Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Αμορτισέρ-Ελατήρια G6
  #1  
Παλιά 26-07-11, 21:49
Το avatar του χρήστη Fanourious
Fanourious Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 12-10-2010
Μοντέλο: Corolla G6 1.4
Περιοχή: Κόρινθος-Αθήνα(Σπουδές)
Ηλικία: 33 male
Μηνύματα: 27
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 168
Fanourious είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αμορτισέρ-Ελατήρια G6

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα αμορτισέρ της corollas μου. Όπως θα δείτε και στις φώτο έχουν ως κωδικό το 48510-1Α310, τα οποία είναι λογικά τα OEM αμορτισέρ που φοράει το αμάξι. Λογικά έχει πάνω και τα μαμά ελατήρια.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορούν να μπουν τα Eibach ελατήρια, που θα δείτε παρακάτω, χωρίς να κόψουν πολύ απο την διαδρομή του αμορτισέρ. Με άλλα λόγια αν θα χαλάσουν τα αμορτισέρ λόγω της μειωμένης διαδρομής...

http://s792.photobucket.com/albums/y...t=DSC_0157.jpg

http://s792.photobucket.com/albums/y...t=DSC_0158.jpg

http://s792.photobucket.com/albums/y...t=DSC_0159.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-07-11, 22:07
Το avatar του χρήστη pilotos7
pilotos7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-10-2008
Μοντέλο: Corolla E-11 f/l G6
Μηνύματα: 1.784
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 369
pilotos7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αν είναι χαμηλωματος τα ελατηρια και οχι πιο απλα σκληρα ωστε να διατηρουν το υψος στα επιπεδα που ειναι τωρα, περιπου σε 10.000 χλμ θα τα παιξουν τα αμορτισερ αν ειναι σε καλη κατασταση.Αν ηδη ειναι καταπονιμενα σε πολυ λιγοτερα χλμ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-07-11, 22:52
Το avatar του χρήστη nikos_adamo
nikos_adamo Offline:
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μοντέλο: E11 G6 3ZZ-FE
Περιοχή: Ίλιον
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 154
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 199
nikos_adamo είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Δεν ξερω αν ειναι τα μαμα γτ kyb μαυρα τοτε δν ξερω αν εβγαιναν... Νομιζω πορτοκαλι ηταν.. Αλλα δν μας αφορα αυτο.. Και ας μν ειναι τα μαμα τα αμορτισερ αυτα δν ειναι για χαμηλωμα.. Για να βαλεις ελατηριο χαμηλωματος πρεπει κ το αμορτισερ να ειναι χαμηλωματος. Τα Kyb δν εχουν αμορτισερ χαμηλωματος. Αν θες να το χαμηλωσεις οπως και να εχει με αυτο το αμορτισερ που εχεις, για μενα βαλε ελατηριο H&R. Eiναι πιο μαλακα απο τα Eibach και δν θα τα ΄φτυσουν΄τα αμορτισερ τοσο γρηγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-07-11, 15:48
Το avatar του χρήστη Fanourious
Fanourious Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 12-10-2010
Μοντέλο: Corolla G6 1.4
Περιοχή: Κόρινθος-Αθήνα(Σπουδές)
Ηλικία: 33 male
Μηνύματα: 27
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 168
Fanourious είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τα ελατήρια είναι χαμηλώματος 3 πόντων, γι αυτό πιστεύω πως απλά θα τα διαλύσουν τα αμορτισέρ εαν μπουν πάνω. Ο φίλος που μου τα χάρισε τα είχε πάνω στο αμάξι με τα κλασσικά κίτρινα ΚΟΝΙ για περίπου 7000χλμ. Απλά φαγώθηκε να δει την corolla χαμηλωμένη και ήθελα να τσεκάρω την αρχική μου άποψη, ότι χωρίς αλλαγή αμορτισέρ θα γίνει σύντομα ζημιά στα υπάρχον και θα κοπανάει πολύ γενικότερα.

