Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-04-17, 17:38
Το avatar του χρήστη nikos gtcc
nikos gtcc Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2015
Μηνύματα: 115
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 126
nikos gtcc είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μια αλλη λυση ειναι να μπουν τα μαμα ελατηρια χαμηλωματος απο το ts facelift. Δν ξερψ αν λεμε τα ιδια. Αρα για τα απεξ θα λεγες οχι και εσυ στα μαμα αμορτισερ ε? Και εγω αυτο πιστευω.
Οσο για την πιεση λαδιου δν ειναι χρησιμη για τα μοτερ του τς? Για wideband δν δινω τοσα λεφτα και ειδα στην ατμοσφαιρα!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-04-17, 18:27
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos gtcc Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια αλλη λυση ειναι να μπουν τα μαμα ελατηρια χαμηλωματος απο το ts facelift. Δν ξερψ αν λεμε τα ιδια. Αρα για τα απεξ θα λεγες οχι και εσυ στα μαμα αμορτισερ ε? Και εγω αυτο πιστευω.
Οσο για την πιεση λαδιου δν ειναι χρησιμη για τα μοτερ του τς? Για wideband δν δινω τοσα λεφτα και ειδα στην ατμοσφαιρα!
Δεν γνωριζω απο ΤS.
Για μαμα αμορτισερ γενικα το χαμηλωμα δεν ειναι καλο, τα σκοτωνει γρηγορα και βαρανε και πολυ αυτο ξερω.
Για την πιεση λαδιου οχι τοσο δεν ειναι χρησιμη, σε καλα μοτερ ειδικα φτιαγμενα ειναι, απλα μου εχουν πει διαφοροι μηχανικοι οτι επειδη θελει καποια βαλβιδα και εξεχει μες την μεση μπορει να γινουν διαφορα "ατυχηματα" να εχεις διαρροες και παει το μοτερ μετα. Και απο τοτε σκιαχτηκα και δεν εβαλα ποτε.
Το wideband για μενα ειναι τρομερα χρησιμο. Ειδικα σε turbo moter που εχω εγω. Το θεωρω το 2ο ποιο χρησιμο οργανο μετα απο το μπαρομετρο.
Εχω και βολτομετρο σε ψηφιακη οθονη πλεον γιατι εχω και αναλογικο οργανο στην ακρη απο παλιοτερα.
Και αυτο το θεωρω επισης χρησιμο. Το δικο μου εχει και ενδειξη χαμηλης μπαταριας και ηχητικο σημα. Και την δειχνει με μπαρες κτλ.
Βεβαια ψηφιακο βολτομετρο εχει και ο πυκνωτης αλλα εκει που ειναι δεν μπορω να τον βλεπω ανα πασα στιγμη.
Παντως για λαδια ποιο σημαντικο κρινω την θερμοκρασια λαδιου παρα την πιεση για οργανο. Αμα υπαρχει προβλημα με την πιεση αναβει και η ενδειξη στο ταμπλο απο την βαλβιδα που εχει μπροστα. Την θερμοκρασια ομως δεν την βλεπουμε. Και τουλαχιστον σε τουρμπο μοτερ (λεω για μενα) θα μου ηταν χρησιμο να την εβλεπα μιας και τα λαδια περνανε απο την τουρμπινα και γινονται σαγανακι.
Βεβαια το ιδιο μπορω να πω για το νερο και τα καυσαερια και στο τελος θα εχω ενα ταμπλο σαν απο διαστημοπλοιο της ΝΑΣΑ! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Τωρα ο καθενας πρεπει να κρινει αναλογα τις αναγκες του και τι μοτερ εχει και τι θελει ποιο πολυ να βλεπει και να βαλει το αναλογο οργανο.
Γιατι πολλα ειναι ωραια να εχουμε αλλα δεν γινεται να εχουμε 10 οργανα μπροστα μας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 18-04-17 στις 18:36.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-04-17, 21:10
Το avatar του χρήστη nikos gtcc
nikos gtcc Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2015
Μηνύματα: 115
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 126
nikos gtcc είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ισχυει οτι στα μαμα αν βαλεις τα ελατηρια χαμηλωματος περα οτι θα κλασουν γρηγορα αλλα οτι αλλαζει και η συμπεριφορα του αμαξιου? δλδ χειροτερο κρατημα και γενικα κακη συμπεριφορα..???
