Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Πώς να αλλάξετε τα λαμπάκια σε κονσόλα και του κλιματιστικου Corolla E12 NEW
  #1  
Παλιά 19-07-20, 20:26
MichaelDIY Offline:
Υπερβολικά Νέος
 
Εγγραφή: 12-04-2020
Μηνύματα: 1
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
MichaelDIY είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Πώς να αλλάξετε τα λαμπάκια σε κονσόλα και του κλιματιστικου Corolla E12 NEW

Καλησπέρα στην ομάδα,
Ανεβάζω εναν μικρό οδηγό για να αλλάξετε τα λαμπάκια σε κονσόλα και του κλιματιστικου. Συγκεκριμένα το έκανα σε Ε12 αλλά θα δουλέψει στα περισσότερα. (Υπάρχει και ενας ακομη οδηγός στο φόρουμ της ομαδας εαν θέλετε να ρίξετε και μια ματιά εκεί).

Μια ακόμη σημαντική σημείωση, δεν είμαι ηλεκτρολόγος απλός ασχολούμαι με leds και DIY πρότζεκτς. Οποιασδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
Ξεκινάω απευθείας απο τις πλακέτες υποθέτοντας πως έχετε λύση το στερεο και το κομμάτι για το κλιματιστικό και το έχετε στα χέρια σας.

Αυτό το κομμάτι αφορά για το πράσινο φως που έρχεται απο τα κουμπια του στερεο.
Όταν βγάλετε το καπάκι του στερεο θα δείτε μια εικόνα όπως στην εικονα 1 (δεν θα χρειαστεί να ξεβιδώστε κάτι στο στερεο για να βγει το καπάκι αλλά προσέξτε το φλεξι καλώδιο). Εδώ ξεβιδωνεται όλες τις βίδες που βλέπετε στην επιφάνεια, τραβάτε τα κουμπιά (στάθμης ήχου και το άλλο που είναι ίδιο) απο την μπροστα πλευρά για να βγουν, είναι λίγο δύσκολο να τα κρατήσετε και να τα τραβάτε, είμαι λίγο σφηνωμένα. Εγώ αυτό που έκανα είναι να τραβήξω σιγα σιγα την πλακέτα που απο πίσω μεχρι να βγουν τα κουμπιά και ύστερα είναι ελεύθερο. Αφου γυρίσετε την πλακέτα θα δείτε την εικόνα 2. Τα led εδώ είναι απευθείας επάνω στην πλακέτα και χρειάζονται πιστόλι θερμου αέρα και ειδικά led για αλλαγή, κάτι το οποίο δεν θέλω μα ρισκάρω να κάνω. Όμως κάλυψα όλα τα led με μαύρη ηλεκτρονική ταινία για να μην φωτίζουν καθόλου, όπως στην εικόνα 3.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  13
Μέγεθος:  1,86 MB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  10
Μέγεθος:  4,04 MB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  12
Μέγεθος:  4,45 MB

