Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Ράδιο/USB & σπασμένη κεραία
  #1  
Παλιά 04-05-15, 11:48
Το avatar του χρήστη thanasis85
thanasis85 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 22-09-2014
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 50
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 123
thanasis85 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ράδιο/USB & σπασμένη κεραία

Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και καλό μας μήνα!

1) Με ενδιαφέρει να βάλω Ράδιο/USB (χωρίς CD). Ίσως έχει πέσει το ίδιο θέμα στο τραπέζι παλιότερα, αλλά δεν βρήκα απάντηση για την δική μου περίπτωση.
Στην δική μου έκδοση έχει το μαμά κασετόφωνο και μαμά CDέρα της Toyota. Δεν υπάρχει ελεύθερος χώρος για να μπει κάτι έξτρα! Οπότε σκέφτομαι να βγάλω ή την κασέτα ή το CD και να του βάλω μια πηγή με Radio/USB/BT (Sony-DSX-A60BT) Τι προτείνετε να βγάλω; ***
Δεν θέλω να καταργήσω το computer που γράφει καταναλώσεις/ώρα κτλ.

2) Επίσης σαν δεύτερο πρόβλημα είναι ότι η μαμά κεραία έσπασε και έχει μείνει υπόλειμμα μέσα στην βάση της. Είναι η κεραία που βγαίνει στα μέσα του ουρανού μπροστά και όχι απο την μεριά του οδηγού.
Προσπάθησα να αφαιρέσω αυτό που έμεινε μέσα μόνος μου. Άνοιξα μια μικρή τρύπα στον μέσον του υπολείμματος και αγόρασα ανάποδες βίδες ώστε να προσπαθήσω να την βγάλω. Το πρόβλημα είναι ότι δεν κουνιέται τίποτα, και στην πίεση αρχίζει να γυρίζει όλη η πλαστική βάση. Φοβάμαι μην το σπάσω και τρέχω για περισσότερα μετά.
Έβαλα WD-40 χτες και προχτές στην ελπίδα να ξεκολλήσει αλλά δεν....
Ραδιόφωνο παίζει αλλά κάνει παράσιτα σε αρκετά σημεία.

3) Στην περίπτωση που βγει η κεραία, αξίζει να βάλω την μαμά ή μια aftermarket; Πριν σπάσει ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος! Ήμουν Κόρινθο και έπιανα σταθμούς Αθήνας - είναι το πρώτο αυτοκίνητο στην κατοχή μου, όπου τα έπιανε καθαρά!

Ευχαριστώ!




***
Χωρίς να είναι έμπειρος, νομίζω το πιο απλό είναι να φύγει η κασέτα μιας και δεν παίρνει "εντολή" για κάτι. Όταν βάζεις κασέτα, απλά ξεκινάει και "παίζει". Ενώ στην περίπτωση του CD η εναλλαγή σε τραγούδια γίνετε απο το board computer (ή πως αλλιώς λέγεται).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-06-15, 01:41
Το avatar του χρήστη giannisv6
giannisv6 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-07-2011
Μοντέλο: CorRola 1.4 G6 f/l
Περιοχή: Αθηνα Ιλιον
Ηλικία: 33 male
Μηνύματα: 39
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 160
giannisv6 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Thumbs up

Φίλε δεν ξέρω αν βρήκες λύση με τα θεματακια που αναφέρεις, αλλά θα σου πω οτι για το 1 ναι μια χαρά γίνεται, εμένα μου κοστισε 100 αλλά έβαλα την Pioneer X370BT χωρις CD, με USB, 2 RCA αν εχεις προοπτικες για καλύτερο ήχο στο μέλλον και Bluetooth για το κινητό.

Για το 2 πρέπει προφανώς να πας σε ηλεκτρολόγο.

3. Σίγουρα εργοστασιακή αν και άσχημη πολύ,(εβαλα μια ομορφη aftermarkt) και δεν πιανει όπως η γνήσια...την οποία έχω χάσει...........)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-06-15, 23:22
Το avatar του χρήστη thanasis85
thanasis85 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 22-09-2014
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 50
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 123
thanasis85 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
1) Κοιτάω για Sony αλλά θα δω και το μοντέλο σου.
2) Κεραία + βάση = 60€ Και άλλα 40€ για τοποθέτηση (Θα το κάνω μόνος στην τελική).
3) Για κεραία Toyota το κόβω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Corolla E12 Δεν δουλεύει το ράδιο ξαφνικα panosmanda Θελω βοηθεια 3 08-01-14 17:46
Κεραία οροφής e12 neoklis TOYOTA COROLLA E 12 5 16-11-09 19:39
Σπασμένη βίδα.... harisman SUPPORT 4 19-02-07 09:58
Κεραία Καρχαρίας niknik SUPPORT 10 18-10-06 00:43
ράδιο cd corollidis TOYOTA COROLLA E 12 2 06-05-05 22:52



Page generated in 0,11153102 seconds (75,42% PHP - 24,58% MySQL) with 28 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:03.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)