οσο για το λαδι? θερμοκρασια νομηζω δεν μου ειναι απαραιτητη λογο ατμοσφαρικου..πιο καλη δεν ειναι η πιεση?η και τα 2?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-04-17, 21:17
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
επειδη εισαι ατμοσφαιρικος ισως καλυτερη η πιεση λαδιου.
Για τα αμορτισερ οχι δεν θα εχουν κακη συμπεριφορα, θα εχεις καλυτερα κρατηματα φυσικα, το οτι χαλανε ποιο γρηγορα ειναι επειδη μειωνεται η διαδρομη του εμβολου τους και για τον ιδιο λογο χτυπανε-βαρανε δλδ ειναι σκληρα λογικο αυτο οποτε και χανεις σε ανεση.
Οχι ομως οτι δεν θα εχεις καλη οδικη συμπεριφορα! αφου θα μειωθουν οι κλισεις του αμαξωματος σε στροφες κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-04-17, 21:29
Το avatar του χρήστη nikos gtcc
nikos gtcc Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2015
Μηνύματα: 115
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 126
nikos gtcc είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
για την πιεση ειναι καλα τα οργανακια της autogauge? η να προτιμησω κανενα depo ,daemon? μεγαλη διαφορα σε τιμης ομως...
και οσο για τα ελατηρια να το κανω κε λιγα λογια η οχι? η να περιμενω οταν πεθανουν αυτα να βαλω σετ κανονικα αναρτιση-ελατηρια που νομηζω αυτο ειναι το σωστο...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-04-17, 23:01
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Η autogauge ειναι φτηνη εταιρια δεν εχω ακουσει τα καλυτερα, δεν ειναι τοσο αξιοπιστα δλδ. http://www.allcar.gr/car-accessories...siladiou-fiime
Μου αρεσει η ΑΕΜ αλλα αμα το καθε οργανο εχει 150+ και βαααλε αστα να πανε! https://www.telematica.gr/categories...Fluid-Pressure
ενταξει οι τιμες ειναι σοκ!!! το ΑΕΜ wideband το ειχα παρει πριν ποσα χρονια απο εκει 185 και τωρα το εχουν 250!!!!

αυτο εδω https://www.telematica.gr/product/IN...sure-Gauge-Kit βλεπεις το βαρελακι? αυτο ειναι η βαλβιδα, πρεπει να μπει καποιο ΤΑΦ καπως εκει που εχεις την βαλβιδα πιεσης λαδιου επανω στο μοτερ να μπει αυτο και να μπει και εκεινη, γιαυτο ελεγα μεγαλη φασαρια.
Μερικοι πανε και βαζουν συστολη στην ταπα λαδιου κατω, βαραει καπου κατι σπαει και πανε τα λαδια.
γιαυτα και αυτα μου λεγανε ολοι που ειχα ρωτησει να μην βαλω.
Δεν ξερω που αλλου θα μπορουσε να μπει.
δες http://www.ebay.ie/itm/Oil-Pressure-...AOSwOgdYz8I e
και αλλο http://www.ebay.ie/itm/FORD-OIL-PRES...kAAOSwnDxUdNxL
για οργανα δες http://www.ebay.ie/itm/2-52mm-Oil-Pr...AMXQ74JTRkv x
απο αυτη την μαρκα ειχα παρει στροφομετρο και ημουν 100% ευχαριστημενος.
http://www.ebay.ie/itm/Oil-Pressure-...kAAOSwQTVV-7L3
σε τι θες να μετραει το οργανο σε bar ή PSI ? προσεξε το αυτο.

εγω λεω θα ελεγα αμα χαλασουν τα αμορτισερ να βαλεις καλυτερα και ελατηρια μαζι.
