Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

TOYOTA AURIS Το καινουργιο (corolla ) Hatchback με την καινοτομο ονομασια για την αναφορα του σε πιο νεο κοινο. www.auriclub.gr

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 06-12-16, 20:32
Το avatar του χρήστη Μαρία
Μαρία Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μοντέλο: Auris 1,4 diesel 5d
Μηνύματα: 1.527
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 362
Μαρία θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος Μαρία θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sotoskap Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα aris22,

έχω φίλο που έχει την έκδοση active σε πετρέλαιο με τις 16άρες και κάνει ακριβώς τις αντίθετες σκέψεις με σένα όσον αφορά τις ζάντες.
Έχει τις 16αρες με 205/55/16 και θέλει να βαλει τις 17άρες, οπότε αν το πάρεις με το καλό και αποφασίσεις να αλλάξεις, υπάρχει κάποιος υποψήφιος.


το αμάξι του είναι παρακάτω στην φωτογραφία
Και γω αυτό θέλω και τώρα που θα αλλάξω λάστιχα το ψάχνω!!!!!
__________________
Beauty is on the mirror of your soul.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-12-16, 11:20
Το avatar του χρήστη aris22
aris22 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μοντέλο: Corolla mod. 12/1999
Περιοχή: θεσσαλονικη
Ηλικία: 54 male
Μηνύματα: 61
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 178
aris22 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αξιοσημείωτο είναι οτι η διάσταση των ζαντολάστιχων καθορίζει και το ύψος των τελών κυκλοφορίας. Στην Active έκδοση με τις 16άρες ζάντες η εκπομπές καυσαερίων είναι στα 112 ενω στην Lounge έκδοση με τις 17άρες είναι στα 125 . Η Active δηλαδή πληρώνει τέλη στα 109€ και η Lounge στα 150€ .
H πλάκα είναι οτι αν αλλάξεις τις 17άρες με 16άρες στην έκδοση Lounge και πέσουν οι εκπομπές καυσαερίων στα επίπεδα της έκδοσης active (112) οτι θα πληρώνεις τέλη πάλι στα 150€ .........
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-12-16, 06:40
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα! λογικο δεν ειναι? αυξανουν την καταναλωση και κατα συνεπεια τους ρυπους! δεν βλεπω κατι περιεργο σε αυτο, λογικοτατο.
Το κρατος στα νεοτερα αμαξια νομιζω απο το 2011? παει με τους ρυπους που αναφερονται στην αδεια, δεν τους ενδιαφερει και δεν μπορουν φυσικα να το ξερουν αν εσυ εχεις αλλαξει διαστασεις ελαστικων και αν αυτοι αλλαξαν! και αυτο επισης λογικο.
Δυστυχως ετσι ειναι!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-12-16, 11:03
Το avatar του χρήστη aris22
aris22 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μοντέλο: Corolla mod. 12/1999
Περιοχή: θεσσαλονικη
Ηλικία: 54 male
Μηνύματα: 61
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 178
aris22 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Και όλα αυτά για το ρημάδι το cruise control που δεν έχει η έκδοση Active.....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-12-16, 10:44
Το avatar του χρήστη aris22
aris22 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μοντέλο: Corolla mod. 12/1999
Περιοχή: θεσσαλονικη
Ηλικία: 54 male
Μηνύματα: 61
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 178
aris22 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Επανέρχομαι με νέο προβληματισμό .....

Έχει κανείς εμπειρία απο το αυτόματο κιβώτιο multidrive s ? Αξίζει να κινηθώ προς τα εκεί ή να πάω στο μηχανικό κιβώτιο που αυτή την στιγμή είναι η επικρατέστερη επιλογή .Αν καταλήξω στην έκδοση Lounge ούτε καν το σκέφτομαι διότι απο τα 21900 € που κοστίζει το αυτοκίνητο και αν και το αυτόματο κιβώτιο βγαίνει στα 1200€ περίπου , η τιμή του αυτοκινήτου εκτοξεύεται στα 25000€ + διότι αλλάζει η φορολογική κλίμακα .....
Υπάρχει και η εναλλακτική της έκδοσης Style που με αυτόματο κιβώτιο βγαίνει στα 22200€ περίπου . Βέβαια δεν μου πολυ-αρέσει η μπλέ φάσα που έχει κατα μήκος του ταμπλό ...

