Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-07-11, 22:55
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 474
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εβαλα απλα τον ανεμιστηρα να δουλευει με το aircondition, εχω συνδεσει ακομα τον διακοπτη και θελω και την βαλβιδα για το a/c
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-07-11, 00:37
vassillis Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 05-12-2005
Μηνύματα: 19
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
vassillis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Το ειχα να περνει αερα απο εξω. ισως φταιει οτι ειχα τον ανεμηστηρα στο 4 .Παιδια θα το δουλεψω στο 2-3 και θα επανελθω στο θεμα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-07-11, 13:43
mpriskot Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 05-07-2009
Μηνύματα: 121
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 193
mpriskot είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Είναι πολύ λογικό να σου δημιουργεί πρόβλημα εαν παίρνει αέρα από έξω.
Είναι σαν να δουλεύεις το κλιματιστικό σπίτι με ανοιχτά παράθυρα.
Θα δουλεύει συνέχεια ο κομπρέσσορας μέχρι να επιτυχει την επιθυμητη θερμοκρασία, (πράγμα που δε θα γίνει ποτέ διότι έχεις ανοιχτά παράθυρα).

Αυτό που λες ότι στάζουν νερα, είναι επειδή μάλλον παγώνουν οι σωληνώσεις στον κομπρέσσορα (το έχει αναφέρει μέλος σε άλλο φορουμ).

Έχε τον κλιματισμο στην ανακύκλωση, για να κάνει δουλειά.
Σε κάποια φάση βέβαια θα νοιώσεις τον αερα να βρωμάει, τότε άνοιξε λίγο το παράθυρο (ή βάλτο στην εισαγωγή αέρα) για λίγο ώστε να φρεσκαριστεί ο αέρας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση ston mpriskot
  #14  
Παλιά 03-08-11, 13:01
vassillis Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 05-12-2005
Μηνύματα: 19
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
vassillis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Απάντηση ston mpriskot

στο μανουαλ του αυτοκινητου στη σελιδα 197 αναφερει , Kλιματισμος (air conditioning) ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ αποτελεσματα,τοποθετηστε τα χειριστηρια στις ακολουθες θεσεις - Ταχυτητα ανεμηστηρα- σε οποιαδηποτε ταχυτητα εκτος το 0.Θερμοκρασια -προς το ΚΡΥΟ (μπλε περιοχη).Εισοδος αερα - ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΟΣ ΑΕΡΑΣ.Ροη αερα - ΠΡΟΣΩΠΟ.Air contitioning-Ανοικτο(ΟΝ) Για γρηγορη ψυξη,επιλεξτε την ανακυκλωση για μερικα λεπτα. δε λεει να το εχουμε στην ανακυκλωση οπως αναφερεις.γιαι να το γραψανε ετσι κατι παραπανω ξερουν απο εμας νομιζω,
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-08-11, 13:48
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Το A/C οταν το δουλεύουμε με την ανακυκλωση δουλεύει με αερα που ειναι ηδη παγωμένος! αυτό συστηνεται απο πολυ κοσμο για καλυτερη αποδοση! αυτο κανω και εγω ΠΑΝΤΑ και ποτέ δεν εχω πρόβλημα! αν το βαλεις να φερνει απεξω αερα θα παιρνει οτι σκονες βρει κτλ που πρεπει να τις φιλτραρει, και εκτος αυτου θα ειναι ζεστος ο αερας και θα πρεπει να τον ξαναπαγωσει και ετσι επιβαρυνεις το A/C και χειροτερευει η αποδοση του στην πραγματικότητα. Επειδή ποσα χρόνια τωρα (σε απλο A/C οχι κλιματισμο) τα εχω δοκιμασει στην πράξη πάντα δουλευω μονο με ανακυκλωση αερα, και σε ψυξη και σε θερμανση. Tα νερά που λέτε απο που εσταζαν? τα μονα νερα που βλεπω ειναι απο το σωληνακι αποχευτευσης της εβαπορετας και αυτα τα ριχνει κατω απο το αμαξι. Για καλύτερη αποδοση μην ξεχνατε να αλλαζετε και το φιλτρο καμπινας.

Υ.Γ Jason βρες την βαλβίδα και τα λεμε αυτά στο αλλο forum btw.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-08-11, 17:23
Το avatar του χρήστη Speed_
Speed_ Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Μηνύματα: 348
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 222
Speed_ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αν θέλεις να το έχεις μόνιμα στην ανακύκλωση, θα πρέπει να έχεις έστω και ελάχιστα ένα παράθυρο ανοιχτό για να μπαίνει φρέσκος αέρας.
Δεν κάνει να είναι μόνιμα στην ανακύκλωση χωρίς να ανανεώνεται ο αέρας για αρκετή ώρα ή ώρες.
Είναι καθαρά θέμα υγείας.
Αν παρατηρήσεις, όταν γυρίζεις στον διακόπτη στο να έρχεται ο αέρας από έξω, μετά από ώρα στην ανακύκλωση, η μυρωδιά που σου έρχεται δεν είναι ευχάριστη.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-08-11, 18:46
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Το ξέρω αυτό και το κανω αυτο με το παράθυρο μερικές φορές, πρέπει όμως να αλλαζουμε εστω μια φορα τον χρονο το φιλτρο καμπινας γιατι μαζευει βρωμιές πανω του και βρωμαει ο αερας και εχω ακουσει πως υπαρχει και σπρευ για καθαρισμα αεραγωγων κτλ, γιατι επισης ισχυει το ιδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-08-11, 22:13
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 474
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εμενα μου εκανε πρινε μερικες μερες ενα σφυριγμα στον κινητηρα οταν ηταν σβηστο και τελικα ηταν φρεον, και το εχασα ολο.οπως κοιταμε την μηχανη απο μπροστα αριστερα ακουγοταν.αντε δωσε αλλα 45 για γεμισμα και να βρεις και την διαρροη...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-08-11, 06:31
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Αν ειναι διαρροη σε σωλήνα πρεπει να φτιαξεις αλλη! αν ειναι σε συνδεσεις οι συνδεσμοι εχουν λαστιχακια τυπου O-ring και τα αλλαζεις! γεμισμα φρεον μονο 45? 50 ή 60 παει τωρα. Αν σου πρεσαρουν με αερα που το κανουν θα βρειτε απο που χανει! πες τους να το δουν πριν γεμισουν. Εμενα 2 φορες στο σταρλετ μου ειχε τρυπησει σωλήνα και την 2η εφτιαξα 2 κοματια ευκαμπτες και τις εντυσα με σπυραλ προστασιας και μονωση 9mm.

Υ.Γ μηπως χαλασε καμια βαλβιδα πλήρωσης με φρεον? η μια ειναι αριστερα οπως κοιτας το μοτερ.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-08-11, 16:13
davarisx Offline:
banned
 
Εγγραφή: 11-03-2008
Περιοχή: Μεσογεια
Μηνύματα: 577
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
davarisx θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
αν δεν βρίσκεις πουθενά διαρροή κατά 99% έχει πρόβλημα μια βαλβίδα πάνω στην βαπορετα η οποία δεν θυμάμαι πως λέγεται νομίζω εκτονωσης.
εγώ έκανα έναν καλό καθαρισμό με το σπρευ της valeo σήμερα και οδηγίες του μηχανικού μου και πραγματικά αναστήθηκε το αιρ κοντίσιον μου.
τέτοια ψύξη δεν είχα ξαναδεί και πλέον ο αερας μοσχοβολαει από εκει που μύριζε άσχημα πριν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;



Page generated in 0,16543198 seconds (82,58% PHP - 17,42% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:40.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)