Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Ωραιος!
  #31  
Παλιά 01-02-10, 00:26
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ωραιος!

Φιλε Ζηση ειδα το βιντεακι σου με το τελικιασμα και εμεινα!!!!Φιλαρακι να τη χαιρεσαι τη corollitsa σου παει πολυ τουμπανο!!!!Εμενα ειναι 1600 και σε αυτον το δρομο το μεγαλυτερο που εχει κατεβασει ειναι 217.Δηλαδη σαν το δικο σου που ειναι 1400!Μια δυο φορες τα εχω δει τα 217.Συνηθως παει 210-212.Το δικο σου εργαλειο θεριζει φιλε!Να το χαιρεσαι το θηριο!!!!Μαμα το εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-02-10, 08:57
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Η τελική σιγουρα θα ειναι ιδια μιας και το (ίδιο) κιβωτιο δινει μέχρι εκεί.

Το θέμα ειναι πόσο πιο γρήγορα και πόσο πιο ευκολα θα ανεβασει ένα 1600 σε σχεση με ένα 1400.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-02-10, 11:25
Το avatar του χρήστη Ζήσης
Ζήσης Offline:
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 1.227
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 329
Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από keichi Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Ζηση ειδα το βιντεακι σου με το τελικιασμα και εμεινα!!!!Φιλαρακι να τη χαιρεσαι τη corollitsa σου παει πολυ τουμπανο!!!!Εμενα ειναι 1600 και σε αυτον το δρομο το μεγαλυτερο που εχει κατεβασει ειναι 217.Δηλαδη σαν το δικο σου που ειναι 1400!Μια δυο φορες τα εχω δει τα 217.Συνηθως παει 210-212.Το δικο σου εργαλειο θεριζει φιλε!Να το χαιρεσαι το θηριο!!!!Μαμα το εχεις?

Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια φιλαράκι!!!!! "Αν κ θα βγώ λίγο off topic ζητώ συγνώμη"!!!! Το αυτοκίνητο φοράει οτι λέει εδώ "1.4cc VVT-i E11 2001 SEDAN" κ όσο για την τελική είναι αλήθεια οτι πάει καλά πραγματικά αλλά άνετα βγάζει μέχρι κ 200 μετά ανεβάζει λίγο δύσκολα αλλά είναι κ 1400!!!!! Το 1600 απλά είναι πιο εύκολο να πας τα χλμ που πήγε κ το δικό μου!!!! Αλλά πέτυχα κ λίγο κατηφόρα είναι η αλήθεια σε κάποια σημεία!!!! Ποια σημεία είναι φαίνεται!!!!!! Σ'ευχαριστώ πολύ πάντος για τα καλά σου λόγια!!!!!

Συγνώμη που βγήκα off topic απλά δεν βρήκα το σωστό θέμα στην αναζήτηση!!!!!
__________________
http://www.auto24.gr
Απάντηση με παράθεση
απαντηση
  #34  
Παλιά 01-02-10, 12:12
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 855
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
απαντηση

Φιλε Ζηση ειδα οτι εχεις 195/50 ελαστικο!Αυτο το νουμερο μικραινει καπως τη διασταση του τροχου!Συνεπως μπορει να συμβαλει στις ενδειξεις του κοντερ!Το ιδανικο ελαστικο συμφωνα με την TOYOTA για 15αρα ζαντα ειναι 185/55R15 ή 195/55R15.Το δικο σου λαστιχο δε το αναφερει το εργοστασιο,αυτο ομως δε σημαινει οτι δε κανει!Απλα θα εχεις λιγες αποκλισεις.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 01-02-10, 12:28
Το avatar του χρήστη Ζήσης
Ζήσης Offline:
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 1.227
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 329
Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα Ζήσης έχει πασίγνωστο όνομα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από keichi Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεπως μπορει να συμβαλει στις ενδειξεις του κοντερ!
Εννοείς οτι χάνει το κοντέρ σε σχέσει με τα πραγματικά χλμ λόγο του αντί για 55 είναι 50?!!!! Η διαφορά στο 185 με το 195 είναι οτι το λάστιχο πατάει κατά 1 πόντο παραπάνω σε σχέσει με πρίν!!!!! Το 60 προφίλ που είχα έγινε 50 άρα 1 πόντος πιο μικρό όπως το κοιτάς απο το πλάει σε σχέσει με πρίν!!!!!!
__________________
http://www.auto24.gr
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-02-24, 18:57
Το avatar του χρήστη ominus
ominus Online:
Μέλος
 
Εγγραφή: 12-06-2023
Μηνύματα: 168
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 28
ominus είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα σε όλους,

Παιδιά μερικές ερωτήσεις και πληροφορίες θα ήθελα.

Πριν από λίγες μέρες έβαλα καινούργια λάστιχα στο αμάξι και έγινε ζυγοστάθμιση και ευθηγραμηση.

