Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΜΕΛΟΣ ΜΑΣ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #451  
Παλιά 07-06-15, 15:32
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Ευχαριστώ, android και στο raspberry μπορεις να βαλεις. Θελω κατι σε στυλ υπολογιστη καταρχην οποτε δεν με βολευει το android, και android αν ειχα βαλει παλι θα δουλευα το kodi, και στα tablet που εχω το ιδιο εκανα αλλα και στο κινητο. Η διαφορα ειναι οτι τωρα δεν χρειαζεται να μπαινοβγαζω βασεις κτλ, αυτο με χαλαγε, αλλιως οπως ειπα εχω ενα ταμπλετοτηλεφωνο 7" που κανει τα παντα και εχει και GPS και δωρο ειχε και βαση αυτοκινητου. Ομως 7" πραμα στο ταμπλο κοβει ορατοτητα και με ενοχλει εκτος αυτου βγαλε-βαλε-κουβαλα και φυσικα δεν το αφηνεις με την βαση κολλημενη στο τζαμι!!!! 100% θα στο κλεψουν!
Το raspbian απλα το δειχνω εγω βασικα δουλευω το KODI για να εχω ενα κανονικο multimedia center, οι προηγουμενες φωτος που ειχα σηκωσει με mp3s και γραφηματα ηταν απο το Openelec που επισης εχει ιντερνετ απο το κινητο και μαλιστα μεσω VPN μπορω να φορτωνω αρχεια απο το nas server στο σπιτι!!! αν εχει καλο σημα η κινητη ιντερνετ τοτε τουλαχιστον τα απλα videos και τα mp3s παιζουν κανονικα.

Για να φορτωνει ποιο γρηγορα και αμεσα δουλευω σε μια αλλη καρτα μνημης το Openelec, αμα θελω χρηση σαν pc ή για το προγραμμα gps δουλευω το raspbian.
το πληκτρολογιο δουλευει σαν τηλεκοντρολ ειναι μικρο ελαφρυ και γρηγορο, εχει κουμπια που κανουν αμεσως οτι δουλεια θες, πχ να προχωρας τραγουδια, φωνη κτλ, ειναι 100% ευχρηστο.
Δεν ειπα, πριν αποφασισω να βαλω Rasp στο αμαξι, εβαζα με βαση το 7" ταμπλετ που εχω και δουλευα το XBMC, αλλα βγαλε-βαλε-κουβαλα το εκανα μερικες φορες μετα τελος. Μετα δουλευα ετσι το κινητο και επαιζα και βιντεος, αλλα παλι βαριομουνα το βγαλε βαλε. Τελικα βρεθηκε το rasp απο εναν γνωστο σχεδον τσαμπα και ετσι προεκυψε αυτο το project, με το σκεπτικο να μην αλλαξω πηγη να παρω μια 2DIN μιας και εχω και την βαση που κουμπωνει στην θεση του 1DIN.

Ξεχασα το ποιο σημαντικο να πω, η πηγη μου πριν καιρο εκαψε ενα πυκνωτη που εχει σχεση με το μοτερ για τα δισκακια, τον αλλαξα για καιρο επαιζε αλλα μετα κατι χαλασε στον τροπο στηριξης και τωρα δεν τα διαβαζει. Ετσι δεν μπορω να παιξω ΤΙΠΟΤΑ αλλο γιατι απο usb διαβαζει μονο mp3s!!!! οποτε τωρα με το Rasp λυθηκε αυτο γιατι παιζω οτι αρχεια θελω! οποτε εγω ηθελα κατι για αναβαθμιση της πηγης οχι μια εξωτερικη "αυτονομη" συσκευη και κυριως κατι να μην το κουβαλαω μαζι μου. Το μονο που παιρνω ειναι το powerbank που το θελω και για το κινητο....

Για το GPS θα το δω, δεν δουλευω παρα πολυ GPS γιαυτο δεν το εκανα, μπορει ομως να βρω κανενα GPS module και να του βαλω. Φοβαμαι οτι θα ζεσταινετε παρα πολυ μετα ομως!
μου φαινεται οτι το ντουλαπακι θα το κοψω και θα του βαλω ανεμιστηρες οπως στο pc!!!!
Yπαρχει τροπος συντομευσης του navit gps navigator μεσα απο το kodi για να μην μπαινουμε στο γραφικο περιβαλλον LXDE.
Carspberry closet XAXAXAXAXAXAXAXAXAXA

Η πλακα θα ηταν να ενσωματωσω μια οθονη 7" touch HDMI στην θεση 2DIN και η πηγη 1DIN να μετακομισει στο κεντρικο ντουλαπακι, κατι σαν αυτην δλδ : http://www.adafruit.com/products/1931
το κακο ειναι οτι με το κοστος αυτο λιγο παραπανω παιρνεις πηγη 2DIN απο Κινα με windows CE 6 να κανει τα παντα!
α οκ εχει και ποιο φτηνη αλλα με μειωμενη αναλυση : http://www.adafruit.com/products/1934 και φυσικα μετα δεν χρειαζομαστε πληκτρολογιο!
γμτ ιδεες με μπηκαν!!! http://www.adafruit.com/products/2354 α εχει και για απευθειας συνδεση στο rasp!!! ε αυτη απο τιμη μαλιστα!
η βαση 2din που εχω ειναι αυτη : http://carphotos.cardomain.com/ride_...0006_large.jpg

