Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Αυτοματο κλεισιμο Παραθυρο και Τοποθετηση Φιλτριχοανης
  #1  
Παλιά 13-04-17, 15:13
Το avatar του χρήστη dimitriscorolla28
dimitriscorolla28 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 02-01-2017
Μοντέλο: Corolla 00 ΖΖΕ111
Περιοχή: Καλλιθεα
Ηλικία: 35 male
Μηνύματα: 36
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 93
dimitriscorolla28 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αυτοματο κλεισιμο Παραθυρο και Τοποθετηση Φιλτριχοανης

Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα. Εχω 2 ερωτηματα να κανω
Το 1 ειναι θελω να κανω αυτοματο κλεισιμο το παραθυρο του συνοδηγου και το 2 ειναι οτι θελω να τοποθετησω φιλτροχοανη αλλα το προβλημα ειναι οτι εκει που ειναι το μαμα φιλτρο εχει εναν αισθητηρα Προφανος ο MAF. Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση?

Ευχαριστω Καλη Ανασταση και Καλο Πασχα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-17, 16:58
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα! καλη Ανασταση και Καλο Πασχα!
παμε στα ερωτηματα τωρα.
Για το παραθυρο που λες γιατι του συνοδηγου μονο?
οταν λες αυτοματο κλεισιμο ποτε να γινεται αυτο?
εχει συναγερμο το αμαξι?
τηλεχειριζομενο εννοεις ?

στο δικο μου εχω βαλει στον συναγερμο μια πλακετα και κανει αυτοματο κλεισιμο και των 2 (ειναι 2πορτο το αμαξι) οταν κλειδωνω με το τηλεκοντρολ του συναγερμου. Αν για καποιο λογο θες μονο το ενα απλα δεν συνδεεις τα καλωδια για το αλλο.
Σαν αυτο ειναι μπορει να μπει αυτονομο χωρις συναγερμο https://www.ebw.gr/media/catalog/pro.../9/6/9698_.jpg

Για το 2ο ερωτημα ποιο μοντελο εχεις?
σε γενικες γραμμες θα εχει προβλημα, πρεπει να μπει κανονικα ανταπτορας και να μπει εκει η φιλτροχοανη, δεν πρεπει δλδ να τον καταργησεις σε καμια περιπτωση.
επισης σε μερικα αμαξια παλι εχει προβλημα επειδη μετραει πολυ ογκο αερα και μπερδευει.

https://el.wikipedia.org/wiki/%C...AD%CF%81%CE%B1

παντως σε starlet ep82 που ειχε εναν αισθητηρα στο φιλτροκουτι, απλα εκανα μια τρυπα στην σωληνα της φιλτροχοανης και τον εβαλα και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. Στο δικο σου δεν ξερω τι συμπεριφορα μπορει να εχει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-17, 10:12
Το avatar του χρήστη dimitriscorolla28
dimitriscorolla28 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 02-01-2017
Μοντέλο: Corolla 00 ΖΖΕ111
Περιοχή: Καλλιθεα
Ηλικία: 35 male
Μηνύματα: 36
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 93
dimitriscorolla28 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα! καλη Ανασταση και Καλο Πασχα!
παμε στα ερωτηματα τωρα.
Για το παραθυρο που λες γιατι του συνοδηγου μονο?
οταν λες αυτοματο κλεισιμο ποτε να γινεται αυτο?
εχει συναγερμο το αμαξι?
τηλεχειριζομενο εννοεις ?

στο δικο μου εχω βαλει στον συναγερμο μια πλακετα και κανει αυτοματο κλεισιμο και των 2 (ειναι 2πορτο το αμαξι) οταν κλειδωνω με το τηλεκοντρολ του συναγερμου. Αν για καποιο λογο θες μονο το ενα απλα δεν συνδεεις τα καλωδια για το αλλο.
Σαν αυτο ειναι μπορει να μπει αυτονομο χωρις συναγερμο https://www.ebw.gr/media/catalog/pro.../9/6/9698_.jpg


