Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Προβλημα ?
  #1  
Παλιά 13-06-04, 15:48
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 755
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Προβλημα ?

καλησπερα.θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με ενα προβλημα που αντιμετοπισα σημερα.
εχω ενα Ε101 station wagon.φοραω τα brindgestone potenza re720 σε διαστασεις 195-50-r15.
εχω κανει 6000 χιλ κ δεν ειχα κανενα απολυτος προβλημα.
λογο ταξιδιου το αυτοκινητο φορτοθηκε.
παρατηρησα ενα θορυβο γουπ γουπ οταν ειχε ανωμαλια ο δρομος μονο απο πισω δεξια.
στο φτερο πανω απο την κατω πλευρα ειχε κατι μαυρακια πολυ μαλακα.υπεθεσα οτι βρισκει το λαστιχο.
μπορει να συμβαινει αυτο επειδη εβαλα τις συγκεκριμενες διαστασεις?φταινε τα λαστοιχα δηλαδη που εβαλα η να το ψαξω για αμορτισερ αλλα?????


πριν φορουσα 185-60-14 κ το αυτοκινητο φορτονονταν σαν γαιδουρι+ την μπαγαζιερα.δεν ειχα κανενα απολυτος προβλημα

με εκτιμηση κωνσταντινος
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
Re: Προβλημα ?
  #2  
Παλιά 13-06-04, 21:31
Το avatar του χρήστη kosttrd
kosttrd Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 07-05-2004
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 437
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 288
kosttrd είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Προβλημα ?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diafanh-psyxh";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα.θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με ενα προβλημα που αντιμετοπισα σημερα.
εχω ενα Ε101 station wagon.φοραω τα brindgestone potenza re720 σε διαστασεις 195-50-r15.
εχω κανει 6000 χιλ κ δεν ειχα κανενα απολυτος προβλημα.
λογο ταξιδιου το αυτοκινητο φορτοθηκε.
παρατηρησα ενα θορυβο γουπ γουπ οταν ειχε ανωμαλια ο δρομος μονο απο πισω δεξια.
στο φτερο πανω απο την κατω πλευρα ειχε κατι μαυρακια πολυ μαλακα.υπεθεσα οτι βρισκει το λαστιχο.
μπορει να συμβαινει αυτο επειδη εβαλα τις συγκεκριμενες διαστασεις?φταινε τα λαστοιχα δηλαδη που εβαλα η να το ψαξω για αμορτισερ αλλα?????


πριν φορουσα 185-60-14 κ το αυτοκινητο φορτονονταν σαν γαιδουρι+ την μπαγαζιερα.δεν ειχα κανενα απολυτος προβλημα

με εκτιμηση κωνσταντινος
Ποιο ειναι το offset απο τις ζαντες σου Με τις μαμα δεν ειχες αυτο το προβλημα,διοτι σε ανωμαλια του οδοστρωματος το ελαστικο εμπενε μεσα απο το φτερο.Μπορεις να βαλεις καπως ποιο σκληρα αμορτισερ,αλλα επειδη ειναι επαγγελματικο και φορτωνεται,θα θελει λιγο περισσοτερη προσοχη.Μια προχειρη και σχετικα φτηνη λυση,ειναι να τοποθετησεις προσθηκες στα ελατηρια,ωστε να παρουν περισσοτερο υψος και να εχουν περισσοτερα περιθωρια ταλαντωσης,χωρις να βρησκεις το προφιλ του ελαστικου
__________________
Japanese Power http://www.corollaclub.com/forums/cu...atar4562_1.gif
Απάντηση με παράθεση
?
  #3  
Παλιά 13-06-04, 22:35
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 755
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
?

offset? δηλαδη?το μονο που ξερω ειναι οι διαστασεις 195-50-15.τα υπολοιπα δεν τα ξερω.TSW ειναι.τις φορουσαν κ τα ιβιζα μια εκδοση τους με αλλαγμενο τασι(καπακι).