και ενα απο τα πολυ γνωστα gps module και παιρνει και pigtail για να μπορει να μπει εξωτερικη κεραια GPS https://learn.adafruit.com/adafruit-...i/introduction

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 07-06-15 στις 16:22.
Απάντηση με παράθεση
  #452  
Παλιά 08-06-15, 06:58
neoklis Offline:
 
Εγγραφή: 10-06-2009
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 2.447
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 426
neoklis είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο

Απάντηση με παράθεση
  #453  
Παλιά 08-06-15, 09:33
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλημέρα και καλη τουρμποεβδομαδα, ξέχασα να πω οτι υπαρχει η δυνατότητα να μπει καμερα module, συνδεεται απευθειας στην πλακετα του Rasp και να γραφουμε απευθειας πχ σε ενα stick ή οτι αλλο θελουμε.
http://www.adafruit.com/products/1367
και Pi camera mount : http://www.adafruit.com/products/1434
καλη φαση αμα θελουμε να γραφουμε στον δρομο, κατι που τωρα το κανω με το κινητο.
Αμα θελουμε το κανουμε και κατασκοπικο πχ αμα μας πειραζει κανεις το αμαξι, να γραφει συνεχεια με αυτη την καμερα : http://www.adafruit.com/products/1937
Γενικα με το Raspberry στο αμαξι κανουμε παπαδες! ορεξη να εχουμε να ασχολουμαστε!!! )))))

Αυτο πχ ειναι με iphone 3gs οταν ειχα : https://www.youtube.com/watch?v=g6tFozLl4Gc
η πισω καμερα που εχω παιζει στην πηγη απλα τωρα την εχω συνδεσει σε αλλη υποδοχη για back sight και δειχνει και γραμμες παρκαρισματος, σορρυ δεν εχω σηκωσει ακομα την φωτο εκεινη, εννοειτε εχω βαλει κουμπακι On-off και την ανοιγοκλεινω οποτε θελω, δεν παιζει μονο με την οπισθεν, ετσι ενω οδηγαω μπορω να βλεπω τι γινεται στα νεκρα σημεια....παρα πολυ βολικο και καλο αυτο!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 08-06-15 στις 09:41.
Απάντηση με παράθεση
  #454  
Παλιά 09-06-15, 19:18
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλησπέρα! σήμερα εκανα μια μικρη εγχειριση στην ηλεκτρομαγνητικη νερου (για το συστημα ψεκασμου νερου επανω στο I/C) γιατί ειχε αρχισει να χανει και ετσι αδειαζε το παγουρι μονο του, ενω το ειχα δουλεψει μια φορα! δλδ με ενα πατημα μετα ετρεχε μονο του!!!! αλλαξα τα σωθηκα της τωρα θα δω, μαλλον η κινεζικη δεν αποδεικτηκε καλη ειχα παρει τις 2 για 9 ευρω απο ebay.
Αν ξερει κανεις που να βρω σε καλη τιμη ορειχαλκινη εστω 1/2" N.C (δλδ normally close που σημαινει δλδ αμα δεν εχει ρευμα +12V να μενει κλειστη) μου λεει, εχω στην δουλεια αλλα ειναι 220V!
Οι αλλες φωτος ειναι πως δειχνει η πισω καμερα (η νεα), μαζι με τις γραμμες προσγειωσης....εμμμμ παρκαρισματος! στις κοκκινες οταν βλεπω το πισω αμαξι ειναι 50cm απο εκεινο. Μπορω να παρκαρω πλεον βλεποντας μονο την οθονη μου και δειχνει και αρκετα χαμηλα, δλδ κατι Π κοντα σε καδους τα βλεπω. Και η καμερα απο κινα 17ευρω που δειχνει αρκετα καλα και ενω δεν εχει υπερυθρες δειχνει καλα και σε ημισκοτεινο περιβαλλον-δρομο.



Απάντηση με παράθεση
  #455  
Παλιά 14-06-15, 19:57
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλησπερα! παραθετω μερικες φωτος απο τα νεα κολπα στο kodi του raspbian, δυστυχως ακομα δεν εχω βρει ακριβως πως προσθετω επιλογη στο μενου για το προγραμμα GPS navit, ξερω μονο πως γινεται απο το προσθετο που λεγεται advanced launcher, αν ξερει κανεις τον τροπο ας μου πει ακριβως πως γινεται γιατι θελω να προχωρησω στην αγορα gps module και περιμενω αυτο.
Επισης το Σαββατο τελειωσα και την εγκατασταση ηλεκτρικου ανοιγματος πορτ μπαγκαζ αλλα θα τα πω στο αντιστοιχο θεμα και θα γινει και ενα μικρο tutorial για οσους ενδιαφερονται, και ανοιγει και με κουμπι απο μεσα ηλεκτρικα αλλα και απο το τηλεχειριστηριο του συναγερμου φυσικα.




