Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Κατανάλωση corolla EE111+4EFTE
  #1  
Παλιά 13-08-12, 09:37
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Κατανάλωση corolla EE111+4EFTE

Ανοίγω το παρόν θέμα διότι στο θέμα KATANAΛΩΣΗ στο SUPPORT σβήστηκαν πάρα πολύ χρήσιμα πράγματα που είχαμε πει εκεί σχετικά με το μοτερ αυτό και την αγαπημένη μας corollitsa. Αρχίζοντας εγώ λοιπον να πω πως το wideband έχει άμεση σχέση με την κατανάλωση, καθώς αναλογα το μιγμα πόσο πλούσιο είναι σημαίνει πως έχουμε και αυξημένη κατανάλωση αλλά και ότι έχει ανοίξει η τουρμπινα μας, εγώ έχω AEM wideband και τα νούμερα που βλέπω είναι :
Ρελαντί 14,2 - 14,8 σε κανονικες ταχυτητες παιζει αναμεσα σε 14 και 15 αμα δεν το γκαζωνω εκει που κανει δλδ και την ποιο μεγιστη οικονομία καυσιμου και μπορει να πηγαινω πχ σε Εθνικη χωρις κίνηση με ταχύτητες 120-160χλμ στο κοντερ (γιατι κλεβει πολυ το δικο μου), και σε πληρη τουρμπισμα 0.7 παει 10.3 και 10.7 στο ποιο χαλαρό. Ειπαμε στο άλλο θέμα και δεκτον πως μεγαλυτερες τουρμπινες καινε λιγοτερο μεσα στην πολη ή με οικονομικη-κανονικη οδηγηση και αυτο γιατι η μαμα ct9 ανοιγει απο χαμηλα με αποτελεσμα ακομα και με το παραμικρό προσπέρασμα να αυξάνει την κατανάλωση! επίσης ο 4EFTE έχει ένα πρόγραμμα που δουλεύει πλουσιο και έτσι με έναν παραλληλο ή ακομα και apexi S-AFC μπορουμε να το κανουμε ποιο φτωχο οσο μας παιρνει και να εχουμε μειωση, αυτο δεν σημαινει πως αυτα τα 2 ειναι λυσεις για μειωση καταναλωσης καθως δεν αξιζει τον κοπο, όποιος θελει σημαντικη μειωση και σιγουρη βαζει απλα υγραεριο! Επίσης όπως είδα και εγώ μικροτερη καταναλωση εχει αν δεν τουρμπιζουμε αλλα εχουμε περισσοτερες στροφες στο κινητηρα, παρα να εχουμε μια μεγαλυτερη ταχυτητα στο σασμαν, λιγοτερες στροφες και να τουρμπιζει ακομα και σε λιγοτερα bar απο τα μεγιστα, η τουρμπινα ανοιγει αναλογα το πατημα του γκαζιου καπου στις 3000στροφες αναλογα και τα φορτια πχ σε ανηφορα ανοιγει λιγάκι ποιο πριν, πραγμα που σημαινει οτι μπορουμε να το φτάσουμε σε πολλές στροφές και πολλα χλμ ΧΩΡΙΣ να ξεπερασει το 0 στο μπαρομετρο! ομως για να γινει αυτο θελει πολυ σιγα πατημα το γκαζι και επιτάχυνση με ρυθμους χελόνας!!! οχι ομως οτι δεν γινεται γιατι το εχω δοκιμάσει μερικες φορές!

