Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Corolla πρόβλημα με φρένα
  #1  
Παλιά 13-07-09, 11:00
Το avatar του χρήστη Snoo
Snoo Offline:

Μέλος
 
Εγγραφή: 07-07-2009
Μοντέλο: Corolla E12 Sol 5D 2005
Περιοχή: Kitsi Koropiou
Μηνύματα: 217
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 202
Snoo είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Corolla πρόβλημα με φρένα

Καλήσπερα Corolakides ειμαι νεος στο forum! Εχω μια Corolla 2005 Hatchback το αυτοκινητο το είχα αγορασει απο την Toyota Flamiatos Νοεμβριο 2008 Μεταχειρισμενο στα 59000Km Με το Service των 60 Κομπλε! Μετα απο ένα ατύχημα που είχα (Δεν εφτεγα πληρομενα απο ασφαλεία του καραγκιοζη) τα 'εφτιαξα όλα! Το αυτοκίνητο απο τότε έχει προβλημα στα φρένα ειναι πολύ μαλακά αλλά το είχα παει σε πολλά συνεργεια Toyota και μ είχαν πει πως όντως ετσι όλα ειναι μαλακά. Σύμερα που κατέβασα τις ρόδες για να δω αν έχω τακάκια(μπρος πισω) ειδα πως θέλω και δισκους (μπρος πίσω)! Δίαβαζα στο Internet και βλέπω πως γενικότερα όλοι με τις Corolles έχουν πρόβλημα στα φρένα... και βάζουν άλλους δίσκους οχι μαμά! Το αμάξι εχει εγγύση μέχρι το 2012. Τι να κάνω να πάρω αλλους δίσκους για να βρώ τιν υγεία μου η να πάρω τα μαμισια?? Αν πάρω αλλα τακακια και δίσκους που δεν είναι μαμα χάνω την εγγύση του αυτοκινήτου??

Τιμές για αλλαγή δισκων και τακάκια μπροστά 200€
Τιμές για αλλαγή δισκων και τακάκια πίσω 160€
και τοποθέτηση 80€ Μήπως ειναι πολλά? Αξιζει να τα αλάξω και να πάρω τα μαμισια??

Ευχαριστώ Χρήστος απο Αθήνα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Snoo : 13-07-09 στις 17:35.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-07-09, 17:15
Το avatar του χρήστη agapiou
agapiou Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 20-05-2009
Μοντέλο: Ε12 f/l 5d 1.4
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 3.441
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 530
agapiou θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Καταρχας καλησπερα και καλως ηρθες! Η εγγυηση που δινει η Τoyota ειναι 3+3. Δηλαδη τα πρωτα 3 σε καλυπτει σε ολα, ενω για την δευτερη 3ετια θα πρεπει να κανεις τα service σε Toyota, αλλα και ολα τα προηγουμενα να τα εχεις κανει και αυτα σε Toyota. Δηλαδη 6 χρονια να πηγαινεις σε Toyota. Τωρα η δευτερη 3ετια σε καλυπτει μονο μηχανικα συμφωνα με το βιβλιο, οποτε μπορεις αφοβα να παρεις τακακια και δισκους after market.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-09, 17:39
Το avatar του χρήστη Snoo
Snoo Offline:

Μέλος
 
Εγγραφή: 07-07-2009
Μοντέλο: Corolla E12 Sol 5D 2005
Περιοχή: Kitsi Koropiou
Μηνύματα: 217
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 202
Snoo είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agapiou233 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχας καλησπερα και καλως ηρθες! Η εγγυηση που δινει η Τoyota ειναι 3+3. Δηλαδη τα πρωτα 3 σε καλυπτει σε ολα, ενω για την δευτερη 3ετια θα πρεπει να κανεις τα service σε Toyota, αλλα και ολα τα προηγουμενα να τα εχεις κανει και αυτα σε Toyota. Δηλαδη 6 χρονια να πηγαινεις σε Toyota. Τωρα η δευτερη 3ετια σε καλυπτει μονο μηχανικα συμφωνα με το βιβλιο, οποτε μπορεις αφοβα να παρεις τακακια και δισκους after market.
Τι ακριβώς ενοείς? Μήπως η Toyota καλήπτει τα δικά τις ανταλάκτικα για να σηνεχίστει η εγγύηση? ή πρεπει να τα βάλουν αυτοί και ας είναι οτι νανε εταιρίας?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-07-09, 18:06
Το avatar του χρήστη agapiou
agapiou Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 20-05-2009
Μοντέλο: Ε12 f/l 5d 1.4
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 3.441
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 530
agapiou θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Εξηγω. Τα πρωτα 3 χρονια καλυπτεσαι απο ολα. Μαλιστα, συμφωνα με τον ευρωπαικο κανονισμο 1400/2002, για οσο διαρκει η εγγυηση του κατασκευαστη μπορεις να κανεις τα service οπου θελεις, ακομα και σε συνοικιακο συνεργειο, χωρις να χανεις την εγγυηση, αρκει τα ανταλλακτικα που θα χρησιμοποιεις θα ειναι ιδια ή ιδιων προδιαγραφων με αυτα του κατασκευαστη, και επισης εκει που θα κανεις τα service να ειναι νομιμο το συνεργειο. Για την 2η 3ετια, καλυπτεσαι μονο μηχανικα, αρα τα φρενα ειναι εκτος εγγυησης. Για να την εχεις και αυτη, πρεπει για 6 χρονια να πηγαινεις μονο στην Toyota. Απο την αλλη, καθε ανταλλακτικο που βαζεις 1 εχεις χρονο εγγυηση. Για μενα παρε απο εξω. Οπως θα κανω και εγω σε λιγο καιρο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-07-09, 18:35
Το avatar του χρήστη Snoo
Snoo Offline:

