Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 26-11-16, 06:42
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα, τα sites τα εχουν ποιο φτηνα! το 2011 μου ειπε η Toyota για AGX 850 στην Ε11 ενω το 2008 τα εβαλα σε γνωστο μου με 600 ευρω.
Οπως και να εχει ειναι πολυ ακριβα για τις επιδοσεις που εχουν και υποψην οτι δεν κανουν για χαμηλωμα, ετσι λεει η αντιπροσωπεια τους. Αμα θελετε χαμηλωμα πρεπει να πατε σε Ultra SR.
Τα koni sport ειναι πολυ φτηνοτερα και πολυυυυυ καλυτερα σε επιδοσεις κλασεις ανωτερα.
Το μειονεκτημα τουλαχιστον σε Ε11 ειναι οτι ειναι ολα φυσιγγια και θελει ιστοριες για να μπουν αλλα τα καταφερα.
Στην Ε12 δεν ξερω πως ειναι τα πισω σας αμορτισερ, ειναι γονατα που μοιαζουν με τα μπροστινα?
παντως εγω ποτέ ξανα AGX, δεν τα πεταξα τα εχω ακομα για καβατζα τα βαζω πανω οταν παω για επισκευη τα κονι, το εκανα σχετικα προσφατα για τα 2 πισω. Και ως δια μαγειας ειδα οτι δεν ειχαν χαλασει οπως νομιζα το 2011!!!!! αυτο που ειχε χαλασει ηταν τα σινεμπλοκ της αντιστρεπτικης, επαιρνα κλησεις και νομιζα οτι χαλασαν τα πισω αμορτισερ γιαυτο τα αλλαξα και εβαλα κονι! ΛΟΛ!!!!!
η ανεση ομως με τα AGX ειναι απλα κλασεις ανωτερη απο τα koni sport (μιλαω ΠΑΝΤΑ με μαμα ελατηρια) ομως σε καμια απολυτως περιπτωση δεν φτανουν τις επιδοσεις τους. Δλδ για να καταλαβεις τερμα σκληρα τα AGX εχουν 4 σκαλες στην Ε11 απο πανω ρυθμιζομενα με κατσαβιδακι που εχουν μαζι, ηταν ποιο μαλακά απο τα κονι sport ΤΕΡΜΑ μαλακά!

Να τονισω οτι στο corollaclub στο facebook καποιος ειχε πει για εναν μαστορα στην Θεσσαλονικη που επισκευαζει τα AGX τουλαχιστον.
Οι τιμες απο παλικαρι που το ειχε κανει ηταν καλες, στελνει και με ΚΤΕΛ, αλλα ειναι πατεντα, επισημα δεν επισκευαζονται οπως τα κονι.
Οταν ρωτησα διαφορους γνωστους που επισκευαζουν ειπαν οτι εχουν μεσα αεριο και ειναι επικυνδυνα να τα ανοιγεις κτλ, και οτι μετα δεν ειναι οπως στην αρχη και γενικα δεν εχεις αξιοπιστια. Προσωπικα ποτέ δεν θα το εκανα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 26-11-16 στις 08:21.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 26-01-17, 00:03
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 310
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Κοιτούσα τον κατάλογο τη KYB και στα AGX για το Corolla E12 δίνει μόνο το πίσω. Σε κάποια ηλεκτρονικά μαγαζιά όμως πουλάνε και τα εμπρός ... να διακόπηκαν σαν προϊόν κι έχουν ξεμείνει μερικά?

