Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

TOYOTA COROLLA E*101 1992>1996

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Θόρυβος στην πίσω ανάρτηση.
  #1  
Παλιά 15-10-14, 02:34
Το avatar του χρήστη Mad-Man
Mad-Man Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 23-02-2009
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 47 male
Μηνύματα: 75
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 193
Mad-Man είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Θόρυβος στην πίσω ανάρτηση.

Καλησπερίζω την παρέα, εδώ και αρκετό καιρό έχει αρχίσει να κάνει θόρυβο η πίσω ανάρτηση στην 107 μου αλλά ειδικά τώρα τελευταία η κατάσταση έχει γίνει ανυπόφορη.
Ο λόγος είναι οι πίσω και κάτω μπάρες που στη μεριά του τροχού έχουν το μπαλάκι τύπου " rod joint " και είναι κλασικό πρόβλημα στις 101-107 που ταλαιπωρούνται σε χωματόδρωμους αλλά και στην Ελληνικούς γεμάτους λακούβες δρόμους.
Η ερώτηση είναι η εξής , τι επιπτώσεις θα έχει στο αυτοκίνητο η κατάργηση του rod joint και η τοποθέτηση silent block ?
Όσο και αν έχω ψάξει δεν έχω βρει ανταλακτικό, η Toyota δίνει όλη τη μπάρα σαν ανταλακτικό και στα μεταχειρισμένα έχει 40€ η μία.
Το πρόβλημά μου δεν είναι τα 40€ αλλά όπως και να το κάνουμε μια μεταχείρω μπάρα 20ετίας που κάθεται τόσο καιρό σε ένα ράφι δεν νομίζω να αντέξει και μεγάλο χρονικό διάστημα αφου τα τσιμουχάκια σε όσες έχω δει είναι ξερά ,οπότε μετά απο λίγο καιρό θα έχουμε πάλι τα ίδια.
Πιστέυω οι γνώμες των "παθόντων" θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμες στο να βρούμε μια λύση σε ένα απο τα ελάχιστα προβλήματα που έχει βγάλει αυτή η σειρά των αυτοκινήτων.
__________________
Rwd for ever !!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-14, 06:31
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημερα! εχεις καμια φωτογραφια ή εστω σχεδιακι να μας δειξεις ποιο ακριβως εννοεις? στην 101 και στην 111 ξερω ειναι ιδια η αναρτηση σε αυτην δεν ξερω.
Ετσι ειναι απο πισω στα ακρα σου? http://i180.photobucket.com/albums/x...piswfrena1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-10-14, 14:09
PeterIoannou Offline:
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Μοντέλο: Avensis ZZT223
Περιοχή: Ambelogardens
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 1.633
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 408
PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος
Χωρίς να ξέρω το μοντέλο σου, κοίταξε μήπως έχουν πρόβλημα και τα top mount σου.
Αν είναι όπως του Avensis που έχω (ΖΖΤ220), με την πάροδο του χρόνου και τα χιλιόμετρα, κόβεται το λάστιχο και μετά ακούγεται ένα κλουπ-κλουπ στα σαμάρια και τις λακούβες -όχι όλες στην αρχή-.
Κοίταξε και αυτό.
Από την άλλη, αν δεν έχει πρόβλημα ο πείρος στη φωτογραφία που έχει ανεβάσει ο Νικηφόρος, τότε μπορείς να βάλεις after market silent blocks της προκοπής (όχι πολυουρεθάνης γιατί θα ακούγεται σαν να τρίζουν τα κόκκαλά του, αν δεν τα λιπαίνεις συστηματικά).
__________________
Fast cars do not kill.
Slow drivers, do!!!
Saneatsu Abukara
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-10-14, 23:19
Το avatar του χρήστη Mad-Man
Mad-Man Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 23-02-2009
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 47 male
Μηνύματα: 75
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 193
Mad-Man είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Νικηφόρε καλύτερη φωτο δεν μπορούσες να βάλεις............
το πρόβλημα είναι στην ρυθμιζόμενη πίσω μπάρα στο σημείο που σφίγγει το παξιμάδι με τη βίδα.
Η ανάρτηση αυτή πρέπει να είναι απο 111 και να έχει silent block, εμένα εκεί έχει rod joint και η ερώτηση μου είναι εξής.....μπορώ να βάλω κι'εγω silent block...? η κλίση που έχει αυτή η μπάρα ως προς την άλλη μεριά είναι ίδια με του 101...??
Εμένα είναι 107 η καρότσα αλλά οι διαφορές είναι μόνο στην φανοποία , στα μηχανικά είναι ίδια με την 101.
Όσο για την πρόταση σου φίλε Πέτρο για την αλλαγη των silent block αν είχες κάποια ιδέα για το πού μπορώ να βρω σετ θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
Δυστηχώς η Toyota δίνει ολόκληρες τις μπάρες σαν ανταλακτικό.
Άλλη λύση είναι να τα ξεπρεσσάρω όλα και να ψάξω στο εμπόριο με δείγμα στο χέρι πράγμα αρκετά χρονοβόρο μιας και αυτό το αμάξι αυτό εκτελεί χρέη..........επαγγελματικού
__________________
Rwd for ever !!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-14, 01:21
PeterIoannou Offline:
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Μοντέλο: Avensis ZZT223
Περιοχή: Ambelogardens
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 1.633
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 408
PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος
Δεν ξέρω αν τα powerflex σου κάνουν ή αν υπάρχουν για το αυτοκίνητό σου, αλλά μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ: http://www.powerflex.co.uk/black-ser...ota-33/t1.html

Υπάρχει βέβαια και αυτό: http://www.energysuspension.com/ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο σε ενδιαφέρει ή μπορείς να βρεις κάτι για το δικό σου.

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι...
__________________
Fast cars do not kill.
Slow drivers, do!!!
Saneatsu Abukara
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*101

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ανάρτηση MST georgest4 TOYOTA AURIS 46 15-03-15 15:35
Διαφορές G6 και G6R στο αμάξωμα και στην ανάρτηση Vasilis G6 TOYOTA COROLLA 111(G6) 1 15-02-15 20:47
Ανάρτηση ΕΕ111 neos3103 TOYOTA COROLLA 111(G6) 14 17-10-14 21:57
Θόρυβος από ανάρτηση σε E12 Facelift estamatis TOYOTA COROLLA E 12 15 28-07-06 09:24
Kit ανάρτηση ΤΤΕ wasntme TOYOTA COROLLA E 12 7 15-04-06 12:31



Page generated in 0,13617802 seconds (78,44% PHP - 21,56% MySQL) with 32 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:50.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)