Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 16-06-17, 05:23
bpapad81 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 102
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 194
bpapad81 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα, στο συνεργειο τι ακριβως σου ειπαν? δεν ειδαν οτι τραβαει? ειπαν κατι που μπορει να φταιει?

εμενα μου ειχε τυχει να χανει η πισω δεξια ροδα δλδ να εχει λαθος καμπερ αρνητικη, μαμα ρυθμιση αριστερη ειχε -0.5 μοιρα και δεξια ειχε -1.5!!!
δλδ 1 μοιρα παραπανω , δλδ το κατω μερος της ροδας εβγαινε ποιο εξω.
Μου ειπε ο μηχανικος οτι κατι εχει στραβωσει, μπορει να ειναι αμορτισερ, βραχιονες κτλ.
Τελικα οταν αλλαξα αμορτισερ εφτιαξε και θυμηθηκα οτι ειχα πεσει σε μια πολυυυυ μεγαλη λακουβα 5 ατομα μεσα στο αμαξι με 70χλμ και ειχε στραβωσει και η ζαντα και ειχε ξεφουσκωσει τοτε ακομα και το λαστιχο!

οποτε θυμησου εχει παθει κατι που το δικαιολογει αυτο?
ή μηπως απλα εχει προβλημα το μηχανημα του?

αν δεν σου ειπε τπτ και η απαντηση ηταν τυπου αυτο ειναι κτλ. προτεινω να πας και σε αλλον....

ξεχασα να πω οτι στην περιπτωση μου το φτιαξαμε προσωρινα αλλαζοντας τις πανω βιδες των αμορτισερ στο κατω μερος τους απο 12mm σε 10mm και στα 2 ρυθμιζοντας τελικα την καμπερ και στα 2 στην -1.0 μοιρα.
Θεωρω οτι μπορει ο μαστορας αν θελει να κανει κατι παραπανω...
Δεν μου ειπε κατι, την 2η φορα και παλι το εβαλε πανω για ευθυγραμμιση και παλι ηταν σωστες οι μετρησεις και ισιο.
Πηγα σε αυτον που αλλαξα λαστιχα γιατι κανει και ευθυγραμμιση. του εξηγησα και το εκανε μια βολτα και μου λεει το εχω...
το ανεβαζει πανω ισιωνει τιμονι, το κλειδωνει με το εργαλειο, δεν βαζει τιποτα στις ροδες, απλα εσφηξε απο την μια ξεσφηξε απο την αλλη.... αλλη μια βολτα... και ολα καλα μου λεει ηρθε στα ισα.
Οκ... το περνω φευγω και οντος ειναι πιο ισιο αλλα τωρα ειναι λιγο αριστερα...
Αλλα γιατι δεν ερχεται με τιποτα στα ισια??? που πρεπει να παω και τι να κανω... γμτ ...
πως θα βρω τι φταει???

εχω ακουσει για τον ΔΙΟΝΥΣΟΠΟΥΛΟ, για ευθυγραμισεις ... ξερει κανεις οντως οτι ειναι καλος?
Λεω επισης οταν παω για αλλαγη λαδιων να του πω στον δικο μου, να το ανβασει για λιγο και να κανει το ιδιο οπως ο λαστιχας μπας και ερθει... τι πω ξερω γω.. εχω ξενερωσει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bpapad81 : 16-06-17 στις 05:29.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-06-17, 06:26
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα, τι να πω πηγαινε σε αλλον για αρχη, αμα δεν ερχεται ρωτα τον αν μπορει να εντοπισει τι μπορει να φταιει, δεν μπορει να μην ερχεται κατι θα εχει στραβωσει τοτε!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-06-17, 14:46
bpapad81 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 102
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 194
bpapad81 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μήπως είναι ο σταυρός ? Κολωνα? Τι άλλο ? Κρεμαριερα?
Ψαλίδια ?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-06-17, 16:03
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα! ξεχασα να ρωτησω το ποιο σημαντικο πραγμα!
πότε εμφανιστηκε αυτο? μετα απο τις αλλαγες που εγιναν και αναφερονται στο ποστ #6? ή το ειχε απο πριν?
αυτο εχει πολυ μεγαλη σημασια!
γιατι αμα δεν ηταν απο πριν και εγινε μετα μπορει να φταιει κατι απο τα υλικα που μπηκε δλδ κατι να ειναι στραβο!
οταν λεμε δεν ερχεται η ευθυγραμμιση επισης για τι μιλαμε?
καμπερ, καστερ? ή εχει συγκλιση? τι ειδους συγκλιση? αποκλιση?
πως κοιτανε οι τροχοι δλδ, που ειναι η διαφορα? στον δεξιο? στον αριστερο?
χρειαζονται περισσοτερες πληροφοριες!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-06-17, 17:34
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 200
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Να πω και εγώ την βλακεία μου?
Δεν πας στον λαστιχα σου να βγάλεις τις μπροστινές Ρόδες να τις δείτε στο μηχάνημα μήπως στην αλλαγή βάλανε τις πίσω μπρος και έχει πάρει αφαλό καμοια?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-06-17, 17:48
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από preatorian Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω και εγώ την βλακεία μου?
Δεν πας στον λαστιχα σου να βγάλεις τις μπροστινές Ρόδες να τις δείτε στο μηχάνημα μήπως στην αλλαγή βάλανε τις πίσω μπρος και έχει πάρει αφαλό καμοια?
καθολου βλακεια πολυ σωστη παρατηρηση!

