Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 17-06-17, 07:31
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 200
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ευθυγράμμιση σου κάνει με το αμάξι στον αέρα η παταει
Κάτω?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-06-17, 12:12
bpapad81 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 102
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 194
bpapad81 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φυσικά κάνει και στους 4 τροχούς.
Για να είναι στραβο το σασι, θα πρέπει να έχω κάνει γερή στουκα κατι το οποίο δεν έχει γίνει. Δόξα σοι ο Θεός!!!
Θα παω και σε άλλον, αλλά σκέφτομαι και τα 25αρια.. Αλλά θέλω να βρω τι είναι
Να πω πάλι οτι δεν τραβει το αυτοκίνητο, απλά θα το τιμόνι είναι λίγες μοίρες δεξιά ή αριστερά για να πάει ευθεία. Απο την στιγμή που ο δρόμο είναι καλός χώρο κλήσεις λακκούβες κτλ, θα παει ευθεία αλλά φαίνεται να είναι στραβό το τιμόνι...

Edit:
Πήγα σε αλλον του είπα τι έχει, το έκανε βόλτα, και μου λέει είναι η ακτίνα.
Πάμε στο μάστορα, του λέει να φτιάξει ακτίνα αριστερά, βιδώνει ξεβιδώνει τα ακρομπαρα... Τσουπ ηρθε ίσιο στο δρόμο.. Οχι 100% αλλά πολυ πολυ κοντά στο ισιο...
Αλλά γιατί να είναι σταβια η ακτίνα ??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bpapad81 : 17-06-17 στις 14:21.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-06-17, 17:50
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Η ευθυγραμμιση που γινεται πανω σε μηχανημα στον αερα ειναι παντα το αμαξι! πως θα παταει κατω?
ειχε κατι παλια συστηματα που παταγαν κατω βεβαια αλλα απο οσο ξερω δεν χρησιμοποιουνται πλεον, τα δειχνουν κατι βιβλια που εκανα στο σχολειο καποτε.

η ακτινα αυτο ειναι που λεμε το δεξια αριστερα των τροχων συγκλιση-αποκλιση αφου φαινεται στο μηχανημα!!! ο αλλος δεν το βλεπει? τι στο καλο δλδ?
εγω πολλες φορες κανω μονος μου ευθυγραμμιση αν αλλαξω κατι απο την μια πλευρα μονο. Πχ ακρομπαρο, αλλα και τα 2 παλι μπορω να κανω γιατι σημαδευω τα σημεια με μπλανκο και ειναι ελαχιστη η διαφορα και αν εχει.
Μετα παω σε εναν ευθεια δρομο με ενα Γαλλικο κλειδι, και μπαινω σε κατι αλανες που εχει και κανω τερμα δεξια ή αριστερα και φτανω στο ακρομπαρο και το ρυθμιζω.
την τελευταια φορα πηγα σε παρκιγνκ ηταν αδειο και εχει γραμμες και βλεπω και ποσο ευθεια παω.
Εχω φερει ευθυγραμμιση που να μην καταλαβαινω καν αν τραβαει το τιμονι απο αλλαγη των μπροστινων αμορτισερ, αλλαγη ακρομπαρων, αλλαγη μπαλακι ψαλιδιων και δεν θυμαμαι τι αλλο.
Οταν τα κανω αυτα ειμαι εξοχικο και δεν λεει να κανω 45χλμ απο βουνα και Ε.Ο και μετα και δουλεια την αλλη μερα αλλα 10 και μετα να παω να κανω ευθυγραμμιση!
πρεπει να το κανω να ειναι αψογο οσο γινεται και αν δω οτι θελει καλυτερα τοτε παω και σε μηχανημα.
Εκτος το να πηγαινει ισια το τιμονι, πρεπει αφου εχουμε σωστο αερα στα λαστιχα στις στροφες να επαναφερει κιολας, οχι να κολαει και να θελει δυναμη να το φερουμε, γιατι τοτε κατι δεν παει καλα.