Για το 2ο ερωτημα ποιο μοντελο εχεις?
σε γενικες γραμμες θα εχει προβλημα, πρεπει να μπει κανονικα ανταπτορας και να μπει εκει η φιλτροχοανη, δεν πρεπει δλδ να τον καταργησεις σε καμια περιπτωση.
επισης σε μερικα αμαξια παλι εχει προβλημα επειδη μετραει πολυ ογκο αερα και μπερδευει.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%C E%B1%CF%82_%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE %B7%CF%82_%CE%BC%CE%AC%CE%B6%CE%B1%CF%82_%CE%B1%CE %AD%CF%81%CE%B1

παντως σε starlet ep82 που ειχε εναν αισθητηρα στο φιλτροκουτι, απλα εκανα μια τρυπα στην σωληνα της φιλτροχοανης και τον εβαλα και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. Στο δικο σου δεν ξερω τι συμπεριφορα μπορει να εχει.
Καλημερα Νικιφορε Χρονια Πολλα και Χριστος Ανεστη Το Παραθυρο του Οδηγου ειναι αυτοματο εχει 2 σκαλες η 1 κατεβαινει manual και η 2 πατωντας τερμ κατω ανοιγει αυτοματα το ιδιο θελω να κανω και στου συνοδηγου. Οσο για την πλακετα με τον συναγερμο εχω την χρησιμοποιησουσα στο προηγουμενο αυτοκινητο με τον συναγερμο.