καλο ομως θα ηταν για να καταλαβουμε καλυτερα οπως εγραψα πριν να μας πει ή να ρωτησει αν δεν ξερει ακριβως τι ειναι αυτο που ειναι λαθος.
Γιατι απο αυτο μπορεις να βρεις ποιο συγκεκριμενα πραγματα που φταινε.

Πχ εμενα πισω ηταν οτι η ροδα η πισω δεξια εβγαινε το κατω μερος ποιο εξω, δλδ ειχε -1.0 μοιρα παραπανω, που για να γινει σημαινει στραβο ακρο, ή αμορτισερ, ή τους βραχιονες που ειναι 2 αρα αυτο λιγο δυσκολο αλλιως θα ειχε παρει και στο μπρος πισω η ροδα προφανως.
Τελικα το διορθωσαμε με βιδα 10mm αντι 12mm ωστε να παιξουμε με την καμπερ. Εβαλα και στον αλλον τροχο για να παω και τους 2 στην -1.0 μοιρα αντι -0.5 που ειχε, και οταν αλλαξα αμορτισερ εφτιαξε και τελικα αυτο ηταν!

http://www.michelin.gr/tyres/learn-s...heel-alignment

εδω πχ τα λεει ωραια, εχει μεγαλη σημασια τι ειναι αυτο που κανει.

Και ξεχασα να πω μου εχει τυχει να εχω προβλημα σημαντικο με την ευθυγραμμιση και ΠΡΙΝ κανουμε, μου λεει ο μηχανικος ανοιξε καπο και τι να δουμε???
να εχει κοπει το top mount και να εχει παρει αλλη κλιση το αμορτισερ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-06-17, 18:18
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 200
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εγώ άλλαξα λάστιχα πέρσυ όλα καλά.
Περνώ το αμάξι και έβλεπα ότι τράβαγε αριστερά χωρίς να βλέπω κάποια αλλο πρόβλημα πχ κοσκίνισμα κτλ.
Ώπα λέω ζάντα μου μυρίζει.παω στον λαστιχα μου του λεω βγάλε τις ζάντες και βάλτες στο μηχάνημα για έλεγχο.βαζει την μία τζάμι.Βαζει την άλλη και βλέπω με τα μάτια μου να έχει πάρει αφαλό.
Του λέω ρε μάστορα τόσο μυαλο χρειάζεται για να μην βάλεις μπροστά μία τέτοια ζάντα?
Με κοιταγε σαν χάνος.
Τελικά την έβαλα πίσω και από τότε καρφί το αμάξι.
Βέβαια κάποια στιγμή θα τις πάω για επισκευή.
επίσης κάτι άλλο που θέλει προσοχή είναι να μην έχει χαθεί η μεταλλική στεφάνι που κεντραρει την ζάντα με το καρέ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-06-17, 18:25
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
πολυ σωστο και το τελευταιο για τις ζαντες αλουμινιου!
τι να πω εγω μια φορα που εφυγα στην Ε.Ο με ζαντα με ξεβιδωτα μπουλονια? τα ξεχασα! εκει να δεις πως πηγαινε οπως νανε!
τυχερος ειμαι που δεν εφυγε η ροδα και ηταν και μπροστινη!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-06-17, 23:42
bpapad81 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 102
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 194
bpapad81 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ειχε απο πριν ενα θεμα μετο το τιμονι να εινα στραβο, απο οταν αλλάξα πριν 4 με 5 χρονια λαστιχα.
επισης περσυ τις ειχα παει για ισιωμα... τωρα δεν ξερω εαν τις εκανε ή οχι.. γιατι τις ειχα παει στο λαστιχα και αυτος δεν εχει μηχανημα για τις ζαντες, οποτε τις εστειλε σε δικο του...
Απο τοτε ήρθε λιγο πιο ισια... μεχρι τις προ αλλες που αλλαξα αυτα που περιγραφο σε προηγουμενο Pots.
To θεμα ειναι οτι δεν εχει προβλημα, ουτε καστερ, ουτε καμπερ, ουτε πουθενα... ειναι ισιο.. αυτα που δειχνει το μηχανημα..
Λετε να εχει προβλημα το μηχανημα? Αλλα στο συνεργειο πανε παρα πολυ ταριφες... και δεν εχω ακουσει καποιο προβλημα...