Απάντηση με παράθεση
  #456  
Παλιά 30-08-15, 17:08
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλησπέρα, τελικά η ηλεκτρομαγνητική νερού για το σύστημα ψεκασμού I/C αλλάχτηκε με μια ορειχάλκινη 12V N.C (normally close) της εταιρίας CEME Ιταλίας που έκανε 30 ευρώ. Τα ρακοράκια τα είχα από το σύστημα υδρογόνου και έτσι κούμπωσε καλύτερα από την κινέζικη. Οι δοκιμές το Καλοκαίρι ειδικά τον Αύγουστο έδειξαν πολύ καλύτερες επιδόσεις όταν επάνω στην μπροστινή επιφάνεια του i/c ψεκάζεται νερό. Θέλω όμως να κάνω δοκιμή με θερμομόνωση στο δοχείο νερού για να μην μπορεί να ζεσταίνεται από τις θερμοκρασίες του κινητήρα και ειδικά δοκιμή με παγωμένο νερό και παγάκια μέσα!!!!!
η ηλεκτρομαγνητικη τοποθετηθηκε μπροστα για να μην ζεσταινεται και επισης δεν εχει προβλημα απο νερο.
Στην πρωτη φωτο δεν ειναι σωστη συνδεσμολογια αυτη, απλα την εβαλα για να δειτε πως ειναι οι ηλεκτρικες επαφες της, μετα την αλλαξα αλλα δεν την εχω σε φωτο. Θελει 2 καλωδια ενα ρευμα και ενα γειωση που ειναι σαν ουδετερος δλδ αν μπει σε σπιτι θελει ρευμα, ουδετερο και γειωση, στο αμαξι μια επαφη μενει ασυνδετη (αυτη της γειωσης δλδ), το - του αυτοκινητου το βαζουμε στο ουδετερο.
Εχει κανεις καμια ιδεα να μετραω καπως την θερμοκρασια αερα του ιντερκουλερ?
και μερικές φωτος :





Απάντηση με παράθεση
  #457  
Παλιά 08-12-15, 17:51
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλησπέρα! μιας και εχω μεινει πισω μερικα νεα updates, την Κυριακη αλλαξα φλατζα ψευδοκαπακου και τα τσιμουχακια στα παξιμαδακια απο Toyota ολα μαζι 14,70 κατι ευρω.
Υπάρχουν και λαστιχακια μεσα στα σωληνακια των μπουζι (4 τεμ δλδ) πρεπει να εχουν 7 ευρω το ενα (φαινονται στην τελευταια φωτο αμα δειτε καλα), αλλα επειδη δεν εχαναν λαδι αλλιως θα ειχα λαδια στο πανω μερος των μπουζι και επειδη βγαινουν και δυσκολα δεν τα αλλαξα. Ετσι επι την ευκαιρια ειχα σπρευ στο χρωμα του αυτοκινητου και αφου καθαρισα το καπακι το εβαψα μια. Επισης αλλαξα και το λαστιχακι της αντεπιστροφης βαλβιδας λαδιου γιατι ηταν ξερο.
Και στην φλαντζα δεν βαζουμε φλατζοκολλα αφου εχει φλατζα! γιατι ειχα βαλει τις προαλες και ειδα και επαθα να καθαριζω!
Μερικες φωτος :





Απάντηση με παράθεση
  #458  
Παλιά 08-12-15, 18:04
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1023
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Αλλαχτηκε και η πηγη που πεδευομουνα με ενα 7αρι ταμπλετ στην θεση 2din βεβαια για λογους βιασυνης κυριως αλλα και φοβου τελωνειου πηρα απο Γερμανια ενα με windows CE 6.0.
Υποστηριζει ομως android mirror link μεσω usb otg.
H δευτερη φωτο ειναι πολυπριζο και με 2usb και εβαλα ενα κυκλωμα για να φιλτραρει τον θορυβο που περναει απο την μηχανη στο ρευμα.
Ο κινεζος πωλητης μου εκανε δωρο και το igo primo 2012 ομως.
Το βασικο προβλημα που εχω ειναι οτι δεν περναει ο ηχος μεσω bluetooth με τιποτα!!! οτι και να κανω και εχω δοκιμασει τα παντα! αυτο κανει στην ουσια και αχρηστο το android mirror link! αμα ξερει κανεις κατι ας προτεινει να δοκιμασω! εχω ανταλλαξει 30 μυνηματα με τον πωλητη και δεν βγαλαμε ακρη!
επισης βιντεος δεν καταφερα να παιξω με κανεναν τροπο, χρησιμοποιω το raspberry αμα θελω τετοια και το kodi. Aν και δεν με νοιαζουν αυτα.
Γενικα πολυ καλη πηγη, με πολλα πραγματα (υποστηριζει wifi stick και 3g που εχω) και usb otg 7" με GPS, usb, SD, dvd και πηγε 175 ευρω μαζι με μεταφορικα απο Γερμανια και ebay.


















Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;



Page generated in 0,21582603 seconds (85,12% PHP - 14,88% MySQL) with 38 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:12.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)