Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

ΦΟΡΟΥΜ Οτιδήποτε έχει σχέση με το φόρουμ μας, όπως νέα, αναβαθμίσεις και τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχει κάποιος.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Θορυβος μηχανης
  #1  
Παλιά 23-04-13, 11:23
Το avatar του χρήστη djgas1
djgas1 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2013
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 146
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 151
djgas1 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Θορυβος μηχανης

καλημέρα.
χτες λογω του οτι χασαμε την αγαπημενη μας γιαγια απο γηρατεια(που σπανια βλεπεις 97χρονων χωρις παθησεις) ταξιδεψα εθνικη οδο χωρις την υπαρξη μουσικης στην καμπίνα. παρατηρησα οτι η μηχανή του corolla μου ακουγεται υπερβολικα μεσα στο χωρο των επιβατων. μετα τα 130 χλμ αρχιζει και οσο ανεβαινει γινεται ιδιαιτερα εντονο. δοκιμαστικα λοιπον 200αρισα στο δρομο με αρνητικές εντυπωσεις ως προς τον ηχο. ακουγεται η μηχανη λες και εχει "τερματισει" ενω εχει ακομη γκαζι(ενω εψαχνα την εκτη στο 5αρι σασμαν μου νομιζοντας οτι δεν εχω βαλει την μεγιστη ταχυτητα).

Γνωριζει καποιος αν υπαρχει καποιο αξεσουαρ που να τοποθετειται ωστε να κοβει το θορυβο απο το μηχανοστασιο?καποιο ηχομονωτικο για το καπω και τη λαμαρινα πισω απο το ταμπλω στο χωρο μηχανης?
Το κοστος μιας τετοιας εγκαταστασης θα εχει μειονεκτήματα(οπως υπερθερμανση κινητηρα)? γιατι για να μην το βαλει ο κατασκευαστης ολο και κατι θα συμβαίνει.
Ολα τα αυτοκινητα εχουν κατι σαν στρωμα αφρολεξ που απορροφαει. στο προηγουμενο αμαξι μου, αν και boxer κινητηρας λογω καλου δεσιματος δεν ακουγες το παραμικρο ακομη και στα 240χλμ.
Υ.Γ. το αυτοκινητο μου δεν εχει καποιο προβλημα και η μηχανη του σε χαμηλο φασμα στροφων ακουγεται να λειτουργει τελεια!
__________________
1ο μου αμαξι: STARLET 1300 EP82. εχει 680.000 χλμ. και κινειται απροβληματιστα χωρις να καιει σταγονα λαδι....δεν εχει ακουμπησει ακομη χερι την μηχανη του!!!
2ο μου αμαξι: IMPREZA WRX μοντ 2002. στα 6 χρονια που το ειχα, εκανε 97.000 χλμ καιγοντας βενζινη που αντιστοιχει στην αγορα 6 corolla(1600).
3ο μου αμαξι: COROLLA LUNA 1.6 μοντ 2007. αγοραστηκε με 60.000 χλμ τώρα εχει 120.000 χλμ και λειτουργει οικονομικα και απροβληματιστα

corolla
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-04-13, 14:47
captainharlok Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 03-03-2013
Μηνύματα: 23
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 139
captainharlok είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
καλημερα η καλησπερα.

ο κινητηραs vvti παντοτε ηταν λιγο θορυβωδηs.Mπορειs βαζωνταs ηχομωνοτικο στο καπο να κανειs δουλεια,μην περιμενειs και τρομερα πραγματα
ομωs.Αν καποια εκδοση εχει καλυμα τοτε μπαινει κ σε εσενα-εστω κ απο diesel.
Aν νομιζειs οτι το δικο σου κανει θορυβο,που να δειs κατι focus 2005-2011 πωs κανουν.Θα αναθεωρησειs πολλα.Ασχετο-εχειs δει αν εχει καποιο προβλημα ο κινητηραs p.x λιπαντικο λεμε τωρα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-04-13, 14:54
Το avatar του χρήστη djgas1
djgas1 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2013
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 146
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 151
djgas1 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από captainharlok Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα η καλησπερα.

ο κινητηραs vvti παντοτε ηταν λιγο θορυβωδηs.Mπορειs βαζωνταs ηχομωνοτικο στο καπο να κανειs δουλεια,μην περιμενειs και τρομερα πραγματα
ομωs.Αν καποια εκδοση εχει καλυμα τοτε μπαινει κ σε εσενα-εστω κ απο diesel.
Aν νομιζειs οτι το δικο σου κανει θορυβο,που να δειs κατι focus 2005-2011 πωs κανουν.Θα αναθεωρησειs πολλα.Ασχετο-εχειs δει αν εχει καποιο προβλημα ο κινητηραs p.x λιπαντικο λεμε τωρα
Πρεπει να ειναι ψευτικη η κατασκευη του χωρου της μηχανης. τα παλιοτερα μοντελα δεν ειχαν τετοιο προβλημα. ο κινητηρας ειναι ενταξει. εχει περασει και απο διαφορα διαγνωστικα οταν το πηρα αλλα και στα σερβις του δεν εχει ουτε καταναλωση λαδιου. εχω βαλει λαδια eneos full synthetic 5-40. βαλβολινη δεν εχω αλλαξει μονο και το εχω προγραμματισει για την επομενη αλλαγη λαδιων σε 3500 χλμ. λειτουργει αψογα απλα η κατασκευη του δεν μου αρεσει . ελεω χρηματων και κοστους κατασκευης εχουν ριξει την ποιοτητα μου φαινεται.
δηλαδη ψαχνω μονο σε αντιπροσωπεια για γνησιο ετσι; θα το ψαξω γιατι ειμαι λιγο ψειρας με τους ηχους. παω με 4500-5000 στροφες γυρω στα 160 χλμ εθνικη και νομιζω οτι το σκιζω το αμαξι. αν ειχε 6η ταχυτητα φανταζομαι θα ηταν πιο ξεκουραστω αλλα δεν του βαζω χερι!
__________________
1ο μου αμαξι: STARLET 1300 EP82. εχει 680.000 χλμ. και κινειται απροβληματιστα χωρις να καιει σταγονα λαδι....δεν εχει ακουμπησει ακομη χερι την μηχανη του!!!
2ο μου αμαξι: IMPREZA WRX μοντ 2002. στα 6 χρονια που το ειχα, εκανε 97.000 χλμ καιγοντας βενζινη που αντιστοιχει στην αγορα 6 corolla(1600).
3ο μου αμαξι: COROLLA LUNA 1.6 μοντ 2007. αγοραστηκε με 60.000 χλμ τώρα εχει 120.000 χλμ και λειτουργει οικονομικα και απροβληματιστα

