Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-04-20, 19:57
Το avatar του χρήστη trelokomio
trelokomio Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Μοντέλο: E12 1.4 f/l
Περιοχή: Θεσσαλια
Μηνύματα: 408
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 238
trelokomio είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LISSAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δλδ. αλλαξατε πολλαπλασιαστη και... κρατησατε το ιδιο μπουζι?????!!!!!
Ναι σωστα. Σε περιπτωση που καει ο πολλαπλασιαστης χρειαζεται δλδ αλλαγη και το μπουζι? Δν γνωριζω και ο μηχανικος ουτε που ανεφερε τετοιο πραμα τι να πω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-04-20, 20:21
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Οχι απαραιτητα νομιζω, αλλα το λεω επειδη οταν δεν δουλευει, μουσκευει απο το καυσιμο λογικα και μπορει να μην δουλευει σωστα. Μπορει και οχι αλλα θελει ελεγχο σιγουρα.
Σκεψου αμα δεν δουλευει ενας πολλαπλασιαστης τι κανει εκεινος ο κυλινδρος? δεν θα γινεται μουσκεμα το μπουζι αφου δεν κανει καυση ?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-04-20, 20:32
Το avatar του χρήστη trelokomio
trelokomio Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Μοντέλο: E12 1.4 f/l
Περιοχή: Θεσσαλια
Μηνύματα: 408
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 238
trelokomio είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι απαραιτητα νομιζω, αλλα το λεω επειδη οταν δεν δουλευει, μουσκευει απο το καυσιμο λογικα και μπορει να μην δουλευει σωστα. Μπορει και οχι αλλα θελει ελεγχο σιγουρα.
Σκεψου αμα δεν δουλευει ενας πολλαπλασιαστης τι κανει εκεινος ο κυλινδρος? δεν θα γινεται μουσκεμα το μπουζι αφου δεν κανει καυση ?
Θα δουμε τν τριτη, αν χαλασε παλι το ιδιο σκεφτομαι να πραγγειλω απο αντιπροσωπεια ενα καινουργιο γνησιο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-04-20, 23:10
LISSAS Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μοντέλο: 111 vv-T-i
Περιοχή: Λεκανοπέδιο
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 818
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 292
LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από trelokomio Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι σωστα. Σε περιπτωση που καει ο πολλαπλασιαστης χρειαζεται δλδ αλλαγη και το μπουζι? Δν γνωριζω και ο μηχανικος ουτε που ανεφερε τετοιο πραμα τι να πω.
Απιστευτο!!! Τι να πω (γραψω).... Ρε αγορι, αλλαξε το μπουζι πρωτα, και μετα δες τον πολλαπλασιαστη! Ημαρτον!!!!
__________________
ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΔΑΙΜΩΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-04-20, 23:54
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη.
Φίλε μου αν μου επιτρέπεις λίγα λόγια για τον πολλαπλασιαστή για να καταλάβεις την λειτουργία του και την σχέση του με τα μπουζί.
Ο πολλαπλασιαστής είναι ένα επαγωγικό πηνίο. Αποτελείται από δύο μονωμένα μεταξύ τους πηνία τα οποία χωρίζει ένα έλασμα. Το πρώτο πηνίο αποτελείται από λίγες σπείρες. Αυτό το πηνίο διαρρέεται από ρεύμα χαμηλής τάσης. Το δεύτερο πηνίο αποτελείται από πολλές σπείρες. Όταν το πρώτο πηνίο διαρρέεται από ρεύμα, δημιουργείται μαγνητικό πεδίο γύρω του. Η απότομη διακοπή του ρεύματος συνεπάγεται τη δημιουργία υψηλής τάσης στο δεύτερο πηνίο (φαινόμενο επαγωγής).

