Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-06-18, 19:51
Fibosl Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 10
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Fibosl είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ευχαριστώ! Θα δω τι θα κάνω. Θα το εφερνα σε εσένα Φάνη που έχω ακούσει πολλά καλά, αλλά δυστηχώς δεν είμαι κοντά. . Έχουμε κανένα γνωστό προς κέντρο Αθήνας, Περιστέρι, Μπουρνάζι, Γαλάτσι, Αγ. Αναργύρους κλπ.. γύρω περιοχή... Μήπως αναλάβει και το Service (έμπειρο, τίμιο και να μην βαριέται να ασχοληθεί με το αμάξι).
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-06-18, 20:21
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fibosl Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδια!!! Πριν μερικούς μήνες όταν το αυτοκίνητο ήταν παρατημένο αρκετές ώρες (24 περίπου) και πήγαινες να το ξεκινήσεις έκανε σαν να πνίγετε..αφού ξεκινούσε όλα καλα (το έσβηνες, το άναβες και όλα ok έπρεπε πάλι να το αφήσεις πολλές ώρες για να ξανασυμβεί). Αλλάχτηκε ο MAF και το προβλημα διορθώθηκε (έτσι φαίνετε τουλάχιστον). Τον τελευταίο καιρό όμως έχω παρατηρήσει ότι ενω είναι σταματημένο σε φανάρι και ζεστό το μοτέρ με το που βάλεις 1η για να ξαναξεκινήσεις, μέχρι να αρχίσει να ανεβάζει στροφές και να πάρει δύναμη να προχωρήσει και να τσουλήσει νορμάλ θέλει αρκετό χρόνο κάνει λες και γυρνάς μανιβέλα (δεν θέλω να πω τι γίνετε σε λίγο ανηφορικό δρόμο). Παρατήρησα ότι αν του πατήσω 2 φορές το γκάζι πέρνει δύναμη και δουλεύει κανονικα με νεύρο αλλιώς ανεβάζει πάαααρα πολύ αργά. Δοκίμασα σήμερα να το ξεκινήσω από στάση και με κλιματισμό ενεργοποιημένο και το μοτέρ σερνόταν ακόμα πιο πολύ μέχρι να πάρει δύναμη. Έχουμε καμια ιδέα τι μπορεί να είναι (μπεκ; αντλία βενζίνης- την άλλαξα πριν κανα 4αρι χρόνια- μπουζί; κανα φίλτρο;; ) δεν ξέρω από που να ξεκινήσω να κοιτάω και ο μηχανικός μου δεν φαίνεται να το πολυ έχει... του είχα κάνει και παλαιότερα παράπονα αλλά δεν πηρα και καμια απάντηση της προκοπής. Βενζίνη βαζω 100αρα BP και κανα 2 φορές ΕΤΕΚΑ 100αρα αλλά κατα καιρούς δοκίμασα διάφορες με μικρές διαφορές στην απόδοση. Παρατήρησα επίσης ότι ενώ οι στροφές στο ρελαντί είναι σταθερές περίπου 650 αν πατήσω με νεκρά ελαφρά το γκάζι ώστε να ανέβουν λίγο κάνει μία στιγμιαία βουτιά το στροφόμετρο περίπου στις 610 - 590 και κάνει σαν να πάει να σβύσει και μετά ανεβαίνουν ξανά ...πάει πουθενά το μυαλό σας γιατί έχω πελαγώσει;;;;confused
καλησπέρα! εγω θα σου πω τι θα εκανα εγω αμα μου τυχαινε, αν και εχω διαφορετικο μοτερ και καποια πραγματα στους αισθητηρες βασικα ειναι αλλιωτικα.
Καταρχην θα αλλαζα ολα τα σχετικα αναλωσιμα που μπορει να επηρεαζουν. Δλδ μπουζι, φιλτρο λαδιου, αερα και βενζινης, καθως και λαδια. Βενζινη μονο καποια καλη και ΜΑΚΡΙΑ απο ΕΤΕΚΑ οτι χειροτερο εχω δει στην ζωη μου!!!
Εφοσον συνεχισει να τα κανει τοτε θα εψαχνα τους αισθητηρες.
Δεν ξερω το δικο σου τι βαλβιδα ρελαντι εχει, αλλα στο δικο μου μοτερ τετοια κολπα τα κανει μια χαλασμενη βαλβιδα ρελαντι που λεγετε ICV (idle control valve) και μου εχει τυχει να εχει θεματα και στην ρυθμιση του ρελαντι με ηλεκτρικα φορτια γιατι αυτη ειναι η δουλεια της.
Επισης θα ελεγα να τσεκαρεις με καρτα καυσαεριων αν ειναι οκ ολα, πχ λαμβδα και την αναλογια μειγματος.
Δυστυχως αυτα τα προβληματα εφοσον δεν σου βγαζει διαγνωση πρεπει να πας με δοκιμες για να το βρεις.
Κατα την γνωμη μου και διαφοροι αλλοι αισθητηρες μπορει να φταινε.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-06-18, 21:13
Fibosl Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 10
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Fibosl είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
..απορία άσχετου... η βαλβιδα ρελαντί επηρεάζει και την απόδοση στην εκκίνηση και στο δρόμο (να μην αρπάζει φεριπην το αυτοκίνητο όταν έχει λίγα χιλίομετρα) και να θέλει διπλόγκαζα για να πάρει τα πάνω του;;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-06-18, 20:06
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fibosl Εμφάνιση μηνυμάτων
..απορία άσχετου... η βαλβιδα ρελαντί επηρεάζει και την απόδοση στην εκκίνηση και στο δρόμο (να μην αρπάζει φεριπην το αυτοκίνητο όταν έχει λίγα χιλίομετρα) και να θέλει διπλόγκαζα για να πάρει τα πάνω του;;
καλησπέρα, δεν ξερω αν κανει ακριβως ιδια λειτουργια και στο δικο σου, στο δικο μου παντως εχει τυχει αναλογα τι θα παθει, να ριχνει πολυ χαμηλα τις στροφες στα ορια του σφησιματος με αποτελεσμα στο ρελαντι να τρεμει ολοκληρο το αμαξι, στην εκκινηση να θελει προσπαθεια δλδ περισσοτερο γκαζι με ποιο πολλες στροφες να μην σου σβησει, εχει τυχει να δινει παραπανω στροφες δλδ να κολλανε ποιο ψηλα, και εχει τυχει να μην δουλευει σωστα αναλογα με τα ηλεκτρικα φορτια, δλδ μπορει να δειχνει οκ, και πχ να αναψω φωτα γιατι ειναι βραδυ και οι στροφες να πεσουν πολυ χαμηλα και να μην τις κραταει λιγο παραπανω οπως πρεπει.