Στο μηχάνημα που ανέβηκε το αμάξι για την ευθυγράμμιση ήταν ένα από αυτά τα καινούργια που είναι με κάτι δίσκους που μπαίνουν στην κάθε ζάντα (δεν ξέρω την σωστή ονομασία τους..)

Στο μηχάνημα έδειξε ότι στην αριστερή μεριά του αυτοκινήτου υπάρχει μια διαφορά σε σχέση με την μεριά του συνοδηγού.

Ο μάστορας που το κοίταξε μου είπε ότι πιθανόν να έχει θέμα του αριστερό άκρο.

Υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτό ? Η μπορεί να είναι τίποτα άλλο?

Τα αμορτισέρ είναι καινούργια στο αμάξι τα άλλαξα πέρυσι ούτε χρόνο δεν έχω κλείσει ακόμα.

Το ίδιο και τα ψαλίδια αριστερά δεξιά.

Και τον Δεκέμβριο είχα αλλάξει της φούσκες στα ιμιαξονια (αν επηρεάζει αυτό κάπως?)

Να πω ότι πριν βάλω τα καινούργια λάστιχα , όταν έβαλα τα καινούργια αμορτισέρ και έγινε ζυγοστάθμιση και ευθηγραμηση με τα παλιά λάστιχα το αμάξι τραβούσε λίγο αριστερά μετά από κάποια χιλιόμετρα, τότε δεν έδωσα και πολύ σημασία γιατί ήξερα ότι δεν είχα καλά λάστιχα δεν πολύ έδωσα σημασία.

Τώρα που μπήκανε τα καινούργια ελαστικά ο μάστορας είδε ότι τραβούσε αριστερά το αμάξι πριν του πω κάτι εγώ, και πριν του πω τι εργασίες έχουν γίνει στο αμάξι επάνω.

Ο μάστορας τότε μου είπε για το άκρο από την στιγμή που στο αμάξι έχω αλλάξει αυτά, και δεν έχει και κάποιο χτύπημα από τρακάρισμα.
Τότε μου λέει ότι έχει θέμα το άκρο.

Εσείς τι λέτε πάνω σε αυτό?

Μου είπε ότι θα το φέρει από την καμπερ- Καστέλ θα κλέψει λίγο, άλλα θέλει παρακολούθηση .

Εσείς τι λέτε πάνω σε αυτό? Μου προτείνεται κάτι?

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-02-24, 13:16
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλησπερα, ποιο συγκεκριμενα τι εννοεις δλδ? ειναι λαθος οι μοιρες σε καμπερ? ή σου τραβαει το τιμονι δλδ το εχεις ισια και παει μονοπλευρα?

Εμενα αγνωστο γιατι στην τελευταια ευθυγραμμιση μπροστα εχω θεμα με την καμπερ, ενω το τιμονι δεν τραβαει και εχω καλη νομιζω επαναφορα και οι 2 ροδες εχουν παραπανω απο την καμπερ που πρεπει για μαμα τυπου αναρτησεις και μαλιστα του οδηγου ακομα περισσοτερο σχεδον διπλη! ειναι τοση η διαφορα που φαινεται με το ματι!!! εχουν αλλαχτει βασεις αμορτισερ ποιο πριν απο τοτε ομως και τα πιατελα ελατηριων και ελατηρια. Τα αμορτισερ ειναι 6 χρονια μετα την ανακατασκευη + μαλλον θα τα κανω την Ανοιξη μια ανακατασκευη να μπουν οσο ποιο λεπτα λαδια υπαρχουν και βαλβιδες απο τα κοκκινα koni να γινουν ποιο ανθρωπινα και θα τα δω τοτε μαλλον μονος μου θα τα μπαινοβγαζω...

Μου ειχε τυχει στα πισω AGX να εχω στο δεξι 1 μοιρα παραπανω αρνητικη καμπερ και ηταν επειδη ειχα πεσει σε λακουβα με 5 ατομα μεσα και φορτωμενο το αμαξι με 70χλμ και στραβωσε το αμορτισερ, απλα εκει βαζω μια βιδα 2mm μικροτερη οταν τα βαλω πανω και μπορω να την φερω....problem solved...

μια φορα εβαλα και στα 2 βιδες μικροτερες και την εκανα πολυ καμπερ, τοσο πολυ που σε στροφες εφευγε ο κολος για πλακα, πηγα σε φιλο ευθυγραμμιση μου λεει ρε μ......τι εκανες εκει ???? ΒMW το περασες? -2,5 μοιρες ειχε γινει ισως και παραπανω!