Αν οδηγαμε και πρεπει να κανουμε συνεχεια το τιμονι δεξια αριστερα για να πηγαινουμε πρεπει να εχει συγκλιση δλδ ο ενας τροχος να κοιταει προς τον αλλον στο μπροστινο μερος τους.
Το εχω παθει οταν μηχανικος μου αλλαξε πραγματα και μετα δεν εκανε ευθυγραμμιση γιατι δεν προλαβε τον αλλον και ηθελα να παρω το αμαξι.
Μιλαμε δεν οδηγιοτανε!!! μεχρι 40και πολλα λεω!
και αυτο επειδη δεν σημαδεψε τα ακρομπαρα οπως κανω εγω παντα, δλδ και στα 2 ειχε βιδωσει πολυ τα ημιμπαρα και γιατο εγινε αυτο, θελανε δλδ ξεβιδωμα και πολυ!

ΑΑΑ! επισης ετυχε να λεω οτι το τιμονι δεν τραβαει αλλα πρεπει να το κρατω λιγο ποιο δεξια, και λεει ο φιλος ο μηχανικος καλα ευκολακι....
εβγαλε το τιμονι και το βιδωσε αλλιως....μαλιστα εκανε δοκιμη με το να λειπει το κεντρικο παξιμαδι και το δοκιμαζε στον δρομο!!!!
του λεω κανονισε να σου μεινει στο χερι!!! ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑ
δεν καταλαβα πως προεκυψε αυτο αλλα ΔΕΝ ειναι παντα σωστο!!! μην το δεσουμε σχοινι κορδονι.
Βεβαια μπορει και εγω να ειχα κανει λαθος γιατι το εχω βγαλει ισα με 50 φορες, λιγο να το βαλω λαθος να πως γινεται.
Να σημειωσω οτι εχω σπορ τιμονι με κονο και εχω αφαιρεσει τον αεροσακο οποτε βγαινει πανευκολα.
Με τον σταυρο το βγαζω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 18-06-17 στις 18:00.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-06-17, 13:01
bpapad81 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 102
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 194
bpapad81 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σκέφτομαι και γω δοκιμασω το κάνω μόνος μου, αλλά δεν ξέρω, απο ποια πλευρά πρέπει να το πειράξω.
Δηλ εαν είναι λιγο αριστερά, δηλ απο τις 3 ακτίνες η κάτω είναι προς τα αριστερά, ποία πλευρά πρέπει να πειράξω ? Μάλλον την αριστερή.
Και προς τα που βιδωνω ? Δεξιόστροφα παει προς τα μέσα ο τροχός? Και αριστερόστροφα προς τα έξω ?

Έκτο και εαν περιμένω αλλά 5.000km που θα αλλάξω λάδια να το ανεβάσουμε και να του πω να πειράξουμε την ακτίνα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-06-17, 17:53
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
ακτινες κτλ ειναι τεχνικα θεματα που φαινονται ΜΟΝΟ στο μηχανημα ευθυγραμμισης, μονος σου δεν μπορεις να ξερεις και δεν καταλαβαινω και τι σημανει 3 ακτινες.
Θα σου πω τι κανω εγω και πετυχει παντα, μπορει οχι 100% αλλα τις περισσοτερες φορες εχω τοση καλη ευθυγραμμιση που μου ειναι αδυνατον να καταλαβω οτι δεν παει ισια.
Προφανως οταν πηγαινω Ε.Ο με 160 και αφηνω λιγο το τιμονι (τα χερια κοντα φυσικα) παει εντελως ισια, τοτε ειναι ισιο, αλλα οπως ειπα πρεπει να το κοιταμε και σε στροφες να επαναφερει ομαλα και οχι να κολαει και να θελουμε δυναμη να το τραβαμε για να στριψει γιατι τοτε κατι δεν ειναι σωστο.


