα
Ηλικία: 33 male
Μηνύματα: 20
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 116
StathisAfou είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Και εγώ έχω το ΑΕ101L 4efe, δηλαδή ίδιος κινητήρας με τον δικό σου αλλά άλλο αμάξωμα. Με νορμάλ οδήγηση (πόλη, χωριό) καίει 8 λίτρα περίπου. εθνική 6,5 - 6 περίπου με 2800 - 3300 σ.α.λ παρόλο τα λάστιχα που φοράω (195/45/16)
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 21-08-16, 19:37
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από StathisAfou Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ έχω το ΑΕ101L 4efe, δηλαδή ίδιος κινητήρας με τον δικό σου αλλά άλλο αμάξωμα. Με νορμάλ οδήγηση (πόλη, χωριό) καίει 8 λίτρα περίπου. εθνική 6,5 - 6 περίπου με 2800 - 3300 σ.α.λ παρόλο τα λάστιχα που φοράω (195/45/16)
καλησπέρα! προφανως εννοεις με τον μαμα τον δικο μου γιατι τωρα εχω 4EFTE απο το 2008.
Τοσο πολυ καιει? αμα το σκιζεις ποσο παει δλδ?
γιατι εμενα μεσα στην πολυ με νορμαλ οδηγηση εχει γυρω στο 9.4-9.5 ενω με πολλα γκαζια, προσπερασεις κτλ παει και 10 και κατι ψιλα.
Σε ταξιδια χαλαρα εχω δει το λιγοτερο 7.4 οταν λεω χαλαρα εννοω χωρις τουρμπισματα δλδ (αυτο το νουμερο το ειχα δει στον γυρο της Βορειας Ευβοιας).
εγω εχω λαστιχα 195/50/15 και το μακρυ σασμαν του starlet gt ep82. Και εχω ΕΕ111 οχι 101.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 23-08-16, 15:08
StathisAfou Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 29-01-2015
Μοντέλο: Corolla ΕE101L
Περιοχή: Δράμα
Ηλικία: 33 male
Μηνύματα: 20
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 116
StathisAfou είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα. Ναι φίλε μου τον μαμά εννοούσα γιατι αναφέρθηκε ο 4efe. Καίει τόσο ίσως λογο ζαντας. Μέσα στη πόλη δεν μπορώ να πω ότι παω οικονομικά. Αλλα περίμενα έξω να καίει λιγοτερο
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 23-08-16, 20:44
leoe11 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 10-12-2015
Μηνύματα: 44
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 107
leoe11 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ενας λογος που δεν βαζω 15αρες στο 1.3.
δεν επηρεαζει δραματικα καταναλωση επηρεαζει σε ενα βαθμο ομως..
ειδικα μεσα στην πολη καιει λιγο παραπανω...
κοιτα αυτα που σου ειπαν τα παιδια βαλε 14αρες και πιστευω θα δεις σεβαστη διαφορα μετα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καταναλωση λαδιου VVT-ι keichi TOYOTA COROLLA 111(G6) 33 20-12-13 12:18
Καταναλωση λαδιου στα 1,4 D-4d lmaiikl SUPPORT 0 20-04-13 19:23
Καταναλωση Νικος Βασ Ειμαι νεος 11 14-01-11 08:01
ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TS ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ TOYOTA COROLLA T-SPORT 19 16-02-09 03:05
Καταναλωση G61.3T ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 34 04-10-04 09:33



Page generated in 0,17304492 seconds (81,68% PHP - 18,32% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:19.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)