Αυτό το κομμάτι αφορά για το πράσινο φως της οθόνης του στερεο.
Αφου έχετε βγάλει το καπάκι θα δείτε απο πίσω την οθόνη, εικόνα 4. Εδώ ξεβιδωνεται τις 2 βίδες και προσεκτικά το σηκώνεται για να αφαιρέσετε το φλεξι καλώδιο που υπάρχει απο κάτω, έχει και ασφάλεια αυτό που τραβάτε προς τα κάτω για να αφαιρέσετε το καλώδιο (είναι αρκετά στενά) εικόνα 5. Αφού το βγάλετε ια πρέπει να έχετε ενα κολλητήρι με υψηλή θερμοκρασία για να λιώσετε το καλαϊ που υπάρχει σε κάθε γωνιά ενώ ταυτόχρονα στραβωνετε το μεταλο για να μην κολλήσει ξανα και έχετε ελεύθερη την πλακέτα όπως στην εικόνα 6. Αφου βγάλετε προσεκτικά το άσπρο κάλυμμα και το βάλετε στην άκρη με το τζαμακι γυρίστε την πλακέτα και θα δείτε τα 3 λεντακια, εικόνα 7. Αυτά έχουν τις καποτιτσες που λέμε και δινουν το πράσινο φως εικόνα 8, μπορείτε να τις αφαιρέσετε και να βάλετε άλλο χρώμα η να το αφήσετε χωρίς και θα είναι κάτι σαν πορτοκαλί, αλλά δεν θα το συνιστούσα. Εγώ έβγαλα τελείως τα led και τα άλλαξα με μπλε, τα led που έχω δουλεύουν στα 2-5v (ανάλογα το χρώμα, τα μπλε είναι 3v και τα κόκκινα 2v). Εφόσον ξέρω πως η κονσόλα δίνει 12v σε όλα τα led προσθέτω αντιστάσεις στους θετικός πόλους (θετικός πόλος στα led είναι το ψιλο πόδι). Αντιστάσεις χρησιμοποίησα αλλού 510ohm και αλλού 680ohm, σύμφωνα με το ποσο φως θέλω να έχει (όσο πιο ψιλά ohm τόσο περισσότερο φως αλλά και μικρότερο χρόνο ζωής). Σημείωση εαν το ξανακάνω θα βάλω 800ohm τουλάχιστον καθώς είναι πολυ δυνατά και φαίνονται 3 βούλες. Αφου έκανα την αλλαγή έμοιαζε όπως στην εικόνα 9. ΛΆΘΟΣ, τα έχω τοποθετήσει λάθος καθώς έκανα δοκιμή και δεν έβρισκα μια ένδειξη για θετικό και αρνητικό. Εσείς θα τα τοποθετήσετε ακριβώς αντίστροφα όπως έχω σημειώσει τους πόλους, και επιπλέον μην έρχεται οριζόντια τις αντιστάσεις αλλά όρθια όπως τα λεντακια για να κάθονται καλύτερα. Εγώ αναγκαστικά να κόψω λίγο το άσπρο καπάκι όπως φαίνεται στις εικόνες 10-11, πιθανόν σε εσας να μην χρειαστεί. Το συναρμολογειται και έτοιμο το στερεο.
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  9
Μέγεθος:  137,5 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  3
Μέγεθος:  3,38 MB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.jpg
Εμφανίσεις:  5
Μέγεθος:  180,3 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7.jpg
Εμφανίσεις:  5
Μέγεθος:  1,41 MB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  8.jpg
Εμφανίσεις:  7
Μέγεθος:  1,14 MB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  9.jpg
Εμφανίσεις:  6
Μέγεθος:  1,80 MB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10.jpg
Εμφανίσεις:  2
Μέγεθος:  1,77 MB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11.jpg
Εμφανίσεις:  3
Μέγεθος:  1,59 MB

