Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

TOYOTA AURIS Το καινουργιο (corolla ) Hatchback με την καινοτομο ονομασια για την αναφορα του σε πιο νεο κοινο. www.auriclub.gr

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 15-06-08, 17:38
Το avatar του χρήστη Plwmar
Plwmar Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 08-06-2008
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Plwmar είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Βρε JL τα έχω κατεβάσει αυτά και πήγα και στην αντιπροσωπεία.Τα γνωρίζω τα χαρακτηριστικά του αυτοκινήτου.Και κάτι ακόμα μην πιστεύετε τις τιμές που γράφουν στο site στα pdf.Μέρα με τη νύχτα.

Σε τουρμπάκι τι εννοείς.Διευκρίνισε σε παρακαλώ.

Α συγγνώμη συν ότι σε 1.6 θα έχω διαθέσιμο αυτοκίνητο από τέλη Σεπτεμβρίου.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 15-06-08 στις 18:03. Αιτία: Συγχώνευση δημ/σεων...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-06-08, 17:52
Το avatar του χρήστη vlaxomand
vlaxomand Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μοντέλο: auris 1.6 moonroof
Περιοχή: notia
Ηλικία: 46
Μηνύματα: 37
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 199
vlaxomand είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
σε οτι αφορα μεταφραση των δωρον σε χρημα....
εμενα η προσφορα που μου κανανε..(γι αυτο σε ρωτησα)
ειναι οι εξης......αεροτομη ττε-συναγερμο-κ τα περιφημα πατακια.....ή
650ε εκπτωση....
κ διαλεξα τα πατακια --κ την εκπτωση....
κοιταξετο... μπορουν ολοι να σου κοψουν απο την τιμη...εαν δεν θελεις κ καλα τα δωρα....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlaxomand Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια χαρα κ απο εμενα,
επειδη κ εγω ειμαι στην αναμονη για το 1.6
κ γενικοτερα ψαχνομαι για καποια μικροπραγματακια που θελω...
μηπως σου ειπαν αξια κ καλα του δωρου??...spoiler-αεροτομη tte..
τωρα για το πιο ειναι καλλιτερο..ολα ειναι σχετικα με τις αναγκες ..κ απνω απολα με την τσεπη ...σαφως το 1.6 εχει προβαδισμα...

???........................

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 15-06-08 στις 18:04. Αιτία: Συγχ/ση posts...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-06-08, 17:53
pavlosTS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Μοντέλο: Corolla TS pro-f/l
Μηνύματα: 396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 236
pavlosTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
κοίτα ο λόγος που είναι όλοι αρνητικοί με το 1.4 είναι ότι τα σημερινά αμάξια έχουν βαρύνει πάρα πολύ. Πριν από μια 10ετια το 1.4 το έλεγεσ σχεδόν γρήγορο, σήμερα όμως με 200+ επιπλέον βάρος θα έχει πρόβλημα. Για αυτό όλοι λένε για ceed 1.6 διότι πέρα από αντικειμενικά καλό αυτοκίνητο είναι αρκετά δυνατό και μέσα στο budget που έχεις.

Όταν λέω τουρμπάκι μπορείς να κάνεις μια περιήγηση σχεδόν σε όλες τις μεγάλες (κυρίως ευρωπαικές) εταιρίες και θα δεις ότι εξοπλίζουν τα αυτοκίνητα με κινητήρες τούρμπο. Εγώ θα έριχνα μια ματιά στο Leon, στο Astra αλλά και στο 207. Απλά αυτές οι λύσεις είναι λίγο εκτός των οριων που έχεις θέσει αφού είναι στα 18.000+ ευρώ.

Απλά στο λέω αν πας για Auris 1.6 όπου ο πήχης ανεβαίνει στα λεφτά. Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να δώσεις 18.000 για να πάρεις auris 1.6. Και δε στο λέω γιατί το τούρμπο είναι πιο γρήγορο. Η ροπή που διαθέτει από χαμηλά θα σου κάνει την οδήγηση πολύ πιο εύκολη.