ειναι μεν για την δουλεια αλλα δεν φορτοναιτε συνεχεια.συνηθως εχει απλα μια τηλεοραση πισω.αυτες οι προσθηκες που λες κωστα ειναι ελατηρια που μπαινουν μεσα στα ηδη υπαρχοντα?ειχα ρωτησει κ μου ειχαν πει για τα κιλεν η κιλεμ καπως ετσι.

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.¨Ο)
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-06-04, 12:18
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 755
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ναμαι παλι εδω να σας ξαναενοχλησω :O)
λοιπον μετα απο ψαξιμο με τον πατερα μου βρηκα τις εξης λυσεις :
1) αποστολη της πισω δεξια ζαντας στο τορνο για να φαγωθει το offset περι τα 5 χιλιοστα (πραγμα που αποκλειω γιατι αμα μου κανει κανενα κρακ στο δρομο τι κανω???????? η το εχει κανει κανενας απο εσας η γνωστος του κ ολα ηταν οκ????)
2)ενισχηση των αμορτισερ με προσθηκες ελατηρια 80 ευρω
3) αν δεν πετυχει με τις προσθηκες παω για φουσκωμα θολων

αυτο που με προβληματιζει ειναι το εξης.πρωτη μου κινηση ηταν να παω σε αυτον που εβαλα τις ζαντες.μου ειπε να παω να δω αν εχει διαφορα ο πισω δεξια τροχος με τον αριστερο.κατι σαν ευθυγραμμιση δηλαδη.ολα ο τυπος που με εστειλε ο μηχανικος μου τα βρηκε οκ.
παω στον αμορτισερα μηπως κ ηταν απο αμορτισερ κ η απαντηση του ηταν οτι τα αμορτισερ μου ειναι φινα κ το μονο που μπορει να κανει ειναι να μου βαλει τις προσθηκες.
σημερα ξαναπερναει ο πατερας μου απο αυτον που εβαλα τις ζαντες κ του λεει τι κ πως.ε τοτε αυτος του ειπα να κανονησει να τον παρει τηλεφωνο να περασει απο εκει ενα πρωι κατα τις 8 να αφησει το αυτοκινητο ,για να στηλει τη ζαντα κ ειπε θα το φτιαξει αυτος.

το ερωτημα που μου δημιουργηθηκε ειναι το εξης: υπαρχει περιπτωση να ειναι η συγκεκριμενη ζαντα μεγαλητερη?το ρωταω γιατι α) τα μασαγε στον πατερα μου,β) οταν ειχα παει να βαλω τις ζαντες στο υπογειο εψαχνε ποση ωρα κ δεν εβρισκε την 4η ζαντα κ γ) μονο στον πισω δεξια τροχο αντιμετωπιζω το προβλημα.υπαρχει τετοια περιπτωση?

αν ξερει καποιος ασ μου απαντησει σας περικαλω

με εκτιμηση

Κωνσταντινος
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
Re: Προβλημα ?
  #5  
Παλιά 16-06-04, 12:47
Anonymous Offline:
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μηνύματα: 1.377
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Anonymous είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Προβλημα ?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diafanh-psyxh";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν ειχα παει να βαλω τις ζαντες στο υπογειο εψαχνε ποση ωρα κ δεν εβρισκε την 4η ζαντα κ
Υποπτο...

Μηπως εβαλε οτι βρηκε? Οι ζαντες ηταν καινουργιες?
Απάντηση με παράθεση
Re: Προβλημα ?
  #6  
Παλιά 16-06-04, 13:58
Το avatar του χρήστη UNIQUE
UNIQUE Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Μοντέλο: ΕΕ111
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 599
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 304
UNIQUE είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Προβλημα ?