Μπορει αναλογα το μοτερ να εχει διαφορετικες λειτουργικες ή να εχει και αλλη βαλβιδα για αλλες λειτουργιες, πχ εμενα το A/C εχει ξεχωριστη για να σηκωνει στροφες οταν δουλευει το A/C και κανει by pass την πεταλουδα και εχει και βιδα αλεν που ρυθμιζεις ποσες στροφες θες να σου σηκωνει.

Τα παραπανω ισχυουν οπως τα λεω για 4E-FE και 4E-FTE δεν ξερω για αλλα μοτερ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-06-18, 12:58
Fibosl Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 10
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Fibosl είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ευχαριστώ Νικηφόρε! Με κατατόπισες ..φαντάζομαι πως και στο 4ΖΖ ισχύει κάτι ανάλογο οπότε πιστεύω πως κάπου εκεί πρέπει να κοιτάξω τους αισθητήρες ..θα πω να δουν και τη βαλβίδα του VVTi μήπως είναι κολλημένη ή βουλωμένη και κάνει αυτά που κάνει αν δεν δώσεις διπλόγκαζο στο δρόμο...είναι και που δεν βγάζει κανα σφάλμα στο ODB να πας κατευθείαν εκεί που πρέπει!!!

Update: Μετά από sevice με αλλαγή λαδιών, καθάρισμα βαλβίδας VVTi, αλλαγή μπουζί κλπ το πρόβλημα παρέμεινε. Δοκίμασα να παρακολουθήσω το αμάξι σε πορεία με το Bluetooth OBD προχτές και ανακάλυψα ότι κάθε τόσο κάνει Misfire στους κυλίνδρους (πότε στον 1ο, πότε στον 1ο και τον 4ο πότε στον 3ο και όοοπου του έρθει γενικά). Διαπίστωσα πιο έντονο το πρόβλημα με 2 - 3 μη αναφλέξεις ανά κύλινδρο όταν το ζόριζα π.χ. με μεγάλη σχέση ταχύτητας και κλιματιστικό. Σε ξερόγκαζο ενώ κυλούσε το αμάξι με νεκρά όλα καλά. Μόνιμο σφάλμα κανένα!!! Δοκίμασα πάλι το OBD εχτές το πρωί. Λιγότερες φορές Misfire ..φτάνω στη δουλειά, παρκάρω και κρατάω σταθερά περίπου 2000 στοφές και βλέπω ξαφνικά να κάνει ένα τσακ στη μέτρηση και να πετάει περίπου στον πρώτο κύλινδρο 192 misfire ενώ το μοτέρ άρχισε να ακούγετε σαν να δονείτε!!! Αφήνω το γκάζι και όλα πάλι στο 0. Βγάζω τις φύσες στα μπεκ και κάνω ωμομέτρηση. Όλα την ίδια μέτρηση άρα όλα καλά. Ξανακουπώνω τις φύσες και ώς δια μαγείας το πρόβλημα εξαφανίστηκε (προς το παρόν)!!! Οτι να ναι...κάποια στιγμή θα το πάω και για έναν καθαρισμό στα Μπεκ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fibosl : 19-07-18 στις 12:27. Αιτία: ,,
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπουζί για 1ΖΖ κινητήρα giannisaug ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 2 01-12-10 16:30
Ήχος από κινητήρα Thomas_K SUPPORT 22 07-10-09 13:59
Δήλωση Κινητήρα DjEvan ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 17 04-10-07 09:25
Θόρυβος από κινητήρα.. THEMIS TOYOTA COROLLA 111(G6) 24 02-04-07 16:35
Αλλαγώ Κινητώρα kissand SUPPORT 4 08-04-05 16:37



Page generated in 0,14044404 seconds (79,80% PHP - 20,20% MySQL) with 34 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:18.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)