( τι μηχανημα ειναι αυτο που τσεκαρει τις ζαντες? Δεν εννοειται αυτο για την ζυγοσταθμιση, που δειχνει που πρεπει να βαλουν τα βαρακι. Αφαλός? τι εννοειται? και πως θα δω εαν εχει προβλημα. ξερεται καποιον μα μου προτεινεται να παω να το δει? )

Εχω ξενερωσει... γιατι δεν μπορω να βρω τι φταει...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-06-17, 06:09
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα, αμα δεν δειχνει τπτ, προτεινω να πας και σε αλλους, ενταξει θα πληρωσεις αλλα για να εισαι σιγουρος, μπορει καποιος να βρει κατι.
Μετα για τις ζαντες το μηχανημα που ειναι για ζυγοσταθμιση τα βρισκει αυτα, εμενα εχει τυχει να ειναι αγγουρια επειδη ειχα παει σε δρομους με πετρες!!!! και ηθελαν πχ τορνο. Τις φεραμε οσο γινοταν με βαριδια αλλα το τιμονι ΔΕΝ τραβαγε, απλα μετα απο μερικα χλμ πχ στα 80+ κοσκινιζε πολυ.
Καποια στιγμη πηρα παραμαζωμα μια νησιδα επειδη πατησα λαδια!!! και εσπασε μια ζαντα οποτε τις αλλαξα ολες μαζι.
Ακομα και αυτο με τον αφαλο της ζαντας παλι θα το εβρισκε αυτο το μηχανημα, και θα αλλαζε καποια γωνια οπως η καμπερ πχ.

Λυπαμαι που το λεω και πραγματικα ευχομαι να μην ειναι αυτο, αλλα το μονο που μπορω να σκεφτω τελικα χωρις να το δειχνει στο μηχανημα ευθυγραμμισης ειναι το στραβο σασι.
Αληθεια μαζι κανεις και πισω ευθυγραμμιση? γιατι αν γινεται μονο μπροστα και πισω δεν τα κοιταμε τοτε μπορει να τραβαει απο πισω.
Επισης τα λαστιχα εχουν ολα μεσα τον σωστο αερα?
γιατι εμενα μου τυχαινει να τραβαει και ειναι επειδη καποιο λαστιχο εχει μεσα λιγοτερο αερα, αλλα στο μηχανημα ΔΕΝ φαινεται!
ακομα και πισω να συμβαινει παλι μου τραβαει.
Γιαυτο ΠΡΙΝ κανω ευθυγραμμιση παντα κοιταω τα λαστιχα να εχουν ολα τον ιδιο αερα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ευθυγράμμιση - EE111 neos3103 TOYOTA COROLLA 111(G6) 5 29-10-12 09:31
Ευθυγράμμιση - Ελαφρύ Τιμόνι neos3103 SUPPORT 7 11-01-12 16:19
Αντικατάσταση Αμορτισέρ - Ευθυγράμμιση neos3103 GEOMETRICAL 1 06-01-12 03:24
Ευθυγράμμιση -Ρουλεμάν - Πρόβλημα neos3103 SUPPORT 13 04-01-12 13:26
ευθυγράμμιση - μπαταρία antonios7 SUPPORT 9 06-11-09 16:38



Page generated in 0,17887497 seconds (83,22% PHP - 16,78% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:46.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)