Auris Style


Auris Lounge
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-12-16, 00:29
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
εμενα μου αρεσει περισσοτερο αυτο με το μπλε, αλλα δεν θα ηθελα αυτοματα-σειριακα κιβωτια κτλ. Δεν μπορω χωρις μηχανικο! για μενα ειναι απολαυση η αλλαγη χειροκινητων ταχυτητων. Τωρα οπως το δει κανεις και οπως εχει συνηθισει φυσικα!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-12-16, 08:02
Το avatar του χρήστη aris22
aris22 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μοντέλο: Corolla mod. 12/1999
Περιοχή: θεσσαλονικη
Ηλικία: 54 male
Μηνύματα: 61
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 178
aris22 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Και εγώ Νικηφόρε μέχρι στιγμής ότι αυτοκίνητο είχα ηταν μόνο με μηχανικό κιβώτιο . Τώρα δελεάστηκα κάπως με τα αυτόματα κιβώτια και αυτό όχι γιατί δεν μου αρέσει και εμένα να αλλάζω ταχύτητες αλλά λόγω προβλημάτων που έχω με την μέση μου έλεγα να πάω προς το αυτόματο . Αλλά επειδή δεν έχω επαρκή πληροφόρηση για το multidrive κιβώτιο της Toyota συν το γεγονός οτι δεν έχω την δυνατότητα να το δοκιμάσω στην έκδοση με τον 1,2 turbo κινητήρα μάλλον προς το μηχανικό κιβώτιο θα κινηθώ πάλι.....
Εκείνο που θα είναι αδιαπραγμάτευτο όμως θα είναι το cruise control . Κουλαίνεται το ποδάρι μου στα ταξίδια άνω των 2-3 ωρών οπότε είχα πει οτι δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω καινούργιο αυτοκίνητο χωρίς cruise control.....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-12-16, 09:13
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aris22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ Νικηφόρε μέχρι στιγμής ότι αυτοκίνητο είχα ηταν μόνο με μηχανικό κιβώτιο . Τώρα δελεάστηκα κάπως με τα αυτόματα κιβώτια και αυτό όχι γιατί δεν μου αρέσει και εμένα να αλλάζω ταχύτητες αλλά λόγω προβλημάτων που έχω με την μέση μου έλεγα να πάω προς το αυτόματο . Αλλά επειδή δεν έχω επαρκή πληροφόρηση για το multidrive κιβώτιο της Toyota συν το γεγονός οτι δεν έχω την δυνατότητα να το δοκιμάσω στην έκδοση με τον 1,2 turbo κινητήρα μάλλον προς το μηχανικό κιβώτιο θα κινηθώ πάλι.....
Εκείνο που θα είναι αδιαπραγμάτευτο όμως θα είναι το cruise control . Κουλαίνεται το ποδάρι μου στα ταξίδια άνω των 2-3 ωρών οπότε είχα πει οτι δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω καινούργιο αυτοκίνητο χωρίς cruise control.....
καλημερα, χρονια πολλα! κοιτα σορρυ κιολας δεν ξερω τι προβλημα εχεις με την μεση σου αλλα επειδη ειχα για χρονια προβλημα λογω καθησιου σε γραφειο για πολλες ωρες και χωρις ιχνος γυμναστικης, η λυση ακουει στο ονομα Yoga!!! ναι!!!! επισης δοκιμασε την μεγαλη μπαλα για πιλάτες και απο τοτε τελος στον πονο της μεσης! σου συνιστω να δοκιμασεις, με το αυτοματο σασμαν δεν σωνεις την μεση σου. Απο τοτε πλακωθηκα και σε αλλα ειδη γυμναστικης, διζυγο μονοζυγο βαρη κτλ και νιωθω τελεια και ΠΟΤΕ δεν με ξαναπιασε η μεση μου!!!
για το cruise ναι αμα κανεις πολυωρα ταξιδια ειναι κουραστικο εγω δεν κανω.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-01-17, 12:39
Το avatar του χρήστη aris22
aris22 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μοντέλο: Corolla mod. 12/1999
Περιοχή: θεσσαλονικη
Ηλικία: 54 male
Μηνύματα: 61
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 178
