Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Εξαετής Εγγύηση ή Κοροϊδία
  #1  
Παλιά 12-11-08, 15:10
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εξαετής Εγγύηση ή Κοροϊδία

Πολλοί αγοράσαμε Toyota για την 6-ετή εγγύηση. Μήπως τελικά είναι μιά μεγάλη κοροϊδία ?

Αν καίει έως 1 λίτρο λάδι ανα 1.000 χλμ είναι εντάξει! Δείτε συζήτηση στο TS forum: http://www.corollaclub.com/forums/sh...t=13230&page=3
Εκτός από τα ηλεκτρικά και διάφορα μηχανολογικά εξαρτήματα, όπως πλατώ και ρουλεμάν συμπλέκτη δεν καλύπτονται. Τα αμορτισέρ θεωρητικά καλύπτονται έως 100.000km, αλλά μετά τα 3 χρόνια επικαλούνται "φυσιολογική φθορά" και αρνούνται την κάλυψη !
Τελικά, τι καλύπτεται, ποιός θα το κρίνει και με ποιά κριτήρια ? Υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια που εφαρμόζονται (ΑΡΙΘΜΟΥΣ εννοώ)? Ακόμα κι αν σπάσει ο κινητήρας, μήπως θα είναι "κακή χρήση" γιατί έτσι λέει η υπεύθυνη του Τμήματος Εξυπηρέτησης Πελατών? Μήπως η Toyota Ελλάς πιστεύει ότι οι κινητήρες Toyota χαλάνε μόνο με κακή χρήση ?

Αλλά και πόσοι Έλληνες σπάνε κινητήρα σε 6 χρόνια, για να ξέρουμε τι σημαίνει έτσι κι αλλιώς αυτό για την εγγύηση!

Αυτά σε αντίθεση με την σοβαρότητα άλλων εταιρειών, όπως η Hyundai, στο θέμα της εγγύησης. Δείτε τί ξεκάθαρη πληροφορία δίνει στο website στην παρακάτω σελίδα:
http://www.hyundai.gr/hyundai/models...guarantee.html

H Hyundai καλύπτει ρουλεμάν και πλατώ συμπλέκτη έως 10 χρόνια και για τα ξεσκιζόμενα SUV ! Στα Corolla γιατί δεν καλύπτονται, τα φθείρουν οι "ραλιάρηδες" οδηγοί που αποκλειστικά αυτά αγοράζουν?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CTS03 : 12-11-08 στις 15:22.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-08, 15:50
Το avatar του χρήστη vassilis_vvti
vassilis_vvti Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 19-02-2006
Μοντέλο: Αvensis vvt-i 1.6
Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 1.604
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 382
vassilis_vvti είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
φιλε εγω πιστευω εχει σχεση στο σ εποια ΤΟΥΟΤΑ θα πας.Εγω σε αυτην που παω δεν εχω κανενα προβλημα.Μια φορα ειχα παει και αλλαζανε το μπλοκ σε ενα αβενσις και ητανε 7 χρονων και δεν τον χρεωσανε..ο πατερας μου εχει ταξι και οτι ητανε στην εγγυηση(τα ταξι εχουν 2 χρονια γιατι κανουν 100000 το χρονο)δεν ειχε προβλημα και γενικα ειναιπαρα πολυ εξυπηρετικη σε ολα.Ειναι τι θα σου τυχη.
__________________
Toyota Avensis vvt-i
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-08, 15:59
Το avatar του χρήστη toyota mania
toyota mania Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 02-01-2005
Μοντέλο: Avensis
Περιοχή: καρδίτσα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 2.679
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 505
toyota mania είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Που ακριβως αντιμετοπισες προβλημα στο αυτοκινητο και σε ποιοα αντιπροσωποια πηγες.
__________________
Ηρακλης. 4A-FE Power και τωρα 2SZ-FE.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-08, 16:08
Το avatar του χρήστη lamb
lamb Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 24-03-2006
Ηλικία: 42
Μηνύματα: 64
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 227
lamb είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Πάντως εγώ στη ι.Πόλις ποτε δε με εχουν χρεώσει για το παραμικρό, να φανταστείς είχε σπάσει το πορτάκι που έχει στο ταμπλό απο δική μου βλακεία και μου το αλλάξαν δωρεάν στην εγγύση
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-08, 19:55
Το avatar του χρήστη tserkene
tserkene Offline:
 
Εγγραφή: 13-03-2006
Μοντέλο: corolla ts
Περιοχή: Βέροια
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 524
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 274
tserkene είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Smile

Πριν απο 2 χρονια χτυπησα σε ενα πεζοδρομιο και πηρε κενα η κρεμαριερα και στραβωσε η ζαντα. εκανα την ζαντα και μετα πηγα στην ΤΟΥΟΤΑ που το αγορασα και μου αλλαξαν την κρεμαριερα μεσα στην εγγυηση. Στην συγκεκριμενη ΤΟΥΟΤΑ που παω εχω ακουσει να βγαζουν για εγγυηση παρα πολλα οπως διαφορικο που χαλασε οντως απο κακη χρηση(καγκουρας). Οταν τους ρωτησα γιατι το κανουν, μου απαντησαν: για να μην δυσαρεστηθει ο πελατης. Πιστευω πως αμα θελει ολα τα κανει.
__________________


