Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

TOYOTA COROLLA T-SPORT 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Πρόβλημα στην αλλαγή 1η-2α
  #1  
Παλιά 18-03-08, 14:22
pavlosTS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Μοντέλο: Corolla TS pro-f/l
Μηνύματα: 396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 236
pavlosTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Πρόβλημα στην αλλαγή 1η-2α

Να σας καλησπερίσω καταρχήν!
Είναι νέος χρήστης στο φόρουμ και ευτυχής (?) θέλω να ελπίζω καθώς πριν από λίγες μέρες απέκτησα μιά corolla TS μοντέλο 2/2004. Το αμάξι έχει 50.000 χιλιόμετρα και είναι σε υπεραρίστη κατάσταση. Έχω όμως ένα πρόβλημα και θα ήθελα την συμβουλή σας.

Το σασμάν είναι μία χαρά, όλες οι ταχύτητες μπαίνουν μια χαρά εκτός από ένα πράγμα. Όταν η 1η είναι κοντά στον κόφτη η 2α δεν μπαίνει με τίποτε. Αλλά όταν λέμε με τίποτε το εννούμε. Επίσης σε μερικά ξεκινήματα-σταματήματα ακούω έναν ανεπαίσθητο μεταλλικό θόρυβο από το σασμάν. Έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα το εξής που περιγράφει ακριβώς το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

http://au.toyotaownersclub.com/forum...showtopic=6637

και

http://au.toyotaownersclub.com/forum...showtopic=1284

Φαίνεται να είναι ένα γνωστό πρόβλημα και σε άλλες χώρες να έχει γίνει ανάκληση. Ξέρετε αν έχει γίνει κάτι αντίστοιχο εδώ? Εσείς έχετε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο και αν ναι τί κάνατε? Αν κάνω αυτό που λεεί στο λινκ που έδωσα, να περάσω το λεβιέ από το νεκρό την παίρνει αλλά δεν νομίζω αυτό να είναι η λύση.

Έψαξα στο φορουμ για την TS αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο, αν έχει ήδη αναφερθεί το πρόβλημα συγνώμη που άνοιξα νέο θέμα. Αν μπορείτε δώστε γραμμή τί να κάνω!

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-08, 14:44
Το avatar του χρήστη panagiotisfx
panagiotisfx Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 31-07-2007
Μοντέλο: Ε12 pro f/l
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 1.038
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 308
panagiotisfx είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καταρχας καλησπερα και κατα δευτερον καλα χιλιομετρα με την καινουρια σου αγαπη.Αν και δεν ειμαι κατοχος ΤS (σε ζηλευω απιστευτα ομως ) το προβλημα που εχεις εσυ το εχουν αρκετοι εδω μεσα.Χτες τα ιδια ρωταγα κι εγω (δεν ηξερα οτι και οι TS εχουν το ιδιο προβλημα) αν κι εχω το 1.400.Κι το πορισμα ειναι ο μαμα δισκοπλατο ειναι χαλια.Εμενα μου ειπαν τα παιδια να παω σε μια ευρωιαπωνικη και να παρω δισκο-πλατω και ρουλεμαν aisin.Οσα παιδια εχουν βαλει εμειναν ικανοποιημενοι.Ελπιω να σε βοηθησα.Αν οχι τοτε περιμενε κι αλλες απαντησεις.
Και καλως ορισες στο Club!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-03-08, 15:22
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Καλησπερα φίλε μου και καλοτάξιδο το καινούριο αμάξι.

Προτού πειραξεις οτιδήποτε θα σου πρότεινα να πας απο μια αντιπροσωπία της ΤΟΥΟΤΑ να σου κοιταξουνε το πρόβλημα. Αφου ειναι 4/2004 σημαίνει πως εχεις ακόμα αλλα 2 χρόνια εγγύηση στα μηχανικά.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-03-08, 17:39
Το avatar του χρήστη wastegate
wastegate Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 19-03-2004
Μοντέλο: ΕΕ101turbo..
Περιοχή: ΓΙΑΝΝΕΝΑ αλλα εμεις οι βλαχ... οπ'λαχ!!!
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 5.923
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 838
wastegate είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Θελεις δισκοπλατο και βαλβολινες..
Βεβααι δεν εχω σαν το δικο σου αλλα τουρμπο μοτερ και ψηλα ειχα αυτο το προβλημα..
Μολις τα αλλαξα μια χαρα την παιρνει και δεν μιλαει!
__________________
Τοπικιστής είναι αυτός που λέει ότι η πόλη του είναι ομορφότερη από τα Γιάννενα....