Για απάντηση στο ερωτημα του tsavman, γιατι τα έσβησαν τα ποστς μου. Το μοτερ μου εχει συμπιεση αν δεν κανω λαθος 8,2 ειναι μικροτερη απο τα ατμοσφαιρικα μοτερ, την 100αρα την ήθελα για να καθαρισει το μοτερ επειδη ειχα πεσει σε νοθευμενη ECO και δεν πηγαινε καλα και φυσικα αυξησε την καταναλωση! οπως γινεται κλασικα με ολες τις νοθευμένες βενζινες! με αυτη την βενζινη που εβαλα τελικα δλδ την SHELL VPOWER 95, εβγαλα 8,7 καταναλωση μετρωντας και με τον χιλιομετρητη αφου τον μηδενιζω καθε φορα αλλα και στο κινητο με το προγραμμα myCars για Android, που ειναι πολυ καλη καταναλωση αν σκεφτεις οτι εκανα και προσπερασεις, ανοιγματα, μερικες μερες με A/C κτλ, βεβαια ισως παιζει ρολο που σιγουρα θα παιζει οτι δουλευω και με υδρογονο μαζι και εχει επιπλεον μειωση καταναλωσης γιατι τραβαει πολυ ανετα το μοτερ σε σχεση με πριν. Οι καταναλωσεις μου πριν ηταν ολες εδω και πολυ καιρο πανω απο 10,2 και οταν ειχα ανοιχτο το A/C καθε μερα τα μεσημερια για 10χλμ εβγαζα πανω απο 11,3-11,5!!! βεβαια σημαντικο ρολο παιζει και οτι η τελευταια μετρηση εγινε ενω εμενα εξοχικο που ναι μεν εκανα την μερα 46+46χλμ για πηγαινελα στην δουλεια μου, αλλα οι διαδρομες ηταν το πρωι ΧΩΡΙΣ κινηση μαλιστα στον Διονυσο και στην Εκαλη ημουν το μονο αμαξι και φυσικα δεν εχει φαναρια! μονο λιγα στην Λ.Μαραθωνος! επισης στην εθνικη 140-160χλμ σταθερα και ατουρμπιστα. Το μεσημερι εριχνα και καμια προσπεραση κτλ, οποτε πιστευω εχει σημασια και οι διαδρομες καθως εχει αποδειχτει πως οταν δεν εχεις σταματα-ξεκινα εχεις μεγαλη μειωση καταναλωσης!

Υ.Γ Παρακαλώ το τοπικ αυτο να μεινει καθαρο απο ασχετα ποστς και αφορα ΜΟΝΟ 4ΕFTE και οχι αλλους κινητηρες, οι αλλοι μπορουν να γραφουν στο SUPPORT εδώ http://www.corollaclub.com/forums/sh...271#post450271 Ευχαριστώ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 13-08-12 στις 12:05.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-08-12, 11:35
Το avatar του χρήστη alex-g
alex-g Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 1.659
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 372
alex-g είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
στην κατανάλωση που ανέφερα στο αλο τοπικ δλδ απο corolla sedan 4efte με emanage 156hp 1,1bar εχει σασμάν ατμοσφαιρικού 5αρι η κατανάλωση ειναι στο 9-10 με νορμαλ οδήγηση χωρίς a/c και με ορισμένες προσπεράσεις χωρίς φανάρια σε δρόμο ανοικτό θεωρώ καλο νούμερο είναι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-08-12, 12:10
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Επειδή το έχω δοκιμάσει στο starlet GT ep82 + 4EFTE (αυτο που τωρα εχω στην turborolla), το ατμοσφαιρικο σασμαν εγω βέβαια ειχα τοτε του 2Ε-Ε καιει παραπανω απ' οτι με του 4ΕFTE που είναι ποιο μακρύ και ανοίγει καλύτερα το μοτερ, και καλα μέσα στην πόλη με κίνηση και φανάρια οκ έχεις λίγο καλύτερες εκκινήσεις-επιταχύνσεις, αλλά σε ταξίδια και μεγάλους δρόμους υπέφερε το μοτερ! φυσικα διαφορές μπορουμε να δουμε και με ελαστικα, στο σταρλετ ας πουμε πηγαινε καλυτερα με 185/60/14 παρα με 