Αυτά και σόρρυ που πετάω για άσχετα αυτοκίνητα από αυτά που έθεσες στην αρχή. Τέλος θα σου δώσω μια συμβουλή, ότι αμάξι και να πάρεις να πας να το οδηγήσεις. Μην κάνεις το λάθος και το πάρεις μόνο διαβάζοντας από το ιντερνετ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-06-08, 17:54
Το avatar του χρήστη Plwmar
Plwmar Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 08-06-2008
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Plwmar είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλή ιδέα βλάχο θα το κοιτάξω θα ξαναπεράσω από την αντιπροσωπεία από βδομάδα να δω αν μπορούν να κόψουν τίποτα.Δεν είναι μαντράδες δηλαδή έτσι στο δίνω πάρτο ή άστο αντιπροσωπεία είναι στο δίνουν όπως θέλεις....νομίζω....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-06-08, 17:58
papadodi Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 16-03-2006
Μοντέλο: Ε12 f/l 1.4
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 41
Μηνύματα: 169
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 237
papadodi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plwmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Με βάλατε σε σκέψεις τώρα....Η πιο λογική κατάληξη μου είναι σε 3Θ και ίσως έχετε δίκιο στην αναλογία βάρους/ιπποδύναμης.Δεν κατάλαβα αυτό που είπε ο papadodi.Δηλαδή να του ζητήσω να μου βγάλει πόσο κοστολογεί τα δώρα και να τα αφαιρέσει από την βασική τιμή;Ευσταθεί σαν ιδέα μπορώ να πώ...Θέλει ακόμα πολύ σκέψη όμως αν και μου δίνετε προτάσεις που ευσταθούν από πλευρά λογικής...
Ακριβως αυτο εννοω και το ειχα κανει κι εγω με το corolla. Επισης να μην σε απασχολει ο χρονος παραδοσης, εκτος αν ειναι τραγικα μεγαλος. Το σημαντικοτερο ειναι να παρεις ενα αυτοκινητο οπως ακριβως το θελεις(χρωμα, εκδοση, κυβικα, κτλ). Αλλωστε καταθετεις ενα αξιοσεβαστο ποσο σε κατι που θα κρατησεις για χρονια και θα το χρησιμοποιεις καθημερινα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papadodi : 15-06-08 στις 18:03.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-06-08, 17:58
Το avatar του χρήστη Plwmar
Plwmar Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 08-06-2008
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Plwmar είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εννοείται παύλο είναι λογικές οι προτάσεις που μου δίνεις απλά δεν ψάχνω για κάτι που να ανεβάσει τον πήχη τόσο ψηλά.Δεν ψάχνω δηλαδή ούτε για κάποιο turbo ούτε για κάποιας άλλης εταιρείας.Απλά επειδή γυρίζω πολύ στο Auris ζήτησα κάποιες απόψεις του τι να προσέξω από προβλήματα που μπορεί να βγάλει.Σέβομαι πάντως τις απόψεις όλων σας και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πραγματικά.
Δεν έχω σκοπό να πάρω το αυτοκίνητο χωρίς να το δοκιμάσω πρώτα αυτό εννοείται!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-06-08, 18:05
pavlosTS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Μοντέλο: Corolla TS pro-f/l
Μηνύματα: 396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 236
pavlosTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Οκ, αν το πρόβλημα σου είναι το τί προβλήματα μπορεί να σου βγάλει το auris θεωρώ τίποτε. Ο 1.4 είναι πολύ καλός σαν κινητήρας, εγώ τον χάρηκα για 175.000 χιλιόμετρα χωρίς να κάνει το παραμικρό. Δεν είναι όμως πολύ οικονομικός.