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-03-08, 18:16
Το avatar του χρήστη endurasKE-30
endurasKE-30 Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 07-02-2005
Περιοχή: Εκει που θελω να ειμαι!!!!
Ηλικία: 45 male
Μηνύματα: 6.655
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 907
endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα endurasKE-30 έχει φοβερή αύρα
Πιπερι στο στομα....
__________________
Επειδή το παλιό είναι αλλιώς...
****** KE-30 ******
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Υποχθόνιων Επιχειρήσεων
http://img22.imageshack.us/img22/7020/followxr9ly1jn0vz1.gif

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-03-08, 18:43
Το avatar του χρήστη wastegate
wastegate Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 19-03-2004
Μοντέλο: ΕΕ101turbo..
Περιοχή: ΓΙΑΝΝΕΝΑ αλλα εμεις οι βλαχ... οπ'λαχ!!!
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 5.923
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 838
wastegate είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Την ταχυτητα πονηρομυαλε...!!!!!
Μονο η 2α μου εκανε την δυσκολη αλλα την δαμασα και αυτην!
__________________
Τοπικιστής είναι αυτός που λέει ότι η πόλη του είναι ομορφότερη από τα Γιάννενα....

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-03-08, 19:47
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
PavlosTS, εύχομαι καλορίζικο το νέο σου αμάξι.
Το κιβώτιο-συμπλέκτης του TS πιστεύω ότι είναι τα πιό αδύνατα σημεία του αυτοκινήτου. Έχει ιδιοτροπίες, τις μαθαίνεις και πορεύεσαι.
Στο δικό μου η 2η μπαίνει εύκολα αν δεν καθυστερήσεις, ενώ στην 3η θέλει καθυστέρηση στη μέση!
Νομίζω το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις, είναι να βάλεις νέες βαλβολίνες, συνθετικές και με ποσότητα σύμφωνα με το manual.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-03-08, 22:01
pavlosTS Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Μοντέλο: Corolla TS pro-f/l
Μηνύματα: 396
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 236
pavlosTS είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ευχαριστώ όλους και για τις απαντήσεις και για τις ευχές. Για να πω την αλήθεια ο δίσκος μου φαίνεται να είναι μια χαρά και βαλβολίνες άλλαξα χτες ακριβώς για να δω αν φταίει αυτό. Βέβαια δεν έβαλα καμιά ψαγμένη εταιρία αλλά απλώς τις συνθετικές που βάζει η ΤΟΥΟΤΑ.

Στα λινκς που σας έδωσα έλεγε ότι πολλοί χρήστες έλυσαν το πρόβλημα βάζοντας δισκό-πλατό και ελαφρωμένο βολάν της TRD. Το κόστος όπως το υπολογίζω για όλα αυτά φτάνει το χιλιάρικο. Να υποθέσω ότι αν πάω για δίσκο δεν θα βάλω πάλι αυτόν που φοράει... Έχετε να προτείνετε κανέναν?

Η αλήθεια είναι ότι έχω απογοητευτεί πολύ. Το αμάξι μου αρέσει πολύ και εμφανισιακά και στο πως τραβάει και στο πάτημά του. Ακόμη και το ότι στις χαμηλές στροφές είναι νορμάλ και δεν γαζώνει δε με χαλάει, αλλά αυτό με την αλλαγή 1η-2α μου έχει χαλάσει την διάθεση... Δεν είναι ότι δυσκολεύεται να την πάρει, δεν είναι ότι ακούς κάτι από το σασμάν, μαγκώνει ο λεβιές και μένει εκεί και πρέπει να τον περάσεις από την νεκρά για να την πάρει. Θεωρώ ότι έτσι όπως είναι τώρα 100 δοκιμές να κάνω και τις 100 θα αποτύχω.