Η υψηλή αυτή τάση πρέπει να εκτονωθεί. Το μπουζί είναι αυτό που εκτονώνει την τάση που παράγει ο πολλαπλασιαστής. Αν το μπουζί για χ λόγους δεν μπορεί να κάνει την δουλειά του τότε αργά ή γρήγορα την "ακούει" ο πολλαπλασιαστής.
Στην δική σου περίπτωση οι πολλαπλασιαστές σου έχουν τα χιλιόμετρα τους και την ανάλογη θερμική καταπόνηση. Η λογική λέει ότι μετά τόσα χιλιόμετρα αν σου "αρπάξει" ένας να περιμένεις σύντομα και δεύτερο. Γι αυτό και συνήθως τους αλλάζουν όλους. Γνώμη μου όπως αναφέρει και ο LISSAS τα μπουζί επιβαλλόταν να αλλαχτούν.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-04-20, 00:25
Το avatar του χρήστη trelokomio
trelokomio Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Μοντέλο: E12 1.4 f/l
Περιοχή: Θεσσαλια
Μηνύματα: 408
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 238
trelokomio είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LISSAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Απιστευτο!!! Τι να πω (γραψω).... Ρε αγορι, αλλαξε το μπουζι πρωτα, και μετα δες τον πολλαπλασιαστη! Ημαρτον!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από costas.x Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη.
Φίλε μου αν μου επιτρέπεις λίγα λόγια για τον πολλαπλασιαστή για να καταλάβεις την λειτουργία του και την σχέση του με τα μπουζί.
Ο πολλαπλασιαστής είναι ένα επαγωγικό πηνίο. Αποτελείται από δύο μονωμένα μεταξύ τους πηνία τα οποία χωρίζει ένα έλασμα. Το πρώτο πηνίο αποτελείται από λίγες σπείρες. Αυτό το πηνίο διαρρέεται από ρεύμα χαμηλής τάσης. Το δεύτερο πηνίο αποτελείται από πολλές σπείρες. Όταν το πρώτο πηνίο διαρρέεται από ρεύμα, δημιουργείται μαγνητικό πεδίο γύρω του. Η απότομη διακοπή του ρεύματος συνεπάγεται τη δημιουργία υψηλής τάσης στο δεύτερο πηνίο (φαινόμενο επαγωγής).

Η υψηλή αυτή τάση πρέπει να εκτονωθεί. Το μπουζί είναι αυτό που εκτονώνει την τάση που παράγει ο πολλαπλασιαστής. Αν το μπουζί για χ λόγους δεν μπορεί να κάνει την δουλειά του τότε αργά ή γρήγορα την "ακούει" ο πολλαπλασιαστής.
Στην δική σου περίπτωση οι πολλαπλασιαστές σου έχουν τα χιλιόμετρα τους και την ανάλογη θερμική καταπόνηση. Η λογική λέει ότι μετά τόσα χιλιόμετρα αν σου "αρπάξει" ένας να περιμένεις σύντομα και δεύτερο. Γι αυτό και συνήθως τους αλλάζουν όλους. Γνώμη μου όπως αναφέρει και ο LISSAS τα μπουζί επιβαλλόταν να αλλαχτούν.
Παιδια εσεις καλα τα λετε αλλα προφανως εγω δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω ουτε τον τρπο λειτουργιας του πολ/στη, ουτε οτι επρπε να αλλαχθει και το μπουζι μαζι με τον καμμενο πολ/στη/ .
Αν το μπουζι επρπε να αλλαχθει αυτο επρπε να μου το πει ο μηχανικος ειναι αποκλειστικα δικη του ευθυνη, προφανως θα το αλλαζα αν μου το ελεγε. Πηγα εκει πριν 20 μερες, το αμαξι δουλευε σαν τρακτερ, μου λεει καηκε ενας πολλαπλασιαστης, μου τον αλλαξε και το αμαξι δουλευε ρολοι δν μου ανεφερε τπτ για αλλαγη μπουζι.
Προχθες ξαφνικα παλι το ιδιο προβλημα το αμαξι δουλευε σαν τραχτερ. Οπως ειπα την Τριτη θα το παω απο κει, αν καηκε πολλαπλαιαστης παλι στον ιδιο κυλινδρο προφανως θα απαιτησω να αλαχθει χωρις να το πληρωσω γιατι δν δικαιολογητε να καηκε μεσα σε 3 εβδομαδες.

Απο εκει και περα τι να του πω να αλλαξει και το μπουζι? Επισης τα μπουζι αλλαχτηκανε στο σερβις.πριν 10Κ χιλιομετρα με γνησοα της toyota. Να φταιει το μπουζι μολις 10κ χιλιομετρα μου φαινεται εντελως κουλο.

Υ.Γ Επειδη απ οτι καταλαβαινω και λογο χιλιομετρων επειδη το πρωτο καηκε πιθανο να εχω θεμα και με τους υπολοιπους πολλαπλασιαστες, γνωριζει κανεις να μου πει ποσο κοστιζει μια τετραδα γνησιοι απο αντιπροσωπεια να τους παρω να τους βαλω πανω γνησιους μαζι με μια 4αδα καινουργια μπουζι και να ησυχασω, δεν εχω ορεξη να παω ταξιδι και να μεινω στο δρομο με το αμαξι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trelokomio : 20-04-20 στις 00:43.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-04-20, 08:19
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημερα, για τιμες μπορεις να δεις στο www.japansparecenter.gr και στο www.toyodiy.com η πρωτη σελιδα εχει και γνησια πραγματα. Στην δευτερη θελει register που ειναι δωρεαν για να δεις τα σχεδια.
Θα ειναι παντως τρομερα ακριβοι.
Υπαρχει παντα η πιθανοτητα να εχει βραχυκυκλωσει και το μπουζι.
Θα επρεπε να αλλαχτουν ολα σε μια τετοια περιπτωση. Γιατι ενταξει ενα δε νομιζω οτι αλλαζουμε ποτε μονο του.
Περιμενε να δεις την Τριτη αλλα ζητησε του και αλλαγη μπουζι και αν εισαι μπροστα να στο δειξει να δεις τι εγινε.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-04-20, 12:11
Το avatar του χρήστη Vaggos21
Vaggos21 Offline:
 
