Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-04-20, 23:43
Το avatar του χρήστη trelokomio
trelokomio Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Μοντέλο: E12 1.4 f/l
Περιοχή: Θεσσαλια
Μηνύματα: 408
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 238
trelokomio είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω οτι αυτο φταιει, ειναι παρα πολυ πιθανον αν περασε μεσα λαδι να τα βραχυκυκλωσε και να εκαψε πολαπλαστασιαστες απο αυτο. Δε νομιζω οτι ειναι τυχαιο οτι μονο σε αυτους ειχε και λαδι.
Και τα χλμ ειναι πολλα, αλλα σε αλλα αμαξια εχουν παραπανω και δεν εχει τυχει. Ποτε δεν ξερεις, ας ελπιζεις να μην γινει και αλλη ζημια.
Και ο μαστορας αυτο ειπε, πιστευει οτι μαλλον η διαρροη προκαλεσε την ζημια στους 2 πολλαπλασιαστες. Πλεον εδω που φτασαμε, το μονο που εμεινε ακομη ειναι ναι καουνε και οι αλλοι 2, ε στην χειροτερη αλλα 90 ευρω(45 ο ενας) ιμιτασιον με 5ετη εγγυηση και δεν μπαινω καν στο κοπο για συνεργειο θα τους βαλω μονος μου 1 λεπτο υποθεση ειναι η αντικατασταση τους.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-04-20, 06:43
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημέρα, ε αστο ετσι και προσεχε για λαδι, αμα δεις διαρροη λαδιου να βρεις τι φταιει, αν και αφου από εκει ηταν. Δεν ξερω αν στο δικο σου στο ψευδοκαπακο εχει και τσιμούχες για το κάθε μπουζι, εμενα εχει εκει περα και αυτά γινονται πετρα και περνανε λαδια στο μπουζι όταν χαλασουνε.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-04-20, 10:33
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλημέρα.
"Επισης διαπιστωθηκε διαρροη της φλατζας του "ψευτοκαπακου" προς τα μπουζι, κυριως στα 2 μπουζι που καηκανε οι 2 πολ/στες( μπουζι και πολ/στες ηταν 'λαδωμενοι")",

προφανώς η διαρροή υπήρχε. Πως και δεν πονηρεύτηκε ο μηχανικός βλέποντας τον λαδωμένο πολλαπλασιαστή (τον πρώτο που άλλαξε) να το ψάξει σε βάθος?
"δν βλεπει το λογο να αλλαχθουν απο τν στιγμη που δουλευουν απροβληματιστα"
Οι πολλαπλασιαστές εκεί που δουλεύουν απροβλημάτιστα εκεί "προβληματίζονται". Και συνήθως αυτό γίνεται μέρες αργιών ή σε ταξίδι που είσαι μακριά από την έδρα σου.
Φιλική συμβουλή επειδή οι 2 εναπομείναντες πολλαπλασιαστές έχουν την κόπωση τους άλλαξε ακόμη έναν και αυτόν που θα βγάλεις κράτησε τον στο αμάξι ως εφεδρικό. Θα σε βγάλει από την δύσκολη θέση να περιμένεις οδική βοήθεια ή να οδηγείς το όχημα τρικύλινδρο μέχρι το συνεργείο.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-04-20, 11:18
Το avatar του χρήστη trelokomio
trelokomio Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Μοντέλο: E12 1.4 f/l
Περιοχή: Θεσσαλια
Μηνύματα: 408
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 238
trelokomio είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από costas.x Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα.
"Επισης διαπιστωθηκε διαρροη της φλατζας του "ψευτοκαπακου" προς τα μπουζι, κυριως στα 2 μπουζι που καηκανε οι 2 πολ/στες( μπουζι και πολ/στες ηταν 'λαδωμενοι")",

