Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
πισω φως ομιχλης
  #1  
Παλιά 22-12-15, 21:48
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
πισω φως ομιχλης

Περιγραφω το προβλημα, να μου πει κανενας ηλεκτρολογος αν το εχει ξανασυναντησει...



Παταω το κουμπι για τα πισω φωτα ομιχλης και δεν λειτουργει...
Το λαμπακι ειναι ενταξει, δεν εχει καει...
Καποιες φορες, με αναμμενα τα μεσαια εμπρος φωτα, πατωντας το φρενο (αναβουν δηλαδη τα πισω stop), τοτε ενεργοποιηται και το πισω φως ομιχλης...
Μολις παταω φρενο δηλαδη αναβει και το πισω φως ομιχλης και μενει αναμμενο. Μερικες φορες ομως...

Το εχει συναντησει κανεις...Να κατσω να το ψαξω παντως δε προκειται...Απλα αν το εχει συναντησει καποιος και εχει ετοιμη λυση...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-12-15, 22:08
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
εντελως κουφο!!!! τι σχεση εχει με τα φρενα?
εμενα αναβει ΜΟΝΟ αν εχω την μεγαλη σκαλα αναμενη στα φωτα, αλλιως δεν αναβει με τιποτα.
Δοκιμασες με την μεγαλη σκαλα στα φωτα αν αναβει? νομιζω ετσι πρεπει να αναβει.
Εξαλου αμα εχει ομιχλη ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι αναβεις την μεγαλη σκαλα στα μπροστινα σου φωτα!!!
δε νομιζω θα θελει κανεις να αναβει το πισω φως ομιχλης με φωτα πορειας ή τα μεσαια!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-12-15, 00:25
leoe11 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 10-12-2015
Μηνύματα: 44
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 107
leoe11 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Πήγαινε σε έναν ηλεκτρολόγο.
Κάποιο φανάρι πίσω δεν πατάει καλα στην πλακέτα του αυτοκινήτου και κάνει βραχυκύκλωμα τα ομίχλης με τα στοπ.
Άκου τώρα άλλο κουλό Στο BMW που έχω το ε36.
Όταν έβαζα όπισθεν άναβε στο κοντέρ η ένδειξη των πίσω φώτων ομίχλης χωρίς να τα χω ενεργοποιήσει.
Κάποιες άλλες φορές το ίδιο αλλά πατώντας φρένο όπως εσύ καλή ώρα.
Μόλις έβαλε σωστά το φανάρι παλί που δεν παταγε καλα σταμάτησαν τα Κούλα αυτά.
Σήμερα μου το ξανακάνε μετά από 6 μηνες πρώτη φορά με την όπισθεν.φαίνεται ξαναφύΥΕ παλί απ'τη θέση του.
Οπότε τσεκ και τα 2 φανάρια πίσω αν πατάνε καλα η" άμα έχει σκουριασει κάνα ποδαράκι κλπ.
Πες του ηλεκτρολόγοΥ να τΑ δει ολα εκεί πίσω στα φανάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-12-15, 14:53
Το avatar του χρήστη andreasece
andreasece Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Μοντέλο: Toyota Corolla E12 1.4
Περιοχή: Ηλιούπολη
Ηλικία: 32 male
Μηνύματα: 436
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 198
andreasece είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω ετσι πρεπει να αναβει.
Δεν ισχύει αυτό. Σε ότι αυτοκίνητο έχω οδηγήσει ανάβουν ακόμα και με τα στάθμευσης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαλου αμα εχει ομιχλη ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι αναβεις την μεγαλη σκαλα στα μπροστινα σου φωτα!!!
Ούτε αυτό ισχύει. Έχω πετύχει στην Εγνατία ομίχλη με ορατότητα ούτε 5 μέτρα, και όσο είχα αναμμένα τα μεγάλα δεν έβλεπα τίποτα. Σε κάποια φάση είχα σβήσει και τα μεσαία και οδηγούσα μόνο με τα ομίχλης, επειδή φώτιζαν την ομίχλη αντί για τον δρόμο και δεν έβλεπα τίποτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-12-15, 15:21
