Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

TOYOTA AURIS Το καινουργιο (corolla ) Hatchback με την καινοτομο ονομασια για την αναφορα του σε πιο νεο κοινο. www.auriclub.gr

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Αγορά Toyota Auris 1,2 turbo
  #1  
Παλιά 04-12-16, 12:49
Το avatar του χρήστη aris22
aris22 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μοντέλο: Corolla mod. 12/1999
Περιοχή: θεσσαλονικη
Ηλικία: 54 male
Μηνύματα: 61
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 178
aris22 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αγορά Toyota Auris 1,2 turbo

Καλησπέρα

Μετά απο 17 χρόνια απροβλημάτιστης συμβίωσης με την Corolla liftback mod 12/1999 ήρθε ή ώρα για αγορά νέου αυτοκινήτου .
Μετά απο αρκετό προβληματισμό κατέληξα σε δυό μοντέλα , το Volvo V40 1,5 T3 152 ps και το Auris 1,2 Turbo 116 ps . Και αν και η καρδιά λέει Volvo , η λογική η αξιοπιστία και η τσέπη λέει Auris .Και τα δυο αυτοκίνητα έχουν κινητήρες Turbo αλλά απο την στιγμή που λέω να πάω σε Turbo έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στην Toyota παρά στην Volvo... Και εστιάζω προς το 1,2 Turbo διότι κάνω γύρω στα 7000 χλμ τον χρόνο και δεν βλέπω τον λόγο να πάω σε πετρέλαιο. Επίσης δεν βλέπω προς Avensis ή Corolla διότι δεν έχουμε παιδιά και η αγορά ενός sedan θα ηταν too much.......
Το πρόβλημα μου και εκεί θέλω την βοήθεια σας -αν γνωρίζετε βέβαια- είναι οτι αν και με την έκδοση active ήμουν καλυμμένος ή έλειψη criuse control και αναδιπλούμενων καθρεπτών με οδηγούν στην έκδοση lounge ....
Tα περισσότερα που έχει η έκδοση lounge είναι καλοδεχούμενα ( αν και κάποια είναι αχρείστα για μένα) αλλά εκείνο που δεν το θέλω είναι τα ζαντολάστιχα με διάσταση 225/45/17 και αν τελικά πάρουμε το Auris θέλω να τα αλλάξω και να βάλω τα 205/55/16 για περισσότερη άνεση και οικονομία.
Η ερώτηση μου είναι η εξής : Πέραν των διαφορετικών διαστάσεων στα ζαντολάστιχα , τα αμορτισέρ , ελατήρια και γενικά η ανάρτηση του lounge είναι ίδια με τις υπόλοιπες εκδόσεις ή υπάρχει περίπτωση να είναι ρυθμισμένη η ανάρτηση μαζί με αμορτισέρ και ελατήρια για πιο σπόρ οδήγηση ?
Δηλαδή αν αλλάξω κατευθείαν μόνο τα ζαντολάστιχα 225/45/17 με τα 205/55/16 θα είμαι Οκ ? Προτιμώ όπως καταλάβατε περισσότερο την άνεση παρά την μόστρα της 17άρας ζάντας .....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-12-16, 15:33
Το avatar του χρήστη Edessaios
Edessaios Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 16-03-2006
Μοντέλο: COROLLA ZZE12? 1.8/ KE36
Περιοχή: Εξωτική Έδεσσα
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 3.505
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 5 φορές σε 5 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 579
Edessaios έχει φοβερή αύρα Edessaios έχει φοβερή αύρα
Το ότι έχει 17αρες πάνω δεν σημαίνει κιόλας ότι δεν θα είναι άνετο. Έτσι κι αλλιώς η μανισια ανάρτηση πάντα ειναι μαλακή κι αυτή είναι υπεύθυνη σε μεγαλύτερο ποσοστό για την άνεση παρά τα λάστιχα. Τώρα όσο αφορά την οικονομία με τόσο φάρδος είναι λογικό να καίει κάτι παραπάνω. Γνώμη μου είναι παρ'το με το καλό, συμβίωσε μαζί του λίγο χρόνο κι αν κρίνεις οτι είναι σκληρό για τα γούστα σου προβαίνει στις αλλαγές που σκέφτεσαι.
__________________
My garage