Στο 2 ερωτημα εχω το ΖΖΕ-111
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-17, 10:59
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα! δυστυχως δεν γνωριζω κατι παραπανω για το μοντελο σου για να σε βοηθησω ειναι διαφορετικο απο το δικο μου.
εμενα ειναι η ΕΕ111 στρογγυλοφαναρη και εχω 4EFTE και αυτος εχει map sensor (μετραει πιεση τουρμπινας) δεν εχει κατι για τον αερα και ετσι βαζεις οτι φιλτροχοανη θες χωρις προβληματα.
Παραθυρα ηλεκτρικα εμενα δεν ειχε καν, εχουν βαλει μετα και εχει τα κουμπια μπροστα απο το χειροφρενο, απλα συνδυασα την πλακετα που ειχε ο συναγερμος που ειχε οταν την αγορασα με εναν elser που ειχα εγω καλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-07-17, 10:12
Το avatar του χρήστη dimitriscorolla28
dimitriscorolla28 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 02-01-2017
Μοντέλο: Corolla 00 ΖΖΕ111
Περιοχή: Καλλιθεα
Ηλικία: 35 male
Μηνύματα: 36
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 93
dimitriscorolla28 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλημερα παιδια να αναφερθω στο θεμα φιλτροχοανης την περασμενη εβδομαδα καταφερα να βγαλω το μαμα φιλτρο κουτι και να την φιλτροχοανη. Με δοκιμες που εκανα παρατηρησα οτι το αμαξι γονατιζε οταν εκανα ανοιγματα. Με αποτελεσμα να την ξυλωσω και να παω να παρω βαρελακι το οποιο ρωτησα και διαβασα οτι αντικαθιστας το μαμα φιλτροκουτι με αυτο. Αλλα και με αυτο τα ιδια μου κανει. Θα επισυναψω και φωτο. Μηπως εχω κανει καμια βλακια με τις γωνιες απο σωληνες που ειναι μεγαλη η διατομη? Θα το δειτε στην φωτο. Εχω προσαρμοσει και το Maf Sensor. πειτε μου την γνωμη σας.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170707_095344_resized.jpg
Εμφανίσεις:  48
Μέγεθος:  399,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-07-17, 19:09
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitriscorolla28 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα παιδια να αναφερθω στο θεμα φιλτροχοανης την περασμενη εβδομαδα καταφερα να βγαλω το μαμα φιλτρο κουτι και να την φιλτροχοανη. Με δοκιμες που εκανα παρατηρησα οτι το αμαξι γονατιζε οταν εκανα ανοιγματα. Με αποτελεσμα να την ξυλωσω και να παω να παρω βαρελακι το οποιο ρωτησα και διαβασα οτι αντικαθιστας το μαμα φιλτροκουτι με αυτο. Αλλα και με αυτο τα ιδια μου κανει. Θα επισυναψω και φωτο. Μηπως εχω κανει καμια βλακια με τις γωνιες απο σωληνες που ειναι μεγαλη η διατομη? Θα το δειτε στην φωτο. Εχω προσαρμοσει και το Maf Sensor. πειτε μου την γνωμη σας.
Καλησπέρα!
Καταρχήν..,φαίνεται σαν να έχει φράξει το στόμιο εισαγωγής από την ασφαλειοθήκη και δεύτερον από την στιγμή που το αμάξι δεν τό χεις τουρμπίσει δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις τις εργοστασιακές διατομές στις σωληνώσεις, πιο πολύ κακό θα κάνεις παρά καλό.Εχει αποδειχτεί ότι το μόνο που δουλεύει καλά είναι φίλτρο ΚΝ στο εργοστασιακό φιλτροκούτι και το "μικρό" βαρελάκι με την προυπόθεση οτι θα τοποθετηθεί σωστα. Με σωστότερη τοποθέτηση του δικού σου φίλτρου και προγραμματισμό του εγκεφάλου πιθανότατα θα δείς μια βελτίωση 5-10% στην καλύτερη που φυσικά δεν πολυαξίζει απο οικονομικής αποψεως αφού μόνο σε πιο αγριό ήχο και υψηλότερη κατανάλωση κερδίζεις .....όχι σε κόντρες ..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-07-17, 11:43
Το avatar του χρήστη dimitriscorolla28
dimitriscorolla28 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 02-01-2017
Μοντέλο: Corolla 00 ΖΖΕ111
Περιοχή: Καλλιθεα
Ηλικία: 35 male
Μηνύματα: 36
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 93
dimitriscorolla28 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiWrGoS@XXX Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!
Καταρχήν..,φαίνεται σαν να έχει φράξει το στόμιο εισαγωγής από την ασφαλειοθήκη και δεύτερον από την στιγμή που το αμάξι δεν τό χεις τουρμπίσει δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις τις εργοστασιακές διατομές στις σωληνώσεις, πιο πολύ κακό θα κάνεις παρά καλό.Εχει αποδειχτεί ότι το μόνο που δουλεύει καλά είναι φίλτρο ΚΝ στο εργοστασιακό φιλτροκούτι και το "μικρό" βαρελάκι με την προυπόθεση οτι θα τοποθετηθεί σωστα. Με σωστότερη τοποθέτηση του δικού σου φίλτρου και προγραμματισμό του εγκεφάλου πιθανότατα θα δείς μια βελτίωση 5-10% στην καλύτερη που φυσικά δεν πολυαξίζει απο οικονομικής αποψεως αφού μόνο σε πιο αγριό ήχο και υψηλότερη κατανάλωση κερδίζεις .....όχι σε κόντρες ..
Καλημερα Γιωργο σε ευχαριστω για την συμβουλη θα βαλω το μαμα φιλτροκουτι. Φανταστικα οτι θα αλλαζε κατι με το βαρελακι.
Υ.Γ Τελικα βρηκα τι εφταιγε μου ειχε φυγει απο την θεση του η γωνιακια σωληνα και ρουφαγε απο 2 μεριες και οσο πανταγα γκαζι πνιγοταν στον αερα και γονατιζε. Το εφτιαξα καπως εστρωσε αλλα οταν κανω αλλαγες που και που γονατιζει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογη φιλτροχοανης σε Ε11 G6 fecelift mixalhs_23 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 40 10-03-17 16:08
Προβλημα με παραθυρο οδηγου giannis-tour ΦΟΡΟΥΜ 2 10-11-14 15:04
Κολλημενο παραθυρο skarpelos TOYOTA COROLLA E 12 6 02-10-09 19:00
Ερωτηση με αισθητηρα φιλτροχοανης VERSARIS SUPPORT 12 28-03-08 09:14
Καινουρια πατεντα φιλτροχοανης miller TOYOTA COROLLA E 12 18 01-10-07 07:50



Page generated in 0,16033506 seconds (81,86% PHP - 18,14% MySQL) with 37 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:01.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)