185/55/14! μαλιστα ο κοφτης τελικης υποτιθετε ειναι στα 180χλμ πραγματικα, με το κοντο σασμαν και 185/55/14 στα 200 κοντερ βαραγε ο κοφτης τελικης! με μακρυ σασμαν του 4EFTE και 185/60/14 περνουσα τα 200 στο κοντερ η βελονα γυριζε αναποδα απο κατω και ο κοφτης τι εγινε??? οταν λοιπον εχουμε σωστοτερο βημα εχουμε λιγοτερες στροφες στο μοτερ στα ιδια χλμ που πριν ειχαμε περισσοτερες! αρα λογικο επακολουθο ειναι η μειωση καταναλωσης, στην corolla δεν έκανα λοιπον τον κόπο να ασχοληθώ με το σασμαν του 4EFE, αγγελία με την μία όπου και πωλήθηκε και άφησα του 4EFTE που το είχα ήδη κουμπωμένο επάνω με νέο δίσκο-πλατό-ρουλεμάν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 13-08-12 στις 12:15.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-09-12, 18:32
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Λοιπον τωρα τον Αυγουστο η καταναλωση μου έπεσε ακομα περισσοτερο! σταδιακα αρχισε να πεφτει απο τα 10 κατι μεσα στην πολη σε 8,5 - 8,9 και στο τελευταιο γεμισμα εκανα 575χλμ!!! μερικα με λαμπακι και οταν γεμισα πηρε μεσα 42,88 λιτρα που σημαινει 7,46λτ/100χλμ! εκανα ενα ταξιδακι βορεια ευβοια απο Μαραθωνα τα βουνα μεσω Βαρναβα και μετα Χαλκουτσι (οχι μεσω Εθνικης) παω μετα στο Φερυ παμε Ερετρεια, ανεβαινω ολη την διαδρομη γυρω γυρω απο Αγια Αννα και πανω και γυρισα απο Αιδηψο με φερυ στην Αρκιτσα και μεσω Εθνικης μετα Σχηματαρι-Δηλεσι-Χαλκουτσι-Σκαλα Ωρ-Χαλκουτσι ξανα και μετα εθνικη για Αγιο στεφανο κτλ για να βγω στο εξοχικο, συνολικα δλδ 411χλμ ειχα απο πριν 127 και μερικα που εκανα μετα συνολο 575. Ειχα μερικα τουρμπισματα, κανονικη οδηγηση και μερικες φασεις που φοβηθηκα μη μεινω και πηγαινα συνεχεια με υποπιεση -0.5!! οπως οταν γυρνουσα απο Ωρωπο που ημουν στην τελευταια γραμμη και εκανα 54χλμ! και ετσι εκανα ακομα αλλα 30!!! τελικο συμπερασμα ειναι τελικα πως πολλοι κλεβουν! διοτι εβαλα σε BP μεχρι το τσακ της αντλιας και πηρε 42,88 λιτρα ενω ειχα λαμπακι αναμενο συνεχεια και η βελονα παταγε πανω του!!! αλλες φορες με την βελονα αναμεσα στις 2 γραμμες και χωρις λαμπακι φυσικα και μου εβαζαν 38-40+!!!! προσοχη στα βενζιναδικα! αν δεν ειχα ριξει μερικα τουρμπισματα και οσα χλμ ειχα απο πριν σιγουρα θα ειχα ακομα ποιο μικρη καταναλωση! η απουσια φαναριων, στοπ και κινησης ειναι ολο το θεμα! μη ξεχναμε και το υδρογονο :P
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
OBD στην Corolla EE111 NikiforosGT TOYOTA COROLLA 111(G6) 99 08-04-24 23:33
Corolla EE111 turbo (4E-FTE) και στροφόμετρο NikiforosGT TOYOTA COROLLA 111(G6) 117 28-01-12 20:26
Στροφόμετρο Starlet GT σε Corolla EE111 4E-FTE how to NikiforosGT Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 0 22-05-11 19:31
NikiforosGT corolla turbo EE111 Greedy RS type NikiforosGT Videos 53 02-12-10 18:44
Mac Mini On Corolla EE111 !!! NikiforosGT TOYOTA COROLLA 111(G6) 9 27-07-10 06:24



Page generated in 0,13839793 seconds (80,19% PHP - 19,81% MySQL) with 30 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:53.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)