Η facelift να υποθέσω ότι δεν έχει τέτοια προβλήματα, από ότι ξέρω έχει κάποιες βελτιώσεις στο σύστημα μετάδοσης. Δεν υπάρχει τρόπος να περάσω αυτές τις αλλαγές και στο δικό μου?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-03-08, 00:13
Το avatar του χρήστη Edessaios
Edessaios Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 16-03-2006
Μοντέλο: COROLLA ZZE12? 1.8/ KE36
Περιοχή: Εξωτική Έδεσσα
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 3.505
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 5 φορές σε 5 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 580
Edessaios έχει φοβερή αύρα Edessaios έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlosTS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ όλους και για τις απαντήσεις και για τις ευχές. Για να πω την αλήθεια ο δίσκος μου φαίνεται να είναι μια χαρά και βαλβολίνες άλλαξα χτες ακριβώς για να δω αν φταίει αυτό. Βέβαια δεν έβαλα καμιά ψαγμένη εταιρία αλλά απλώς τις συνθετικές που βάζει η ΤΟΥΟΤΑ.

Στα λινκς που σας έδωσα έλεγε ότι πολλοί χρήστες έλυσαν το πρόβλημα βάζοντας δισκό-πλατό και ελαφρωμένο βολάν της TRD. Το κόστος όπως το υπολογίζω για όλα αυτά φτάνει το χιλιάρικο. Να υποθέσω ότι αν πάω για δίσκο δεν θα βάλω πάλι αυτόν που φοράει... Έχετε να προτείνετε κανέναν?

Η αλήθεια είναι ότι έχω απογοητευτεί πολύ. Το αμάξι μου αρέσει πολύ και εμφανισιακά και στο πως τραβάει και στο πάτημά του. Ακόμη και το ότι στις χαμηλές στροφές είναι νορμάλ και δεν γαζώνει δε με χαλάει, αλλά αυτό με την αλλαγή 1η-2α μου έχει χαλάσει την διάθεση... Δεν είναι ότι δυσκολεύεται να την πάρει, δεν είναι ότι ακούς κάτι από το σασμάν, μαγκώνει ο λεβιές και μένει εκεί και πρέπει να τον περάσεις από την νεκρά για να την πάρει. Θεωρώ ότι έτσι όπως είναι τώρα 100 δοκιμές να κάνω και τις 100 θα αποτύχω.

Η facelift να υποθέσω ότι δεν έχει τέτοια προβλήματα, από ότι ξέρω έχει κάποιες βελτιώσεις στο σύστημα μετάδοσης. Δεν υπάρχει τρόπος να περάσω αυτές τις αλλαγές και στο δικό μου?
Ρε φίλε μου μήπως, λέω μήπως, έχει ξεκουμπώσει καμία ντίζα από τον λεβιέ προς το σασμάν και σκαλώνει.....
__________________
My garage