Για καμπερ εχουμε θεμα οποιος θελει θα το βρω να το γραψω εκει τα δειχνουμε ολα αυτα εδω ειναι : http://www.corollaclub.com/forums/sh...%EC%F0%E5%F 1

Η ευθυγραμμιση μπορει να επηρεαστει απο πολλα πραγματα, λαστιχα, ζαντες, ακρα, αμορτισερ, ψαλιδια, διαφορα εξαρτηματα σχετικα οπως μπαλακια ψαλιδιου, βασεις αμορτισερ (top mounts) κτλ, κατι να ειναι στραβο μπορει να την αλλαζει οπως ετυχε με μενα στο πισω δεξι αμορτισερ με στραβο κορμο απο λακουβα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 18-02-24 στις 13:23. Αιτία: Συμπληρώματα
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-02-24, 13:27
Το avatar του χρήστη ominus
ominus Online:
Μέλος
 
Εγγραφή: 12-06-2023
Μηνύματα: 168
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 28
ominus είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλημέρα

Μου είπε ο μάστορας ότι το αμάξι τραβάει αριστερά, και ότι θα κλέψει από την καμπερ για να το φέρει στην ευθεία.

Μου είπε ότι αφού αμορτισέρ έχει καινούργια τότε πολύ πιθανόν να έχει πρόβλημα το άκρο έτσι μου είπε.

Και ρωτάω εγώ τώρα το ακραξονιο υπάρχει περίπτωση να έχει πάρει?
Η έχει πάρει το μουαγιε?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-02-24, 06:31
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημέρα εσύ πως το βλέπεις στον δρόμο σου τραβάει? Δλδ να έχεις το τιμόνι ίσιο και να πηγαίνει αλλού ? Εννοείς άκρο μάλλον, ναι από πολλά μπορεί να γίνει τα έγραψα παραπάνω και από ρουλεμάν που ξέχασα να τα γραψω. Δε νομίζω ότι μπορείς να το φέρεις με πειραγμενη καμπερ. Και εμένα δεν είναι σωστή αλλά δεν τραβάει. Έπεσες σε καμία μεγάλη λακούβα μήπως ? Είχες πει και κάτι για τρακάρισμα σωστά ? Μάλλον κάτι θα έχει γίνει στραβό από τότε. Τι δεν είχε αλλαχτεί ?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-02-24, 16:00
Το avatar του χρήστη ominus
ominus Online:
Μέλος
 
Εγγραφή: 12-06-2023
Μηνύματα: 168
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 28
ominus είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα.

Όχι τρακάρισμα δεν έχει το αμάξι είναι βέβαιο αυτό.

Πολύ πιθανών να έχει χτυπήσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης που είχε το αμάξι σε καμία λακούβα να έχει πάρει το άκρο.

Όταν λέω ότι τραβούσε αριστερά μάλλον δεν το είπα σωστά.

Το τιμόνι στην ευθεία του δρόμου δεν ήταν ίσιο πήγαινε λίγο αριστερά.

Πήγα σήμερα το πρωί ξανά στο κατάστημα που έβαλα τα λάστιχα και εκεί εντοπίσαμε τα εξής με τον αρχιμάστορα. Μου έδειξε τα εξής.

Πρέπει να έχει χτυπήσει η γέφυρα από κάτω σε ένα σημείο που πάει και ενώνεται με τα ψαλίδια έχει μια ελάχιστη διαφορά σε σχέση με την άλλη πλευρά (από την μεριά του συνοδηγού) το είδα και εγώ.
Και υπάρχει και μια περίπτωση να έχει θέμα το ένα μπαλάκι ψαλιδιού (από την μεριά του οδηγού)

Και η περίπτωση του άκρου που είπα πριν.

Εγώ από εργασίες πέρυσι το μόνο που έκανα είναι τα εξής.

Αλλαγή αμορτισέρ τετράδα.
Ψαλίδια αριστερά δεξιά.
Top mount.
Bump Stop
Και της φούσκες στα ιμιαξονια τον Δεκέμβριο.

Δεν έχω αλλάξει
μπαλάκια ψαλιδιών αριστερά + δεξιά.
Μπαράκια ζαμφορ μπροστά και πίσω.
Και την γέφυρα.

Το ξανά λέω για να μην υπάρχει μπέρδεμα, το αμάξι σαν αμάξι είναι ατρακαριστο δεν έχει πάρει σασί ούτε έχει σημάδια απο τρακάρισμα κτλ,

Το μόνο που είδε και μου έδειξε ο μάστορας είναι στην γέφυρα την διαφορά που ανέφερα το ένα το μπαλάκι του ψαλίδια και την περίπτωση του άκρου του αριστερού

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ominus : 19-02-24 στις 21:16.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ευθυγραμμιση-ζυγοσταθμιση (που?) erasmos SUPPORT 9 27-11-08 16:09



Page generated in 0,17691112 seconds (83,65% PHP - 16,35% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:04.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)