Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
νέος κάτοχος Corolla HB
  #1  
Παλιά 15-02-06, 22:02
Το avatar του χρήστη alkisthess
alkisthess Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: Salonica
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 43
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 226
alkisthess είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
νέος κάτοχος Corolla HB

καλησπέρα είμαι νέο μέλος και νέος κάτοχος ενός Corolla Sol M/R ..
θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις..
απο στρώσιμο κινητήρα τι παίζει; μου είπαν απο την Ι πόλις μέχρι τα 1.500 km μέχρι τις 4.000 στροφές. μου φαίνεται λίγο..
μετά το άλλο είναι η πρώτη αλλαγή λαδιών! η Toyota λέει οτι δεν χρειάζεται αλλα ο υπεύθυνος παραδόσεων μου είπε οτι στο δικό του (Yaris) τα είχε αλλάξει νωρίτερα και στα λάδια είχε γρέζες (σαν ροκανίδια μεταλικά)
και ακόμα είναι φυσικό όταν βάζω μπρός να είναι στο ρελαντί στις 1.900 στροφές; το κάνει επειδή εχει κρύο;
Απάντηση με παράθεση
Re: νέος κάτοχος Corolla HB
  #2  
Παλιά 15-02-06, 22:46
neoklis
 
Μηνύματα: n/a
Re: νέος κάτοχος Corolla HB

KALOTAJIDO KAI MENA FILARAKI ME TA KRYA H UERMOKRASIA ME TO POY TO ANOIGO ANEBENEI STHS 2000 KAI META PEFTH
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-02-06, 08:56
Το avatar του χρήστη Gorillas
Gorillas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Μοντέλο: E12 1,8 3d Sol
Περιοχή: Κοκ. Μύλος
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 2.432
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 514
Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός
Εμένα πάντως το ρελαντί όσο κρύο και να έχει πάει μέχρι 1300 και κάτι ψιλά στροφές. Τα πρώτα λάδια καλό είναι να τα αλλάξεις έστω και εκτός toyota.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-02-06, 11:03
Το avatar του χρήστη billlllll
billlllll Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-12-2003
Μοντέλο: Corolla E12 Sol 1.4 '02
Περιοχή: Ιωάννινα
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 2.036
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 455
billlllll έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
1ον καλορίζικο! 2ον υπεύθυνος παραδόσεων?Αν είναι κανας πωλητής που απλά σου λέει 'λεπτομέριες' για το καινούριο σου αυτοκίνητο παίζει να σου είπε πολλές βλακείες όπως είχαν πει και σε μένα...
Να δεις γρέζια στα λάδια από μοτέρ σύγχρονου αυτοκινήτου εγώ το θεωρώ απίθανο! Η toyota λέει πρώτη αλλαγή στα 15.000 αν δε κάνω λάθος (αλλιώς λέει σίγουρα στα 7.500). Αν δεν έχεις πρόβλημα να κάνεις μια extra αλλαγή λαδιών κάντην να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο και να μην έχεις την παραμικρή αμφιβολία, χωρίς να είναι και απαραίτητο.Εγώ πχ την πρώτη φορά τα άλλαξα και μια στα 2000κμ και μετά όταν είχε σπάσει και μπήκε καινούριο τα άλλαξα κατευθείαν στα 7.500 κμ. Η απόφαση δική σου!
Ρελαντί και μένα όταν είναι κρύο παίζει 1300 και μερικές φορές λίγο κάτω από τις 2000σαλ για μερικά δευτερόλεπτα....
Απάντηση με παράθεση
Re: νέος κάτοχος Corolla HB
  #5  
Παλιά 16-02-06, 11:11
Το avatar του χρήστη Jims192
Jims192 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 21-03-2005
Μοντέλο: E12 TS
Περιοχή: Ξεσσαλονίκη...
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 882
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 321
Jims192 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: νέος κάτοχος Corolla HB

