Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Kαμμενος πολλαπλασιαστης για 2η φορα σε ενα 20ημερο
  #1  
Παλιά 18-04-20, 14:16
Το avatar του χρήστη trelokomio
trelokomio Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Μοντέλο: E12 1.4 f/l
Περιοχή: Θεσσαλια
Μηνύματα: 408
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 238
trelokomio είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Unhappy Kαμμενος πολλαπλασιαστης για 2η φορα σε ενα 20ημερο

Το τελευταιο μηνα με το corolla μου, εχω κανει τοσες επισκεψεις σε συνεργειο, οσες δεν εκανα ολακληρη την 15ετια που το εχω στην κατοχη μου.

Ολα ξεκινησαν πριν ενα μηνα ακριβος, με το που ξεκινησε η απογορευση κυκλοφοριας στις 23 μαρτιου, την ιδια μερα το αυτοκινητο στα καλα του καθομενου ξεκινησε να "ρεταρει".Αμεσως τηλεφωνο στον μηχανικο παω απο εκει, η διαγνωση καμμενος πολλαπλασιαστης. μου τον αλλαξε με καποιο ιμιτσιον ουτε εδωσα σημασια τι μαρκα ηταν, εφυγα ολα καλα.

Μετα απο μια εβδομαδα, (ειχα ανοιξει και τοπικ για αυτο) ξαφνικα παρουσιασε το αμαξι ενα περιεργο τριγμο στις λακουβες, το οποιο και λυθηκε πριν λιγες μερες με επισκεψη στο μηχανικο, ευτυχως δεν ηταν κατι ιδιαιτερο μια αλλαγη ιμιμπαρο ζαμφορ, παει και αυτο.

Σημερα λοιπον ξανα προβλημα, καθως πηγαινα στο σουπερ μαρκετ, το αυτοκινητο αρχισε να ρεταρει και να δουλευει τρικυλινδρα παλι και αυτη την φορα μου αναβει και για πρωτη φορα στην 15ετια που το εχω το λαμπακι check.
Aμεσως αλαρμ, πιανω δεξια και παιρνω τηλ στο μηχανικο. Μου λεει παλι πολλαπλασιαστη θα εκαψε, λογικα καποιον αλλο τωρα(καηκε οντως καποιος αλλος η μηπως ειναι ξανα ο ιδιος).
Τωρα αναγκαστικα παει απο Τριτη η επισκευη γιατι επεσε μεσα στο πασχα.Να τονιζω εδω οτι με εξαιρεση τον τελευταιο μηνα, δεν ειχα αλαξει ποτε ξανα πολλαπλασιαστη σε μια περιοδο 15ετων και 250.000 χιλιομετρων, μου φενεται περα απο περιεργο λοιπον και ανησυχητικο να βγαζει την ιδια βλαβη δευτερη φορα σε ενα διαστημα 20 μερων περιπου.Μεχρι τωρα πηγαινα σε συνεργειο μονο για τα σερβις και τις φυσιολογικες φθορες(τακακια-και ενα δισκο πλατο).

Με προβληματιζει μηπως το προβλημα ειναι πιο "βαθυ" δεν γινετε στα καλα καθουμενα να παω για αλλγη πολλαπλασιαστη δευτερη φορα μεσα σε ενα διαστημα ουτε ενος μηνα.Πραγματικα εχω αρχισει να προβληματιζομαι εντονα μηπως μετα απο 15χρονια πραγματικα το αμαξι "εφαγε τα ψωμια του".