Μέλος
 
Εγγραφή: 07-07-2009
Μοντέλο: Corolla E12 Sol 5D 2005
Περιοχή: Kitsi Koropiou
Μηνύματα: 217
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 202
Snoo είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ομολογώ πως αυτόν τον νόμο τον ακούω πρώτη φόρα. Σίγουρα υσχιεί??
Τι θα μου πρότινες για Corolla 2005 Sol Hatchback Θέλω να αλαξώ δίσκους μπρος και τακάκια μπρός πίσω τι θα μου πρότινες??


Το αυτοκίνητο μέχρι τώρα πυγαίνει για service μόνο στην Toyota ι προηγουμενη κυρίο που το είχε μονο στην Toyota το πήγαινε...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-07-09, 18:51
Το avatar του χρήστη agapiou
agapiou Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 20-05-2009
Μοντέλο: Ε12 f/l 5d 1.4
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 3.441
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 530
agapiou θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Εδω ειναι ο ευρωπαικος κανονισμος. Ισχυει απο 01/10/2002 και ληγει 31/05/2010. Τωρα γιατι ληγει δεν ξερω.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...30:0041:EL:PDF
Για τους δισκους και τα τακακια που ρωτας εχει σχετικο θεμα για Ε12.
http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=8771
Προσωπικα, σε λιγο καιρο θα βαλω τακακια μπροστα, τα Ferodo premium.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-07-09, 20:18
Το avatar του χρήστη Snoo
Snoo Offline:

Μέλος
 
Εγγραφή: 07-07-2009
Μοντέλο: Corolla E12 Sol 5D 2005
Περιοχή: Kitsi Koropiou
Μηνύματα: 217
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 202
Snoo είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Έχω μπερδευτεί με το Link σου ο ενας λεει εβαλα nippop Ο αλος λεει έβαλα και ήταν χάλια δεν βγάζω άκρη
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-07-09, 20:39
Το avatar του χρήστη agapiou
agapiou Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 20-05-2009
Μοντέλο: Ε12 f/l 5d 1.4
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 3.441
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 530
agapiou θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Eγω απο εκει αποφασισα. Οι περισσοτεροι που εχουν τα ferodo αν δε κανω λαθος λενε καλα λογια. Οταν θα ερθει η ωρα για να αλλαξω και δισκους θα βαλω nippon. Και δισκους και τακακια μαζι. Και αυτο λογω εκπτωσης στα silvercard members. Aν μπερδευεσαι τοσο παρε απο την toyota, αλλα πανε αλλου να τα περασεις για να σε βγει και πιο φθηνα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-07-09, 20:53
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
όταν λές ότι θες και δισκόπλακες τι εννοείς ότι έχουν δλδ? έχουν νυχάκι? είναι στραβές? πολύ φαγωμένες? εδώ πολύ παλιότερες corolles και δισκόπλακες αλλάζουν μετά από πολλά χρόνια! μου φαίνεται παράξενο να θέλει τόσο γρήγορα! και εγώ ξέρω ότι τα μαμίσια είναι τα καλύτερα τουλάχιστον από τα διάφορα imitation, αν τώρα πας σε aftermarket λύσεις και μάρκες πάω πάσο. Το ότι έχουν πρόβλημα οι corolles στα φρένα που το είδες? και για ποιό μοντέλο? μόνο για τις Ε12 αναφέρεσαι? οι παλιότερες τουλάχιστον είναι σκυλιά στα φρένα. Για τα μαλακά φρένα αν λες για το πεταλ μήπως είναι απλά θέμα εξαέρωσης? αν θέλει εξαέρωση δεν πιάνει καλά το φρένο δλδ αργείς να φρενάρεις και πιάνει και χαμηλά το πετάλ, αυτό εννοείς?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-07-09, 22:32
Το avatar του χρήστη niknik
niknik Offline:

Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Περιοχή: Καστέλλα
Μηνύματα: 349
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 278
niknik είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Και εγώ άλλαξα δισκόπλακες νωρίς.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα Ρελαντί Corolla E-12 nikola TOYOTA COROLLA E 12 44 27-11-16 14:38
Πρόβλημα με μπροστινά φρένα σε ΕΕ111 NikiforosGT TOYOTA COROLLA 111(G6) 52 03-07-11 19:24
Πρόβλημα με τα φρένα 4a-ge dim_moy UPDATES 4 03-06-10 02:15
Πρόβλημα με Φρένα??? mariouli TOYOTA COROLLA E 12 28 10-04-08 15:44



Page generated in 0,16547203 seconds (82,82% PHP - 17,18% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:58.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)