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Τα μεγάλα; Όχι ρε Νικηφόρε, στην ομίχλη μόνο με τα φώτα ομίχλης θα μπορέσεις να δει κάτι, και αυτό γιατί φωτίζουν χαμηλά. Με τη μεγάλη, όπως λέει και ο συνονόματος δε θα βλέπεις...
__________________
Lift, lift, lift...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-12-15, 16:45
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλησπέρα, τι λετε ρε παιδια εχω πεσει ποσες φορες σε ομιχλη στην Πεντελη και Διονυσο, προσφατα και στο φραγμα της λιμνης Μαραθωνα και μονο με μεγαλη κανεις δουλεια! επισης εμενα το λαμπακι αυτο πισω για ομιχλη μονο οταν εχω μεγαλη σκαλα αναβει αλλιως δεν αναβει.
Επειδη εχω 10 χρονια να το δουλεψω (λεμε τωρα) θα το ξαναδω μηπως και δεν θυμαμαι καλα κιολας, αλλα ειμαι σιγουρος οτι μονο με την μεγαλη σκαλα στα φωτα μου αναβει, το θυμαμαι γιατι νομιζα οτι ειναι χαλασμενο!
Επισης να τονισω οτι εχω Xenon H4 6000K οχι μαμα, με τις μαμα λαμπες οτι σκαλα και να εχεις απλα δεν βλεπεις.....
μιλωντας για Η4 δεν ξερω αλλες λαμπες τι κανουν δεν εχω δοκιμασει. Περισσοτερα εδω http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=22025
δεν λεμε για προβολακια ομιχλης ετσι? μην μπερδευεστε! εμενα πχ δεν εχει! μπορει εσας να αναβουν με αυτα τα πισω φωτα ομιχλης αν εχετε προβολακια. Με αυτα εννοειτε οτι βλεπεις καλυτερα και συνηθως ειναι και αλογονου!!! γιαυτο απαγορευονται να αναβουν αλλωστε υπο αλλες συνθηκες!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από corollapatra Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μεγάλα; Όχι ρε Νικηφόρε, στην ομίχλη μόνο με τα φώτα ομίχλης θα μπορέσεις να δει κάτι, και αυτό γιατί φωτίζουν χαμηλά. Με τη μεγάλη, όπως λέει και ο συνονόματος δε θα βλέπεις...
ποια λες φωτα ομιχλης μιλωντας για μπροστα? δεν εχουμε τα ιδια αμαξια, εμενα εχει Η4 λαμπες μεσαια και μεγαλη σκαλα, τα πορειας που λεμε ειναι κατι ψειρες λαμπακια ισα που φαινονται, τα μεσαια ειναι τα κανονικα φωτα, σε ομιχλη δεν βλεπεις με αυτα! ουτε καν με την κανονικη σκαλα που εχω και Xenon, με μεγαλα σκαλα βλεπω τελεια παντου και πανω κατω και δεξια αριστερα.
Στις λαμπες Η4 δεν φωτιζει η μικρη τους σκαλα ποιο χαμηλα, απλα η μεγαλη φωτιζει και ποιο ψηλα και ποιο ανοιχτα δεξια αριστερα. Ειδικα στα xenon. Το χαμηλο επιπεδο δεν αλλαζει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasece Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε κάποια φάση είχα σβήσει και τα μεσαία και οδηγούσα μόνο με τα ομίχλης, επειδή φώτιζαν την ομίχλη αντί για τον δρόμο και δεν έβλεπα τίποτα.
ποια λες φωτα ομιχλης στα μπροστινα? δεν εχουμε τα ιδια αμαξια. Στο δικο μου δεν υπαρχουν φωτα ομιχλης μπροστα ουτε τα λεγομενα προβολακια ομιχλης που λεμε συνηθως, ειναι οπως ειπα ποιο πανω.
Οποτε ειναι προφανες οτι μιλαμε για αλλο πραγμα εγω και αλλο εσεις με Ε12. Αμα εχεις φωτα ομιχλης μπροστα εννοειτε οτι βλεπεις καλυτερα απο την μεγαλη σκαλα στα κανονικα! αλλα ΑΝ εχει το αμαξι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 23-12-15 στις 17:02.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-12-15, 19:07
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Ένα είδος φώτων ομίχλης υπάρχει, τα προβολάκια. Αυτά κάνουν τη δουλειά που πρέπει, για αυτό και ονομάζονται έτσι. Εξάλλου, η τοποθέτησή τους χαμηλά στο προφυλακτήρα και η ρύθμισή τους να φωτίζουν χαμηλά, αντικρούει από μόνο του την άποψή σου για μεγάλη σκάλα στα φώτα (αν δεν έχεις ομίχλης). Στην ομίχλη θες χαμηλά το φως για να μπορείς να δεις (όσο μπορείς να δεις δηλαδή).