Με τα Bilstein B8 σε χαμηλωμένο έχει κάποιος εμπειρία?
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 19-07-19, 15:55
donstefano Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Βυρωνας-Αθηνα
Μηνύματα: 74
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 111
donstefano είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εχει βαλει κανεις πισω ελατηρια MAD?
Σκεφτομαι γιατι θα βαλω KYB μαυρα(EXCEL-G) μιας και ειναι για αλλαγη τα μαμα οποτε ευκαιρια να αλλαξω και τα ελατηρια γιατι εχω μπουκαλα υγραεριου οποτε μονιμο βαρος πισω.
Αξιζει?Γιατι εχουν απο 125-150Ε.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 10-08-20, 13:49
donstefano Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Βυρωνας-Αθηνα
Μηνύματα: 74
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 111
donstefano είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αλλαξα τελικα τετραδα KYB excel g και MAD πισω ελατηρια ενισχυμενα.

Πρωτες εντυπωσεις τα KYB λιγο πιο σκληρα απο τα ''μαμα'' και πισω το συστημα ισως ελαχιστα πιο σκληρο απο μπροστα.Πρεπει να κατσω και πισω μια μερα να δω πως ειναι η αισθηση στους επιβατες.
Μεχρι τωρα εντυπωσεις καλες.

Ακουγοταν και πριν και μετα την αλλαγη των αμορτισερ ενας θορυβος σαν κατι να ειναι ξεχαρβαλωμενο μπροστα, οταν μονο ο εμπρος δεξι τροχος πατουσε ανωμαλιες και με γρασαρισμα στους πυρους των δαγκανων των φρενων σχεδον εξαφανιστηκε.
Υποψιν εκανε θορυβο οχι μεταλικο αλλα σαν κατι να παιζει χωρις να το καταλαβαινω στο τιμονι η αλλου.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 13-09-21, 16:39
Το avatar του χρήστη analyst78
analyst78 Offline:
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μοντέλο: Ε12 1,6 VVTI
Περιοχή: Ορεστιάδα
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 163
Ευχαρίστησε: 2
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 226
analyst78 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα. Έχω μια Ε12 1,6 και ειμαι χαμηλωμένος 3cm. Επειδή λόγω του παιδιού στο πίσω κάθισμα θέλω να την σηκώσω λίγο αλλά να μην βάλω τα μαμά ελατήρια. Αν βρω τα ελατήρια της Tsport facelift θα σηκωθεί λιγάκι το αμάξι? Τα έχει βάλει κανείς σε απλή corolla? Περίπου πόσο χαμηλώνει?
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 14-09-21, 08:53
Το avatar του χρήστη TmNemesis
TmNemesis Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Μοντέλο: T Sport f/l 5d
Περιοχή: Johannesburg
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 1.879
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 405
TmNemesis θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από analyst78 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Έχω μια Ε12 1,6 και ειμαι χαμηλωμένος 3cm. Επειδή λόγω του παιδιού στο πίσω κάθισμα θέλω να την σηκώσω λίγο αλλά να μην βάλω τα μαμά ελατήρια. Αν βρω τα ελατήρια της Tsport facelift θα σηκωθεί λιγάκι το αμάξι? Τα έχει βάλει κανείς σε απλή corolla? Περίπου πόσο χαμηλώνει?
Καλημέρα.
Τα εργοστασιακά αμορτισέρ της TS f/l σε σχέση με τα εργοστασιακά της Ε12 (1.4 & 1.6) είναι -1,5cm.
Άρα σε σχέση με τα δικά σου θα ψηλώσεις +1.5cm.
Είναι μια λογική σκέψη αυτή που κάνεις.
__________________


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
E12 αμορτισέρ MIXANIKOS TOYOTA COROLLA E 12 41 27-12-15 14:57
Αμορτισέρ-Ελατήρια G6 Fanourious TOYOTA COROLLA 111(G6) 7 27-07-11 21:32
Αμορτισέρ ΑL-KO vagos333 TOYOTA COROLLA E 12 5 15-01-11 16:09
Αμορτισέρ για G6 louge20vt TOYOTA COROLLA 111(G6) 32 14-06-08 09:06
Αμορτισέρ antonios7 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 5 12-10-07 00:04



Page generated in 0,14283609 seconds (79,87% PHP - 20,13% MySQL) with 36 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:33.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)