COROLLA EE101 SW
COROLLA ZZE122 1.8
HONDA VFR 800Vtec ABS '05
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-03-08, 01:36
PeterIoannou Offline:
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Μοντέλο: Avensis ZZT223
Περιοχή: Ambelogardens
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 1.633
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 408
PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος
Και εγώ έχω μία TS, φίλε Παύλο, λίγο παλαιότερη από τη δική σου (11/03) και με περίπου 17.000km περισσότερα. Παρ' όλ' αυτά, δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα.
Ανακαλώντας, όμως, στη μνήμη μου τις πρώτες εβδομάδες συμβίωσης με το αυτοκίνητο, θυμήθηκα πως σε κάποιες γρήγορες αλλαγές που επιχειρούσα από 1η σε 2η, καταλήγαμε σε παταγώδη αποτυχία, λόγω της απουσίας εξοικείωσης με το 6άρι κιβώτιο (κοίταξέ το και αυτό). Μετά από αυτό το διάστημα, όλα πήγαιναν -και πηγαίνουν- μέλι, γάλα!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlosTS Εμφάνιση μηνυμάτων
..Στα λινκς που σας έδωσα έλεγε ότι πολλοί χρήστες έλυσαν το πρόβλημα βάζοντας δισκό-πλατό και ελαφρωμένο βολάν της TRD. Το κόστος όπως το υπολογίζω για όλα αυτά φτάνει το χιλιάρικο. Να υποθέσω ότι αν πάω για δίσκο δεν θα βάλω πάλι αυτόν που φοράει... Έχετε να προτείνετε κανέναν?...
Υπάρχει και μία άλλη λύση που ακούει στο συνδυασμό ονομάτων Fidanza (ελαφρωμένο βολάν) και Exedy (σετ δίσκος-πλατώ-ρουλεμάν). Ο συνδυασμός αυτός είναι και αρκετά φθηνότερος από τον προαναφερθέντα, αν δεν κάνω λάθος...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlosTS Εμφάνιση μηνυμάτων
...Η αλήθεια είναι ότι έχω απογοητευτεί πολύ. Το αμάξι μου αρέσει πολύ και εμφανισιακά και στο πως τραβάει και στο πάτημά του. Ακόμη και το ότι στις χαμηλές στροφές είναι νορμάλ και δεν γαζώνει δε με χαλάει, αλλά αυτό με την αλλαγή 1η-2α μου έχει χαλάσει την διάθεση... Δεν είναι ότι δυσκολεύεται να την πάρει, δεν είναι ότι ακούς κάτι από το σασμάν, μαγκώνει ο λεβιές και μένει εκεί και πρέπει να τον περάσεις από την νεκρά για να την πάρει. Θεωρώ ότι έτσι όπως είναι τώρα 100 δοκιμές να κάνω και τις 100 θα αποτύχω...
Η απογοήτευση είναι ένα συναίσθημα που δεν θα έπρεπε να βιώνεται από τον οδηγό της TS κατά την οδήγησή της. Και αυτό γιατί του παρέχει μεγάλες και συγκεντρωμένες δόσεις ευχαρίστησης και απόλαυσης, ειδικά κατά τη λειτουργία της εκεί ψηλά, κοντά στον κόφτη, και μάλιστα όταν έχει βελτιωθεί λίγο και το "πάτημά" της.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlosTS Εμφάνιση μηνυμάτων
... Η facelift να υποθέσω ότι δεν έχει τέτοια προβλήματα, από ότι ξέρω έχει κάποιες βελτιώσεις στο σύστημα μετάδοσης. Δεν υπάρχει τρόπος να περάσω αυτές τις αλλαγές και στο δικό μου?
Σου προτείνω να δώσεις στο αυτοκίνητο -και σε σένα- λίγο ακόμα χρόνο να συνηθίσετε και να εξοικειωθείτε ο ένας με τον άλλο, ώστε να μπορέσεις να καταλήξεις σε ασφαλέστερα συμπεράσματα. Τότε, -είμαι σίγουρος- θα αναπτυχθεί μια ζεστή σχέση μεταξύ σας και θα επιστρέψει το χαμόγελο στο πρόσωπό σου...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Edessaios
Ρε φίλε μου μήπως, λέω μήπως, έχει ξεκουμπώσει καμία ντίζα από τον λεβιέ προς το σασμάν και σκαλώνει.....
Άμα είχε ξεκουμπώσει η ντίζα από το λεβιέ, δεν θα ήταν λογικό να μην μπαίνει ΠΟΤΕ η συγκεκριμένη ταχύτητα (αλλά και τουλάχιστον άλλη μία); Αλλά, αν διάβασα σωστά, λέει πως μπαίνει η 2η όταν περνάει από το "νεκρό". Εκτός αν έχουν φθαρεί σε υπέρμετρο βαθμό τα silent blocks στα οποία πατάει ο "πύργος" του λεβιέ -ή έχει κάνει τζόγο η άρθρωση (εκείνο που είναι σαν κουζινέτο στο τέλος της ντίζας) της ντίζας που καταλήγει στο λεβιέ- και κάνει τα "χαζά" του. Αλλά δεν το πιστεύω...
Πάνος.
__________________
Fast cars do not kill.
Slow drivers, do!!!
Saneatsu Abukara
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ts f/I αλλαγή σε 2 din neoklis TOYOTA COROLLA T-SPORT 25 03-09-10 17:21
Αλλαγή χρώματος φωτισμού στην Ε12, 2002 μοντέλο JX-E12 TOYOTA COROLLA E 12 219 13-10-09 17:54
Πρόβλημα ...στην ευθεία giannis_k1452 TOYOTA COROLLA 111(G6) 17 13-11-08 09:00
πρόβλημα στην καρότσα. stm2001gr TOYOTA COROLLA E*101 15 20-12-07 14:08
Πρόβλημα μετά το πρόβλημα... tsport192 ΦΟΡΟΥΜ 19 07-06-07 22:18



Page generated in 0,17794490 seconds (83,93% PHP - 16,07% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:10.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)