1. Παρκαρω σε εντελώς ισιο σημειο, εχω το τιμονι στην ιδια του θεση και κοιταω καλα τις ροδες απο μπροστα και απο πισω την καθε πλευρα. Μιλαω ΜΟΝΟ για μπροστα, πισω δεν εχω κατι μονος μου κατι γιατι απλα δεν χρειαστηκε ποτέ.
Ας υποθεσουμε οτι ειναι ΤΟΣΟ πολυ στραβο που με το ματι οπως κοιταω το αμαξι απο μπροστα βλεπω την δεξια ροδα να εχει το μπροστινο της μερος προς τα εξω απο το αμαξωμα δλδ κοιταει προς τα δεξια.
Επειδη το ημιμπαρο ειναι απο πισω απο τις ροδες (οπως τις κοιταμε απο μπροστα) σημαινει οτι το ξεσφιγγουμε.
2. Ξεσφιγγουμε το ημιμπαρο οσο να ερθει η ροδα ισια με το ματι μας.
3. Το ιδιο κανουμε και στην αλλη πλευρα. Κοιταμε και απο μπροστα και απο πισω το αμαξι καθως και πανω απο τα φτερα εκει φαινεται κυριως.
4. Εγω για να το κανω αυτο στριβω το τιμονι τερμα (βαζω το μοτερ μπροστα για να στριβει ευκολα) και τερματιζω το τιμονι για να φτασω απο πισω το ημιμπαρο, ΔΕΝ θελει σηκωμα πανω, ενα γαλλικο κλειδι θελουμε ή οτι κλειδι ειναι το ημιμπαρο και αλλο ενα για το παξιμαδι του, δεν θυμαμαι νουμερα τωρα, με Γαλλικο το κανω, η κοντρα γινεται με την βοηθεια του ακρομπαρου, επειδη ειναι πιασμενο επανω στο ακρο.
5. Η διαδικασια θελει ΠΟΛΥ υπομονη εαν δεν την εχουμε παμε κατευθειαν σε ευθυγραμμισαδικο.
6. Αφου ειναι ολα οκ με τα ματια μας παμε σε καποιον δρομο ΧΩΡΙΣ να εμποδιζουμε αλλους, γιαυτο εγω το κανω στο εξοχικο σε δρομο που δεν περναει σχεδον κανεις και εχει σημεια να σταματησω, και κοιταμε αν πηγαινει ευθεια.
7. Αν τωρα ΠΧ εχω ισια το τιμονι και πηγαινει αριστερα, κανω τα ιδια με πριν και ξεβιδωνω το ημιμπαρο απο την πλευρα του οδηγου. ΠΡΟΣΟΧΗ θελει πολυ μικρες κινησεις! λιγο παραπανω θα τραβαει απο την αλλη.
Θελει παρα παρα πολυ υπομονη και δοκιμες.
Μου εχει τυχει να κανω ρυθμισεις 15 φορες για να πετυχω τελεια ευθυγραμμιση που ακομα και στο μηχανημα ηταν 99% σωστη!!!! ΔΕΝ κανω πλακα!!!

Το καλυτερο ειναι οτι εχουμε αλλαξει κατι ΜΟΝΟ απο την μια πλευρα οποτε ξερουμε ποια πλευρα να πειραξουμε. Οταν το κανουμε και απο τις 2 ειναι ποιο δυσκολο και πολυ ποιο χρονοβορο.
αυτο με τα ματια βοηθαει τρομερα σε εμενα τουλαχιστον πετυχαινει γιατι ολες τις φορες ηταν ορατη με το ματι η διαφορα. Αυτο συμβαινει αμα χανει πολυ.

Οπως ειπα ο λογος που το κανω δεν ειναι για να γλιτωσω ευρω, ετσι κι αλλιως με εκπτωση κανω και αμα δεν χρειαζεται και πισω κανω μονο μπροστα και δινω ακομα λιγοτερα.
Απλα οταν κανω δουλειες ειμαι εξοχικο και μερικες φορες χαλαει πολυ, πχ με αλλαγη μπροστινων αμορτισερ, οποτε δεν λεει να κανω 60χλμ με χαλασμενη τοσο πολυ την ευθυγραμμιση γιατι το αμαξι οδιγιεται με πολυ δυσκολια.
Επισης τα κολπα που αναφερω τα εχω μαθει και απο μαστορα και βιβλια, δεν τα σκεφτηκα δλδ μονος μου.

