Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

TOYOTA AURIS Το καινουργιο (corolla ) Hatchback με την καινοτομο ονομασια για την αναφορα του σε πιο νεο κοινο. www.auriclub.gr

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Αύξηση κατανάλωσης
  #1  
Παλιά 30-10-20, 17:56
Το avatar του χρήστη _nicolas_
_nicolas_ Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 12-09-2007
Μοντέλο: Corolla ΕΕ90
Περιοχή: Καστοριά - Κιλκίς
Ηλικία: 35 male
Μηνύματα: 315
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 237
_nicolas_ θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Αύξηση κατανάλωσης

Καλησπερα παιδια,

Ειμαι κατοχος ενος Auris 1.6 πρωτης γενιας με συστημα υγραεριου BRC Plug n Drive. Ειμαι πολυ ικανονοιημενος απο το συστημα, χωρις κανενα check engine κτλ.Το περασα στα 61.000χλμ και τωρα εχω 136.000χλμ.
Απο το καλοκαιρι διαπιστωσα οτι εχει ανεβει η καταναλωση μου, αλλα το εριξα στον κλιματισμο που ειχα συνεχεια αναμενο. Αρχηκα νομιζα ειναι υψηλη στο αεριο αλλα ειναι και στην βενζινη.



Μερτησα καταναλωση στο αεριο 10,2 λ/100χλμ και στην βενζίνη 9 λ/100χλμ (αυτες οι μετρησεις χωρις κλιματιστικο και με νορμαλ ταχυτητες 120 κυριως σε επαρχιακους δρομους)


Το πηγα στο συνεργειο για ελεγχο, μου μετρησε ρυπους σε αεριο, βενζινη κρυο, ζεστο, ρελαντι και στις 3000στροφες και ολες οι τιμες (δεν τις εχω) μου ειπε ηταν πολυ καλες.

Αρα και ο λαμδα δεν φαινεται να εχει προβλημα.

Εχω κανει service και το αμαξι και το αεριο χωρις καμια αλλαγη.
Πηγα και σε εναν αλλο μαστορα για το αεριο και μου προτεινε service τον πνευμονα του αεριου (μεμβρανες, λαστιχακια, κοστος 80 ευρω νομιζω).


Να σας πω οτι το αμαξι καιει λιγο λαδακι αλλα δεν νομιζω να επηρεαζει τοσο τον λαμδα.




Η καταναλωση που ειχα, που θεωρητηκα ειναι η φυσιολογικη ειναι, με αεριο 7,7λ /100χλμ και με βενζινη 7,1λ /100χλμ


Τι μου προτεινετε, τι αλλο πρεπει να ελεγξω ?
__________________
My Garage
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-20, 18:06
Το avatar του χρήστη _nicolas_
_nicolas_ Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 12-09-2007
Μοντέλο: Corolla ΕΕ90
Περιοχή: Καστοριά - Κιλκίς
Ηλικία: 35 male
Μηνύματα: 315
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 237
_nicolas_ θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Κανείς δεν μπορεί να με κατευθύνει κάπου ?
__________________
My Garage
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-20, 08:47
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
Δεν νομιζω να ειναι καποιο προβλημα συστηματος αλλά απλα κακη ποιοτητα καυσιμου που ανεβαζει την καταναλωση .. ειχα αρκετα προβληματα σε πελατες μου και σε μια 12αρα μου τον περασμενο μηνα , και αλλαξαμε πολλα φιλτρα με πολλες βρωμιες μεσα κτλ .. τωρα ολα φαινεται να επανηλθαν εκτος απο μερικα πρατηρια καυσιμων που λογω της τιμης τους μερικοι τα προτιμανε ακομα
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-20, 08:49
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από _nicolas_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανείς δεν μπορεί να με κατευθύνει κάπου ?

Καλημέρα.
Υπάρχουν πολλές αιτίες που μπορούν να ανεβάσουν την κατανάλωση καυσίμου. Εσύ έχεις την δυνατότητα να καίει δυο καύσιμα ο κινητήρας σου και έχεις παρατηρήσει αύξηση και στα δυο. Αν θεωρήσω ότι οι μετρήσεις που έκανες είναι σωστές (γεμίζω βενζίνη/αέριο ταξιδεύω πχ 200 χιλιόμετρα και ξαναγεμίζω) το φίλτρο αέρα είναι καθαρό και τα μπουζί καινούρια και τα προτεινόμενα του κατασκευαστή, τότε ξεκινάς από τα απλά.
έχεις αλλάξει τρόπο οδήγησης, έχεις περισσότερο βάρος στο πορτ παγκαζ, έχεις τοποθετήσει σχάρα στον ουρανό, έχεις αλλάξει προς το μεγαλύτερο διάσταση ελαστικών, ή έχεις λιγότερη του κανονικού πίεση αέρα στα ελαστικά.