Ο 1.6 είναι καινούριος και δεν τον ξέρω αλλά θεωρώ ότι κάτι ανάλογο θα ισχύει. Ελπίζω να βοήθησα και σόρρυ που σου είπα και για τις εναλλακτικές, δεν κατάλαβα ότι έχει καταλήξει στο auris!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-06-08, 18:26
Το avatar του χρήστη Plwmar
Plwmar Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 08-06-2008
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Plwmar είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Μην ζητάς συγγνώμη Παύλο δικό μου το λάθος που δεν διευκρίνησα από την αρχή.Κατέληξα στην ΤΟΥΟΤΑ γιατί σε κάθε άλλη εταιρεία έβγαζα κάτι αρνητικό.Απλά ήθελα να ρωτήσω αν θα έπρεπε να έχω το νου μου σε κάτι ιδιαίτερο πχ στο στρώσιμο του όλου αυτοκινήτου πως να φερθώ σε κάποια κομμάτια του αυτοκινήτου ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.Πάντως ευχαριστώ πραγματικά για τις εναλλακτικές προτάσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-06-08, 20:56
Το avatar του χρήστη ranger
ranger Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 27-03-2005
Μοντέλο: E-12 Tsport facelift
Περιοχή: 'Ιλιον
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 4.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 650
ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Κατ αρχάς να πω 5 πράγματα για τα 1600 κυβικά γιατι εγώ άνοιξα αυτή τη συζήτηση. Όλος ο συλλογισμός στηρίζεται στο βάρος των αυτοκινήτων που είναι μεγαλύτερο σε σχέση με πριν απο 5-10 χρόνια. Βέβαια ο 4ZZ του 1400 μπορεί να υπερκυβιστεί στην πενταετία και να σου δώσει το γκάζι που θα σου λείπει (εξάλλου είπες οτι το αγοράζεις για να το κρατήσιες).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plwmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω για ποιο λόγο μου προτείνετε συνεχώς το CeeD.Απλά έχω σε μεγαλύτερη υπόληψη τα ΤΟΥΟΤΑ.
Και εγώ δεν έχω καταλάβει τι τρέλα έχει ξεσπάσει για αυτο το αμάξι. Δέχομαι οτι είναι όμορφο, ότι έχει ισχυρούς κινητήρες (στα χαρτία), διαφημίζουν ότι έχει άκαμτο πλαίσιο, δεν είναι μόνο αυτά ενα ενα αυτοκινητο. Ενα αυτοκίνητο είναι άνεση, είναι ποιότητα κατασκευής και υλικών, διαθεσημότητα ανταλλακτικών. Τα ψηλά γράμματα της 7ετής εγγύησης κανεις μας δεν τα ξέρει (μερικές φορές ούτε με την TOYOTA βγάζουμε άκρη)... Ας μην πω περισσότερα για το θέμα και εγώ ψηφίζω Auris.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlosTS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα έριχνα μια ματιά στο Leon, στο Astra αλλά και στο 207. Απλά αυτές οι λύσεις είναι λίγο εκτός των οριων που έχεις θέσει αφού είναι στα 18.000+ ευρώ.
Απλά στο λέω αν πας για Auris 1.6 όπου ο πήχης ανεβαίνει στα λεφτά. Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να δώσεις 18.000 για να πάρεις auris 1.6. Και δε στο λέω γιατί το τούρμπο είναι πιο γρήγορο.
Η στροφή προς την ευρωπαϊκή αγορά μάλλον σε βγάζει έξω απο το μπάτζετ. Δεν πιστεύω οτι το auris 1400 είναι χελώνα. Πρέπει να κοιτάξουμε τις ενδιάμεσες επιταχύνσεις σε σχέση με τον ανταγωνισμο (60-100 και 80-120) για να δούμε τα επιπεδα ενεργητικής ασφάλειας.
Τα 18000 ευρώ για το 1600 δεν είναι πολλά. Έχεις δει ποσα ζητάνε στην VW για το GOLF 1600 FSi;;; 20.000 ευρώ και είναι σε πολλά πράγματα υποδεέστερο το auris...
Είναι μπέρδεμενη και δυσκολη υποθεση η αγορά αυτοκινήτου...
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Ειδικών Επιχειρήσεων


Κάντε τους δρόμους πιο ασφαλείς, είναι ευθύνη όλων μας...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-06-08, 22:22
Το avatar του χρήστη Plwmar
Plwmar Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 08-06-2008
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 14
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Plwmar είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ευχαριστώ για την απάντηση ranger πολύ σωστή η διευκρίνιση σου.Όσον αφορά ευρωπαϊκές μάρκες αυτοκινήτων τάσσομαι υπέρ της Mercedes-Benz για ευνόητους λόγους.Επειδή όμως για οικονομικούς λόγους δεν πρόκειται να πάρω της αναφερθείσας εταιρείας στράφηκα στην αμέσως επόμενη εταιρεία εμπιστοσύνης την ΤΟΥΟΤΑ.Δεν θέλω ούτε πολύ γκάζι ούτε κάτι να ρουφάει από πολλά καλαμάκια την βενζίνη.Ούτως ή άλλως και ταξίδι κάνεις άνετα με 1.4 μην τρελαθούμε!!Απλά όπως προανέφερα για εμένα σαν Αντώνη η ΤΟΥΟΤΑ αποτελεί εγγύηση και πραγματικά θέλω το πρώτο μου αυτοκίνητο να είναι κάποιο που θα κρατήσει.Δεν μπήκα στην διαδικασία του μεταχειρισμένου γιατί θέλω να ξέρω εγώ τι του έχω κάνει του αυτοκινήτου μου και δεν θέλω να ρισκάρω να μου μείνει στα χέρια πριν καν το εξοφλήσω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > TOYOTA AURIS

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πως μπορεί να βοηθήσει το συνεργείο σχετικά με την κατανάλωση; 4ZZ-FE TOYOTA COROLLA E 12 26 30-08-11 20:09
Ερωτήσεις πρίν απο αγορά Auris Premium 1.6 MMT macakis TOYOTA AURIS 12 15-01-10 13:26
Απορία σχετικά με προφυλακτίρα.... jigsaw TOYOTA COROLLA E 12 9 14-01-10 18:38
Βοήθεια σχετικά με e-bay,paypal κλπ Corollaxli SUPPORT 30 13-01-09 23:52
Φρέσκο μέλος & σχετικά άσχετος zorro21 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 10 21-03-04 22:49



Page generated in 0,16994905 seconds (82,47% PHP - 17,53% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:04.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)