COROLLA EE101 SW
COROLLA ZZE122 1.8
HONDA VFR 800Vtec ABS '05
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-12-16, 18:15
Το avatar του χρήστη aris22
aris22 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μοντέλο: Corolla mod. 12/1999
Περιοχή: θεσσαλονικη
Ηλικία: 54 male
Μηνύματα: 61
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 178
aris22 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Edessaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι έχει 17αρες πάνω δεν σημαίνει κιόλας ότι δεν θα είναι άνετο. Έτσι κι αλλιώς η μανισια ανάρτηση πάντα ειναι μαλακή κι αυτή είναι υπεύθυνη σε μεγαλύτερο ποσοστό για την άνεση παρά τα λάστιχα. Τώρα όσο αφορά την οικονομία με τόσο φάρδος είναι λογικό να καίει κάτι παραπάνω. Γνώμη μου είναι παρ'το με το καλό, συμβίωσε μαζί του λίγο χρόνο κι αν κρίνεις οτι είναι σκληρό για τα γούστα σου προβαίνει στις αλλαγές που σκέφτεσαι.
Φίλε edessaie το θέμα είναι ότι μπορώ να συνεννοηθώ με έναν λαστιχά και με το που παίρνω το αυτοκίνητο παω και κάνω τράμπα τα ζαντολάστιχα και βάζω τις 16αρες τζάμπα ενώ άμα τις κρατήσω τις 17αρες και χρησιμοποιήσω το αυτοκίνητο κάποιο διάστημα μετά δεν θα μου τα πάρουν ως καινούργια και θα πρέπει να πληρώσω απο το μηδεν τα 16άρια ζαντολάστιχα......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-12-16, 18:54
Το avatar του χρήστη TmNemesis
TmNemesis Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Μοντέλο: T Sport f/l 5d
Περιοχή: Johannesburg
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 1.879
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 406
TmNemesis θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Η έκδοση lounge την παρακάτω ζάντα έχει?






Εάν, ναι, προσωπικά δεν θα την άλλαζα με τίποταααα....
Είναι ζαντάρα, πανέμορφη.

Αν,ωστόσο, θέλεις να την αλλάξεις όπως και να'χει κάνε την με κάποιον ιδιώτη.

Για 16άρα που λες τι θα βάλεις,την γνήσια ή άλλο σχέδιο?
Επίσης κάνε μια ερώτηση στον λάστιχά σου πόσα θέλει ξεχωριστά για 16άρα ζάντα & 16άρια λάστιχα.
Κανονικά θα έπρεπε να σου δώσει λ7,όχι τράμπα χωρίς τίποτα.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-12-16, 19:03
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλησπέρα, βασικα δεν ηξερα καν οτι βγαινει τετοια εκδοση, δεν ξερω ακριβως τι τιμη εχει μου φαινεται πολυ ακριβο. Εδω περισσοτερα http://www.drive.gr/test-drives/apos...yota-auris-12t
τωρα για τις ζαντες προσωπικα τις θεωρω και εγω πολυ ομορφες και δεν θα τις αλλαζα. Βεβαια η διασταση αυτη των ελαστικων και 17αρα!!! ζαντα για τετοια αλογα νομιζω ειναι too much.
Καποτε ειχαν πολλα αλογα και εβαζαν 14αρες!!! και τωρα δινουν 16αρες 205/55/16 σε αμαξια με πολυ λιγοτερα αλογα.
Και εγω δεν ειμαι υπερ της μεγαλης ζαντας και χαμηλοπροφιλων ελαστικων, αλλα σε γενικες γραμμες ποιο φαρδια λαστιχα σημαινει καλυτερα κρατηματα, και οτι δεν μαγουλιαζουν αμα μπαινεις με τις μπαντες.
Φυσικα μαζι με ανεση δεν πανε αυτα. Αλλα επειδη ειναι ενα μαμα αμαξι και κυριως εργοστασιακο φανταζομαι τα εχουν υπολογισει αυτα.
Επισης ενα προφιλ 205/55/16 σε σχεση με το μαμα που εχει θα κανει χαλια το βημα και διαφορα στις σχεσεις μεταδοσεις, γιατι οταν μικρανουμε ή μεγαλωσουμε το βημα στην συνολικη διασταση των τροχων ολα αλλαζουν!
οποτε προτεινω να το αφησεις οπως ειναι και βλεπεις μετα, φανταζομαι δεν θα εχεις προβλημα ανεσης.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-12-16, 19:11
Το avatar του χρήστη aris22
aris22 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μοντέλο: Corolla mod. 12/1999
Περιοχή: θεσσαλονικη
Ηλικία: 54 male
Μηνύματα: 61
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 178
aris22 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Η ζάντα είναι αυτή στη φωτογραφία



Η τιμή του είναι στα 21900€ με την έκπτωση των 490€ που τρέχει αυτήν την περίοδο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aris22 : 04-12-16 στις 19:19.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-12-16, 19:16
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
γιατι εχει αλλες ?
και αυτη ωραια ειναι αλλα σαν αυτη που ειδαμε πριν δεν κατα την γνωμη μου. Εγω ειδα στο τεστ οι ιδιες με πριν ειναι : http://cdn.drive.gr/sites/default/fi...?itok=aioPdHcB
δες την διαφορα των διαστασεων με εναν tyre calculator εχει πολλους online πχ https://tiresize.com/tyre-size-calculator/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-12-16, 20:42
Το avatar του χρήστη TmNemesis
TmNemesis Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Μοντέλο: T Sport f/l 5d
Περιοχή: Johannesburg
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 1.879
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 406
TmNemesis θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Η αλλαγή από 225/45/17 σε 205/55/16 είναι μέσα στα επιτρεπτά όρια.