Στα πιο δύσκολα τώρα,

μερική δυσλειτουργία του θερμοστάτη, ελαττωματικός αισθητήρας θερμοκρασίας ψυκτικού υγρού, διαρροή κενού στην πολλαπλή εισαγωγής ή σε κάποιον σωλήνα κενού, μία βαλβίδα EGR που δεν κλείνει σωστά στο ρελαντί, διαρροή από την εξάτμιση πριν τον αισθητήρα λ, στένωση στο σύστημα εξάτμισης, σπασμένο σπιράλ, μερικός βουλωμένος καταλύτης ή καζανάκι εξάτμισης, συμπλέκτης που είναι στα τελευταία του, χειρόφρενο που δεν απελευθερώνεται πλήρως ή µία δαγκάνα που κολλάει, αλλαγή λιπαντικού με μεγαλύτερο ιξώδες (λόγο της κατανάλωσης λιπαντικού που έχεις) βρώμικος ή θερμικά γηρασμένος αισθητήρας λ (γίνεται λιγότερο ευαίσθητος και το σήµα του εµφανίζει απόκλιση. Το τελικό αποτέλεσμα είναι ένα πλουσιότερο από το κανονικό µίγµα), το ίδιο ως προς το βρώμικος αφορά και τον maf. Καποια από τα παραπάνω θα σου δημιουργούσαν και άλλα προβλήματα εκτός της κατανάλωσης με κυριότερο την αρρυθμία στο ρελαντί. Πάντως όλα τα παραπάνω θεωρώ ότι έχουν επίδραση στην κατανάλωση και των δυο καυσίμων που χρησιμοποιείς. Με την αύξηση της κατανάλωσης έχεις παρατηρήσει και μείωση της απόδοσης του κινητήρα? Αν ναι κι επειδή τα χιλιόμετρα που έχει ο κινητήρας σου είναι λίγα αξίζει να το ψάξεις, αν όχι μην σε φάει και την ψυχή, μπορεί κάτι στις μετρήσεις να έκανες λάθος.


Fanis από την εμπειρία σου τι λιπαντικό μάρκα / ιξώδες θα συνιστούσες για τον 4e-fe του 93 με περίπου 500.000 κμ και αλλαγή κάθε 7000κμ ή 6 μήνες και κατανάλωση περίπου στο λίτρο ανά αλλαγή?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapiou : 12-11-20 στις 12:20. Αιτία: Συγχώνευση posts.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-20, 14:01
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από costas.x Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα.

Fanis από την εμπειρία σου τι λιπαντικό μάρκα / ιξώδες θα συνιστούσες για τον 4e-fe του 93 με περίπου 500.000 κμ και αλλαγή κάθε 7000κμ ή 6 μήνες και κατανάλωση περίπου στο λίτρο ανά αλλαγή?
Θα σου προτεινα 10/40 και αλλαγη καθε 4 με 5000χλμ αν το αμαξι το δουλευεις σε κυκλο πολης .. αλλιως ανετα καθε 7000χλμ
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-20, 19:00
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ευχαριστώ.

Fanis Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapiou : 14-11-20 στις 11:44. Αιτία: Συγχώνευση posts.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-11-20, 20:32
Το avatar του χρήστη _nicolas_
_nicolas_ Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 12-09-2007
Μοντέλο: Corolla ΕΕ90
Περιοχή: Καστοριά - Κιλκίς
Ηλικία: 35 male
Μηνύματα: 315
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 237
_nicolas_ θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Καλησπέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Όταν κάνεις 100 χιλιόμετρα λιγότερο στο γέμισμα (αερίου) πόσο λάθος να κάνεις στις μετρήσεις


Λοιπόν να προσθέσω επίσης ότι βάρος, μπαγαζιερες κτλ δεν έχω και εννοείτε πρώτα εκεί θα πήγαινε το μυαλό μου.
Εγώ βάζω 5/30 εκτός από μια φορά που δοκίμασα 10/40 για να δω αν δεν το καίει. Είδα μικρή διαφορά και έτσι πάλι βάζω 5/30 ανά 15.000 οι αλλαγές.

Στα πιο δύσκολα που αναφέρεις, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο άλλο θέμα πχ με το ρελαντί, είναι σταθερότατο.
Να πω την αλήθεια δεν το βλέπω ζωηρό το αμάξι και κατά κύριο λόγο με το αέριο και αυτό πρέπει να έγινε μετά από παράπονο δικό μου όταν το πήγα για το service του αεριου
Φίλτρο αέρα έχω ένα KN ελευθέρας το οποίο, το είχα ήδη ένα χρόνο χωρίς καμία διαφορά στην κατανάλωση (ούτε σε απόκριση ούτε γκάζι τίποτα, καμία διαφορά, τσάμπα τα λεφτά). Πρόσφατα το καθάρισα και αυτό.
Τα άλλα που μου αναφέρεις θέλουν έλεγχο καθώς δεν έχω εικόνα να σου απαντήσω.


Οι βαλβίδες μου θέλουν ρυθμισμα και αν ναι στα πόσα χιλιόμετρα πρέπει να τις κοιτάω ? Ξέρω ότι είναι υδραυλικές, παίρνουν ρυθμισμα, είναι αυτός λόγος για αυξημένη κατανάλωση και μείωση απόδοσης ?


Ευχαριστώ
__________________
My Garage
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-11-20, 12:42
Το avatar του χρήστη agapiou
agapiou Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 20-05-2009
Μοντέλο: Ε12 f/l 5d 1.4
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 3.441
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 529
agapiou θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Νομίζω καλό είναι ανά 30.000 - 40.000 χιλιόμετρα να κάνεις ένα έλεγχο στις βαλβίδες εξαγωγής.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο ρόλος του νερού στην αύξηση της ισχύος του κινητήρα NikiforosGT UPDATES 6 28-05-17 21:55
Auris D4D αύξηση ιπποδύναμης manolisaurisd4d TOYOTA AURIS 1 29-03-09 16:40
Η ένδειξη μέσης κατανάλωσης μειώνεται αφύσικα. jimmy3 TOYOTA COROLLA E 12 7 02-09-08 17:02



Page generated in 0,15628910 seconds (80,37% PHP - 19,63% MySQL) with 40 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:17.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)