Kαλώς ήρθες φίλε Αλκη!Καλά να περάσεις μαζί μας και καλοταξιδο το καινούριο σου corolla.Για τις στροφές δεν τπτ το ανυσηχητικό..ετσι είναι όταν είναι κρύο.Αλλές φορες 1500 αλλές 1800 αλλά ολα καλά...Για τα λάδια τώρα.Αμα εσύ εχεις την δυνατότητα να τα αλλάζεις και καθε 2000χλμ μπορείς να τα αλλάζεις,καλά είναι...Αλλά ακολούθησε την τακτική καθε 7500 για να χεις παντα ησυχο το κεφαλάκι σου(οχι οτι αμα τα αλλάζεις καθε 15 θα είναι ανύσηχο,αλλά είναι προτιμότερο).Κανα 50άρικο καθε φορά εντώς της αντιπροσωπείας να υπολογίζεις αν βαζεις συνθετικά.
Και last but not least...Φανταζομαι πώς το thessστο Νιck name σου,σημαίνει Θεσσαλονίκη...Αν ναι κάνε ενα "κλικ" στην υπογραφή μου! Καλά να περνάς...
__________________
Corolla TS 1.8 3d 2002-2007
Yaris 1.3 5d 2002-
B.M.W. E30 2.0 2d 2008-(drift project)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-02-06, 12:30
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 754
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
φίλε μου καλώς ήρθες στην παρέα μας και εύχομαι πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα.όπως είπαν και τα παιδιά οι υψηλές στροφές στο ζέσταμα του κινητήρα δεν είναι ανυσηχιτικό κοθόλου αρκεί σταδιακά να μειώνονται.όσον αφορά τα λάδια καλό θα ήταν να τα αλλάξεις νωρίτερα ιδικά την πρώτη φορά μόνο καλό θα κάνεις στον κινητήρα σου.
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-02-06, 15:03
Το avatar του χρήστη Gorillas
Gorillas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Μοντέλο: E12 1,8 3d Sol
Περιοχή: Κοκ. Μύλος
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 2.432
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 514
Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός
Άλλος ένας μπλεγμένος. Μήν ανησυχείς φίλε μου κάθε φορά έτσι κάνουμε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-02-06, 16:35
Το avatar του χρήστη alkisthess
alkisthess Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: Salonica
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 43
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 226
alkisthess είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billlllll";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
1ον καλορίζικο! 2ον υπεύθυνος παραδόσεων?Αν είναι κανας πωλητής που απλά σου λέει 'λεπτομέριες' για το καινούριο σου αυτοκίνητο παίζει να σου είπε πολλές βλακείες όπως είχαν πει και σε μένα...
Να δεις γρέζια στα λάδια από μοτέρ σύγχρονου αυτοκινήτου εγώ το θεωρώ απίθανο! Η toyota λέει πρώτη αλλαγή στα 15.000 αν δε κάνω λάθος (αλλιώς λέει σίγουρα στα 7.500). Αν δεν έχεις πρόβλημα να κάνεις μια extra αλλαγή λαδιών κάντην να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο και να μην έχεις την παραμικρή αμφιβολία, χωρίς να είναι και απαραίτητο.Εγώ πχ την πρώτη φορά τα άλλαξα και μια στα 2000κμ και μετά όταν είχε σπάσει και μπήκε καινούριο τα άλλαξα κατευθείαν στα 7.500 κμ. Η απόφαση δική σου!
Ρελαντί και μένα όταν είναι κρύο παίζει 1300 και μερικές φορές λίγο κάτω από τις 2000σαλ για μερικά δευτερόλεπτα....
όχι υπάρχει υπευθυνος πωλήσεων στην Ι.πόλις που πήγα. η δουλειά του είναι να παραδίδει τα καινούργια αυτοκίνητα. μου εξήγησε όλες τις λειτουργίες του αυτοκινήτου . και γω έτσι νόμιζα αλλα τελικά ισχύει οτι υπάρχει υπευθ. παραδόσεων.. (γλυκοκοίταζα και το TS το είχαν 20.000 μεταχειρισμένο (δεν ξέρω χιλιόμετρα αλλα ήθελα καινούργιο έστω και 16αρι) )
Απάντηση με παράθεση
Re: νέος κάτοχος Corolla HB
  #9  
Παλιά 16-02-06, 16:42
Το avatar του χρήστη alkisthess
alkisthess Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: Salonica
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 43
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 226
alkisthess είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: νέος κάτοχος Corolla HB