Αυτό το κομμάτι αγορά το πράσινο φως στο κλιματιστικό.
Εδώ δεν είχα αποφασίσει ακόμη να βγάλω φωτογραφίες και δεν έχω πολλές από πριν, όμως είναι ακομη πιο εύκολη η διαδικασία. Αφού τα αφαιρέσετε όλα και έχετε την πλακέτα στα χέρια σας θα δείτε πως τα λεντακια αφαιρούνται πολυ πιο εύκολα, στρίβετε το πλαστικό και το τραβάτε εικόνα 12 (εαν εξαιρέσετε το led που έχω αλλάξει είδη και δείχνω) . Φυσικά το ίδιο ισχύει και εδώ με τις καποτες. Εγώ τα άλλαξα όλα όπως φαίνεται στις εικόνες 13-14. Καλό θα ήταν να το κάνετε όπως εγώ καθώς υπάρχει θέμα με τον χώρο εαν βάλετε πρώτα την αντίσταση όπως στην εικόνα 15 (το δοκίμασα πρώτο). Στις μπλε θήκες έβαλα απλά μικρότερα led που είχα πάλι με ίδιες αντιστάσεις. Μην αγχώνεστε με τους πόλους επάνω στην πλακέτα, παρατήρησα πως δεν έχει σημασία ( η ήμουν τυχερός με 10 led που άλλαξα &#128247. Τώρα απο την άλλη μεριά υπάρχουν κάποια λεντακια για τα κουμπιά του κλιματιστικου και είναι όπως στην εικόνα 16 εαν φανταστείτε πως δεν τα έχω αλλάξει ακόμη. Αυτά δεν τα έβγαλα απο την πλακέτα αλλά έκοψα τα πόδια και έκανα κόλληση απευθείας στα πόδια τους. Σημαντικό εδώ έχει πόλους στην πλακέτα, αλλά τους γράφει και το πιο σημαντικό είναι πως επειδή μπαίνει καπάκι απο επάνω θα πρέπει να κάνετε πολυ καλή δουλειά και να μειώσετε το ύψος που φτάνουν όπως τα προηγούμενα που είχε. Στην εικόνα 17 φαίνονται τα πρώτα που δοκίμασα και δεν χωρούσαν, οπότε έπρεπε να κάνω κολλήσεις όσο πιο κοντά γινοντας και να την γλιτώνω πάλι με ελάχιστο κενό. Αφού όμως τα αλλάξετε αυτά και δείτε πως δεν εξέχουσα απο το κάλυμμα που έρχεται απο πάνω τους τελειώσατε. Είστε έτοιμοι για την συναρμολογηση.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12.jpg
Εμφανίσεις:  7
Μέγεθος:  3,93 MB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13.jpg
Εμφανίσεις:  4
Μέγεθος:  1,01 MB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  14.jpg
Εμφανίσεις:  1
Μέγεθος:  137,6 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  15.jpg
Εμφανίσεις:  5
Μέγεθος:  1,34 MB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  16.jpg
Εμφανίσεις:  6
Μέγεθος:  1,47 MB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  17.jpg
Εμφανίσεις:  9
Μέγεθος:  1,32 MB

Τα led που χρησιμοποίησα τα είχα πάρει απο ebay σε πακέτο τον 300 αλλα τα βρίσκετε παντού γενικά. Το ενα κολλητήρι που χρησιμοποίησα είναι ενα πολυ χαμηλό σε ισχύει, καθώς δουλεύει με 5v. Το δεύτερο κολλητήρι που χρησιμοποίησα για την πλακέτα στην οθόνη του στερεο είναι πολυ πιο ισχυρό και φτάνει 500 βαθμούς. Αντιστάσεις επίσης βρίσκετε παντού. Τέλος για το καλαϊ δεν έχω ιδέα τι ιδιότητες έχει αυτό που χρησιμοποίησα, έκανε την δουλειά του, όμως εσείς ρωτήστε κάποιον για να πάρετε μια και καλή το σωστό. Εικόνα 18 με όλα τα εργαλεία.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  18.jpg
Εμφανίσεις:  8
Μέγεθος:  501,3 KB

Ευχαριστώ για όλους όσους το διαβάσατε μέχρι εδώ και ελπίζω να ήταν όλα κατανοητά και να έχετε τα αποτελέσματα που θέλετε. Πάντα με προσοχή στο κολλητήρι!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-07-20, 11:06
Το avatar του χρήστη tsavman
tsavman Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Μοντέλο: Ε12 2004, 1.x
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 717
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 228
tsavman είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σε ευχαριστούμε για τον οδηγό, πάντα είναι χρήσιμο κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-07-20, 17:26
Το avatar του χρήστη iempan
iempan Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 27-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη,Ελλαδα
Μηνύματα: 321
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 192
iempan είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μπράβο, ευχαριστούμε πολύ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κονσόλα 2 din stamosae86 ΦΟΡΟΥΜ 3 16-11-18 08:55
Πώς να αλλάξετε τα λαμπάκια σε κονσόλα clima Corolla E12 tsport192 TOYOTA COROLLA E 12 86 17-04-16 18:37
Πώς να αλλάξετε φωτισμό στο μαμά cd player κωνσταντίνος TOYOTA COROLLA E 12 16 02-03-11 13:47
κεντρική κονσόλα corolla`03 exs SUPPORT 1 14-03-08 09:54
Λαμπάκια ECONOMY. πλυμμήρας TOYOTA COROLLA E*101 33 18-10-07 11:11



Page generated in 0,12457108 seconds (75,01% PHP - 24,99% MySQL) with 31 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:56.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)