μπορεις ομως να βαλεις ελατηρια τωρα και αμα χαλασουν τα αμορτισερ βαζεις μετα καλυτερα αμορτισερ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 18-04-17 στις 23:12.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-04-17, 23:12
Το avatar του χρήστη nikos gtcc
nikos gtcc Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2015
Μηνύματα: 115
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 126
nikos gtcc είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εχεισ δικιο αυτες οι φουσκεσ λαδιου χαλανε.την ειχα παθει! οσο για τα ελατηρια θα το δω και πως θα παει και το οικονομικο!γτ για να τα βαλω μαζι με τοποθετηση και ευθυγραμηση μου ειπανε 260ε! και το αλλο ειναι μηπως τα κρατηματα του αμαξιου δν ειναι τοσο καλο οσο τωρα λογο μαλακου αμορτισερ δλδ δν θα υπαρχει σωστη γεωμετρια. και φοβαμαι μην αππο το να κανω καλο τελικα βγει χαλια το κρατημα και κοπαναει ολο ο αμαξι μεσα..και μετα αστο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-04-17, 23:24
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
κοιτα προσωπικα εχω δει απο αυτα που εχω δοκιμασει οτι ειναι για μενα καλυτερα να εχω ποιο καλα αμορτισερ πχ koni sport κιτρινα ή kyb AGX με μαμα ελατηρια σε υψος. Επισης πισω εχω βαλει τωρα βοηθητικα ελατηρια της MAD και κραταει απιστευτα καλυτερα! με αυτα οταν φορτωνεις το αμαξι ειτε πισω, ειτε με ατομα ακομα και με ρυμουλκουμενα δεν καθεται κατω και σηκωνεται και ποιο ψηλα ο κολος, στο δικο μου 2cm που το ηθελα επειδη η μουρη ηταν ποιο ψηλα.
Δλδ το χαμηλωμα ειναι μονο για τα κενα στους θολους για μενα που δεν με ενδιαφερει πλεον.
Τα αμορτισερ που λεω ειναι ρυθμιζομενης σκληροτητας αλλα και γενικα ειναι ποιο σκληρα απο τα απλα μαμα και αλλα απλα του εμποριου.
ειδικα τα koni sport και μπορεις με επισκευη σε μαστορα να τα κανεις ακομα ποιο σκληρα.
με λιγα λογια οπως πηγαινα με χαμηλωμα με τα ιδια χλμ μπορω να παω να μη πω και καλυτερα με μαμα ελατηρια αλλα καλα αμορτισερ ρυθμιζομενης σκληροτητας και οχι οτι τα εχω και τερμα!
τερμα μαλακα τα εχω μπρος πισω.
Αλλα φαντασου στο δικο μου Ε11 τα koni sport ειχαν to 2011 460 ευρω και τα εβαλα μονος μου και τα Κyb AGX τα ειχα βαλει 650 ευρω to 2008, τα αλλαξα πριν την ωρα τους ενω δεν ειχαν χαλασει και τα εχω ακομα.
Συνιστω τα κονι επειδη ειναι επισημα επισκευασιμα και μπορεις να τα κανεις οπως θες κατα την επισκευη απο τον μαστορα.
Μπορει να ειναι ακριβοτερα απο αλλα αμορτισερ αλλα η επισκευη παει 35 ευρω το κομματι μονο (αν του τα πας στο χερι), οποτε τα εχεις για παντα!
Τα μπροστινα μου τωρα ειναι στον 6ο χρονο και ακομα βαστανε καλα αν και καταλαβαινω οτι εχουν πεσει αλλα δεν εχω κανενα προβλημα και τερμα μαλακη ρυθμιση μαλιστα.
Τα πισω επισκευαστηκαν περσι το Καλοκαιρι και τα εκανα κουτσουρα και δεν την παλευα τον χειμωνα και ετσι εχω πισω τα AGX προς το παρον.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 18-04-17 στις 23:30.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-04-17, 15:51
LISSAS Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μοντέλο: 111 vv-T-i
Περιοχή: Λεκανοπέδιο
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 818
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 293
LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την πιεση λαδιου οχι τοσο δεν ειναι χρησιμη...