Είχα βέβαια μία ελπίδα ότι αν ήταν τα αμορτισέρ τα KYB excel-g κάτι θα γινόταν, αλλά τώρα μου κόπηκαν τα φτερά...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-07-11, 15:57
Το avatar του χρήστη harbov
harbov Offline:
 
Εγγραφή: 11-01-2009
Μοντέλο: Corolla G6 '99
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 738
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 260
harbov είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Kayaba ειναι τα αμορτισερ σου αλλα και αυτα ακομα κ αν ειναι σε πολυ καλη κατασταση θα τα φτυσουν πολυ συντομα.
__________________

I am not normally a religious man, but if you are up there, save me Superman

One day i want to become B.E.A.M.S.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-07-11, 21:11
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Εδώ έχουμε θέμα με ανάρτηση σε ΕΕ111 (G6) http://www.corollaclub.com/forums/sh...=15268&page=45 αυτά που ρωτάς τα εχουμε αναλύσει πολλές φορές, γιατί δεν συνέχιζες εκεί? αν μπορεί κανείς ας τα βάλει εκεί να είναι όλα μαζεμένα μαζί. Πάντως έχει δίκιο ο pilotos, επειδή το έχω παθει 2 φορες τα απλα αμορτισερ αλλά ακόμα και ποιο καλά όπως τα κονι χαλάνε πολύ ευκολοτερα και γρηγορότερα οταν είναι χαμηλωμένα! καλυτερα ελατηρια σε κανονικό υψος! γιαυτο και δεν το ξαναχαμηλώνω τώρα που έχω Kyb AGX. Αλλιως παμε σε σωστες αλλά και ακριβές λύσεις δλδ coilovers!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-07-11, 21:13
Το avatar του χρήστη Fanourious
Fanourious Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 12-10-2010
Μοντέλο: Corolla G6 1.4
Περιοχή: Κόρινθος-Αθήνα(Σπουδές)
Ηλικία: 33 male
Μηνύματα: 27
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 168
Fanourious είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Το ξέρω ότι είναι kyb τα αμορτισέρ μου. Το θέμα ήταν αν είναι τα εργοστασιακά ή αν είναι τα "μαύρα" γνωστά και ως excel-g. Αλλά ακόμα και τα αυτά τα βάζουν για αντικατάσταση των μαμά αμορτισέρ όταν πέσουν. Δεν είναι χαμηλώματος, μόνο λίγο πιο σκληρά απο τα εργοστασιακά είναι τίποτα άλλο.

Το ξέρω νικηφόρε, απλά ήθελα να είμαι σίγουρος για το θέμα αυτό. Δεν μου αρέσει να βλέπω να κάθονται τα καημένα τα eibach εκεί στην άκρη χωρίς να προσφέρουν κάτι

Αλλά δεν πειράζει, αν μου έρθει να ασχοληθώ κανονικά με το θέμα αμορτισέρ τα πρώτα που θα κοίταγα είναι τα agx και ποιο πάνω μετα coilover κτλ. Ευχαριστώ πάντως για την βοήθειά σας!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 27-07-11 στις 22:08. Αιτία: Συγχώνευση posts...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-07-11, 21:32
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Και τα κανονικά kyb και τα αλλα που λες με ελατηρια χαμηλώματος δεν είναι πολλα τα ψωμια τους, αλλά οπως ειπα το ιδιο ισχύει σε ολα! στα απλά αμορτισερ (οχι δλδ στα coilovers) οταν χαμηλώνεις το ελατηριο αναγκαστικά μειωνεται και η διαδρομή τους, οποτε ειναι λογικο οτι αφου δεν δουλευουν οπως πρεπει χαλανε, για να εισαι ποιο σιγουρος καλο ειναι χαμηλωμα οχι πανω απο 3cm, εγώ πάντως ακομα και σε κονι με 3,5cm χαμηλωμα μου χαλαγαν πολυ συχνα και τα προσεχα κιολας. Μετα που εβαλα μαμα ελατηρια οπως και τωρα στα AGX (ουτε αυτα δεν ειναι για χαμηλωμα κανονικα) βρηκα την υγεια μου! κανε εναν κοπο να διαβασεις και στο θεμα αναρτηση στην ΕΕ111 λεμε πολλα εκει!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ελατήρια - Αμορτισέρ σε ΕΕ111L gkalamatas TOYOTA COROLLA 111(G6) 13 15-02-23 09:22
επιλογή αμορτισέρ-ελατήρια χαμηλώματος stathis1208 SUPPORT 12 29-09-09 18:58
Ελατήρια-Αμορτισέρ από TS f/l σε ταπεινό Ε12 f/l 1,4 corollapatra TOYOTA COROLLA E 12 15 14-04-09 23:38
Ελατήρια/αμορτισέρ ερωτήσεις... nikoskon TOYOTA COROLLA E*101 134 16-01-09 23:11
Ελατήρια για g6 jethro tull TOYOTA COROLLA 111(G6) 6 27-10-07 17:22



Page generated in 0,15607905 seconds (79,07% PHP - 20,93% MySQL) with 38 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:20.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)