Στα περισσότερα αυτοκίνητα που έχω δει, το πίσω φως ομίχλης ανάβει είτε στη μεσαία/μεγάλη είτε σε όλες, μόνο στη μεγάλη δεν έχω δει εγώ.
__________________
Lift, lift, lift...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-12-15, 21:25
Το avatar του χρήστη skour
skour Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 16-04-2009
Μοντέλο: corolla e11 f\l sedan
Περιοχή: κορινθος
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 472
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 231
skour είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Όσο πιο πολύ φως ''πέφτει'' στην ομίχλη τόσο περιορίζεται η ορατότητα, επειδή γίνονται ανακλάσεις στα μόρια του νερού προς κάθε κατεύθυνση και προς τα μάτια μας. Απλά τα φώτα ομίχλης βοηθούν γιατί είναι σε χαμηλότερο επίπεδο απο τα μάτια μας και πιο κοντά στο δρόμο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-12-15, 23:13
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
θα πει κανεις ποια λετε φωτα ομιχλης στα μπροστινα φωτα? εγω παντως με Xenon 6000K βαζω ΠΑΝΤΑ την μεγαλη σκαλα σε ομιχλη μονο τοτε βλεπω. Και φανταζομαι με βλεπουν και οι απεναντι καλυτερα.
Δεν ξερω αν οι μαμα λαμπες Η4 εχουν ιδια συμπεριφορα ειναι πολυ χαλια ο μαμα φωτισμος τους και δεν βλεπεις τπτ ουτε με μεσαια ουτε με μεγαλη. Σωθηκα με τα Xenon λεμε! κορυφαιος φωτισμος απλα!!!!
ξαναλεω δεν εχουν τα δικα μας μοντελα στις Ε11 προβολακια ομιχλης.....
εχουμε τα φωτα πορειας τις ψειρες δλδ που ειναι μαζι με τις λαμπες Η4 αλλα σε διπλανη θεση μεσα στο ιδιο κελυφος.
Και οι λαμπες Η4 που ειναι με 2 σκαλες τα λεγομενα μεσαια και τα μεγαλα. Δεν εχει κατι αλλο μονο τα φλας μενουνε. Αρα τι λετε φωτα ομιχλης για μπροστα?
εσεις που εχετε αλλα μοντελα μπορει να εχετε και προβολακια ομιχλης, αυτα ειναι χαμηλα φυσικα και συνηθως με λαμπες αλογονου. Γιαυτο και απαγορευεται να τα αναβουμε σε αλλες συνθηκες οδηγησης.
Παραδειγμα που χρησιμοποιησα πριν 2 εβδομαδας την μεγαλη σκαλα στα φωτα στα xenon και εβλεπα αρκετα καλα. Και δεν λεω εκει που φαινεται το φραγμα μεσα δεν εβλεπες τπτ μπροστα σου στο 1μ.
Με την κανονικη σκαλα (μεσαια) δεν εβλεπα τπτ.
Ξεχασα να πω, το δικο μου μοντελο εχει μονο πισω αριστερα λαμπα, δεξια εχει κατι σαν ταπα!!! τι διαολο οικονομια εκαναν????


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 24-12-15 στις 06:36.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-12-15, 09:47
Το avatar του χρήστη corollapatra
corollapatra Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μοντέλο: T Sport 5d facelift
Περιοχή: Πάτρα
Ηλικία: 48 male
Μηνύματα: 6.110
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 875
corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα corollapatra έχει πασίγνωστο όνομα
Μα σου απάντησα σε αυτό...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
θα πει κανεις ποια λετε φωτα ομιχλης στα μπροστινα φωτα?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από corollapatra Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα είδος φώτων ομίχλης υπάρχει, τα προβολάκια.
__________________
Lift, lift, lift...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θορυβος σε πισω τροχο akisdio SUPPORT 8 12-10-10 19:10
Επιτελους πισω NIKOS.99 OFF TOPIC 3 04-09-10 16:11
πισω φωτα!!!! urban TOYOTA COROLLA 111(G6) 12 12-03-09 12:44
ΦΑΝΑΡΙΑ ΠΙΣΩ th@nos TOYOTA COROLLA E 12 4 31-08-08 00:07
πισω αξονας KOSTAS_KE35 TOYOTA COROLLA KE30 13 12-06-08 17:06



Page generated in 0,19313097 seconds (84,51% PHP - 15,49% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:27.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)