Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Απο 2Ε σε 4EFE
  #1  
Παλιά 16-11-09, 23:50
animalcopy Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-07-2009
Μοντέλο: corolla EE90
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 37
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 184
animalcopy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Απο 2Ε σε 4EFE

Καλησπερα σε ολους.
εχω μια corolla EE90 1.3 με καρμπυρατερ, που μου εχει σπασει τα νευρα (το καρμπυρατερ) ετσι και αποφαφισα να αλαξω το μοτερ και να βαλω το 4efe, απο εσας που το εχετε κανει θελω να μαθω τι χρειαζεται για να μη ψαχνομαι τελευταια στιγμη.
το μοτερ που θα παρω ειναι αυτο http://www.corollaclub.com/forums/sh...t=18079&page=2
και ο neavy το δινει μαζι με τον εγκεφαλο και καποια κοματια απο την πλεξουδα. εγω το μονο που εχω σκεφτει οτι χρειαζομαι ειναι μια βενζιναντλια ηλεκτρικη γιατι το δικο μου εχει μιχανικη & εξατμιση. Για ολα τα υπολοιπα δεν εχω ιδεα!!! δλδ βασεις κινητηρα, σασμαν, ψυγειο, κτλ. τι γινεται ταιριαζουν?
Ουτε λιγο ουτε πολυ προσπαθω να δω τι θα χρειαστω.
Αυτα σας ζαλισα ε?
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-11-09, 09:58
Το avatar του χρήστη TOLIS EE80
TOLIS EE80 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 04-04-2005
Μοντέλο: COROLLA EE80
Περιοχή: Κόρινθος
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 2.004
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 436
TOLIS EE80 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
το σασμαν της 2Ε λογικα δεν θα κουμπωνει στην 4EFE.
προσωπικα, εχω χρησιμοποιησει 2 βασεις της 2Ε, μια 4Α και μια 4ΑG,
για την τοποθετηση της 4AGE.
για το ψυγειο δεν γνωριζω.
αλλά...
γιατι δεν βρισκεις ενα μοτερ 2Ε injection, πιστευω οτι θα σου κοστισει λιγοτερο ή εναν 4EFTE, οπου θα σου κοστισει κανα χιλιαρικο?
__________________
Tolis' COROLLA Pics **COROLLA EE80 - 4AGE 124HP**

CorollaClub-Greece AE82 Owners Club twincam.org
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-11-09, 11:23
Το avatar του χρήστη ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Offline:

Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 26-12-2003
Μοντέλο: πλεον ΑΕ-111
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 684
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 317
ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Το σασμαν θα κουμπωνει μια χαρα γιατι ειναι και τα δυο 1,3 ειναι ακριβως ο ιδιος κορμος. Το μονο που θες ειναι εξατμιση (πατεντα) και μια αντλια ηλεκτρικη.Απο τα υπολοιπα δεν θεςκαμια αλλαγη οπως ψυγειο βασεις κλπ ειναι ιδιες 2Ε και 4Ε
Διαφορετικες θα ηθελες αν εκανες το 2Ε σε 4Α δλδ απο 1.3 σε 1.6
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-11-09, 12:08
naevy Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 13-11-2007
Μηνύματα: 180
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 223
naevy θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
θα σου δώσω και τον εργοστασιακό καταλύτη, μεσαίο και τελικό αν σε βολεύει να κάνεις την δουλειά σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-11-09, 15:02
Το avatar του χρήστη TOLIS EE80
TOLIS EE80 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 04-04-2005
Μοντέλο: COROLLA EE80
Περιοχή: Κόρινθος
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 2.004
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 436
TOLIS EE80 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
δεν χρειαζεται καταλυτη αφου ειναι μη καταλυτικο εκτος εαν ενδιαφερεσαι για το περιβαλλον
__________________
Tolis' COROLLA Pics **COROLLA EE80 - 4AGE 124HP**

CorollaClub-Greece AE82 Owners Club twincam.org
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-11-09, 17:08
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Ξαδερφάκι μου έχει ακριβώς το ίδιο με την διαφορά ότι αυτός έβαλε πάνω 4E-FTE!
Οι βάσεις μάλλον δεν κάνουν, αλλά ακόμα και έτσι να είναι μπορείς να βάλεις τις δικές σου. Εξάτμιση ίσως να χρειαστεί κάποια μετατροπή να συνδεθεί , αλλά θα πρέπει να βάλεις καταλύτη επάνω. Επίσης το μοτερ πρέπει να δηλωθεί! για να το κάνεις θες καταλύτη να έχει πάνω. Το σασμαν και δίσκος κάνει μια χαρά. Το πρόβλημα και τα δύσκολα είναι η αλλαγή από μη καταλυτικό σε καταλυτικό! και στο δήλωμα είναι μανούρα (αν θες να είσαι νόμιμος) αλλά πάει και παραπάνω για αυτό τον λόγο! πρέπει να μπει αντλία βενζίνης, αν βάλεις από την corolla (που είχε το 4E-FE) πρέπει να αλλάξεις το τεπόζιτο επειδή είναι εμβαπτιζόμενη η αντλία και είναι βουτιγμένη μέσα στην δεξαμενή (μέσα στην βενζίνη δλδ). Αν δεν θες να το κάνεις αυτό μπορείς να βάλεις κάποια από τις εξωτερικές aftermarket που υπάρχουν αλλά προσοχή σε πίεση και ρυθμίσεις μείγματος για να μην έχεις προβλήματα όπως ο ξαδερφός μου. Επίσης μεγάλες μετατροπές θέλουν τα ηλεκτρικά αφού τώρα θα είναι καταλυτικό με ECU κτλ και νέες φύσες, ασφάλειες και πλεξούδες. Γενικά δεν ξέρω πόσο θα σου πάει και δεν ξέρω αν αξίζει να κάνεις αυτή την μετατροπή. Να ξέρεις πριν χρόνια που δήλωσα μοτερ από 2Ε σε 4Ε μου πήγε 260 ευρώ! τώρα θα είναι αρκετά παραπάνω! για νέο καταλύτη θες 150-200 ευρώ. Δεν ξέρω μηχανικός και ηλεκτρολόγος πόσα θα πάρουν εμένα με δικό μου μοτερ μου πήγε 1000 ευρώ αλλά έβαλα και πίσω δισκόφρενα και θολόμπαρα 3 σημείων εμπρός. Αναφέρομαι στο βγάλε-βαλε και ηλεκτρικά χωρίς μετατροπή στην εξάτμιση. Εγώ πίστεύω όλα μαζί θα σου πάνω πάνω από 1500 ευρώ από αυτά που έχω δει και από αυτά που ξέρω. Εχω ασχοληθεί με 2 μετατροπές, starlet ep82 σε starlet GT με 4Ε-FTE και δήλωμα μοτερ και το ίδιο μοτερ σε corolla 4Ε-FE EE111. H τιμή που είπα μαζί με δήλωμα και καταλύτη και 1500 που λέω νομίζω είναι και λίγα. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ρώτα τιμές πριν ξεκινήσεις τις αλλαγές!