Πραγματικα θα ηθελα την γνωμη σας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trelokomio : 18-04-20 στις 15:35.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-04-20, 12:02
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα, χρονια πολλα και Χριστος Ανέστη!
Κοιτα να δεις πανω στο προβλημα που αναφερεις το ποιο πιθανο ειναι για μενα να ειναι ο ιδιος. Ειναι πολυ πιθανο και το μπουζι να αποκτησε προβλημα απο τον προβληματικο πολλαπλασιαστη? αυτο το τσεκαρε? μπορει να βρωμισε δλδ πολυ και να μην κανει καλο σπινθηρα. Αλλα και επειδη ειναι ολοι της ιδιας ηλικιας, μπορει και να χαλασουν και αλλοι? τι να πω....
Αυτο που ειναι σιγουρο ειναι οτι οταν εχεις ενα αμαξι καποιας ηλικιας ολο κατι θα σου βγαζει και κατι θα ζηταει. Αν θες να μην εχεις κανενα τετοιο προβλημα θα πρεπει καθε 5 χρονια να παιρνεις καινουριο οπως κανει ενα φιλαρακι μου.
Και εγω στο δικο μου εχω σκασει ενα καρο λεφτα και κανω και ποσες δουλειες μονος μου αλλιως αστα να πανε και τωρα παλι θελει ποσα πραγματα. 2 φορες μου εκαψε φλαντζα κεφαλης (οκ εγω φταιω σε αυτο) και το εφτιαξα ομως.
Και ο αδερφος μου καποτε ειχε παρει μεταχ Octavia RS 230hp και του εκανε το ιδιο με τους πολλαπλασιαστες ηταν χρεπι απο την αρχη και το εδωσε μπαμ μπαμ και ηρεμησε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-04-20, 13:25
Το avatar του χρήστη trelokomio
trelokomio Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Μοντέλο: E12 1.4 f/l
Περιοχή: Θεσσαλια
Μηνύματα: 408
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 238
trelokomio είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα, χρονια πολλα και Χριστος Ανέστη!
Κοιτα να δεις πανω στο προβλημα που αναφερεις το ποιο πιθανο ειναι για μενα να ειναι ο ιδιος. Ειναι πολυ πιθανο και το μπουζι να αποκτησε προβλημα απο τον προβληματικο πολλαπλασιαστη? αυτο το τσεκαρε? μπορει να βρωμισε δλδ πολυ και να μην κανει καλο σπινθηρα. Αλλα και επειδη ειναι ολοι της ιδιας ηλικιας, μπορει και να χαλασουν και αλλοι? τι να πω....
Αυτο που ειναι σιγουρο ειναι οτι οταν εχεις ενα αμαξι καποιας ηλικιας ολο κατι θα σου βγαζει και κατι θα ζηταει. Αν θες να μην εχεις κανενα τετοιο προβλημα θα πρεπει καθε 5 χρονια να παιρνεις καινουριο οπως κανει ενα φιλαρακι μου.
Και εγω στο δικο μου εχω σκασει ενα καρο λεφτα και κανω και ποσες δουλειες μονος μου αλλιως αστα να πανε και τωρα παλι θελει ποσα πραγματα. 2 φορες μου εκαψε φλαντζα κεφαλης (οκ εγω φταιω σε αυτο) και το εφτιαξα ομως.
Και ο αδερφος μου καποτε ειχε παρει μεταχ Octavia RS 230hp και του εκανε το ιδιο με τους πολλαπλασιαστες ηταν χρεπι απο την αρχη και το εδωσε μπαμ μπαμ και ηρεμησε.
Χρονια πολλα, αληθως ο Κυριος!
Εγω δεν ειχε ποτε θεματα με το αμαξι. Οκ εκαψε ενα πολλαπλασιαστη πρωτη φορα μετα απο 15 χρονια και 250.000 χιλιομετρα λογικο μου φανηκε. Δν μου φαινεται ομως λογικο μετα απο 20 μερες να βγαλει παλι το ιδιο προβλημα, δν γινετε επι 15χρονια να μην ειχε ποτε θεμα και ξαφνικα σε ενα 20ημερο 2 φορες το ιδιο. Αυτο ειναι που με προβληματισε, μηπως το πραγματικο προβλημα ξεκιναει απο αλλου και αρχισε το αμαξι να καιει πολλαπλασιαστες στα καλα του καθουμενου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trelokomio : 19-04-20 στις 14:01.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-04-20, 14:17
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Επρεπε να κοιταγες τι ακριβως σου εβαλε ο μαστορας, μην ειναι μεταχειρισμενος τιποτα και τα παιξε ?
Το οτι επι τοσα χρονια δεν ειχε προβληματα δεν σημαινει οτι καποια στιγμη δεν θα εχει, ειναι ποσων χρονων με ποσα χλμ καποια στιγμη θα αρχισει να εχει, λογικο ειναι. Τωρα για τον πολλαπλασιαστη μονο αν ειναι ο ιδιος ειναι περιεργο.
Το να τον καιει δεν μπορω να σκεφτω πως μπορει να γινει αυτο.
Παντως και στο Octavia που σου ειπα κατι τετοια εκανε μετα καηκε ενας, μετα αλλος αλλα το εδωσε. Μεσα σε 1 μηνα ειχε καει αλλος αν θυμαμαι καλα πανε και χρονια τωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-04-20, 15:10
Το avatar του χρήστη trelokomio
trelokomio Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Μοντέλο: E12 1.4 f/l
Περιοχή: Θεσσαλια
Μηνύματα: 408
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 238
trelokomio είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Επρεπε να κοιταγες τι ακριβως σου εβαλε ο μαστορας, μην ειναι μεταχειρισμενος τιποτα και τα παιξε ?
Το οτι επι τοσα χρονια δεν ειχε προβληματα δεν σημαινει οτι καποια στιγμη δεν θα εχει, ειναι ποσων χρονων με ποσα χλμ καποια στιγμη θα αρχισει να εχει, λογικο ειναι. Τωρα για τον πολλαπλασιαστη μονο αν ειναι ο ιδιος ειναι περιεργο.
Το να τον καιει δεν μπορω να σκεφτω πως μπορει να γινει αυτο.
Παντως και στο Octavia που σου ειπα κατι τετοια εκανε μετα καηκε ενας, μετα αλλος αλλα το εδωσε. Μεσα σε 1 μηνα ειχε καει αλλος αν θυμαμαι καλα πανε και χρονια τωρα.
Μεταχειρισμενος δεν ητανε σιγουρα, δεν τιθεται τετοιο θεμα τον ξεσφραγισε μπροστα μου. Ητανε καινουργιος ιμιτασιον, απλως δεν κοιταξα τι μαρκα του για να δω αν ειχε μια αλφα ποιοτητα εστω η αν ηταν για τα μπαζα εντλως
.Οτι και να ητανε παντως, αποκλειται καινουργιος πολλαπλασιαστης να καηκε μεσα σε 20 ημερες και μαλιστα λογο καραντινας, σε αυτο το 20ημερο ζητημα να εκανε 100 χιλιομετρα το αμαξι.
Την τριτη που θα παω συνεργειο θα ξερω αν καηκε ο ιδιος αν και μεσα μου με τρωει οτι ο ιδιος θα ειναι.