Τελος ΔΕΝ συνιστω σε κανεναν να το κανει αν δεν εχει μηχανικες γνωσεις, δεν φερω καμια ευθυνη για οτιδηποτε συμβει, απλα αναφερω τι κανω ΕΓΩ στο δικο μου.
Προτεινω να πηγαινετε σε ευθυγραμμισαδικο.

Υ.Γ οταν ξεβιδωνεις το ημιμπαρο απο το ακρομπαρο η ροδα κοιταει προς τα μεσα δλδ το μπροστινο μερος της και οσο σφιγγεις παει προς τα εξω.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-06-17, 14:58
bpapad81 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 102
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 194
bpapad81 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλές οδηγίες.... Ευχαριστώ
Υπάρχει κάποιο link, που να γράφει σχετικά ?
Όταν λεω 3 ακτίνες εννοω οτι το τιμόνι είναι σαν Τ και γύρω απο το Τ η σταφάνη του.
Άρα αν η κάτω άκρη του Τ κοίτα αριστερά, για να πάει ίσια, και όταν το ισιωνω τραβάει αριστερά, θέλει ξεβίδωμα το ημημπαρο
Μάλλον σε μπέρδεψα...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-06-17, 17:12
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
μην λέμε βαση τιμονιου γιατι δεν εχουμε ολοι τα ιδια τιμονια.
Λεμε προς τα που τραβαει το τιμονι και απο την ευθεια του ποσο δεξια ή αριστερα το εχεις για να πας ευθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-06-17, 16:29
bpapad81 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 102
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 194
bpapad81 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ναι δικιο εχεις αλλα το ειπα για να εχεις μια εικονα, του δικο μου, και προς τα που κλεινει.
Δεν τραβει πουθενα...
Ειναι σταβο το τιμονι , μαλλον για αισθητικους λογους.. xaxa ( trollaro τον ευατο μου :P , )
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-06-17, 16:47
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα, ε τι να πω αμα δεν ειναι στραβο τπτ και δεν βρισκουν τπτ στα μηχανηματα ειναι απλη η λυση, βγαζεις το τιμονι και το βαζεις ισια....
problem solved....μου το εκανε και εμενα μια φορα φιλος μηχανικος και ευθυγραμμισας.
Προσοχη στον αεροσακο...

Ξαναλεω στο δικο μου επειδη βγαινει ευκολα το τιμονι (δεν εχω αεροσακο τον πεταξα...) οταν φτιαχνω κατι εκει καμια φορα το βγαζω και πιθανως να το ειχα βαλει λιγο λαθος.
Δεν σημαινει οτι κανοντας ετσι στο τιμονι φτιαχνουμε την ευθυγραμμιση γιατι ολα απο κατω αν ειναι στραβα θα μεινουν στραβα!
οποτε μονο με την συμφωνια ευθυγραμμισα οχι ετσι για πλακα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 22-06-17 στις 17:00.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-06-17, 18:12
bpapad81 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 102
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 194
bpapad81 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Thanks , το σκεφτηκα και γω αυτο αλλα νομιζα οτι δεν ειναι σωστό.

Φυσικα ετσι οπως το λες συμφωνω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ευθυγράμμιση - EE111 neos3103 TOYOTA COROLLA 111(G6) 5 29-10-12 09:31
Ευθυγράμμιση - Ελαφρύ Τιμόνι neos3103 SUPPORT 7 11-01-12 16:19
Αντικατάσταση Αμορτισέρ - Ευθυγράμμιση neos3103 GEOMETRICAL 1 06-01-12 03:24
Ευθυγράμμιση -Ρουλεμάν - Πρόβλημα neos3103 SUPPORT 13 04-01-12 13:26
ευθυγράμμιση - μπαταρία antonios7 SUPPORT 9 06-11-09 16:38



Page generated in 0,18655801 seconds (84,19% PHP - 15,81% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:57.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)