Υ.Γ αυτός που στο πουλάει πρέπει να δώσει μαζί ΠΛΗΡΗ πλεξούδα μοτερ με φύσες, καθώς και ECU. Αν υπάρχουν ελλείψεις πάνε ακριβά αυτά απέξω και θα σου πάρουν επιπλέον χρήματα!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-11-09, 17:20
animalcopy Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-07-2009
Μοντέλο: corolla EE90
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 37
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 184
animalcopy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Να σου πω την αληθεια δεν εχω σκοπο να το δηλωσω αμεσα, οποτε την γραφιοκρατεια την αφηνουμε προς ωρας.
Το συνεργειο ειναι δικο μου (εμεσα) και δεν υπαρχει προβλημα, μιας και το 95% της εργασιας θα ειναι απο εμενα, εχω γνωσεις και εχω ασχοληθει με αρκετες μετατροπες, οποτε δεν θα υπαρχει κοστος συνεργειου.
Ο εξατμισας θα μου παρει γυρω στα 60 ευρα αν κρινω απο προηγουμενη μετατροπη. + μια βεζιναντλια 40-60 ευρα. + οτι αλλο προκυψει
Οσο για τον καταλυτη δεν νομιζω να ειναι τεχνικα απαραιτητος.
Ναι μαζι με τον κινητηρα μου δινει και τον εγκεφαλο, την πλεξουδα που θα μου δωσει δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι γιατι ο ηλεκτρολογος του πρεπει να την ψιλοεσφαξε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη animalcopy : 17-11-09 στις 17:27.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-11-09, 17:40
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Τότε καλά είσαι! να το κάνεις αν είναι έτσι! το μοτερ είναι σε χαμηλή τιμή! να έχεις υπόψην όμως ότι και εμένα την πλεξούδα ο ηλεκτρολόγος την "πάντρεψε" με του 4E-FE, γιατί οι φύσες δεν κάνουν (λογικό αφού είναι από starlet!) και έτσι δεν γίνεται αλλιώς. δλδ εμένα μου είπε από την αρχή ότι το 4E-FE θα μείνει χωρίς πλεξούδα. Τώρα δεν γνωρίζω τι έκανε του παιδιού ο ηλεκτρολόγος, ρώτα τον. Πάντως αν είναι σφαγμένη θα σου ζητήσουν μάλλον άλλη πλεξούδα! Ο καταλύτης δεν είναι απαραίτητος για την λειτουργία του κινητήρα. Αν δεν θες δεν βάζεις, απλά δεν μπορείς να το δηλώσεις έτσι και είσαι και παράνομος με ότι αυτό συνεπάγεται.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-11-09, 22:08
animalcopy Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-07-2009
Μοντέλο: corolla EE90
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 37
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 184
animalcopy είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπερα και παλι, Αν χρειαστω πλεξουδα για τον 4EFE θα μπορεσω να βρω? Εχει κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-11-09, 18:16
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Γιατί δεν έχεις τελικά? εμένα μου την έβαλε στο αμάξι έπεσαν κοψίματα-ραψίματα και πάει. Όσα παιδιά έκαναν τέτοια μετατροπή μάλλον δεν θα έχουν, τουλάχιστον όχι ολόκληρη κομπλέ, αν είναι ρώτα σε κανέναν μηχανικό μαντρά πχ Αντωνόπουλο. Να ξέρεις είναι λιγάκι ακριβές, εγώ τον είχα ρωτησει για την εσωτερική (του αυτοκινήτου όχι του μοτερ δλδ) και είχε 150 ευρώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΤΙΣΤΡΙΜΠΙΤΕΡ 4EFE keichi TOYOTA COROLLA E*101 12 20-10-21 18:54
G6 σε 4EFE andreasseva TOYOTA COROLLA E*101 11 10-01-16 16:54
remap 4efe 1,3cc tselosaggelos Corollaclub On Line Store. 2 15-06-14 23:37
4EFE ecu animalcopy SUPPORT 66 07-02-10 12:43
Σασμαν απο G6 σε 101 με 4efe JL_e10 TOYOTA COROLLA E*101 5 26-07-07 10:06



Page generated in 0,17356491 seconds (82,03% PHP - 17,97% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:34.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)