visit us on tserkezos.gr visit us on car.gr visit us on facebook


visit my garage

Αν έχεις βαρεθεί να κοιμάσαι τις Κυριακές, τότε μπορείς και εσύ να έρθεις μαζί μας… ΣΧΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-08, 20:31
pavlosTS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Μοντέλο: Corolla TS pro-f/l
Μηνύματα: 396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 236
pavlosTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον CTS03.
Τα πρώτα 3 χρόνια που είναι η εργοστασιακή αλλάζουν τα πάντα χωρίς να τους πεις τίποτε. Αυτό συμβαίνει και σε άλλες εταιρίες και έχω φτάσει στο σημείο να λέω ότι το κάνουν επίτηδες ώστε να έχουν δουλειά (αφού πληρώνει το εργοστασίο)
Τα επόμενα 3 δεν αλλάζουν τίποτε εκτός αν αρχίσεις τις φωνές ή του το πας σπασμένο (και πάλι παίζει αυτό με την κακή χρήση). Το ποιο σπαστικό είναι το πως αποφεύγουν τις επισκευές. Σε πάει βόλτα, ακούει πχ το θόρυβο που κάνει και πετάει το κλασσικό : ααααα, αυτό όλα το κάνουν είναι φυσιολογικο.

Εγώ θεωρώ ότι εγγύηση είναι σχεδόν μόνο η εργοστασιακή. Και εμένα μου έχουν αλλάξει πράγματα στην 6ετή αλλά είναι ευτελούς αξίας. Όλα αυτά έχοντας 15 χρόνια μία Ε101, 8 χρόνια μια Ε111 και 8 μήνες την TS. Πάντως τον τεντωτήρα του δυναμό στην TS μου τον άλλαξαν χωρίς πολλά πολλά αλλά αφού πρώτα τους είπα ότι θα κλείσω ραντεβού για το σερβις εκεί και ότι θα αλλάξω και ιμάντα που χρεώθηκα εγώ (λογικό).

Όσον αφορά τη Hyundai που είπατε, καλύτερα να ρωτήσετε φίλο μου με getz που έχει κάνει επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια πόσο στοιχίζουν τα σέρβις....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-08, 23:36
Το avatar του χρήστη nuntius
nuntius Offline:
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: Next station...tsempolia
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 869
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 293
nuntius είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Επίσης, να ξέρετε πως ό,τι μα ό,τι αλλαχτεί εντός εγγύησης τριετούς ή εξαετούς μετατίθεται η εγγύησή του μέχρι το πέρας της εξαετίας του αμαξιού!!!
__________________
Εγώ πότε θα γίνω 18άρηςςςςςς;;;;

Ουπςςςς... έγινααα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-08, 23:49
Το avatar του χρήστη alex-g
alex-g Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 1.659
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 372
alex-g είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ολα αυτα νομιζο μεσα στα ορια καποιον χιλιομερων αν περασεις το οριο νομιζο μεσα στα 6 χρονια poyff η εγγυηση
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-11-08, 09:34
Το avatar του χρήστη nuntius
nuntius Offline:
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: Next station...tsempolia
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 869
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 293
nuntius είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εννοείται πάντα σε όριο χιλιομέτρων, τις 180.000 νομίζω που λέει η ΤΟΥΟΤΑ κλασικά! Αλλά και πλατώ ρουλεμάν δίσκοι αλλάζονται σε εγγύηση, τουλάχιστον μέσα στην 3ετία οπότε μετά πάνε στην 6ετία. Το λέω επειδή κάποιος φίλος είπε όχι. Απλά πάντα είναι θέμα αντιπροσωπείας!
__________________
Εγώ πότε θα γίνω 18άρηςςςςςς;;;;

Ουπςςςς... έγινααα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-11-08, 09:49
Το avatar του χρήστη sotoskap
sotoskap Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 07-02-2006
Περιοχή: Βέροια
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 1.595
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 383
sotoskap είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παιδιά, επειδή διάβασα παραπάνω πολλά που δεν ισχύουν, θα σας πω το εξής :
Η εγγύηση ΤΟΥΟΤΑ είναι συνολικά 6 χρόνια ή 180,000 χλμ (όποιο από τα 2 έρθει πρώτο). Τα πρώτα 3 χρόνια ή 100,000 χλμ (εργοστασιακή) καλύπτει τα πάντα (ακόμα και ταπετσαρίες, αμορτισερ, συμπλέκτη φανάρια, RCD κλπ.) για τα οποία φταίει το ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ!!!
Τα επόμενα 3 ή έως 180,000 (υπερεγγύηση) περιορίζεται σε μηχανικά μέρη και προυπόθεση είναι να έχει συντηρηθεί το αυτοκίνητο σύμφωνα με τον κατασκευαστή δλδ κάθε 15,000 χλμ ή 1 χρόνο.
Σε κάποια αυτοκίνητα έχει δοθεί και παράταση εγγύησης (7 χρόνια) ανάλογα με το πρόβλημα π.χ κατανάλωση λαδιου σε κινητήρες VVTi.
__________________
Σημασία δεν έχει πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, άλλα πόσο γρήγορα μπορείς να το οδηγήσεις...!!!!...Γιατί το όριο είναι μια λεπτή γραμμή που δύσκολα πιάνεται αλλά εύκολα ξεπερνιέται....


Που & Που είναι καλό να κάνουμε μια παύση από την αναζήτηση της ευτυχίας και απλώς να είμαστε ευτυχείς....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μπαταρία και εγγύηση... mikess TOYOTA AURIS 3 23-01-12 12:38
Είχατε ποτέ θέμα με την εγγύηση και σε τί? gaspas ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 7 16-07-10 23:04
εγγύηση 6 ετών τουοτα. τι ακριβώς σημαίνει ? ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 6 29-01-07 19:54
Εγγύηση 6 χρόνια? Jims192 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 42 04-08-06 10:57
3 χρόνια Εγγύηση Τί Να Προλόβω? niknik SUPPORT 2 21-06-05 10:16



Page generated in 0,17344594 seconds (82,83% PHP - 17,17% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:17.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)