ΛΥΣΗ!!!
1=Δοκίμασε να αλλάξεις τις πίσω ζάντες με τις μπροστά.Εάν βρίσκει πάλι τότε δεν είναι οι ζάντες.
2=ΜΗΝ ΦΑΣ ΤΗΝ ΖΑΝΤΑ!!!! Το είχα κάνει στο starlet που είχα και το αυτοκίνητο σε όλες τις αριστερές στροφές ητανΕΠΙΚΥΝΔΙΝΑ ΥΠΕΡΣΤΡΟΦΙΚΟ.(το πρόβλημα ήταν στον πίσω δεξί τροχό)
3=Οι προσθήκες νομίζω οτι είναι η καλύτερη λύση.Άσε που θα είναι και "μούρη" γιατί θα είναι μπρουμιτιασμένο το corollaki!!!!!
__________________
MY SITE
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-06-04, 17:56
Το avatar του χρήστη kosttrd
kosttrd Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 07-05-2004
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 437
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 288
kosttrd είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diafanh-psyxh";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
ναμαι παλι εδω να σας ξαναενοχλησω :O)
λοιπον μετα απο ψαξιμο με τον πατερα μου βρηκα τις εξης λυσεις :
1) αποστολη της πισω δεξια ζαντας στο τορνο για να φαγωθει το offset περι τα 5 χιλιοστα (πραγμα που αποκλειω γιατι αμα μου κανει κανενα κρακ στο δρομο τι κανω???????? η το εχει κανει κανενας απο εσας η γνωστος του κ ολα ηταν οκ????)
2)ενισχηση των αμορτισερ με προσθηκες ελατηρια 80 ευρω
3) αν δεν πετυχει με τις προσθηκες παω για φουσκωμα θολων

αυτο που με προβληματιζει ειναι το εξης.πρωτη μου κινηση ηταν να παω σε αυτον που εβαλα τις ζαντες.μου ειπε να παω να δω αν εχει διαφορα ο πισω δεξια τροχος με τον αριστερο.κατι σαν ευθυγραμμιση δηλαδη.ολα ο τυπος που με εστειλε ο μηχανικος μου τα βρηκε οκ.
παω στον αμορτισερα μηπως κ ηταν απο αμορτισερ κ η απαντηση του ηταν οτι τα αμορτισερ μου ειναι φινα κ το μονο που μπορει να κανει ειναι να μου βαλει τις προσθηκες.
σημερα ξαναπερναει ο πατερας μου απο αυτον που εβαλα τις ζαντες κ του λεει τι κ πως.ε τοτε αυτος του ειπα να κανονησει να τον παρει τηλεφωνο να περασει απο εκει ενα πρωι κατα τις 8 να αφησει το αυτοκινητο ,για να στηλει τη ζαντα κ ειπε θα το φτιαξει αυτος.

το ερωτημα που μου δημιουργηθηκε ειναι το εξης: υπαρχει περιπτωση να ειναι η συγκεκριμενη ζαντα μεγαλητερη?το ρωταω γιατι α) τα μασαγε στον πατερα μου,β) οταν ειχα παει να βαλω τις ζαντες στο υπογειο εψαχνε ποση ωρα κ δεν εβρισκε την 4η ζαντα κ γ) μονο στον πισω δεξια τροχο αντιμετωπιζω το προβλημα.υπαρχει τετοια περιπτωση?