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jims192";p=&quot Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλώς ήρθες φίλε Αλκη!Καλά να περάσεις μαζί μας και καλοταξιδο το καινούριο σου corolla.Για τις στροφές δεν τπτ το ανυσηχητικό..ετσι είναι όταν είναι κρύο.Αλλές φορες 1500 αλλές 1800 αλλά ολα καλά...Για τα λάδια τώρα.Αμα εσύ εχεις την δυνατότητα να τα αλλάζεις και καθε 2000χλμ μπορείς να τα αλλάζεις,καλά είναι...Αλλά ακολούθησε την τακτική καθε 7500 για να χεις παντα ησυχο το κεφαλάκι σου(οχι οτι αμα τα αλλάζεις καθε 15 θα είναι ανύσηχο,αλλά είναι προτιμότερο).Κανα 50άρικο καθε φορά εντώς της αντιπροσωπείας να υπολογίζεις αν βαζεις συνθετικά.
Και last but not least...Φανταζομαι πώς το thessστο Νιck name σου,σημαίνει Θεσσαλονίκη...Αν ναι κάνε ενα "κλικ" στην υπογραφή μου! Καλά να περνάς...
ευχαριστώ πολύ παιδιά! ρεσυ αν αλλάζω στα 7.500 με συνθετικά δεν είναι υπερβολή;;;
50 ευρώ είναι μόνο λάδια και φίλτρο λαδιού; εμένα μου είπαν γύρω στα 100 ευρώ το service στα 15.000km; και γύρω στα 200 τα 30.000km.
ήμουν ανάμεσα και στα υπόλοιπα της κατηγορίας (golf - astra -147 -civic -focus -mazda 3) και αποφάσισα Corolla έστω και αν σε 1 χρόνο βγαίνει το καινούργιο!
Απάντηση με παράθεση
Re: νέος κάτοχος Corolla HB
  #10  
Παλιά 16-02-06, 16:46
Το avatar του χρήστη Slobo
Slobo Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 06-04-2005
Μοντέλο: ZZΕ 111 G6
Περιοχή: Χαϊδάρι
Ηλικία: 49 male
Μηνύματα: 1.241
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 357
Slobo είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: νέος κάτοχος Corolla HB

Αλκή κλώσς ήρθες στο Corolla Club και καλόρίζική η corolla σου με κλά και ασφαλή χιλιόμετρα. Έκανες πολύ καλή επιλογή και ας αλλάξει σε ένα χρόνο(ή έστω σύντομα) όπως λές και εσύ.

Ελπίζουμε να σε δούμε σε κάποια συνάντηση αλλά από ότι καταλαβαίνω από το nick name σου μάλλον ο Jims192 θα σε υποδεχθεί.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό Μέλος
Slobo - Black (dog)G6




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος corolla fan giorgos1982 ΦΟΡΟΥΜ 14 03-03-10 22:45
Νέος ΚΟΚ ? NikiforosGT ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 19 24-01-10 14:27
Νέος με Corolla αλλά όχι και με Toyota! blizzard Ειμαι νεος 10 07-07-09 09:56
Νέος... led Ειμαι νεος 0 01-08-07 12:32
Νέος με παλιά corolla mitsotas Ειμαι νεος 13 29-08-05 12:21



Page generated in 0,16953301 seconds (81,90% PHP - 18,10% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:49.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)