corolla
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-04-13, 15:34
captainharlok Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 03-03-2013
Μηνύματα: 23
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 139
captainharlok είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
αν αλλαξειs βαλβολινεs μην βαλειs τηs toyota.Προσωπικα και απο εμπειρια κ απο οτι ειμουν για 4 χρονια σε αυτη την εταιρια ειναι οι πιο αθλιεs που εχω βαλει.Τωρα σαν θεμα ποιοτηταs κανε μια συγγριση το δικο σου με το AURIS και ελα πεs μου μετα πιο εχει ριξει την ποιοτητα.Χωριs να εχω καταλαβει το γιατι εχει ποιο ποιοτικο εσωτερικο η sedan.Oσο για τον κινητηρα μονο χαμηλη ποιοτητα δεν εχει.Μασ ελεγαν τοτε οτι ειναι και βελτιομενοσ και εχει επικαληψη τιτανιου για να μην τσιμπαει και λαδι και οτι εχει και ειδικη καλυψη ο θαλαμοs καυσηs(1.6).Αν εννοειs ποιοτητα οτι δεν εχουν βαλει ηχομονοση ναι υπαρχει και σε αλλεs μαρκεs.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-04-13, 15:39
Το avatar του χρήστη skour
skour Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 16-04-2009
Μοντέλο: corolla e11 f\l sedan
Περιοχή: κορινθος
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 472
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 231
skour είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από djgas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να ειναι ψευτικη η κατασκευη του χωρου της μηχανης. τα παλιοτερα μοντελα δεν ειχαν τετοιο προβλημα. ο κινητηρας ειναι ενταξει. εχει περασει και απο διαφορα διαγνωστικα οταν το πηρα αλλα και στα σερβις του δεν εχει ουτε καταναλωση λαδιου. εχω βαλει λαδια eneos full synthetic 5-40. βαλβολινη δεν εχω αλλαξει μονο και το εχω προγραμματισει για την επομενη αλλαγη λαδιων σε 3500 χλμ. λειτουργει αψογα απλα η κατασκευη του δεν μου αρεσει . ελεω χρηματων και κοστους κατασκευης εχουν ριξει την ποιοτητα μου φαινεται.
δηλαδη ψαχνω μονο σε αντιπροσωπεια για γνησιο ετσι; θα το ψαξω γιατι ειμαι λιγο ψειρας με τους ηχους. παω με 4500-5000 στροφες γυρω στα 160 χλμ εθνικη και νομιζω οτι το σκιζω το αμαξι. αν ειχε 6η ταχυτητα φανταζομαι θα ηταν πιο ξεκουραστω αλλα δεν του βαζω χερι!
Να ξέρεις οτι στην αντιπροσωπεία η τιμή θα είναι τσουχτερή. Την προηγούμενη βδομάδα πήγα και ρώτησα για το δικό μου (ε11) και μου είπε ένας γνωστός πάνω απο 150 ευρω. Κοίτα μήπως βρεις απο κάποιο τρακαρισμένο και αγοράζεις μόνο τα κλιψάκια απ'την toyota.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-04-13, 18:38
Το avatar του χρήστη tsavman
tsavman Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Μοντέλο: Ε12 2004, 1.x
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 717
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 229
tsavman είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Και μια αλλαγή βαλβολίνες βοηθάει στον θόρυβο που ακούγεται από το σαζμάν και την μετάδοση, ειδικά αν αυτές που έχει τις έχει για πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΦΟΡΟΥΜ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καθρεφτης μηχανης hightmare TOYOTA COROLLA E 12 5 19-09-13 19:11
Βασεις Μηχανης!!! GEORGE N. TOYOTA COROLLA E*101 18 12-03-10 18:11
ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ VVT-I keichi TOYOTA COROLLA 111(G6) 8 10-01-10 18:43
check μηχανης skour ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 7 17-10-09 00:10
ΘΟΡΥΒΟΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 1.000 σ.α.λ. CTS03 TOYOTA COROLLA T-SPORT 55 20-06-08 09:28



Page generated in 0,13708806 seconds (77,64% PHP - 22,36% MySQL) with 36 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:47.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)