αν ξερει καποιος ασ μου απαντησει σας περικαλω

με εκτιμηση

Κωνσταντινος
Δεν νομιζω να υπαρχει καποια μεγαλυτερη ζαντα στην τετραδα σου Αν συμβαινει κατι τετοιο μονο επαγγελματιας δεν μπορει να χαρακτηριστει,το συγκεκριμενο ατομο Μπορεις να το διαπιστωσεις κοιτωντας,τις διαστασεις των ελαστικων σου
__________________
Japanese Power http://www.corollaclub.com/forums/cu...atar4562_1.gif
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-06-04, 00:46
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 755
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
οιι διαστασεις ειναι ολες ιδιες.εννοο παραπανω μηπως η μια απο τις ζαντες εχει μεγαλητερο οφφσετ.οι ζαντες ολες ηταν καινουργιες κ στα κουτια τους κανονικα.UNIQUE με τα ελατηρια προσθηκες δεν θα αλλαξει τιποτα στο αυτοκινητο απλα οταν φορτωνεται πισω θα ειναι ισιο δεν θα καθεται(εστω δεν θα καθεται τοσο).αυτη ηταν η απαντηση του αμορτισερα οταν τον ρωτησα αν θα γινει κουτουρο πισω μου ειπα οτι αυτα ενεργοποιουντε με το βαρος κ μονο!αρα δεν θα ειναι μπρουμιτιασμένο
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-06-04, 00:53
Το avatar του χρήστη kosttrd
kosttrd Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 07-05-2004
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 437
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 288
kosttrd είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diafanh-psyxh";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
οιι διαστασεις ειναι ολες ιδιες.εννοο παραπανω μηπως η μια απο τις ζαντες εχει μεγαλητερο οφφσετ.οι ζαντες ολες ηταν καινουργιες κ στα κουτια τους κανονικα.UNIQUE με τα ελατηρια προσθηκες δεν θα αλλαξει τιποτα στο αυτοκινητο απλα οταν φορτωνεται πισω θα ειναι ισιο δεν θα καθεται(εστω δεν θα καθεται τοσο).αυτη ηταν η απαντηση του αμορτισερα οταν τον ρωτησα αν θα γινει κουτουρο πισω μου ειπα οτι αυτα ενεργοποιουντε με το βαρος κ μονο!αρα δεν θα ειναι μπρουμιτιασμένο
Παντως σχετικα με το ' φαγωμα της ζαντας,σε καμια περιπτωση να μην το κανεις,ειναι αναξιοπιστη λυση.Περαν αυτου το auto σου φορτωνεται,ασε μην σου σπασει η ζαντα και εχεις αλλα
__________________
Japanese Power http://www.corollaclub.com/forums/cu...atar4562_1.gif
Απάντηση με παράθεση
Re: Προβλημα ?
  #10  
Παλιά 17-06-04, 01:01
Το avatar του χρήστη kosttrd
kosttrd Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 07-05-2004
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 437
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 288
kosttrd είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Προβλημα ?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xenos";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diafanh-psyxh";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν ειχα παει να βαλω τις ζαντες στο υπογειο εψαχνε ποση ωρα κ δεν εβρισκε την 4η ζαντα κ
Υποπτο...

Μηπως εβαλε οτι βρηκε? Οι ζαντες ηταν καινουργιες?
Εχω παει στον Οικονομου να βαλω ζαντες.Ολες κανονικα απο τα κουτια του και ' καινουργιες'.Ξαφνικα βλεπω απο σε μια απο τις τεσσερις,σε καποια ακρη το χρωμα ειχε ξεφλουδισει.Οπως καταλαβαινεις,οι ζαντες ηταν ανακατασκευης,τις εφαγε στην μουρη και πηγα αλλου Ετσι εξηγουνται και οι ανταλαγες που κανει,σου παιρνει δηλαδη τις παλιες και σου κανει καλυτερη τιμη στις καινουργιες.Ειχα πετυχει μια φορα και υπαλληλο του στον Πεττα,που ειχε παει μια τετραδα για αμμοβολη και βαφη Μακρια απο τετοιου ειδους επαγγελματιες που μονο να στα παρουν προσπαθουν,με ποιοτητα υπηρεσιων υπο το μηδεν 8) 8) 8)
__________________
Japanese Power http://www.corollaclub.com/forums/cu...atar4562_1.gif
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβλημα με P/S GiannisHerbalife ΦΟΡΟΥΜ 6 29-11-15 03:38
προβλημα 2zz-ge???? nikos_adamo TOYOTA COROLLA T-SPORT 30 27-08-10 22:24
προβλημα με ABS gi@nn@kis CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4 27 09-07-08 12:12
Προβλημα Elefsinaaaara_CorollaPowe SUPPORT 4 11-10-05 17:59
Προβλημα σε g6 eleni TOYOTA COROLLA 111(G6) 18 24-09-05 15:07



Page generated in 0,16712308 seconds (82,89% PHP - 17,11% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:30.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)