Μου το ματιαξανε δεν εξηγειτε αλλιως, καθησα προχθες το περιποιηθηκα, το επλυνα, το κερωσα, να σκοτωσω την ωρα μου με την καραντινα και την επομενη μερα με αποζημιωσε με 2ο καμμενο πολλαπλασιαστη σε διαστημα 3 εβδομαδων
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20200416_233654.jpg
Εμφανίσεις:  47
Μέγεθος:  376,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20200416_233848.jpg
Εμφανίσεις:  46
Μέγεθος:  370,8 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trelokomio : 19-04-20 στις 15:32.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-04-20, 15:53
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
αν ειναι ο ιδιος επεσες σε προβληματικο κομματι τι αλλο να πω, καλυτερα να ειναι ο ιδιος γιατι δεν θα πληρωνεις παλι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-04-20, 16:14
Το avatar του χρήστη trelokomio
trelokomio Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Μοντέλο: E12 1.4 f/l
Περιοχή: Θεσσαλια
Μηνύματα: 408
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 238
trelokomio είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ειναι ο ιδιος επεσες σε προβληματικο κομματι τι αλλο να πω, καλυτερα να ειναι ο ιδιος γιατι δεν θα πληρωνεις παλι.
Θα ξερω την τριτη σιγουρα. υπομονη 2 μερες ακομη δεν μπορω να κανω και αλλιως.
Μεσα μου πιστευω ειναι ο ιδιος, απ την στιγμη που δεν ειΧα ουδεποτε ιστορικο με τετοιο προβλημα θα μου φανει σατανικη συμπτωση να καηκε και δευτερος (διαφορετικος) σε τοσο μικρο διασημα και μαλιστα με το αμαξι σχεδον ακουνητο λογο καραντινας.
Απο κει και περα αυτο που με φοβηζει οπως ειπα, ειναι οτι αν καηκε ξανα στον ιδιο κυλινδρος φοβαμαι μηπως η αιτια που εγινε και 2η φορα ειναι αλλη και χρειαζεται επιπλέν ψαξιμο και οχι να επεσα απλα σε προβληματικο πολλαπλασιαστη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trelokomio : 19-04-20 στις 16:31.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-04-20, 17:57
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Εκανε ελεγχο στα μπουζι ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-04-20, 18:15
Το avatar του χρήστη trelokomio
trelokomio Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Μοντέλο: E12 1.4 f/l
Περιοχή: Θεσσαλια
Μηνύματα: 408
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 238
trelokomio είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανε ελεγχο στα μπουζι ?
Οχι καθολου.
Διαπιστωσε τον καμενο πολλαπλασιαστη, μου εβαλε πανω ενα καινουργιο και εφυγα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-04-20, 18:39
LISSAS Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μοντέλο: 111 vv-T-i
Περιοχή: Λεκανοπέδιο
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 818
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 292
LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από trelokomio Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι καθολου.
Διαπιστωσε τον καμενο πολλαπλασιαστη, μου εβαλε πανω ενα καινουργιο και εφυγα.
Δλδ. αλλαξατε πολλαπλασιαστη και... κρατησατε το ιδιο μπουζι?????!!!!!
__________________
ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΔΑΙΜΩΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πολλαπλασιαστης 2ου κυλινδρου djgas1 Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 8 23-05-18 09:17
Καμμενος Πολλαπλασιαστης Ε12 corollakias1.6 TOYOTA COROLLA E 12 1 09-09-14 09:51
Καρτερ για 2η φορα keichi TOYOTA COROLLA 111(G6) 9 18-07-10 11:36
Αλλη μια φορα μια μικρη βοηθεια miller TOYOTA COROLLA E 12 10 02-03-08 14:58



Page generated in 0,17807007 seconds (82,52% PHP - 17,48% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:11.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)