aris22 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα, χρονια πολλα! κοιτα σορρυ κιολας δεν ξερω τι προβλημα εχεις με την μεση σου αλλα επειδη ειχα για χρονια προβλημα λογω καθησιου σε γραφειο για πολλες ωρες και χωρις ιχνος γυμναστικης, η λυση ακουει στο ονομα Yoga!!! ναι!!!! επισης δοκιμασε την μεγαλη μπαλα για πιλάτες και απο τοτε τελος στον πονο της μεσης! σου συνιστω να δοκιμασεις, με το αυτοματο σασμαν δεν σωνεις την μεση σου. Απο τοτε πλακωθηκα και σε αλλα ειδη γυμναστικης, διζυγο μονοζυγο βαρη κτλ και νιωθω τελεια και ΠΟΤΕ δεν με ξαναπιασε η μεση μου!!!
για το cruise ναι αμα κανεις πολυωρα ταξιδια ειναι κουραστικο εγω δεν κανω.
Φίλε Νικηφόρε καλησπέρα χρόνια πολλά και ευτυχισμένος ο νέος χρόνος εύχομαι για όλους μας !
Κοίτα, όσον αφορά τη μέση μου είμαι εγχειρισμένος από δισκοκήλη εδώ και περίπου 10 χρόνια. Τη μέση ότι και να την κάνω δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσει στην πρότερη κατάσταση παρά μόνο να την συντηρώ για να μην έχω προβλήματα. Συνήθως τις περισσότερες φορές δεν έχω πόνο αλλά νοιώθω κούραση στην μέση απο ορθοστασία , τις αλλαγές του καιρού κλπ .Όσον αφορά το Pilates που μου προτείνεις κι εγώ το σκέφτομαι εδώ και δύο χρόνια περίπου αλλά όλο το αναβάλλω , κάποια στιγμή θα το κάνω όμως Ξέρω ότι δεν πρόκειται να σώσει την κατάσταση το αυτόματο κιβώτιο και όπως τα βλέπω τα πράγματα το πιθανότερο θα κινηθούμε προς το μηχανικό. Το cruise control το θέλω όμως οπωσδήποτε , δε κάνω συχνά πολύωρα ταξίδια αλλά και στα ωριαία ταξίδια κουλαίνεται το δεξί μου πόδι από το συνεχόμενο πάτημα του γκαζιού. Και από τη στιγμή που δεν παίρνουμε αμάξι για τρια τέσσερα χρόνια μόνο η προσθήκη του cruise control κρίνεται απαραίτητη .
Αύριο με το καλό υπάρχει περίπτωση αν είναι ανοιχτή η Toyota στη λεωφόρο Κηφισίας να πάμε να δούμε από κοντά το Auris που το έχουν στην έκθεση τους στην έκδοση lounge που μας ενδιαφέρει.....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-01-17, 13:05
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλησπερα! καλη χρονια και ευτυχισμενο το 2017! ελπιζω να εισαι καλυτερα, λυπαμαι που τα ακουω αυτα με την μεση, εγω προτεινω yoga-pilates αλλα επειδη εχεις τετοιο θεμα ΠΑΝΤΑ να συμβουλευτεις πρωτα ειδικο γιατρο.
Σχετικα με το αμαξι τωρα επειδη επεσαν στα χερια μου 2 τευχη CARAUTO αν και δεν ειναι επι του τοπικ, θα πω πως ειδα 2 νεα αμαξια που βγαινουν και στα 1200cc turbo βενζινη, το Toyota C-HR και το Νissan (ομως) Pulsar. Και τα 2 μου εκαναν εντυπωση και οπως τα βλεπω προσωπικα μου αρεσουν περισσοτερο απο το Auris 1.2. Επειδη ψαχνεις για αμαξι αν θες δες τα και αυτα!
Το αυτοματο κιβωτιο μπορει να σε ξεκουρασει πιστευω οπως και το cruise control οποτε καλο θα ηταν να τα εχεις.
Καλη χρονια και παλι και καλη επιλογη στο αμαξι που θα διαλεξεις. Japan Power να ειναι και ας ειναι οποιο θελεις :Ppp )
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το Auris έγινε turbo Fanis TOYOTA AURIS 18 14-04-15 18:27
Auris 1.4 D-4d Turbo blown kingdragon TOYOTA AURIS 19 14-12-12 00:33
Ερωτήσεις πρίν απο αγορά Auris Premium 1.6 MMT macakis TOYOTA AURIS 12 15-01-10 13:26
Αγορά μεταχειρισμένου Toyota Corolla 2004 StavrozzZ SUPPORT 1 09-02-09 23:29
Σχετικά με αγορά Auris Plwmar TOYOTA AURIS 53 19-08-08 13:42



Page generated in 0,16908693 seconds (83,25% PHP - 16,75% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:58.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)