Εγγραφή: 17-09-2019
Μηνύματα: 22
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 59
Vaggos21 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλημέρα και από μένα και χρόνια πολλά σε όλους.
Πολλαπλασιαστής γνήσιος toyota σε επίσημο συνεργείο όταν πήγα να αλλάξω ήταν στα 127 ευρώ και η αλήθεια είναι ότι στραφηκα σε ιμιτασιον με 45€ Και 5 χρόνια εγγύηση. Τώρα για μπουζι θα πρότεινα τα ngk ιριδιου που είναι τσιμπιμενα (100€ η τετραδα) Αλλά θα είσαι κυριος.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-04-20, 12:39
Το avatar του χρήστη trelokomio
trelokomio Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Μοντέλο: E12 1.4 f/l
Περιοχή: Θεσσαλια
Μηνύματα: 408
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 238
trelokomio είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παιδια ναι τελικα τα γνησια ειναι πανακριβα απ οτι ειδα και απο το λινκ που εδωσε πιο πανω ο NikiforosGT, εχουν πανω απο 100 ευρω το ενα αποτε το σεναρια να δωσω ενα 500αρικο να παρω καινουργια τετραδα πολ/στες γνησιους απλα δν παιζει.
Στο διαταυτα δοκιμασα μονος μου τους πολ/στες σημερα το πρωι, τους εβγαζα-εβαζα απ το φυσα ενα-ενα ωσπου εφτασα σε ενα πολ/στη που ειτε τον εβγαζα ειτε δν τον εβγαζα η λειτουργια του κινητηρα δεν αλλαζε καθολου, οποτε βρηκα τον ενοχο και δυστηχως για την τσεπη μου δεν ειναι ο καινουργιος που μου αλλαξε πριν λιγες μερες στο συνεργειο, καηκε ο διπλα του αυτη την φορα. Οποτε λοιπον σιγα σιγα θα αρχισουν ολοι να καιγονται τα φαγανε τα ψωμια τους. Το ερωτημα πλεον ειναι, να τους αλλαξω ολους με καινιυργιους ιμιτασιον, να παω σε ενα παλιατζιδικο να παρω 4 γνησιους μετεχειρους να τους βαλω πανω? Γιατι αν οι μετασιον ειναι χαλια ποιοτικα και εχω θεμα καθε 3 και λιγο δν παλευεται.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-04-20, 12:42
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Τα μπουζι απο ποτε ειναι στο αμαξι? μηπως και εχουν σχεση?
Δυστυχως οπως ολα τα πραγματα που πανε ζευγαρια, οταν χαλασει το ενα εκει γυρω σαν χρονικο οριο χαλαει και το αλλο.
Σε οσα αμαξια ξερω ατομα που ειχαν με 4 και αρχισαν να χαλανε μετα αρχιζουν και οι αλλοι αντε να εχουν λιγους μηνες διαφορα.
Οταν εχεις ποσα χρονια και ποσα χλμ στην πλατη καποια στιγμη ειναι αναμενομενο οτι θα γινει.
Παρε τουλαχιστον και τους αλλους ιμιτασιον με εγγυηση οπως λεει ο φιλος ποιο πανω δες και απο εδω www.onparts.gr
Και φυσικα νεα μπουζι οτι λεει ο κατασκευαστης καλυτερα.

Μεταχειρισμενους? με ΤΙΠΟΤΑ!!!! 1000 φορες καλυτερα ημιτασιον!
Και που ξερεις αν τα εχουν φαει και εκεινοι τα ψωμια τους? και θα σου δωσει εγγυηση? και αντε να δωσει για ποσο καιρο οσοι δινουν κατι λιγους μηνες δινουν συνηθως.
Οι μεταχ σιγουρα θα κανουν οσο εχουν οι ιμι που θα ειναι καινουριοι και με εγγυηση για χρονια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πολλαπλασιαστης 2ου κυλινδρου djgas1 Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 8 23-05-18 09:17
Καμμενος Πολλαπλασιαστης Ε12 corollakias1.6 TOYOTA COROLLA E 12 1 09-09-14 09:51
Καρτερ για 2η φορα keichi TOYOTA COROLLA 111(G6) 9 18-07-10 11:36
Αλλη μια φορα μια μικρη βοηθεια miller TOYOTA COROLLA E 12 10 02-03-08 14:58



Page generated in 0,18928194 seconds (84,06% PHP - 15,94% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:29.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)