---------------------------------------------------------------------------
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ελαστ.jpg
Εμφανίσεις:  25
Μέγεθος:  112,9 KB  
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-12-16, 06:30
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα και καλη εβδομαδα! ναι ειναι καλη οποτε μπορει να το κανει, απλα θα μεγαλωσει το κενο στους θολους και η αποσταση του αμαξωματος απο τον δρομο. Βεβαια οι διαφορες οπως βλεπω ειναι αμελητεες!
και δεν μπορει να το παραγγειλει το αμαξι με 16αρες? δεν γινεται?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-12-16, 08:49
Το avatar του χρήστη aris22
aris22 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μοντέλο: Corolla mod. 12/1999
Περιοχή: θεσσαλονικη
Ηλικία: 54 male
Μηνύματα: 61
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 178
aris22 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλημέρα παιδιά και καλή βδομάδα να έχουμε !

Όπως επισήμανα στην αρχή το θέμα μου δεν είναι αισθητικό . Δεν με ενδιαφέρει αν θα μεγαλώσει λίγο περισσότερο το κενό στους θόλους ή δεν θα είναι τόσο εντυπωσιακή η 16άρα ζάντα όπως η 17άρα . Επίσης δεν είναι πρόβλημα του να βρώ συμβατή διάσταση σε 16άρα ζάντα ....Πχ οσον αφορά την συμβατότητα μου έβγαλε τις παρακάτω επιλογές απο τις οποίες οι δυο τελευταίες δηλαδή η 205 και 215 με 16άρα ζάντα είναι πολύ καλές

Απο 225/45/17

Μεγέθη ελαστικών που ανταποκρίνονται στο παραπανω:

Κωδικός Διάμετρος Περιφέρεια Διαφορά
--------- --------- ---------- -------
225/50 R16 631 mm 1982 mm -0.46 %
205/55 R16 632 mm 1985 mm -0.38 %
215/55 R16 643 mm 2020 mm 1.36 %

Το θέμα μου είναι αν η έκδοση Lounge με τα 225/45/17 έχει απο την μαμά έχει τις ίδιες ρυθμίσεις στην ανάρτηση ( αμορτισέρ , ελατήρια κλπ) με την έκδοση Active που έχει απο την μαμά 205/55/16 . Δηλαδή αλλάζοντας μόνο τα 225/45/17 ζαντολάστιχα με τα 205/55/16 που είναι συμβατά να είμαι στα ίδιο επίπεδο με την έκδοση Active και να μην χρειάζεται άλλες επεμβάσεις σε αμορτισέρ κλπ κλπ. Γιατί αν είναι έτσι ξεχνάω το cruise control και μένω στην έκδοση active. Επίσης να επισημάνω οτι οδηγώ ήρεμα και δεν πιέζω το αυτοκίνητο με οτι αυτό συνεπάγεται , έτσι και αλλιώς η σύζυγος δεν είναι για πολλά πολλά....
Επίσης χθές το βράδυ που έριξα μια ματιά στα χαρακτηριστικά των δυο εκδόσεων που μας τύπωσαν στην Toyota ήδη το Lounge είχε πιο τσιμπημένη κατανάλωση απο το Active κατά μισό λίτρο περίπου στα 100χλμ το οποίο προκύπτει προφανώς απο τα λάστιχα καθώς πρόκειται ακριβώς για δυο ίδια αυτοκίνητα με διαφορετικό εξοπλισμό.........
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το Auris έγινε turbo Fanis TOYOTA AURIS 18 14-04-15 18:27
Auris 1.4 D-4d Turbo blown kingdragon TOYOTA AURIS 19 14-12-12 00:33
Ερωτήσεις πρίν απο αγορά Auris Premium 1.6 MMT macakis TOYOTA AURIS 12 15-01-10 13:26
Αγορά μεταχειρισμένου Toyota Corolla 2004 StavrozzZ SUPPORT 1 09-02-09 23:29
Σχετικά με αγορά Auris Plwmar TOYOTA AURIS 53 19-08-08 13:42



Page generated in 0,21737003 seconds (85,92% PHP - 14,08% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:00.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)