Παντως για λαδια ποιο σημαντικο κρινω την θερμοκρασια λαδιου παρα την πιεση για οργανο. Αμα υπαρχει προβλημα με την πιεση αναβει και η ενδειξη στο ταμπλο απο την βαλβιδα που εχει μπροστα.
Sorry, αλλά διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ. Η σωστή πίεση ελαίου ενός κινητήρα, είναι η σημαντικότερη συνθήκη για την καλή - ασφαλή λειτουργία και μακροβιότητα αυτού. Άρα, ο έλεγχός της κρίνεται απαραίτητος και γι' αυτό, όλα τα αυτ/τα είναι εφοδιασμένα με αυτό λαμπάκι μειωμένης πίεσης.
Μόνο που...όταν πια ανάψει αυτό το λαμπάκι, το μοτέρ έχει ήδη "πάει περίπατο"!!!
__________________
ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΔΑΙΜΩΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-04-17, 16:51
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα, δεν συμφωνω, το ιδιο μπορουμε να πουμε και για τις αναλογιες καυσιμου σε "φτιαγμενα" ομως αμαξια, και το καυσιμο αμα ειναι λαθος απο πειραγματα κτλ μπορει να παει το μοτερ περιπατο.
Οπως ειπα ο καθενας κρινει τι του χρειαζεται περισσοτερο, δυστυχως δεν γινεται να τα εχουμε ολα. Θα επρεπε να εχουμε ενα ταμπλο αεροπλανου κατι.
Προσωπικα για μενα και για το δικο μου μοτερ δεν το θεωρω τοσο σημαντικο οπως η αναλογια καυσιμου και το μπαρομετρο.
Αν ελεγχουμε το μοτερ μας και ξερουμε σε τι κατασταση ειναι και αν καιει λαδια, ή χανει τοτε δεν εχουμε προβλημα για να θελουμε τετοιο οργανο, αυτο το βαζουν σε πειραγμενα μοτερακια κανονικα.
Επισης η ενδειξη πιεση λαδιου στο καντραν αμα αναψει ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΑΜΕΣΩΣ! δεν ειναι λαμπακι βενζινης να κανουμε και καμια 20αρια χλμ και βαλε.
Φυσικα δεν λεω οτι δεν θα ηταν καλο να εχουμε, αλλα το ιδιο ισχυει με πολλα αλλα οργανα ακομα.
Επειδη το εχω παθει στο προηγουμενο αμαξι μου που εκαιγε λαδια πολλα, το μοτερ φυσικα και δεν πηγε περιπατο.
Απλα οταν αναψε ετυχε βεβαια να εχει κοντα βενζιναδικο σε λιγα μετρα και γεμισα τα λαδια και ολα καλα.
Το ιδιο ισχυει και αμα βαρεσει η θερμοκρασια νερου τερμα, ποσοι και ποσοι δεν σταματανε αμεσως ή δεν το ειδαν και μερικα χλμ μετα εχουν ηδη καψει φλατζα! και ξερω τετοιες περιπτωσεις.

Και εχω μια απορια τωρα για το οργανο αυτο, δεν γινεται να παρει σημα απο το καλωδιο της υπαρχουσας βαλβιδας πιεσης λαδιου?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 19-04-17 στις 16:57.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ωρα για αμορτισερ giannisv6 TOYOTA COROLLA 111(G6) 58 05-05-16 00:16
ΑΛΛΑΓΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΣΕ ΖΖΕ111 mspant TOYOTA COROLLA 111(G6) 3 29-06-10 18:05
αμορτισερ. dexter_ TOYOTA COROLLA T-SPORT 3 23-09-09 00:44
ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΘΕΜΗΣ TOYOTA COROLLA 111(G6) 24 13-08-08 23:09
αμορτισερ για 111 nikos_trd SUPPORT 40 30-01-08 19:37



Page generated in 0,19003701 seconds (83,97% PHP - 16,03% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:15.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)