προφανώς η διαρροή υπήρχε. Πως και δεν πονηρεύτηκε ο μηχανικός βλέποντας τον λαδωμένο πολλαπλασιαστή (τον πρώτο που άλλαξε) να το ψάξει σε βάθος?
"δν βλεπει το λογο να αλλαχθουν απο τν στιγμη που δουλευουν απροβληματιστα"
Οι πολλαπλασιαστές εκεί που δουλεύουν απροβλημάτιστα εκεί "προβληματίζονται". Και συνήθως αυτό γίνεται μέρες αργιών ή σε ταξίδι που είσαι μακριά από την έδρα σου.
Φιλική συμβουλή επειδή οι 2 εναπομείναντες πολλαπλασιαστές έχουν την κόπωση τους άλλαξε ακόμη έναν και αυτόν που θα βγάλεις κράτησε τον στο αμάξι ως εφεδρικό. Θα σε βγάλει από την δύσκολη θέση να περιμένεις οδική βοήθεια ή να οδηγείς το όχημα τρικύλινδρο μέχρι το συνεργείο.
Στον πρωτο πολ/στη που καηκε, κατα την αντικατασταση του διαπιστωθηκε η διαρροη, μου ειχε πει υπαρχει και διαρροη απ την φλατζα του ψευτοκαπακου και μου ειπε καλο ειναι να γινει αλλαγη μιας φλατζας.Επειδη δεν ειχα χρονο εκεινη την ημερα, τον ρωτησα αν ειναι επειγον αλλιως να γινει αυτο στο επομενο προκαθορισμενο σερβις και μου λεει αστο θα το κανουμε στο επομενο σερβις δν πειραζει και το αφησα ετσι. Ομως μετα απο λιγες ημερες προεκυψε και δευτερος καμμενος πολ/στης οποτε μιας και ξαναπηγα απο εκει, ηταν πλεον ευκαιρια για αλλαγη της φλατζας να σταγανοποιηθει η περιοχη +μια καινουργια 4αδα μπουζι. Σε πιο εκτενη ελεγχο που εκανε την δευτερη φορα μου ειπε οτι η διαρροη της φλατζας ηταν στα 2 μπουζι που καηκανε οι πολ/στες και μου ειπε οτι ειναι αρκετα πιθανο η διαρροη λαδιου να προκαλεσε ξαι την ζημια στους οολ/στες μιας και σε αυτα τα 2 μπουζι που βρηκε λαδι, αυτοι οι 2 πολ/στες καηκανε. Βεβαια μου ειπε οτι ειναι εξισου πιθανο απλα να ηρθε και η ωρα τους, διοτι τα χρονια/χιλιομετρα του αμαξιου δικαιολογουνε και με το παραπανω μια τετοια φθορα.
Εχεις δικαιο δν το σκεφτηκα αυτο που λες να παρω αλλο ενα πολ/στη και να τον τοποθετησω και να κρατησω καβαντζα ενα στο αμαξι, θα το κανω σμρ και ολας, πολυ σωστος!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trelokomio : 22-04-20 στις 13:42.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-05-20, 14:05
Το avatar του χρήστη djgas1
djgas1 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2013
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 146
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 150
djgas1 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
corolla 2008 sedan 1.6 το δικό μου και στις 103000 χλμ μου καψε πολλαπλασιαστή. αλλαχτηκε και μου εγινε επισημανση για να αλλαξω και τους 4 γιατι οπου να ναι θα αρχισουν να καιγονται ενας ενας. ειναι αναλωσιμοι μου ειπαν στο συνεργειο με συγκεκριμενη διαρκεια ζωης.
Τελικως ειχαν δικιο μεχρι τα 105000 χλμ λοιπόν αναγκαστηκα να τους αλλαξω ολους αφου αυτοκτονουσαν ο ενας μετα τον αλλον σε διαστημα 1000 χλμ περιπου.
Τωρα που ειμαι στα 132000 χλμ δεν εχει παρουσιαστει ξανα προβλημα πολλαπλασιαστη.
το κοστος στην αντιπροσωπεια 280€ εκαστος.
το κοστος σε εξωτερικο συνεργειο στα 100€
τους δυο τελευταιους τους αλλαξα μονος μου στα 75€ αγορα εκαστος.
παντα γνησιοι
__________________
1ο μου αμαξι: STARLET 1300 EP82. εχει 680.000 χλμ. και κινειται απροβληματιστα χωρις να καιει σταγονα λαδι....δεν εχει ακουμπησει ακομη χερι την μηχανη του!!!
2ο μου αμαξι: IMPREZA WRX μοντ 2002. στα 6 χρονια που το ειχα, εκανε 97.000 χλμ καιγοντας βενζινη που αντιστοιχει στην αγορα 6 corolla(1600).
3ο μου αμαξι: COROLLA LUNA 1.6 μοντ 2007. αγοραστηκε με 60.000 χλμ τώρα εχει 120.000 χλμ και λειτουργει οικονομικα και απροβληματιστα

corolla
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-05-20, 14:43
LISSAS Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μοντέλο: 111 vv-T-i
Περιοχή: Λεκανοπέδιο
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 818
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 292
LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παρακολουθώ το topic και απορώ...
Οι δικοί μου πολλαπλασιαστές, μετά από 220.000 km και πολύ "τουρμπο-ξύλο", δουλεύουν απροβλημάτιστα. Τι να πω...
__________________
ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΔΑΙΜΩΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-05-20, 14:48
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
δεν εχουν καμια σχεση οι πολλαπλασιαστες της 11αρας με της 12αρας .. και ο συχνος λογος που καιγονται ειναι απο υπερθερμανση καιγεται η ασφαλεια προστασιας που εχουν μεσα τους για προστασια του κυλινδρου ..
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πολλαπλασιαστης 2ου κυλινδρου djgas1 Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 8 23-05-18 09:17
Καμμενος Πολλαπλασιαστης Ε12 corollakias1.6 TOYOTA COROLLA E 12 1 09-09-14 09:51
Καρτερ για 2η φορα keichi TOYOTA COROLLA 111(G6) 9 18-07-10 11:36
Αλλη μια φορα μια μικρη βοηθεια miller TOYOTA COROLLA E 12 10 02-03-08 14:58



Page generated in 0,15436006 seconds (81,12% PHP - 18,88% MySQL) with 38 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:33.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)